Ako organizujete domácnosť, aby ste stíhali bábätko aj všetko ostatné?

zlamama77
21. aug 2015

Ahojte maminky, prosím vás o radu, postrehy, vaše skúsenosti...

Mám niekoľkomesačné bábo, školáka, manžela, bývam v dome s mojimi rodičmi, na dedine a nestíham, alebo, len tak tak...
Ako fungujete počas dňa tak, aby ste stihli starostlivosť o bábo ktoré ešte nesedí, školáka, robiť s ním úlohy, vodiť ho na tréningy 4x týždenne, cvičiť hudobný nástroj a 1x hudobná v nedalekom meste, variť, prať, nákupy, domáce práce....keďže sme na dedine, tak , samozrejme, aj nejaké to zaváranie, polievanie záhrady, občas práca na roli..hlavne v letných mesiacoch a v sezóne zaváračiek...samozrejme, bez pomoci rodičov či iných . Manžel je v práci, a keď nie je, pracuje na rekonštrukcí staršieho domu, kde plánujeme ísť bývať...takže, chodí sem viac menej spávať....samozrejme, k uvedenému prirátajte aspoň občasnú výpomoc svokrovcom a aj fakt, že aj on pomáha rodičom - napr. nachystať drevo na zimu..., poorať, atď

Keď som stála pri hrncoch a varila, malý sa zobudil s revom, a mama sa na mňa obrátila so slovami či nepočujem že mi malý reve...tak som si povydzchla, že nič nestíham...no, na moje prekvapenie, sa mi dostalo odpovede, že načo som si decko spravila, keď sa oň neviem postarať, načo som sa vydávala, keď si nedokážem veci zorganizovať tak, aby som stíhala...., a, keď mi inokedy malý moc reval(idú mu zuby) tak, vraj, nech sa idem dať vyšetriť na psychiatriu, lebo týram decko, keďže mi reve.....

Mne rodičia, hoci s nimi bývam, v ničom nepomáhajú.. /azda občas, keď im idem nakúpiť, to obyčajne otec dozrie na malého), ináč zriedkakedy...a ja od nich pomoc nežiadam.a aj keby som chcela žiadať, by to bolo zbytočné, aj ked, niekedy by mi to veľmi pomohlo..ináč, bolo by pekné, keby to s tou pomocou fungovalo tak, ako v rozprávke o troch grošoch. Som permanentne nevyspatá, unavená...

Maminky, hlavne tie, ktoré ste na dieťa samé, alebo vám iní moc nepomáhajú bo nechcú, nemôžu zo zdravotných al. iných dôvodov....prosím, poradte, ako si vy organizujete domácnosť tak, aby ste stíhali? a, stíhate všetko? máte vždy upratané? navarené? ožehlené? obšité? dieťa pripravené do školy? ak niečo nestihnem, tak ten poriadok...navarené, opraté, úlohy, vždy...kedy vstávate, a kedy chodievate spať?

Ďakujem

peneloppe
22. aug 2015

@timea7

Pobavila si ma. Ale pekne si to napisala.

modreklbko
22. aug 2015

ked uz nema kto pomoct tak robte len to co povazujete za najdolezitejsie....nemusi byt vsetko na 100%, zivot sa nezruti...deti treba tiez vychovavat k tomu aby sa naucili pomahat, urcite sa ti to raz v dobrom vrati

timea7
22. aug 2015

@peneloppe netuším čím? 🙂 Ja som tiež mala také záchvaty, keď som mala trojročné dieťa, že musí, mať všade dokonalý poriadok, navarené, napečené, zavarené, šila som, chodila do práce, do školy, stavali sme dom. Ale našťastie u mňa vždy zvíťazila túžba vyjašiť sa s dieťaťom. Tak som si uvedomila, koľko je vecí, ktoré vôbec nemusím robiť, len si myslím, že sú nevyhnutné.

jana_eyre
22. aug 2015

@zlamama77 ja mam dve male deti - takze nemusim riesit ulohy do skoly a podobne.. ale som na nich sama, s vynimkou vecera, ked pride tato.. u nas to funguje tak, ze upratujem co sa da a varim, ked deti pozeraju rozpravku - takze rano po zobudeni.. /ked bola mladsia mala, tak vtedy, ked spala a starsi sa zabavil niecim inym/ nemozem pocas ich spanku toho vela narobit, lebo to budi dceru..

ale nesilim to - nemam upratane doma nikdy riadne - upratujem len to najnutnejsie, s detmi som vlastne takmer stale vonku, takze domacnost moc nestiham a snazim sa to dohnat, ked pride domov tato a je s deckami.. moc sa mi to nedari, ale nejak mi to nevadi - len niekedy.. /najma vtedy, ked som niekde na navsteve, kde je dokonalo a ja si uvedomim, ze u nas tak nikdy nie je/ aj zehlim len to, co je nutne, ostatne ukladam rovno do skrine zo susiaka.. inak vstavam o 7dmej vacsinou s detmi a chodim spavat o pol noci - to si uzivam "volno" od deti, preto tak neskoro..

inak minule som citala taky vyrok "upratovat, ked su deti doma je ako umyvat si zuby a zaroven jest makovy zavin".. nerob si hlavu z neporiadku, ten je vsade kde su male deti.. ked vyrastu, bude upratane 🙂

peneloppe
22. aug 2015

@peneloppe

Tym lenosenim v posteli doobeda. Ale to je dobre. Preco nie. Ja mam stale zafixovane ze mama vstava prva, navari cajik, urobi kavu, vsetko nachysta, vyprazdni umyvacku a potom sa dostavia ostatni clenovia rodiny do kuchyne kde uz vsetko krasne vonia. 😀 Asi zvyk od nas z domu.
Tiez mam niekedy chut nevyliezt z postele ale snad sa vekom k tomu dopracujem. Ked budu deti vacsie.

peneloppe
22. aug 2015

@timea7

ten prispevok vyssie je adresovany tebe, omylom som pisala sama sebe

hori
22. aug 2015

@zlamama77 vidim to takto: unosna miera pre zenu je babatko + domacnost.
ked su deti uz vacsie, tak praca + domacnost. Zahrada ked tak cez vikend na ukor vyletu s detmi.
Stavba, rola a podobne = popri babatku nonsens.
A jedno velke plus - nikto mi do toho nekeca! 🙂

celasapremenim
22. aug 2015

@zlamama77 a naco s nimi byvas, ked ti v nicom nepmozu, iba ti tahaju psychiku dole?
ked budes byvat sama, bude jedine tebe vadit, ak vobec, ak nieco nestihnes a s tym sa naucis zit
niet nad psychicku slobodu, je to ovela viac, ako zahrada k dispozicii, alebo fiktivne buduce prachy z dedicstva

my zijeme od zaciatku sami a ani pri troch detoch nemam potrebu verejne riesit, co ja stiham, alebo nestiham, hovno koho do toho totiz

ematko29
22. aug 2015

No s ptepacenim to nieje mama toto ked sa l tebe tak sprava.vsetky vieme aka je dnes doba a ked pocujem re i typu aj stara mama chce mat klud atd tak sa necudujem kolko ludi su v starobincoch.nie aby si ludia pomahali ale kazdy chce pokoja potom place ze je sam. K tomu poriadku.mam 3deti najmensie je predcasniatko,cvicim s nou 4krat denne .navarene mam vzdy aj poprate.horsie je to s poriadkom a zehlenim.riesim to tak aby boli aspon 2izby kde chodi navsteva dokonale upratane a dalej navstevu nepustim.urci si priority co je najhlavnejsie to urob a co nie to pocka.

timea7
22. aug 2015

@peneloppe asi ťa prekvapí, že ja vstávam po šiestej, dokonca aj na dovolenke 😎 , ale inak som normálna....no uvarím si kávu a zaleziem znovu. 😎 Je iné, keď sú malé deti, my sme všetci dospelí, každý má prístup k chladničke, aj ku komore, takže raňajky robím iba niekedy. Moje dieťa tiež vstávalo skoro, tak vtedy vylihovanie nehrozilo, o siedmej stál v plnej poľnej topánky naopak, s vedrom a lopatkou vychystaný na piesok ....

