Ako riešiť padajúce lístie zo susedného stromu?
Ahojte, chcem sa opytat ci sa niekomu podarilo vyriesit situaciu a ako: susedovci maju pri plote s nasim pozemkom orech, obrovsky. Uz bol aj problem ked bola vichrica, ze nam padla velka vetva na pozemok, strhla vedenie, nastastie dom nam neposkodila. Kazdorocne vsak riesime xy krat do tyzdna niekolko mesiacov listie - mame pozemok na miernon kopceku a betonovy chodnik, ked tam listie napada a zaprsi je to neskutocne smyklave. Byvame aj s rodicmi a o nich sa bojim najviac, aby si nezlomili nohu alebo neutrpeli horsi uraz. Listie sme dlhe roky zametali a davali do nasej nadoby na takyto odpad, ale po chvili bola plna a museli sme to odnasat do stojiska. Uz nam pretiekli nervy, susedov sme najprv slusne vyzvali, nech s tym daco robia a odmietli. Tak isla papierova vyzva, rovnako odpisali, ze strom neodstrania, ale ze orezu na jesen (takto nam to uz slubovali aj v minulosti a nic). Chapem, ze stromy su dolezite, z predaja orechov maju peniaze do vrecka, ale nepaci sa mi, aby sme my boli obmedzovani a mali povinnosti dennodenne nieco odpratavat a navyse dufali, ze ak sa vichrica zopakuje tak to schyta nas dom. Tiez nie sme najmladsi. Dakujem za rady
No ja ich aj chápem...na jar je im ľúto orezat lebo orechy a na jeseň ak by odrezali tak môže strom vykapat. Teraz je ideálny čas na orez orechov. Výzvy ich aby presahujúce konáre odrezali. Ak to nespravia urobte to vy - teraz.
Ale listom nerozkazes ani vetru, stále ti priveje lístie na dvor. A orech má tú výhodu, že ak príde mráz tak pustí všetky listy naraz.
Hocikedy im mozes ten strom orezat, teda co ti presahuje.
@eeffka ja som tak čítala odporúčanie od profesora Hričovského či ako sa volá. Že v apríli a začiatkom mája je to pre orechy najlepšie. Lebo oni plaču keď sa rezu, a na jeseň im to môže ublížiť rána sa nezahoji.
A sama som pred dvoma týždňami orech orezavala ...boli krásne...zakvitnute...a prišiel mráz a mám po orechoch...čo už. Všetko bolo posunuté o mesiac skôr.
Ale ak by som chcela rezať orech, precnievajuce konáre na susedov strome tak to spravím teraz lebo ak by mu skapal orech a dal by k náhrade tak sa nedoplati človek.
@zooeynka nemôžeš hocikedy https://ficek.sk/orezanie-konarov-susedovho-str...
@marca12 obec 0bodov, oni nic s tym, ze strom je na sukromnom pozemku. Konare presahuju, ale museli by sme volat nejakych “vyskarov” s plosinou na orez, uz je to velmi vysoko. Rez sa da robit aj na jar to viem, to len susedia natahuju cas, tak ako kazdy rok.
Autorka a neskúšala si sa s nimi dohodnúť, že buď teda nech to upratujú oni alebo aspoň odvozia preč. Ono taký orech je aj super tieň. My sme voľakedy dávno mali na pozemku dva kusy a to bola pohoda v lete. Ako by som si zasadila taký orech na dvor aj teraz, no máme mini pozemok a zabral by časom všetko.
@reanda a ze to tak mas ty, znamena, ze to tak maju vsetci? Ja tu popisujem situaciu u nas, naco je tvoj prvy komentar dobry?
@skeblicka777 neupracu to, su uz starsi, ani my nasich rodicov nenechame upratovat listie. Im dojdu upratat raz ten raz onen, len oni tam maju travnik,nezavadzia im to v prechode. Len za tie roky je orech uz naozaj obrovsky. Tienu mame dostatok aj bez orecha, o to nejde. Tiez by som brala orech, orechy milujem, ale presne ako pises zabral by vela miesta.
Ten orech robí tieň aj tebe, zachytáva prach, je domovom mnohých zvierat. Ja nechápem ten trend všetko živé že rúbať, rezať, len aby nesplnilo na dvor a potom v lete jojčať, že mame extrémne rozpálené ulice. Mám na dvore asi 15 stromov, lístie z nich je iba na jeseň, keď sa ti nechce hrabať, tak si kúp stroj na fúkanie listov...
