Ako to povedať priateľovi?

fallenkaa
9. júl 2015

Ahojte baby, popri štúdiu aj pracujem, v práci máme taký systém, že za reklamu dostávame buď peniaze alebo barter, to znamená,že dostaneme poukaz na pobyt, spotrebič atď, ktorý potom môžme využiť, alebo skúsiť predať napr. na bazos.

Ja som sa rozhodla poukaz využiť, zavolala som aj priateľa a ideme na pobyt, 4noci, hodnota 400eur. S priateľom spolu nežijeme ešte. Dnes keď sme sa bavili o tom, ako tam pôjdeme a plánovali cestu, povedal mi,že si mám zobrať minimálne 10eur na obed(chystáme sa do našej obľúbenej reštiky), trocha ma to zaskočilo, veď ja platím pobyt, alebo si to on neuvedomuje a myslí si,že som to dostala a je to zadarmo? To už mám naozaj všetko počítať 50:50? Ostala som zaskočená a preto som mu nič v tej chvíli nepovedala, len že DOBRE.
Ako by ste mu to povedali vy?

bajana
9. júl 2015

@fallenkaa no tak si to vezmi z jeho pohľadu: frajerka maka, ale miesto prachov má pobyt. Ani sa mi tam veľmi nechce, ale čo už, pôjdem s ňou...aspoň že stravu ideme 50:50, aspoň si budem môcť minút peniaze z brigády tak, ako chcem ja...alebo ich ušetrím na našu spoločnú budúcnosť

natalym
9. júl 2015

@bajana Dobrý postreh. Ale čo tak hovoriť o tom navzájom? Asi toto bude kameň úrazu. 😢

licona
9. júl 2015

Pýtaš sa : Ako to povedať priateľovi? Myslím, že narovinu 🙂 Treba si to vyjasniť hneď, ako ten problém riešiť až vtedy, keď by ste sa napríklad zobrali, mali dieťa a on by chcel, aby si mu prispievala na niečo z rodičovského príspevku...
Ale možno si to ani neuvedomuje, že to nemáš zadarmo. Treba mu to povedať, nemá sa prečo uraziť alebo nahnevať. Ber to ako vhodnú príležitosť vyjasniť si s ním finančné otázky.
Len taký tip: My sme mali s manželom predtým, ako sme sa zobrali, "spoločnú peňaženku". Na začiatku mesiaca sme tam rovnakou sumou prispeli a z toho sme platili spoločné nákupy, obedy, výlety...

fallenkaa
autor
9. júl 2015

@bajana ako vieš že sa mu nechce? si s ním hovorila? si moc premúdrelá :D

fallenkaa
autor
9. júl 2015

@licona ja som to už priateľovi viackrát zdôrazňovala, že tieto veci nie sú zadarmo, ale asi nepochopil

licona
9. júl 2015

@fallenkaa Tak to skús ešte raz, porozprávajte sa, ako si financovanie spoločných vecí predstavujete jeden aj druhý. Skúste nájsť nejaký kompromis do budúcnosti. A ak by tvoje stanovisko stále nechápal, ja by som od neho utiekla, kým sa dá... 😒

bajana
9. júl 2015

@fallenkaa samozrejme, že som s ním hovorila 😃...tiež som študovala a viem asi, ako uvažuje priemerný vysokoškolák
...ale zdá sa, že som trafila...😉 pri vašej "komunikácií" to môže byť celkom pravdepodobné

fallenkaa
autor
9. júl 2015

@bajana hej si super 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😵

ruthmaria
9. júl 2015

uz sa tesim, ked o pol roka to budes riesit znova

petra7777
9. júl 2015

@fallenkaa Strýko držgroš ☹ Utekaj od takého chlapa...toto je len začiatok, nakoniec ti ani na plienky nedá, keď budeš na materskej ☹ Na výlet si vezmi nejakú kámošku, ale s ním rozhodne nechoď....A keď sa ťa bude pýtať, že čo....Tak sa ho spýtaj, či je ochotný ti dať polovicu za poukaz? Mátenko skákavá, to mi je teda frajer ☹

bonaqa2013
9. júl 2015

Mám jeden krk ale aj tým ručím, že TÁTO TÉMA TU UŽ BOLA. 😖
Presne v tomto znení. teraz neviem či zakl. témy sa to stáva aspoň 2 krát do týždňa, alebo niekto nahadzuje aj staré témy v domnení, že my si tu NIČ NEPAMATÁME. ☹

natalym
9. júl 2015

@bonaqa2013 Bola. Máš pravdu.