motovidlo
22. aug 2015

@zlamama77 Ak ti ide o to, že ťa kritizuje okolie (tj. mama), zvysoka sa na to vykašli. Vždy sa nájde niekto, komu sa nebude tvoj štýl života páčiť. Dôležité je, aby si bola ty spokojná.
Ak ty sama nie si spokojná, je načase si trošku usporiadať priority - mne vždy hrozne vadí bordel na zemi, takže vysávam aj 2x denne (chodím už do práce a aj tak som schopná ešte ráno prebehnúť s vysávačom byt 😀 ). Prach mi z nejakého dôvodu až tak nevadí, takže to tak aj na mojich skrinkách vyzerá 😀 Keď je bordel v kúpeľni neúnosný, poriadne ju umyjem, inak väčšinou len prebehnem umývadlo a končím. Väčšinu domácich prác však stíham až večer, keď mi syn zaspí. Aj keď si to možno neuvedomuješ, máš obrovskú výhodu, že si cez deň doma.
Ale kým som bola na materskej, mala som na každý deň jednu "veľkú" upratovaciu úlohu - napr. pondelok som poriadne umyla kúpeľňu a WC, v utorok bol prach a dlážky, v stredu žehlenie a pod. Zabralo to každý deň max. hodinku, a domácnosť celkom vyzerala.
A ešte jedna vec, ktorá mi hrozne pomáha - aj keby som bola neviemako unavená, VŽDY večer upracem kuchyňu. Niet nad to, zobudiť sa ráno, a robiť si kávu v čistej kuchyni, hneď máš pocit, že celý byt je uprataný 🙂

kobrtko
22. aug 2015

Moja, neboj, nie si sama,

ja žijem aj s mamou, ktorá chodí do obchodu, aj mi s deťmi v rámci možností pomáha, no aj tak je to u nás niekedy ako v tanku.
Jednoducho keď chcem urobiť jednu vec poriadne, inú musím zanedbať... Keď som doobeda von s deckami, tak ma počká riad... keď musím navariť, tak zase nemôžem robiť niečo iné... nejde to tak rýchlo ani tak dobre, ako si človek naplánuje. Vysávam tak nanajvýš 1x do týždňa (aj to len rýchlo tam, kde sa najviac behá, lebo ma čaká niekde záludne za rohom ďalšia robota), prach tak až keď ho dosť vidno, tak už utriem (inak mám z toho lepší pocit, lebo ho zrazu nevidieť, a keby som lietala s prachovkou každý deň, tak by ma toa tak netešilo 😅 ). Nedávno som vypucovala chladničku, ale našťastie som nemusela variť, lebo sme dojedali včerajšie jedlo), tak mi na to ostal čas...medzi tým decká pištia...a tak dookola 😝...
Dokonalosť neexistuje!!!
Inak mama našťastie aj navarí, aj keď sa niekedy ideme zožrať v tej jednej domácnosti... ale to už je na inú tému...
Len vlastne to chcem povedať, že každá normálna ženská nestíha toľko, koľko by chcela.
A ak tvrdí, že má všetko vždy dokonalé a všetko stíha, tak:
1. klame, alebo
2. nevidí nedostatky svojej práce (čo vidí normálny človek ale nemusí to nevyhnutne riešiť), alebo
3. preceňuje sa, alebo
4. zabudla, aké to je mať stresy na MD, alebo
5. to robí niekto zaňu a ona sa len pochváli cudzím perím 🙄 , alebo
6. to naozaj všetko stíha, len zanedbáva všetkých okolo okrem domácnosti
Je možné, že s týmito závermi nemusia všetci súhlasiť, no ja patrím tiež k tým obyčajným ženám a matkám, čo si otvorene priznajú,že sa nedá všetko stíhať perfektne, ešte k tomu, aký je dnes svet uponáhľaný, tak si nič nevyčítaj, nie si v tom sama.

Inak ak predsa sa medzi vami nájde výnimka, ktorá si vie všetko zorganizovať tak, že má pocit kontroly nad svojím životom, tak dajte recept (tým pádom sa ruší tých 6 bodov 😎

gretocka
23. aug 2015

ahojte, tak sice mam okolo seba ludi, ktori ochotu pomoct maju, casu zial uz menej, ale popri tom aj dost velky zaber cinnosti okrem domacnosti.... takze ako to funguje u nas?

robi sa to co najviac "hori" a teda deti su prvorade, aby bolo o ne postarane, su nauceni zahrat sa aj sami, pripadne mi pomahaju - je sice pravda, ze este nemam skolaka, ale buduci rok uz budem mat a to bude prvak, stvorrocna slecna a rocne babo, tak sama budem zvedava, ako to zvladneme.

No tak co, obcas su na obed len spagety, obcas je neupratane, ale zas potom pride "lepsi" den a stihnem okrem kompletneho obeda aj napiect a upratat od gruntu.... takze asi taky priemer by som to nazvala 🙂

Kazdopadne sa nesnaz byt perfektna vo vsetkom, lebo to sa neda. Rob co zvladas a so zvysokm si nelam hlavu.

katarinamarkova
24. aug 2015

@zlamama77 tvoj problem vobec nie je v tom ze nestihas....tvoj problem je v tom, ze pocuvas a pirpustas si reci svojej mamy ze nestihas a ze si zla mama, ze si nic nevies zorganizovat.
rada: osamostatnite sa, zi si svoj zivot po svojom!

- kazda jedna mama, zena nestiha 🙂
osobne nepoznam ani jednu co by vsetko do bodky na 100% stihala....a ak ano, tak na ukor svojho zdravia, ci manzela, ci deti, ci poriadku......cize vysledok je zas taky ze niektore veci v zivote ale vobec nestiha 🙂
- poriadok? pri detoch nebudes nikdy mat 100% poriadok - uz nikdy 🙂
- skola? ulohy? treningy? - treba ucit deti samostatnosti a nie stale im sediet za zadkom....usetris si kopec casu.....ak nemas prvaka, ulohy si ma robit sam.....na treningy ak moze nech chodi sam, resp. sa s niekym dohodni a vozte na striedacku.

a hlavne:
nestresuj, nechci byt 100%tna, nenechaj si kecat a ovplyvnovat svoje myslenie a sebavedomie mamickou, si uz dospela zena!

sardinka32
24. aug 2015

@zlamama77 Tak ja napriklad teraz sa chystam vytierat podlahy. Povysavala som podvecer, este kym deti nespali a teraz uz pol hodiny sa nutim ist tie dlazky zotriet. Mamu ignoruj, vsak sa casom odstahujete - jednym uchom dnu, druhym von...tuna plati, ze ked nepomoze, tak aspon nech nezavadzia, resp. nepinda 😉 Ja osobne zehlim len to najnutnejsie, co sa da, poskladam. Riady sa vzdy snazim vecer nahadzat do umyvacky, lebo nerada idem spat, ked mam v kuchyni bordel. Jedlo varim jednoduche, ked nestiham...a ak varim nieco casovo narocnejsie, tak urcite na dva dni. Ak nestihas, nezavaraj, obmedz pracu v zahrade...jasne, treba pomoct so zemiakmi, ale ak si mama nasadila kvetinkove zahony, tak ja osobne by som jej ich neplela. Druhorodena mi tiez este nesedi, ale tak ked musim, dam ju do nosica a co-to sa da popratat aj s dietatom zavesenym na sebe. 🙂 Ja som bohuzial perfekcionistka, takze nenavidim bordel, ale odkedy som doma s detmi...no co Ti poviem, snazim sa prehliadat, lebo inak zvieracia kazajka. 😀

sardinka333
24. aug 2015

@sardinka32 ja to mám v mnohom podobné ...nemám rada bordel, prach a ,,neporiadené,,...no, je to moja uchylka, ale tiež nie vzdy vladzem pri detoch takže už sa snažím skor o prevadzkový poriadok aj ked stále sa snažím mať doma viac menej čisto a poriadené.
Ja napr. vobec neviem ušetriť čas na varení...mne aj ,,minutky,, trvaju tu hodinu...preto ma to varenie velmi nebavi aj ked by som chcela aby ma bavilo, človek tomu venuje kopu času, energie a za 5 minut to rodinka ,,vdychne,, a je po obede..a zase od znova. Nehovoriac o tom že deti jedia ako kyseliny...mám pocit ze ,,furt krmim,,. Od stola idu s tým ,,ako už nevladzu,, a držia sa za bruchá, človek má pocit že dnes už do nich nič nedostanem na jedenie a oni veselo o 2 hodky otvaraju chladničku....a vytača ma ked vidim ako tam ,,čumia,, a ,,dvere otvorené,,....ked to vidím tak poviem : ,,to je lednice, né televize,, (tuto hlašku mám z takého videa) kto sa chce zasmiat posielam link...ja som sa narehotala ako kon...a v mnohých hlaškach aj spoznala...

https://www.youtube.com/watch?v=WH2mbwc159Y
sardinka32
24. aug 2015

@sardinka333 Dobreee...chalani sa vyhrali. 😀 Ja som prave dorichtovala a mam asi tak pol hodku volneho casu, kym zalahnem a zajtra zas to iste. 🙂 Inak, si ma pobavila s tym opisom, ako varis polievku - "mrkva, zemiak, co doma najdem...zatrepem vajce a je obed". 😀 Ja som sa frckala tuto sobotu so slepacou polievkou s masovymi knedlickami a mlada slecna kukla na tanier...ze vraj "tfuuuuj, bleeeh" a tam mas snahu...zozrala som ja s manzelom cely kastrol...resp. hlavne ja. 😎

moonlight1210
25. aug 2015

@zlamama77 ked ti hadzu pod nohy polena vlastni rodicia, je to neprijemne. miesto pomoci kritika a vycitky.
ked uz niekto nechce pomahat, mal by aspon taktne mlcat a hladiet si svojho.

neviem, aky mas vztah k rodicom. niekto ma otvorenejsi, iny zase s vacsim respektom (niekto chorobne panicky). podla toho zalezi, co si dovolis odpovedat a co uz nie.
niekto by mamu zvozil, ze ona je mozno superman, ale ja nie, tak nech mi do toho nekeca a radsej trosku pomoze (trebárs hrnce postriehne, kym odbehnem k malemu). ze dve deti mam na to, aby ked bude stara, aby bolo koho, co k nej zabehne s niecim pomoct (my sme ako vnucata chodili cez prázdniny doobeda na striedacku k starej mame, ked ovdovela a bola na vsetko sama. a kym nase mamy boli v praci).
niekto si zase nevie ani predstavit taketo reci povedat vlastnej mame. iba sklopi usi a sice sa citi ukrivdeny, ale ani nemukne.
takze od toho zavisi, ci mame vyratas, co vsetko stihas a skusis ju poziadat o pomoc, alebo aspon o nekibicovanie. alebo nepovies nic, ale skus sa necitit ukrivdena, lebo dobre vies, ze stihas toho aj tak dost. sice nie v kritériách tvojej mamy, ale v kritériách dnesnej doby, kde skor vozime deti po kruzkoch, ako kopeme na roli a decka maju mimoskolsky cas naplneny stavanim hradov z hliny na medzi vedla role.

inak, co na tvoje ne/stihanie tvoj muz? aj on kritizuje, ci je ok?

uvedom si, ze ty v podstate ziadas, aby si dostala navod na to, ako robit vsetky prace na 100% tak, aby sa ti nedalo nic vycitat. ked si to zratas, tak chces makat na kolko? 400, 500, 600%?
reci od vysluzilych mam ako: ja som mala dve deti, dom cistucky, rolu skopanu, navarene, plienky som vyvarala, do roboty chodila, kury chovala, ... prax bola taka, ze ked jej ryza kypela, tak mohlo babatko aj rucat ako tur, aj tak sla najprv hrniec stahovat zo sporaka, atd.