@patus_2 prosim ta precitaj si znova co som napisala. Nejdem sa hadat o vyzname stromov a zelene. Pytala som sa ci sa to niekomu podarilo vyriesit a ako. Fukar sa tam pouzit neda, fakt mas pocit, ze sme nikdy o fukari nepoculi? To, ze ty mas 15 stromov je super, mozem ti aj ja napisat co vsetko mame na dvore a v zahrade, ale ani o tom neni tato diskusia. Tienu je tam habadej - nie sme rovinaty kraj a sme skor radi, ked nam nejake to slnko zasvieti. Verim, ze citas s porozumenim a ze som otazku polozila dostatocne jasne.
ano, predpokladam, ze vsetky orechy sa chovaju podobne, snad len nema tvoj sused nejaky specialny, z ktoreho pada denne tona listia, ze musis vkuse hrabat a nestaci ti ani nadoba.. a naco bol dobry moj komentar? no snazila som sa ti poradit, ze si mozete orezat konare, ktore k vam presahuju, co ine by si chcela poradit, ked sa so susedom neda dohodnut.. aj tak neviem, ako by si si predstavovala riesenie - ze on vyrube svoj orech na svojom pozemku, aby si ty nemusela zametat chodnik? a v zime komu pises staznosti, ze snezi a musis zametat, aby si rodicia nezlomili na chodniku nohu? ako keby sa vsetko v zivote dalo vyriesit nejakymi prikazmi a zakazmi 🙄
a ked sa pytas, ci sa nam podobny problem podarilo vyriesit a ako, tak ano, riesim pravidelne padanie listia zo susednych pozemkov - hrablami a metlou, ani by ma nenapadlo od nich ziadat, nech kvoli mne vyrubu svoje stromy
My sme mali 2orechy a resne pre ten dovod sme jeden zrezali. Listia bolo vsade vela,u nas aj na cintorine. Druhy mame na konci zahrady a nevadi nikomu. A obec tiez zrezala jeden obrovsky strom. Zasahoval na nas pozemok a a listia bolo neskutocne vela. Bol obrovsky. Nastadtie zrezali a este bpjujeme o zrezanie jedneho,vacsieho. Je z casti suchy a bojim sa,ze nam padne na dom. Sme na otvorej ulicke a od severu fuka stale.
Ak chces napis spravu,nieco ti poradim
Aj my sme riesili orez susedovho stromu, tusim je to ceder. Dosli, orezali len pokial dosiahli a vyzera to este vacsi otras ako to bolo.
Mame na polovici zahrady tien, jablone nam nerodia, nemozem na polovici zahrady nic posadit. Serem na to, s niektorymi ludmi sa jednoducho neda.
A tie, co ti neveria, kolko listia moze byt z orecha, kasli na to. My mame orech v zahrade a celu zimu z neho postupne vyhadzujeme listie do zbernej nadoby, ktoru nam vyvazaju
@0silvia0 A zalobu ste neskusali? Mne to je luto ist touto cestou, a tiez neviem ci by to neboli vyhodene peniaze. Jedine co chceme je aby strom orezali. Nase pravidelne orezavame, snazime sa ist podla Hricovskeho. Zahradku mame nastastie na opacnej strane pozemku, cize tam nam netieni.
Skusila by som este raz a dorazne. Ak im chodia upratovat ich deti, tak by som skusila oslovit tie. Bud nech to orezu, alebo nech im mozete dat tie listy. Ja by som si to sama spratala. Ale ano, listov je vela. Mame obrovske orechy a listov je velmi vela. Len my mame velky pozemok,nikomu ti nezavadzia.
@0silvia0 u nas sme nad jablonami uz zlomili palicu, kedze striekat prehnane nechceme a vosiek mame na rozdavanie. Ale chapem, ze to zamrzi, aj ked ja radsej maliny ☺️. My sme takto dali dole ceresnu, lebo branila slnko pre ich jablon, a dockali sme sa tohto….
@vreckovka2 deti by to aj cele dali dole, ale starki nedovolia. Ani orez ani nic. Listy nechcu, lebo ze to je prirodzene, ze stromom pada listie. S nimi ani tak ani onak

presahuju konare na vas pozemok? ak ano, mozete si ich orezat sami.. ak nepresahuju, neverim, ze mate 'niekolko mesiacov' na pozemku tolko listia, ze vam az nestaci nadoba.. neprehanaj.. listie neopadava zo stromov niekolko mesiacov 🙄