Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako pomôcť svokrovi vyriešiť problém?

marijana1980
10. jún 2015

Ahojte dievcata,predovsetkym prepacte na pravopisu a prosim poradte ako dalej postupovat. Moj svokor je majitel troch nehnutelnosti na jednom pozemku s ktoreho jedno neexistuje,neni zapisane v katastre ako budova ale ako rola.Cize nema tam usporiadane papiere.Jeho dcera teraz tlaci na neho abi prepisal vsetko na nu ako darovaciu zmluvu lebo chce zobrat hipoteku a stavat so svojim manzelom rodinny dom.Svokor to odmieta urobit lebo sa boji ze ona neskor ked splni svoj ucel (zobrat a splatit hipoteku) ne da mojmu muzovi jeho diel majetku.Ona mu povedala ze mojho muza teda vyplati casom ale moj manzel to odmieta lebo on chce zdedit tu jednu budovu a nije peniaze.Moj muz je syn z svokroveho prveho manzelstva a tato dcera z druheho.Vcera bol u advokata a ten mu povedal ze sa tieto budovy nedaju od seba rozlucit a ze je to ako celok.Svokor chcel uz teraz rozdelit majetok kazdemu ako sa patri lenze to sa vraj neda.Peniaze na zlegalizovanie tej budovy nema a ona nemoze zobrat hipoteku ako na rolu.Mozno som vsetko domotala ale rada odpoviem na pripadne otazky lebo mi ide o vyriesenie tejto situacie ktora vyzera ze je naozaj nevyriesitelna.Manzel nechce cakat ci mu ona naozaj potom da jeho diel.

maslenka47
10. jún 2015

Svokor nech nic nedeli a neprepisuje, a dcera ked si berie hypoteku, moze predsa zalozit nehnutelnost, ktoru chce tou hypotekou vyplatit..

margotka112
10. jún 2015

@marijana1980 som toho istého názoru ako @maslenka47

asocial
10. jún 2015

@marijana1980 tak ako pise maslenka...urobil by svokor strasnu chybu, keby to dopustil

carrie4
10. jún 2015

Svokrova dcera si predpokladam nechce zalozit dom, ktory planuju stavat preto, lebo tieto druhy hypotek su dost nevyhodne oproti hypoteka kde sa zalozi existujuca nehnutelnost. Mna napada jedno, ak to ona potrebuje, nech zaplati zlegalizovanie tej budovy, ak sa nemylim stoji to cca 800e. A potom by svokor mohol majetok darovat detom s pravom dozitia a ona nech si ruci svojou polovicou. V takych to situaciach je to tazke, lebo vzdy je tu vela rizik a nikto nebude na 100% spokojni

bonaqa2013
10. jún 2015

najlepšie sa delia peniaze. Aj pomerne najpresnejšie. najlepšie by bolo všetko predať a e rozdeliť medzi deti. samozrejme určitú čiastku si môže nechať aj svokor pre seba. To čo povedal nejaký právnik sa mi nezdá. treba zájsť ešte niekde inde sa opýtať.

krissy1
11. jún 2015

@maslenka47 plne s tebou suhlasim

maslenka47
11. jún 2015

@carrie4 Nemyslim si, ze tam je nejaka rozdielna vyhodnost hypotek v zavislosti od toho, ci zakladas inu nehnutelnost, alebo nie. Problem nastane, ak potrebujes prefinancovat 100% ceny novej nehnutelnosti, pretoze banka ti jednoducho hypoteku na 100% ceny zalozenej nehnutelnosti neda. Mozno tak 75-80%. Rozdiel bud prefinancuje z vlastnych zdrojov, alebo potom banka na to da podmienky zhruba ako na spotrebny uver a to uz je samozrejme nevyhodne.

Napriek tomu narokovat si prepisanie celeho majetku na seba, aby "mala co zalozit" mi pride bud neskutocne sebecke alebo vypocitave (ktovie, co potom s tym majetkom spravi a osatni si budu moct fukat praskovy cukor... vratane svokra).

Ked uz, tak mozu
- ako @bonaqa2013 pise, majetok predat a delit peniaze - ale to zrejme odmieta manzel, lebo chce budovu, nie peniaze
- zalozit nehnutelnost aj kym je vo vlastnictve svokra - samozrejme svokor sa tym vystavi riziku, ze ked dcera nebude hypoteku platit, tak o majetok pride; ja osobne by som to na jeho mieste nespravila
- ako rodina mozu pozicat dcere peniaze na prefinancovanie casti stavby noveho domu tak, aby mohla brat hypoteku len na tych 70% - sice im to aj tak nemusi vratit, ale je to stale menej, ako prist o cely barak (resp. tri)
- alebo najst ineho advokata, neexistuje, ze sa nieco neda rozdelit, specialne, ak su to vsetko samostatne stojace budovy; a ak to bude nieco stat, mala by to hradit dcera, nie svokor

barnica
11. jún 2015

Narokovat si vsetko s tym ze potom vyplatim casom je blbost riadna... casom sa to bude len odkladat tak sorry bracho teraz nemam nedam nemozem... nesuhlasila by som nijak raz. Maslenka to napisala presne nech zalozi svoj dom na ktory ide brat hypoteku a ak svokor chce byt grand a pomoct nech sa dohodne s tvojim muzom a tato nehnutelnost sa da ako zalozna. Ale s tym ze ak dcera nebude platit hypoteku preda sa cely pozemok aj s nehnutelnostami z jej casti sa stiahnu trovy a nedoplatky a zvysok svokor rozdeli medzi brata a sestru... nenechajte sa pripravit o majetok ktory vam pravom patri.

