Ako sa dá dlhodobo udržiavať vzťah?

anita6666
10. sep 2019

Vo vseobecnosti rada diskutujem o vztahoch a tema sa neviaze na konkretnu situaciu,ani konkretny problem,no hoci som v zrelom veku,dodnes nepoznam navod,ako by sa dal alebo mal dlhodobo udrziavat partnersky vztah dvoch zrelych ludi,ktori uz viac menej spolu neplanuju zit? (Povedzme nove vztahy po rozvode a uz zazitom manzelstve). Mali ste taky vztah? K teme ma inspirovala nedavna debata s mojim expartnerom (ano,vychadzame spolu fajn) a aj nejaka ta moja skusenost ....ako udrzat vztah zalozeny len na obcasnom stretavani sa na par hodin pocas pracovneho tyzdna a pripadnych spolocne stravenych vikendov? Da sa to vobec z dlhodobeho hladiska? Zazili ste ieco podobne? Co ak raz jeden, inokedy druhy z partnerov chce z roznych pricin ostat doma,riesit si svoje veci,pripadne len tak ostat relaxovat vo vlastnom sukromi a nechce sa mu po praci vzdy utekat za tym druhym? Je to znak nezaujmu? Odchadzajucej lasky? Alebo ako sa s tym da popasovat? Kde je nejaka zdrava hranica na prezitie takehoto vztahu?

0hena0
10. sep 2019

@anita6666 zaujimava tema...

limetka69
10. sep 2019

ahoj, ja som to nezazila, no moja mama je tento pripad 🙂 so svojim priatelom je od roku 2002, a redpokladam, ze prave preto im to tak dlho drzi, pretoze neziju spolu, 🙂 a ja jej uprimne zavidim :D

0hena0
10. sep 2019

@limetka69 😊mile, zlata, sympaticka lim 😉

anita6666
autor
10. sep 2019

@limetka69 a ako to teda vyzera v praxi? Normalne ma zaujima ta ich denna logistika,pripadne vikendova...cokolvek,co by mi pomohlo pochopit, ako sa to da...

limetka69
10. sep 2019

@anita6666 no tak normalne :D su to dvaja dospeli ludia, ktori si veria, su spolu ked maju na seba cas, inak si volaju, su z jednej dediny, len byvaju na opacnom konci, chodia spolu do mesta na nakupy, na dovolenku k moru a tak... :D vela robi, ze si veria, nemusia riesit ziarlivost, predsa maju uz svoj vek, pred 50, vedia co chcu, mama zije sama, ma len mna, som odstahovana v meste, on zije doma pri rodicoh, deti nechce, zacali si tak potajme nik o nich nevedel, takze predpokladam, ze ten adrenalin zo skryvania sa im to par rokov rozduchaval, stale to bolo ako na zaciatku, no potom ich ludia sem tam niekde stretli, vsak nie su blbi, a uz je to take verejne tajomstvo :D no a to, ze im to tak klape, a su spolu tak dlho (mamin najdlhsi vztah, asi aj jeho) prikladam prave tomu, ze nezdielaju domacnost, mama nemusi byt frustrovana vyvalenym chlapom na gauci, co prdi, smrdi, grga, nemusi za nim upratovat a prat mu veci, varit ako je zvyknuty, aj ked vari a pride sa k nej najest, nevravim, ze nie 🙂 niekedy mamu prepadne taka depka, ze s nou nechce zit, ale jej pripomeniem co to obnasa a je spokojna, on sam tvrdi, ze keby spolu zili, mama by s nim tak dlho nevydrzala 🙂 su si vzacni, pretoze spolu nie su dennodenne, nemaju tu taku hnusnu rutinu, stale sa maju o com bavit, ked sa par dni nevideli, a to jej ja zavidim 🙂 poriadok, ze su si vzacni, lebo sa nemaju kazdy den na ociach, neviem co viac by som k tomu napisala, 🙂

miadi
10. sep 2019

@anita6666 jasne ze sa to da. Moja mama ma taky vztah. Mala tak priatela 6 rokov este pred dochodkom Potom sa na 6r rozisli a teraz su obaja na dochodku a rok im to celkom klape ona mà byt v meste on rodinny dom po rodicoch na dedine. V lete ked je teplo su vacsinou unho domov chodi kedy chce ona sama aj vlakom. V zime naopak viac u nej a ked mà jeden druheho dost kazdy mà svoje sukromie u seba. Ked je mama u nas par mesiacov tak si kazdy den skypuju. On by ju strasne chcel za zenu Ale ona nechce. A dobre robi. Lebo on je ok ale stary frflos a cim by ju mal istejsiu tym by to bolo horsie pre nu. On nie je rad sam ona ano takze je na koni. Furt chodia niekde na pobyty do kupelov teraz akurat boli niekde v madarsku. Predtym boli v tatrach. Furt niekde chodia. Kazdy si plati za seba.Keby bola sama tak by sa jej nechcelo. On je lepsi hostitel ako host . Ked je unho nemusi nic robit on uvari rad az moc zas u nej doma sa hadaju ked ona vari on jej do toho mudruje. A v byte sa on nudi. Lušti krizovky a je ofucany 😁

anita6666
autor
10. sep 2019

@limetka69 dakujem.... logicky to aj ja tak vidim a vnimam,ale potom ma pride myslienka a aj v mojich vztahoch (nezila som s ex) sa mi stavalo,ze som jednoducho nemala chut byt s nim den-dva,vobec mi nechybal,skor ma mrzelo,ze ani on sa uz velmi netrhal o spolocne straveny cas na dennodennej baze ako dovtedy, ze ci je to este ok v takychto vztahoch...niekedy mam rozporuplne myslienky...

limetka69
10. sep 2019

@anita6666 neviem preco sa cudujes, ze nemal chut, ked uz ani ty si nemala chut, alebo naladu, ved to je normalne, a tu je na tom super, ze maju svoje zazemie aked sa aj povadia nemusia na seba cumiet v jednej domacnosti 🙂 je uplne normalne, ze rokmi to je uplne iny vztah, ja idem k mame a muz mi absolutne nechyba celu dovolenku, ba co? som rada, ze ho nevidim a nemusim pocuvat jeho premudrele reci, :DDDD a to som vydata 4 roky, fakt neviem co bude dalej :P

anita6666
autor
10. sep 2019

@limetka69 no takto...mala som na mysli,ze chut a nalada by bola, ale castokrat clovek, (partner jeden alebo druhy),nema chut na tie logisticke veci okolo...prist domov z prace,treba aj nieco doma urobit a uz castokrat nie je chut cestovat cez pol mesta na opacny koniec za partnerom,aby s nim stravil hodinu - dve...z toho pohladu teda patram po tom,ci je to este ok,alebo predzvest konca takehoto vztahu...

limetka69
10. sep 2019

@anita6666 minule sa tu riesilo na ploche ci existuje prava laska, ja som sa vyjadrila, ze urcite nie, 🙂 je dokazane, ze chemia funguje cca 2 roky, potom clovek vytriezvie. a ked su spolu dlhe roky, tak je to drina na oboch stranach, ze sa snazia dohodnut, hladaju kompromisy.... ked si ludia najdu dobreho partnera, so spolocnymi konickami, nazormi, tak sa to da vydrzat dlho, ale vasen a vecny zaujem by som v tom fakt nehladala, ak si najde clovek zle ako ja, tak je to o hovne, lebo nemame nic spolocne, ani nazory, ani konicky, nic, vecne sa len hadame, uplne ine hdnoty a priority na oboch stranach a tak to tak aj vyzera, mame spolocne dieta a hypoteku, to je vsetko. neda sa to ani zmenit, ani napravit, lebo moj muz je dokonaly a podla neho je vsetko ok, on nema co riesit, tak u nas by to poriesil uz len rozvod, ale na druhej strane otec je dobry, rodinu uzivi, a neviem co mam dalej robit, tak prezivam a cakam, ze cas vsetko vyriesi :D

anita6666
autor
10. sep 2019

@miadi veeeeelmi napadne mi to nieco pripomina 🙂 okrem tej 6r.odmlky...a teda klobuk dole pred maminou,mna by po tak dlhej dobe od seba nezlomil uz ani princ na bielom koni nie to obycany smrtelnik....🙂

limetka69
10. sep 2019

@anita6666 podla mna ok, vobec to nemusi byt predzvest konca vztahu, ale zalezi aj na povahach zucastnenych, je to tazko takto povedat, ale mojej mame sa toto stava casto, ze kvoli ich lenivosti to odlozia, na oboch stranach, predsa sa to niekedy fakt neoplati, ale potom su spolu a vynahradia si to tak, ze si zase daju pokoj na par dni :D

vilma7
10. sep 2019

Moja mama ma tiež taký vzťah-nevztah, každý svoj byt a stretnú sa sporadicky, raz častejšie inokedy zas menej, obaja na dôchodku...mama bude mat 70, on je o pár rokov mladší. Skôr mňa zaujíma či spolu sú alebo nie, ona to nejak nerieši, myslím že v tom veku tam už nie je čo riešiť.
Teta tiež mala takto vzťah na dedine so susedom na "tajno", ona rozvedená, on vdovec, bývali pár domov od seba, kým si on nenašiel inú a samozrejme to zabudol tete povedať, dozvedela sa to od iných. Samozrejme sa z toho nezrutila, v tom veku podľa mňa úplne ináč berú takýto vzťah, ako keby mali doma manžela. Je tu niekto pre mňa tak fajn, skončí to, tiež fajn.
Neviem či sa má význam zamýšľať nad niečím takým, že či je koniec keď sa nevidite par dni
Dohodnite sa, že si koniec úprimne vydiskutujete a budeš mat srdce na mieste.

miadi
10. sep 2019

@anita6666 hej ani ona ho najprv nechcela Ale bol dost neodbitny. A medzi tym tych 6 rokov ona iny vztah nemala. Takze jej vyhovuje lebo on je ochotny ked mu nieco povie hnet skoci a urobi, A teraz je lepsi ako tie posledne roky pred rozchodom. Vtedy si ju prestal vazit a chcel sa jej do bytu pernamentne nastahovat lebo este robil v meste a ten domcek po rodicoch je hodinu cesty. Ona uz to tiez neberie tak smrtelne vazne ten vztah. Ona je mlada 60ka on 70a uz si furt hlada rakovinu a smrt. Ona ho musi furt ladit do pozitivneho uhla co je unavne. Keby sa zobrali a žili furt spolu on by sa menej snažil a Nebolo by to ono. Manzelstvo je super pre rodinu s detmi alebo ked spolu ludia chcu ostat aj ked ich deti vyrastli.. Ale v urcitom veku uz nie je akosi nevyhnutne sa uplne zaviazat ked mà kazdy svoje byvanie deti dospele svoj klud svoje zvyky,

pininka1
10. sep 2019

Mala som kolegyňu ktorá takto žije 25 rokov. Nežijú v jednej domacnosti, každý má svoje, navštevujú sa. On chcel aby žili spolu a pomáhali si, ona povedala,že jeden rozvod už zažila a že nechce aby to dopadlo rovnako. Úprimne ale to musí byť taký človek, ja by som takto žiť nechcela.

eliska13
10. sep 2019

@pininka1 vekom to človek možno privita😀veď aj ty viac menej žiješ sama s deťmi.
@anita6666 myslím, že sa to dá a má to veľa pozitív ako baby napísali.Je to také príjemné spestrenie dní parťák, keď chce žena ísť do kina, na kúpalisko, záhrady...nie sú sami nepociťujú samotu, ale zase odtiaľ potiaľ veľa ľudí tak po 60 po rozvode žije.maju aj svoj život, aj vnúčatá, aj keď nechcú variť nemusia, keď chcú mlčať spolu budú spolu😃

miadi
10. sep 2019

@anita6666 podla mna len musis najst rovnako zmyslajuceho partnera. Chlapa co je sebestacny nehlada manzelku co by sa onho starala. A ty rovnako nepotrebujuca partnera na vychovu deti alebo oporu v domacnosti .. proste dve samostatne jednotky. Niekoho co nepotrebuje byt na tebe nalepeny ako pijavica 365dni v roku. Niekoho co mà tiez svoje hobby zaluby ktore vobec nemusite zdielat a mat dni sam pre seba robit si to svoje a nebrat to ako nezaujem ci nedostatok lasky. A len si spolu uzit volne dni robit vylety chodit von proste ako ked mladež čo žije u rodicov randi. Ibaze v dospelom zrelom prevedeni so svojimi financiami a slobodou. A kazdy vo svojom byvani bez planu žit trvalo spolu v jednom spolocnom priestore.

domculik
10. sep 2019

@anita6666 fuha a neslo by take nieco aj v jednej domacnosti ? Ze si partneri jednoducho niektore dni stanovia ze "teraz je moj cas, idem von, sam s kamaratmi", alebo teraz sa zavriem na par hodin do izby, do zahrady, do garaze, hocikam... Neviem, zatial zijem v manzelstve a take partnerstvo s vyhodami si (z dnesneho pohladu chvala Bohu) ani neviem predstavit 🙂.

17juraj17
11. sep 2019

@anita6666 Ak najdes univerzalnu odpoved na tvoju otazku tak dostanes Nobelovu cenu.

17juraj17
11. sep 2019

@anita6666 Inak dlhodobo sa da urzat vztah nech uz to ma formu akukolvek jedine tak ze to obaja citia rovnako.....

anita6666
autor
11. sep 2019

@17juraj17 necakam univerzalnu odpoved...normalna diskusia na zaklade skusenosti inych

xxxkatka
14. sep 2019

@anita6666 nemozes mat nieco zelene aj ruzove zaroven. Bud budes mat vztah "randime spolu" a vtedy musis akceptovat aj to, ze jednemu alebo druhemu sa nebude chciet po praci niekam utekat alebo spolu zacat zit a akceptovat "okupovanie" priestoru inym clovekom. Kazde ma plusy aj minusy. Za mna je randenie ok, ale iste odbobie. Potom by mal nasledovat nejaky posun vztahu (ano aj vo vyssom veku sa to da). Roky sa niekam presuvat (k niekomu kde som len na navsteve), no neviem... Partneri su aj na to, aby si aj pomahali nielen travili spolu cas, ked sa im zrovna obom chce.