bonaqa2013
9. júl 2015

@natalym do riti, to si niekto myslí že sme také vymleté, alebo čo.... 😖

natalym
9. júl 2015

@bonaqa2013 Mne to nevadí, aspoň sa mám na čo baviť. 😎

caoli
9. júl 2015

@bonaqa2013 po precitani prvej som mala pocit deja vu, potom mi napadlo, ze ved uhorkova sezona ako v tv narkoza, a potom udiv nad tym, ze preco sakra konik vytahuje temy z archivu 😀

maminuska
9. júl 2015

@fallenkaa povedz mu to úplne normálne narovinu bez okolkov.
Ale najskôr sa ho opýtaj že či chce ísť, ak ti povie ano , tak mu povedz že pobyt stojí na jedného 200 EUR a teda že očakávaš že ostatné okolo toho do výšky 200 EUR uhradí on.

Nemám rada takýto typ mužov , vždy som sa držala od takýchto ďalej a nič som si s nimi nezačínala.

bajana
9. júl 2015

@bonaqa2013 to vieš, vtedy bol apríl, teraz je júl...to úplne mení problematiku 😄

fallenkaa
autor
9. júl 2015

@maminuska aj ja by som sa od takých držala ďalej, len to moc po mesiaci-dvoch chodenia nezistíš 🙂

dkethe
9. júl 2015

@bonaqa2013 bola bola aj som reagovala. No bud he to fake id adminiv alebo slecna he s nim furt a patalie sa samozrejme opakuju kazdym vouchrom firmy :D verit sa da obom variantom

hrjanka
9. júl 2015

@dkethe toto je nejaky fake, ked som pozerala jej nick vo fore, tak v decembri 2014 mala 4rocny vztah s frajerom a koncom maja tohto roku riesila darcek na 3rocne vyrocie. A inac tiez som si hned spomenula, ze toto sa tu uz raz riesilo 😉

juditka_d
9. júl 2015

@fallenkaa neviem načo zakladáš tú istú tému 2x. A ešte k tomu svoju vlastnú. A Neviem aké rady od nás čakáš teraz, keď ti tie predtým neboli očividne dosť dobré. 😉

A ďalšia vec, keď sa nedokážete o tom porozprávať normálne ako dvaja dospelí ľudia, čo bude keď prídu deti? Tu budeš písať, ako mám partnerovi naznačiť, že dieťa potrebuje plienky? 😎

zibi
9. júl 2015

@fallenkaa a ty si mu mala povedat , ze ok beriem si 10e nezabudnem.... pocuj, ale ty tiez nezabudni 210 ok?? 😉 😝 😀
podla mna, by ti urcite aspon tu veceru zaplatit mal ..to je, ale o charaktere a nie o tom, ze je chudak vysokoskolak... 😝 do kelu ked makas ty, moze aj on, nech ma aspon z coho frajerku pozvat na veceru .. 😝
bud nevie co sa patri, alebo je skupi, pripadne mu to tak vyhovuje a je vychcany.. dnes je uz takych chlapov tiez vela... co radi zeny vyuziju .. 😝

zibi
9. júl 2015

@fallenkaa malo byt skupy 😀 sorry za tvrdku 😅

mala_hobitka
9. júl 2015

@fallenkaa On to fakt evidentne berie ako dovcu "zadarmo" aj pre teba. O tom ze keby sa zamyslel nad tym (aj bez toho aby si mu to vysvetlovala - coz si aj urobila) tak by mu doslo ze aha tak ona zo svojej vyplaty si nechala miesto cash poukaz pre nas tak nebudem blb a zaplatim obed alebo tak. Ale on nist. No pekne. O tom ze gentleman nula bodov ani nehovorim - btw tym netvrdim ze chlap ma byt financna dojna krava ale poznam chlapov co by normalne reagovali "super ideme, je treba brat nejaku hotovost?". Prosto cas od casu - hlavne pri romantickych vyletikoch - je to taka klasika ze chlap plati podla svojich moznosti - hlavne tento co ho dany vylet skoro nic nestoji, ze?
Ale dobre. Sme v bode kde chlap je bud truba alebo riadny drzgros. Ale to zistis len jednym uplne jednoduchym sposobom - das s nim pokec a budes uprimna. Normalne povies nieco v zmysle "drahy vies ten vylet...mne nejde o nejakych desat eur ale o princip. Ja som si dost velku ciastku (hoci aj s prispevkom od zamestnavatela) miesto cash vybrala vo forme pobytu pre nas dvoch a tebe je problem ma pozvat na obed?" Nech sa ti vyjadri. Ked z neho vzide drzgros tak seriozne vazne radim ist s kamoskou a rozmysliet si s nou sediac dakde na vinku ze ci takeho chlapa ti treba.