carrie4
11. jún 2015

@maslenka47 rozdiel je v tom určite... podmienky ked sa hypotéka ručí existujúcou nehnuteľnosťou(nech ju vlastní ktokolvek) a hypotéka na budúcu hodnotu stavby... kedže sestra ešte len ide stavat dom a na to si chce vziat hypoteku... prefinancovanie hodnoty nehnuteľnosti je úplne iná vec

liebling98
11. jún 2015

@marijana1980 to, čo povedal advokát, je blbosť. Pokiaľ sa jedná o samostatné budovy, stačí zavolať geodeta na zameranie nehnuteľnosti a jej rozdelenie. On zameria, vymeria hranice pozemku presne podľa LV a katastrálnej mapy. Následne zakótuje hranice rozdelenia podľa vášho želania. Je možné, že budovy sú napojené na jednu elektrickú, plynovú, vodovodnú či odpadovú prípojku, to by bolo zložitejšie, ale nie nemožné to oddeliť.

Poznám prípad dvoch sestier, hádali sa o zdedenú záhradu, jedna ju užívala, ale nemala z čoho druhú vyplatiť. Druhá ju chcela predať a peniaze dať na polovicu. Tak ju rozdelili na polovicu, do druhej časti dalinový vodovod a vodomer, jedna si svoju polovicu predala, druhá ju má.

Určite nedovoľte, aby svokor prepísal majetok na dcéru. Radšej zainvestovať do legalizácie stavby (sskús sa nezáväzne opýtať na stavebnom úrade na postup a cenu, nehovor presne, o čo sa jedná).
Potom svokor nech dá jednu nehnuteľnosť dcére, druhú synovi a tretiu nech si nechá na dožitie.

eeffka
11. jún 2015

@marijana1980 normalne zasnem... moj otec ma penazi a nehnutelnosti ako pliev, moja mama nic, svokrovci maju 2 nehnutelnosti ale my ako rodina sme zacinali s holym zadkom a nikdy v zivote by ma ani nenapadlo ziadat od niektorého z majetnych aby zalozit svoju nehnutelnost kvôli nam... chore...

amadea3
11. jún 2015

neporadim, iba pridam varovanie zo skusenosti vo vlastnej rodine, kde macocha pretlacila aby jej muz prepisal dom na ich spolocnu dceru s tym, ze jeho zvysne tri deti (polosiroty, muzove deti z byvaleho manzelstva) tato dcera casom vyplati. Samozrejme ze nevyplatila, veselo sa rochni v dome a zvysni surodenci mozu akurat cez plot pozerat

barnica
11. jún 2015

Veď práveže je podľa mňa zbytočné prepisovať na dcéru pozemok ak sa to dá riešiť založením stavby na ktorú ide brať hypotéku a takisto je veľa prípadov kedy sa roky nevedia dostať k peniazom pozemkom a vyrovnaniu ludia prave kvoli takymto natlakovym rozhodnutiam a potom to bude svokor lutovat. treba si nato sadnúť a pokecať ajso svokrom aj s dcerou aby nemala pocit ze chcete nieco riesit poza jej chrbat aby zase nebolo zbytocne peklo. pozháňať si komplet info o všetkých možnostiach aké sú a aj to ako budú vplývať na vššetky zúčastnené strany.

marijana1980
autor
12. jún 2015

Dievcata dakujem za rady ale svokor sa rozhodol ze preda jednu z budov a da jej peniaze.lenze jeho dcera pouziva tiez jednu z tich budov a ta jej zostane.ona proste chce komplet cely majetok.Tak svokor teda preda tu jednu budovu a da jej peniaze.To uz ho nikto nepresvedci abi to nerobil.Na moju otazku co bude teda s tou budovou ktoru chce dedit moj manzel,jeho syn,povedal ze ta sa bude delit trojmo.Cize,moj muz,jeho dcera a jeho manzelka.Takze svoje sluby nedodrzal,peklo okolo majetku nastava a manzel slubil ze tu tretu budovu nebude dedit nikto lebo zhori.Takze vsetci trafeny.Vdaka Panu Bohu ze mam zdrave deti a ten majetok sa ma netika.ked vidim ao sa rodina rospadava kvoli majetku je mi na grc.Do hrobu pojdeme aj tak ako sme sa narodili a vsetko pozemske zostane tu.Ale aj tak vam dakujem.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli