Ako donútim manžela, aby mi viac pomáhal?

mimzy123
28. mar 2012

Ahojte, aj vy sa niekedy cítite, tak že ste na všetko samé, lebo ja sa tak cítim stále. Manžel robí dvanástky a väčšinu času prespí. Už od narodenia malého sa mu hnusia pokakané plienky a ani nočník nevyleje do WC a to vtedy 12 nerobil. Už ho ani nakŕmiť nechce, lebo že nemá nervy ako jedlo vyhadzuje von zo stoličky, tak som na to sama a už unavená. Prosím dajte nejaké typy ako by som to mohla zmeniť. ďakujem

kika1111
29. mar 2012

môj manžel je tiež super, keď je doma tak povysáva, umyje podlahy, dá prať, vyvešia prádlo, venčí psa, vynesie smeti, medzi tým stihneme kávičku v meste..ja maximálne navarím a ráno zo seba spravím človeka 😀 odkedy sme spolu tak ja som umývala okná len raz a aj to z dlhej chvíle lebo už som sa doma nudila..
ak máte niektorá lenivca doma, tak odporúčam nevariť, neupratovať - a možno hlad a neporiadok ho donútia rozmýšľať a pohnúť zadkom.

bubinko83
29. mar 2012

Ono je tažke menit chlapa a celkovo človeka k niečomu k čomu nebol cely jeho doterajši život vobec vedeny.Tym chcem povedat len to že niektore mamičky a už naše svokry si doslova chlapcov híčkaju a potom je problem ked sa chlapec oženi a zisti že jeho manželka potrebuje s niečim pomoct. Ja osobne som toho nazoru ,že chlapa treba trošku donutit lebo nikdy na to nepridu sami čest vynimkam ktore tu boli spomenute. Ja pokial nepoviem neni urobene nič.Ale zase mne napr. viac vyhovuje ked vezme muž syna von aj na 3-4 hodky a ja si upratujem,mne to pomože a on si užije syna kedže chodi aj do prace a je snim malo. Mne domace prace nevadia ale samozrejme by sa všetko zmenilo keby mam druhe dieta alebo idem do prace.Musel by mi pomoct či by chcel či nie.

kawasaki17
29. mar 2012

moj mm je tiez nastastie poriadkumilovny, ale na zaciatku manzelstva to tak velmi nebolo, akosi mu nedochadzalo, ze ja uz niesom jeho mamicka a nebudem vsetko robit za neho a este mu aj tanier s jedlom donesiem na stol a ked sa naje hned odnesiem... raz dva to pochopil, ze ja som ina a pokial moze tak pomoze... takze da sa povedat, ze som si ho pekne vycvicila 🙂, nenakladala som mu jest, ked nechaval vsade po byte oblecenie tak som mu pekne pomiesala vsetky veci stare nove spinave ciste a supla na jednu kopku do kuta, kym si ich nepopratal a nenaucil sa ze ja po nom nebudem zbierat spinave veci a oblecenie, , teraz bezproblemov sam od seba umyje riad, uprace, vypucuje zachod a kupelnu /to je hlavne jeho partia/, a vsetko za sebou pekne odlozi. pochopil, ze vsetko nemozem sama robit, a co sa tyka starostlivostou o maleho je uzasny, s tym nemal problem nikdy, uz od mala ho kupal, prebaloval, obliekal a aj nakrmi aj ked niekedy dost s nervami, lebo Emanuelko je neposedny a jedlo aj vypluva a rozhadzuje 🙂 , ale ked vie, ze ja som unavena bezproblemov to spravi... A co je na nom najlepsie,kem ma prilezitost vezme ho vonku alebo casto ked ma cas tak ma doslovne vysle za nejakou kamaratkou a ze nech sa tak skoro nevraciam, on sa o maleho postara a ja sa aspon odreagujem od toho domaceho stereotypu 🙂 , a pritom chodi do prace ako kazdy iny chlap a manualne sa fakt nadrie... 😉

viera27
29. mar 2012

@andreah25 vsak stale vravim, ze je to individualne. Inak mm zacinal ako masiar. Nie, nejde o to kolko zaraba, ale kolko robi. Keby bol trebars aj skolnik a pracoval 8 hodin denne, chcela by som aby pomahal. Keby po praci isiel este napriklad na fusky a teda by robil v priemere napr. 12 hodin denne, tak by som nechcela aby pomahal.
Tetu mam posledny 1- 2 roky (dlho som s tym z hrdosti bojovala...), dovtedy pekne vsetko sama (cize 11-12 rokov).
Takze nie, nechcela by som pomoc od manzela ani kebyze nemam tetu, ako som tu pomoc ani po dlhe roky nechcela a nepotrebovala 😉

simona112
29. mar 2012

Neviem ako ostatný chlapi, ale ja si myslím že v prvom rade musí chlap chcieť pomáhať. Ak nechce tak ho nedonútiš nijak. Sú to proste chlapi. Ja musím povedať, že mám super chlapa, lebo keď boli chalani ešte úplne malý tak pomáhal mi s nimi, aj teraz pomôže, a aj povysáva, utrie prach, alebo mi pomáha z varením. Ale je pravda, že niekedy si radšej lahne k telke a pozerá alebo sa hraje s malými. No ale je to individuálne. Každý chlap je iný, ale žiadneho neprinútiť niečo robiť..

sintra
29. mar 2012

ja si myslim, ze podstata toho celeho je niekde uplne inde a ako citam, presne to zaznieva aj z niektorych nazorov: jednoducho sa povazuje za samozrejme, ze zena tieto veci bude robit AUTOMATICKY, zatial co muz len vtedy, ak je o to poziadany, ak mu je naznacovane alebo ak nahodou patri k tym "divnym", nestandardnym chlapom, ktorym to problem nerobi. Mna zaujima, preco sa to od zeny automaticky ocakava? Pretoze je zena? Znamena to,ze som zena, ze som sa narodila v gumenych rukaviciach, s Jarou v ruke?

eviis
29. mar 2012

Podla mna by manzel najprv mal chciet pomoct a to sa mu neda vstepit ale podla mna by si mal uvedomit,ze jeho manzelka nie je "sluzka" ale jeho zena a mal by aj on prispiet do diela 😵

svetllana
29. mar 2012

Ja od mojho muza nevyzadujem vobec pomoc v domacnosti. Maximalne tak okolo domu. Od toho som ja doma, aby som porobila, co treba. Jedina vec, ktoru vyzadujem- je viac pozornosti pre deti. Splodili sme ich spolu, tak aj na vychove sa musime podielat spolu. Radsej vidim, ako sa muz venuje detom akoby umyval riady alebo pucoval okna 🙂

mandragora22
29. mar 2012

@mimzy123 do roka sme to mali aj my. potom som ho nechala s deckom par krat po 1-2 hodinky sameho a zacal mi pomahat. aspon s dietatom. niekedy povysava, ale teraz mala podrastla a uz akosi postupne stiham aj tu domacnost, ale chapem, ako si sa citila, alebo ako sa citis, mne to tiez bolo luto, pretoze moj ma pracu, v ktorej vyslovene presedi 8 hodin, potom prisiel domov a opat si sadol, kam inam, ako za PC? to bol dost tvrdy rok pre mna, lebo dieta narocne a uplakane a ugrcane a on to nevidel, lebo to presedel v praci. a ako natruc, tak mala po jeho prichode domov stichla - uz nevladala ziapat zrejme, menej grcala, proste si este aj myslel, ze si vymyslam. ale ako uvadzam, po roku som mu ju proste nechala a pochopil, ze uz len starostlivost o dieta je dost namahava vec a este musim stihat aj domacnost, takze teraz s odstupom casu mi uz uzna vela veci a aj vela pomoze. teda vela oproti tomu, co bolo pred dvoma rokmi.. a neviem, ci ho prinutis, 12-hod. sichta je dost dlha a asi je fakt unaveny, ja neviem, ale prebalit dieta, ci nakrmit, toto som vzdy robila a robim ja, akonahle sme obaja doma. iba ak som prec, tak to robi partner, takze tu by som nerobila paniku. skor keby ti dieta popestoval, postrazil, ked ste obaja doma, ze si mozes pokojne spravit domacnost, alebo trochu oddychu. aspon kavickovu pauzu 😉 😉 a je naozaj rozdiel, ak chlap v robote maka ako fretka, a ak ma pracu, kde to presedi na PC, ked maka ako vôl, je dost nespravodlive pytat ho pomahat aj doma, treba si to vsak nejak asi vykecat s nim 😉

mummy01
29. mar 2012

@sintra tak toto som si uz aj ja 100x vravela.Chlap ked nieco urobi tak akoze pomaha a este chce byt za to aj pochvaleny,zena si len plni svoje povinnosti bez povsimnutia.

kacsik
29. mar 2012

Môj muž mi tiež kedysi nepomáhal, moja chyba, rozmaznala som si ho, lebo veď chudáčik chodí do roboty, nebude makať ešte aj doma, keď ja nemám celé dni čo robiť.....došlo to až do takej miery, že si po sebe ani špinavé ponožky neodniesol, tanier neumyl, obaly z jedla zásadne nechával na zemi vedľa postele a podobne...samozrejme na moje nadávanie a krik neeragoval, však to sú len hormóny, ju to prejde...a tak som prestala variť, prať, upratovať, vydržal dva dni a teraz pomáha zo všetkým....samozrejme, nikdy nie sám od seba, ale čo mu kážem to urobí :D a aj bez toho aby som kričala, plakala a trucovala 🙂

aduskatt
29. mar 2012

@svetllana ani ja od mojho muza nevyzadujem..🙂) on to robi sam, preto ze to aj jeho domacnost🙂) a minuly vik prisiel za mnou 8 rocny syn, ci moze nieco urobit v kuchyni🙂 tak som mu dala ocistit mrkvu do polievky a tiez som nevyzadovala, prisiel sam......🙂 v rodine je fajn, ked sa vsetci staraju o vsetko..........Ak by bol byt moj a moja domacnost, tak si makam na tom sama, ale je to NASE🙂

svetllana
29. mar 2012

@aduskatt Moj najstarsi syn a uz aj prostredny tiez chcu pomahat sami od seba. A ja im to, pochopitelne, dovolim. Tym, ze nevyzadujem od muza, aby mi umyval riady a podobne som nemyslela, ze sa nedelime. Kazdy mame svoje povinnosti a robime to radi. Ale urcite nejsom z tych, co len co muz dorazi z roboty po sichte, mu vrazim do ruky handru a na, makaj..jak keby dosiel do druhej sichty. Proste a jasne, zena v domacnosti sa ma o tu domacnost aj starat.

aduskatt
29. mar 2012

@svetllana suhlas....ale podla mna zena v domacnosti nie je to iste ako zena na materskej............ak budem zena v domacnosti, teda bez prace a budem doma, kym manzel bude zarabat, ok....da sa to zobrat ako moje zamestnanie....ale v ziadnom inom pripade nevidim dovod, preco by sa mal chlap doma vyvalovat a cakat od zeny full servis...este aj keby som bola zena v domacnosti, tak nebudem chlapovi nosit "ranajky do postele"🙂)ale ako som spomenula uz vyssie, nie kazdej je tento nazor pochuti🙂

tea333
29. mar 2012

tak tato tema je medzi zenami casta, ale ja si myslim ze stareho psa novym kuskom nenaucis. Ak si chlap po sebe neupratuje, nebol k tomu vedeny z rodiny, nebodaj mal ochotnu mamicku a potom frajerky co mu este aj slipy ozehlili,tak je to fakt tazke zmenit. zeny casto robia uplne vsetko v domacnosti od zaciatku vztahu- bud preto, ze je muz bordelar a sameho ho nenapadne ani kos vyniest, alebo preto, ze si to chcu urobit same a lepsie a maju pocit ze vedu domacnost. muzovai navaria, umyju riad, upracu, operu aj ozehlia.potom vsak do domacnosti pridu deti a zacnu sa vycitky-zrazu vadi ze muz nic nerobi, nepomaha. Zena casto prebera este aj rolu dokonalej a stale funkcnej matky, ktora od muza potrebuje aby JEJ dieta sem tam postrazil, nakrmil.
Ak je teda muz zvyknuty, ze domacnost bezi sama od seba, je neprirodzene aby zrazu po prichode dietata sam od seba opral, videl ze treba povysavat a pod.Navyse mu zena od zaciatku pracu len tak prikaze, zadeli, takze iniciativa je nula.

koniarova
29. mar 2012

@viera27 A k čomu potom učíš syna? Nič v zlom, ale ako mu potom napr. prikážeš poupratovať si po sebe? Keď sa ťa spýta, prečo ocko nemusí?

kawasaki17
29. mar 2012

aj moj bol doslovne zvyknuty na full servis, lenze ja nezijem len preto aby som upratovala a starala sa o mm ako o nejake dietatko.aj ked zaraba peniaze a ja som na MD... som rada, ze to pochopil a ze mi teraz naozaj pomaha, a co je hlavne sam od seba, netreba ho nutit, aj ked niekedy treba nakazat aby nerobil nejaku zbytocnu vec, kt. si radsej spravim sama... a urcite to nerobim tak, ze len co pride domov ma handru v ruke alebo mu nieco kazem spravit, kludne sa naje , pohra sa s malym, alebo mi ho ulozi spat a potom sa vzdy opyta, ze ci mi treba s niecim pomoct. a co je velke povzbudenie pre neho, tak to je ze ho pochvalim aky je sikovny a tak, vtedy az rastie od hrdosti 🙂 ,

viera27
29. mar 2012

@koniarova syn je velmi vytazeny (kruzkami a mimoskolskou cinnostou). Vacsinu tyzdna chodi domov az potme a castokrat je odcestovany, takze to vobec neriesime. Pokial ma volny vikend, alebo cez tyzden iba skolu + standardne kruzky, tak ho zapajam do prac (vysavanie domu je cisto v jeho rezii, stale upratana izba a prestieranie + upratovanie a utieranie stola po kazdom jedle je tiez jeho). Manzel ho zapaja vo chvilach volna do zahrady, sadenie a podobne. Nema s tym problem, chape rozdelenie prace a vobec mu nemusim nic vysvetlovat. Z nas troch urcite najviac pracuje mm, potom ja a junior.

vlasticka185
29. mar 2012

urcite mi date za pravdu,ze v prvom rade je to vsetko o komunikacii medzi partnermi,...muzi lubia byt hickany,obskakovany,citit sa ako "krali",ale je rovnopravnost,a teda tiez mame pravo na trosku oddychu,relaxu,trosku chvilky pre seba,...no a pretoze muzi su viac sebecky,vidia viac iba svoje dielo,svoju pracu ako tu nasuzensku,matersku,preto IM TREBA OTVORIT OCI 😀,NAJLEPSIA A NAJUCINEJSIA METODA JE SI TO S NIMI VYMENIT!nech si to okusia na cely den bez akejkolvek pomoci zvladnut domacnost aj deti
mne sa velmi na fb pacila definicia zeny v domacnosti,ako tam bolo,ze je na 24 hodin denne matkou,pestunkou,upratovackou,.......cize plno funkcii v jednom 😉
moj nazor je,ze ak sa ti nieco nepaci,urcite si to pekne v klude vydiskutujte,pokial robi denne 12 hod ,ale vikendy ma volne,tak nech pomaha aspon cez vikend,

svetllana
29. mar 2012

@aduskatt Ano, ano..toto som chcela upresnit, tieto pojmy, ze zena na materskej a v domacnosti a nieto este pracujuca zena, to sa naozaj neda porovnavat..no, len ma to napadlo, az ked som prispevok odoslala...aaaale..nepochybovala som, ze to pochopis spravne 😉

aduskatt
29. mar 2012

@svetllana dakujem za nepodcenovanie mojej inteligencie, hned je cloveku lepsie na dusi, ked je pochopeny🙂