nikto nie sme supermama, co stiha sto veci za den. kazdy vieme fungovat len na 100%. co znamena, ze ani jedna vec nebude urobena dokonalo, ale len vhodne, teda akcpetovatelne rodinnými prislusnikmi (a aj toto kritérium zalezi od rodinných zvyklosti). a ak niecomu budeme venovat viac starostlivosti, ine bude o to ukratene. to je logicke.

co mozes skusit - odburat nepotrebne veci.
vyprazdni si dom od drobnosti (prezatial). pretried ozdoby a ozdobky, sprac do skatul, daj na povalu. odstran decky, hackovane obrusky, cokolvek, co musis nadvihovat, osobitne utierat, co ti brani vycistit police jednym tahom. nechaj si takých drobnosti len par na ozdobu.
na hracky zriad nateraz pomalovane kartonove krabice, tam sa len nahadzu podla druhu (auticka, kocky, lego, ...), ked sa casom opotrebuju, len vyhodis do smeti.
vyprazdni kuchynsku linku (vsetko nepotrebne nech zmizne v skrinkách a suflikoch) - navodi to dojem cistoty v kuchyni.
zamysli sa, kde v dome mas veci, co vyzaduju stalu, ale pracnu robotu (napr. krasne chlaptucke teplucke rohozky v kupelni - ale stale plne smietok a vlasov, takze ti aspon raz do tyzdna zaberu hodinu kefovanim a cistenim. prec s nimi. kup jednoduche, pratelne v pracke. tie hebucke si tam das, az budu deti vacsie a ty budes mat cas sa rohozkam venovat.) sampony a ine tuby naukladane v kupeni na policiach - roztriedit a supnut do kosikov. potom uz len das dole namiesto dvadsiatich flias tri kosiky, zotries prach z police a vybavene.
ak mate plavacky alebo dlazdice - dvakrát do tyzdna len prebehnut okolo stien v sirke cca pol metra. tam sa drzi najviac prachu a bordelu. bude sa zdat, ze mas cerstvo povysavane.
atd.
budes mat potom rychlejsie upratany dom. a ked deti podrastu, zas to povytahujes.
navar na dva tri dni dopredu. polievky obcas urob iba zo sacku.
pradlo vyvesaj co najvyrovnanejsie, zbieraj ulozene naplocho, potom iba poskladaj, nemusis zehlit. ono sa to vlastnou vahou vyrovna aj v skrini, a ked sa to oblecie, tak teplom tela sa aj tie jemne nerovnosti vyhladia do piatich minut od oblecenia (nehovoriac o tom, ze do desiatich minut je aj to najvyzehlenejsie tricko mierne dokrcene).

drobca si daj do kuchyne alebo pobliz kuchyne, nech na teba vidi a ty mozes k nemu odbiehat ho pobavit a mozes na neho hovorit pomedzi behanie po kuchyni.
aj ked mama odmieta, pokial napr. budete kopat na roli, daj dorbca vedla a obcas natvrdo poziadaj ju, nech k nemu zajde, ak bude mrncat, kym ty kopes. aspon to skus.

ak budu decka starsie, nauc chodit autobusom.

popremyslaj, kde sa dalo ubrat, co sa da urobit lahsie a skus to tak zacat robit.

ale 100% budes mat len v sucet vsetkeho, co budes robit, nikdy nie kazdu jednu vec na 100%.

ikissedagirl
26. aug 2015

"dokonaly" je najvacsi nepriatel dobreho.
nesnaz sa byt dokonala. si dobra a to staci 🙂

natalym
26. aug 2015

@moonlight1210 To je pravda s tým revaním detí. Moja svokra: však ich nechaj, nech revú sa im pľúcka lepšie vyvinú. Hej aj ona keď bude revať stará a dosraná tak ju necháme, je to dobré na pľúca, nie? 😉

peneloppe
26. aug 2015

@natalym
Pobavila ako vzdy 😉

natalym
27. aug 2015

A ešte ma napadlo, moja svokra vždy vravievala ako ona stíhala pri troch deťoch všetko, variť, upratané mala, nachystané všetko tip top. Aj som jej to ako mladá kočka všetko žrala a verila, až ako staršia som pochopila jednu vec, že hovno stíhala, hej stíhala, lebo mala doma svokru na dôchodku + mamu na dôchodku naporúdzi. Takže to sa inak stíhalo, babky, deti opatrili, zabavili, okopali zemiaky, takže pŕ.
Mne moja mama nikdy nerozprávala takéto blbosti. Vždy mi vravela, že radšej si oddýchni, robota neujde, nie je zajac, budeš oddýchnutá, milá, usmiata. A mala pravdu. Mala som ju počúvať a nebehať ako ťava s prachovkou okolo muža. Najviac kecajú tí ako všetko oni stíhajú, čo majú nejakú pomoc, len po čase si namýšľajú, že to stíhali sami.
A čo sa týka detí, treba sa správať k nim tak, ako chceme sa oni správali k nám. Moja malá keď bola maličká a vracala, ju strašne mrzela, že musím po nej dlážku umývať a pratať. A ja som jej povedala: Neboj, možno aj Ty budeš musieť po mne a veru aj horšie. A dúfam, že to urobí s láskou, tak ako ja som to robila s láskou.

zlamama77
autor
30. okt 2015

Ďakujem všetkým za rady a tipy, uvedomila som si, že v snahe nemať spory s rodičmi, teda hlavne mamou, a v snahe vyhovieť jej, zanedbavam vlastné deti a moju rodinu...no, hambim sa za to..teda, radšej upracem, navarím, nech je čisto, aby mi to nebolo vyhodené na oči....no, musím radikálne zmeniť veci, ako to tu funguje...už aby sme boli v svojom...no, a , tiež, myslím, že toho stíham dosť, ale všetko sa asi neda..

mima4
31. okt 2015

@zlamama77 nikdy nevyhovies vsetkym, fakt si urcuj priority, baby ti to tu pekne rozpisali... vzdy je dolezitejsi clovek, ako nejaka zavaranina, ci podlaha z ktorej sa da jest....

margarita
31. okt 2015

@zlamama77
tiez som mala take ambicie mat domacnost ako ked som este bola bezdetna, ale ver tomu, ze s prichodom kazdeho dalsieho dietata sa mi rychlo vyjasnuju priority 😉 niezeby sme tu mali bordel alebo co, ale skratka uz zapajam do upratovania aj dvoch strasich, nech si upracu aspon hracky, riad odnesu do drezu a pod.
keby som mala vsetko robit ja, sa scvoknem.
dlazky a kupelne idem umyvat prave teraz, len co dopisem tento prispevok 😀
a na zaver, riadim sa heslom " Praca pocka, kym ukazes svojmu dietatu z okna duhu, ale duha nepocka, kym dokoncis svoju neodkladnu pracu..."
😵

timea7
1. nov 2015

@zlamama77 a ešte si prečítaj niečo o asertivite, aby si dokázala obhájiť svoj názor a s kľudom ho svojej mame zopakovať aj dvadsať krát z týždeň. Držím ti palce, aby si našla vnútornú rovnováhu a pocit, že to, čo robíš, je pre tvoje dieťa to najlepšie a nemala výčitky svedomia, ak sa to niekomu nepáči. 🙂 🙂 🙂 🙂

sojorez
1. nov 2015

Tak na to sa tesim 🙂 mam tretiacku a predskolacku a za par tyzdnov termin porodu 🙂 starsia okrem ucenia a dozoru aj klavir,teoria,anglina,kruzok v skole...mladsia "iba" flauta a teoria... manzel od rana do vecera mimo,ziadny funkcny stary rodic (v zmysle aspon obcasnej pomoci)... nastastie nie dom,ale byt a bez kibicovania o poriadku,ci zvladani zo strany niekoho... mrdnik neutecie,furt pocka kym sa nenajde niekto,kto ho sprace...naucila som sa spustit z narokov,inak by ma drblo 🙂 ale niekedy s nostalgiou spominam na neopackane okna a zrkadla,ktore ostali ciste aj 10 minut po umyti 🙂