Ako prekonať pocit životnej vyčerpanosti?
Baby,
ja už neviem, ako sa nejak nakopnuť...chodím do školy, do roboty, aktualne mám novú robotu, takže absolvujem všetky tie úvodné veci, zoznamovanie, také to všetko okolo, ale keďže je to velky korporat, moja sefka ma zatial videla len raz a este nedoslo ani k zaučaniu, lebo nemal na mna nikto cas a tak tam odratavam doslova minuty do konca...skola som ok, robim co treba, viem, ze musim a na rozdiel od roboty sa tam aspon tesim, lebo sa tam citim dobre... Mimo toho si pripadam ako troska bez stipky zivota. Robím veci, ktoré musím, dokonca si píšem aj TO DO LISTY, aby moje dni mali nejaký rámec, ale nič ma neteší, neviem sa pre nič nadchnúť, veci, ktoré ma bavili, ma nebavia, doslova mám pocit, že robím veci lebo musím...
Stručné zhrnutie
- Pocit životnej vyčerpanosti sa prejavuje fungovaním „na autopilotovi“, stratou záujmu o predtým obľúbené aktivity a zníženou radosťou zo života, a vyžaduje kombináciu praktických zmien a prípadne odborného zásahu.
- Praktické samopomocné riešenia zahŕňajú TO DO LISTY, pravidelnú telesnú aktivitu (chôdza, turistika), krátke výlety alebo dovolenky, čítanie duchovnej/psychologickej literatúry a dobrovoľnícke brigády (sadiť stromčeky, čistiť okolie, pomoc v domove dôchodcov).
- Odborné možnosti zahŕňajú psychoterapiu, použitie antidepresív (niektorí hlásili „bez výsledku“ alebo obavy z toho, že „vraj sa z nich priberá“) a využitie PN pri dočasnej neschopnosti pracovať.
Najčastejšie otázky
Q: Ako si poradiť s pocitom, že fungujem len na autopilotovi a nič ma nebaví?
A: Začnite s konkrétnymi nástrojmi typu TO DO LISTY, pridajte pravidelnú fyzickú aktivitu (chôdza, turistika), skúste krátky výlet alebo víkendovú dovolenku a zapojte sa do dobrovoľníckej brigády (sadiť stromčeky, čistiť okolie, pomoc v domove dôchodcov).
Q: Pomôžu antidepresíva pri pocitoch vyhorenia alebo životnej prázdnote?
A: Antidepresíva sú uvedené ako jedna z možností, ale v diskusii niektorí ľudia uviedli, že im antidepresíva „bez výsledku“ nepomohli a niektorí mali obavu „vraj sa z nich priberá“, preto je odporúčaná konzultácia s psychiatrom alebo psychológom pred nasadením liečby.
Q: Aké krátkodobé zmeny môžu priniesť úľavu bez liekov?
A: Krátkodobé opatrenia zahŕňajú zmenu prostredia (víkendové výlety, dovolenka), plánovanie aktivít (TO DO LISTY), čítanie podnetnej literatúry (napr. Dan Millman: Cesta pokojneho bojovnika), a zapojenie sa do fyzickej alebo dobrovoľníckej práce.
Q: Kedy zvážiť PN alebo odbornú pomoc pri vyčerpaní?
A: Ak bežné fungovanie v práci alebo schopnosť vykonávať denné povinnosti klesne, je vhodné obrátiť sa na lekára/psychológa; v diskusii sa spomína príklad, že kolegyňa si vzala PN na 2 týždne kvôli stresu.
Q: Ako nájsť zmysluplnú aktivitu, keď nič neteší?
A: Hľadajte činnosti s viditeľným výsledkom, napr. dobrovoľnícke brigády (sadiť stromčeky, čistiť okolie), fyzickú prácu alebo turistiku, ktoré podľa účastníkov diskusie pomáhajú obnoviť pocit zmyslu a energie.
Q: Aké knihy alebo literatúra môžu zmeniť perspektívu pri životnom vyčerpaní?
A: Ako konkrétne odporúčanie bola v diskusii uvedená kniha Dan Millman: Cesta pokojneho bojovnika; odporúčalo sa aj všeobecné čítanie psychologickej alebo duchovnej literatúry.
Závery z diskusie
Zhoda
- TO DO LISTY pomáhajú dať dňom rámec a sú považované za užitočný nástroj pri pocite vyčerpanosti.
- Zmena prostredia (víkendové výlety, dovolenky) a fyzická aktivita (turistika, chôdza) prinášajú dočasné zlepšenie energie a nálady.
- Dobrovoľnícke aktivity a fyzická práca s viditeľným výsledkom (sadiť stromčeky, čistiť okolie, pomoc v domove dôchodcov) môžu zvýšiť pocit zmysluplnosti.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že depresia je skutočné ochorenie vyžadujúce liečbu; iní tvrdia, že diagnostika depresie sa dnes často preháňa a slúži ako výhovorka.
- Niektorí uviedli, že antidepresíva im nepomohli; iní považujú antidepresíva za legitimnú farmakologickú možnosť, pričom existuje obava, že „vraj sa z nich priberá“.
Otvorené otázky
- Ako jasne rozlíšiť bežné životné vyčerpanie od klinickej depresie bez odborného vyšetrenia?
- Ktoré konkrétne životné zmeny prinášajú trvalé zlepšenie namiesto krátkodobého efektu (po návrate z výletu elán opadá)?