bajana
9. júl 2015

@mala_hobitka aj ostatné - lenže ona nemá na výber cash alebo pobyt...ona ten pobyt vziať musí a mladý je postavený pred hotovú vec...čím ďalej, tým sa mi zdá moja"teória" pravdepodobnejšia 😉

peneloppe
9. júl 2015

@fallenkaa

Ale ved to sa tu uz riesilo ked si dobre pamatam.
Musim zacat komunikovat, nie s nami na fore, ale hlavne s nim a priamo. Nic v zlom. Myslim to dobre. Ako vam to bude fungovat dalej ked s nim nevies prebrat takuto dost serioznu vec? Toto su dolezite veci a on ked si na toto zvykne ze ty ho beries niekam a este aj zvysok platite na poly a celkovo ked je takyto a tebe to vadi tak len komunikovat a prebrat to spolu.
Ja by som mu povedala: Tak fajn ja si beriem peniaze na stravu ale ty mi este dlzis 200 eur za pobyt. alebo to urobime tak ze mi tie prachy nedas a budes platit tam?
mozno mu to potom docvakne

miriam11
9. júl 2015

@fallenkaa povedala by som mu, ze si o celej veci premyslala a mas z neho pocit, ze si mysli, ze ten poukaz si dostala zadarmo, ze to tak nieje. Vysvetlí, lebo on si to zjavne mysli. Dalej mu povedz, ze nie si typ, co je na prachy, ale pride ti zvláštne, ze teba ako priatelku nevie pozvat do restauracie, je to trapne. Normalne mu to takto povedz. Ak nepochopi, bude si dalej presadzovat svoj pohľad na vec, alebo ak sa bojis o tom s nim hovorit, zvaz vas vztah. Taky vztah, kde si nedokazete otvorene a uprimne povedat, co mas na srdci, alebo ta sklamalo ta bude dusit cely zivot.

barbora01
9. júl 2015

@fallenkaa tak akoze sorry, ty si najdes pracu, za ktoru ti platia poukazkami na wellness a chces, aby ti tvoj priatel na tom pobyte, o ktory ani nemal zaujem, zaplatil jedlo? Si sa ho pytala, ci tam chce ist? Alebo si mu povedala, ze mas poukazky z prace a je skoda to nevyuzit? Sak ked si taka sprosta, ze sa nechas vyplacat poukazkami, tak preco ma na to doplacat tvoj priatel? A vsetky co tu pisete aky je skupy, to nie on pozval ju, vtedy by to bolo na mieste, ale ona donutila ist jeho. Preco on ma doplacat na to, ze ona ma nahovno robotu? Tak potom fakt nech tie poukazky predava radsej na bazosi. Jaaj, ale tam by za ne nedostala tolko ako od priatela...

lenulienka86
9. júl 2015

Ak mu to chces fakt len naznacit a este ho pozorovat, povedz mu, ze radsej si vezmes 20e. Ze keby trebalo zaplatit aj zanho. V ranych stadiach chodenia si vie chlap hoc aj pozicat len aby mohol dat babe co najviac. Mam mladsieho brata este na vs, tak presne viem o com hovorim. Starsich surodencov alebo rodicov bude prosit o prachy a urobi vsetko preto aby na tom vylete mohol hrat prim on. Chlap sa musi tiez zalubit. Tento vylet si zasluzi niekto iny. Sorry.

jumi2009
10. júl 2015

@fallenkaa podla mna on velmi dobre pochopil,ze to nemas zadara,len sa robi blby...je dobre vychcany 😠!!!!..na drzovku mu povedz,ze ak s tebou chce ist nech ti zacvaka polovicu,alebo zoberes niekoho ineho.Vsak mu predsa nebudes robit sponzoring 😠!!!!