- Ako zabezpečiť prístup k terapii alebo cestovaniu pri obmedzených financiách?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
TO DO LISTY,antidepresíva,Cesta pokojneho bojovnika,PNku,vifonky,brigáda,sadiť stromčeky,čistiť okolie,pomoc v domove dôchodcov,fyzická práca,turistika,intrák,hypo,čítanie duchovnej/psychologickej literatúry
Miesta a osoby
Praha,Dan Millman
prosím vás, ja netvrdím o sebe, že mám depresiu, neľutujem sa, viem, že sa ľudia majú aj horšie a aj to, že aj zlé patrí k životu...len som sa prišla poradiť so staršími a skúsenejšími
A čo nejaká brigada? Sadiť stromčeky v lese, čistiť okolie od odpadkov, pomahať v domove dôchodcov... niečo kde uvidíš zmysel svojho bytia a pracu za sebou. V počítači neuvidíš nič. Bude stále rovnaký 😉
Starsi a skusenejsi vyrastali v inej dobe, cize inak vnimaju dnesny svet, cize tazko sa priblizia dnesnym dvadsiatnikom. Ale podla mna to robis dobre, snazis sa preklenut nestraktivne obdobie nejakou cinnostou.
Este by som na tvojom mieste pridala par duchovnych knih, nech tvoj zivot chyta spravny smer. Ale dnesni mladi velmi necitaju, mam v tvojom veku deti🤷♀️
Problem asi bude u vsetkych tych ludi ktory len tak ziju s autopilotom , ze su zaseknuty v komfortzone. Treba robit daco nove, spoznat novych ludi. Stare priatelstva zoslably, treba nove. Chodte na turu, na to netreba peniaze. Aj ja som mal vseliake obdobia. Ale priatelia a telesna aktivita ma stale dala dokopy.
zacalo sa zit podla vzorca “uspesnych a stastnych” … vysoka skola, popritom robota, aj dve, treba vela cestovat (ved to je zabava a prejav aktivneho zivota), vydat sa, mat deti, co najlepsie byvanie (preto aj hypo vacsia nez by bolo nutne), nechat sa zamestnavatelom tlacit do 200% vykonov (lebo vie, ze hypoteka).
je tazke odolat tlaku.. ale kedysi sikovny ucnovkar v malom jednoizbaku s manzelkou a dvoma detmi.. isli na stanovacku, na ryby, na najblizsiu zrucaninu a rozlozili si deku s maslovymi rozkami a vajickami natvrdo.
zmenila sa doba a naroky.
treba zistit co potrebujes mat vo svojom svete, aby si sa citila fajn. mozno len sedis v zlom vlaku..
@alexanderkovacs ja viem, nedávam na nikoho zodpovednosť za svoj život, preto sa sama o tom aktívne zaujímam
@0silvia0 ja hlavne beletriu, ale teraz mi kamoška dala aj nejakú psychologickú knižku, prečítam si hocičo, čo ma zaujme...čítam fakt skoro denne, to ma baví odjakživa
Skus si precitat klasiku od Dan Millman: Cesta pokojneho bojovnika. Mozno ta niekam posunie.
@autorka nemyslela som teba, že sa ľutuješ len som reagovala všeobecne na duševné problémy mladých ľudí.
Študuješ, pracuješ a to ťa vyčerpáva potrebuješ robiť nejakú činnosť čo ťa baví, naplní energiou a dobije ti baterky. Život nie sú len povinnosti ale aj zábava, kde treba vypnúť a uvolniť sa, hovorí sa že smiech uzdravuje.
tak uz len musis zistit, ktory z tych planov je pre teba spravny 🙂… lebo niektore nas dovedu len k spokojnosti so splnenym planom. ine nas dovedu k spokojnosti so svojim zivotom. mas strasne vela casu zistit co by ta spravilo spokojnu so zivotom. bude sa to objavovat postupne. zatial daj toho autopilota a ty sa rozhliadaj okolo seba po svete
@really8 ja s tebou uplne súhlasím...mladý sú tak zhyckani, ze nevedia co by od "radosti" si vymysleli a robili.... zarábať milióny a v praci neprelozit ani slamku👌 A jasne, najlepšie si vymyslieť depresiu a podobne teraz moderné "hovadiny". Náhodou si im dovolíš povedať, že v praci robia chyby, aby sa nu viac sústredili a už ich pomaly sikanujes 🤦♀️ cize len tak ďalej 👌 toto je moja čerstvá skúsenosť z prace... kolegyňa (26 rokov) sa na 2 týždne takto hodila na PNku, lebo to bol pre ňu prilisny stres a zasiahli sme do jej osobnostné integrity ci co za hovadiny to začala splietat... to, ze si neplní svoje pracovné povinnosti, robí chyby a škodu firme tým pádom ju samozrejme nezaujíma... a este sa bude diviť, ze prečo dostane vypoved.👎
Preco sa do skoly tesis a citis sa tam dobre? V com je to ine od prace? Od toho by som sa odpichla. To, ze ta prestali bavit veci, ktore ta predtym bavili, je normalne. Clovek sa vyvija a meni zaujmy, aj priority.

@vakatko strava bežná, som na intráku, akože nejem vifonky ani chipsy, ale tak jedalen, na ranajky pečivo, zelenina, cez den tiež ovocie, neprejedám sa skoro nikdy...pohyb chodim veľa pešo, momentalne necvičím, ale už som rozmyslala, že asi treba