Ako vám pomáha manžel s deťmi?

heny22
27. okt 2013

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?

jabadaba
2. nov 2013

@mima4 chapeme sa chapeme, ja by som aj doplnila este, ale kusnem si do prstov. 😀

filipal
2. nov 2013

@zuzkat1 skutocne zaujimave co pises o zenach. citujem ta:
zeny su väcsinou falosne, namyslene, klebetne, urazlive...
podla mna sa pekne daju najst muzi arogantni, jesitni, klebetni, intriganski....a vo velkom pocte.
nepodcenuj schopnosti zien. intuiciou sa muzovi nevyrovnaju, vsestrannostou, huzevnatostou, vytrvalostou, schopnostou zapriet sa, obetavostou, tiez nie.
myslim si, ze to nemas celkom vyriesene so svojim sevedomim, sebaprijatim.
pohlavia zena a muz sa lisia inakostou a navzajom sa dobre doplnaju. podcenovanie zien zenami je velmi nestastne, lebo uz ich dost podcenuje spolocnost. myslim si, ze by sme mali ako zeny drzat spolu. existuje nieco ako zenska solidarita. 🙂
a ked je niekto blby? nuz, môze to byt tak isto muz ako aj zena.

jabadaba
2. nov 2013

@bubelko hm, tak skoda lebo by ma to celkom zaujimalo.

zuzkaanicka
2. nov 2013

@jabadaba, su ludia, od ktorych logicke vysvetlenie nedostanes, s tym sa treba zmierit 😉 ... taky smiesny priklad, ale vystizny ... bolo mi povedane, ze lekvar sa miesa len jednym smerom (zabudla som ktorym) ... ked som sa opytala preco, tak som odpoved nedostala ... takze miesam obidvomi smermi a este sa nam nikdy nepokazil 🙂

jabadaba
2. nov 2013

@zuzkaanicka to je dobre s tym lekvarom 😀 a aj ako priklad je to dost vystizne.

zuzkaanicka
2. nov 2013

@jabadaba takych prikladov je ... ani dieta do roka nesmies ostrihat ... nech sa poti, ale ostrihat nie 🙂 ... moje baby boli obidve "vlasatice", tak sme strihali a nic im nechyba 😉

jabadaba
2. nov 2013

inac, dnes sme prave s muzom mali debatu na temu dedina a jej vplyv na spravanie sa ludi. Dosli sme k zaveru, ze tam sa predsudkom a zadubenosti neskutocne dari. Tam sa snad ta zadubenost starych tetiek chrani ako kulturne dedicstvo. Tak sme si podebatili aj o satkach na hlavach dedinskych zeniciek a prisli sme k zaveru, ze jediny rozdiel medzi ostatkovanymi moslimkami je ten, ze tie nase tetky mohli ist same von, bez muzskeho sprievodu. Len co sa nejaka chudera vydala uz ju odcepcili a svacli jej na hlavu satku, aby jej nedajboh netrcali dlhe pekne vlasy. Cosi nepatricne pre vydatu! A drzia sa toho dodnes. Tie kecy o tom ako v urcitom veku sa predsa nepatri, aby mala zena dlhe vlasy. Sup na hlavu karfiol. Najlepsie bordovej ci fialovej farby. 😝 Nohavice? Jezisi! Ist na krok bez hrubej vrecoznej sukne je nemyslitelne. Aj na korzo v parku zasadne hruby kostymcek. Dat si nieco sportove, sarmantne - nehrozi. Tetky by taku trufalku roznosili na kopytach. Treba sa zrovnat do siku rovnakych tetiek, ze ked spolu vyjdu z kostola tak su na nerozoznanie! V podstate by tamojsi chlapi ani nezistili, ze tu svoju doma nemaju co sa tak jedna na druhu richtuju. Otras. Len co nejaka zacne vytrcat, tak ju doslova ukrakaju ako take nadrzane krakle. Nevybavujem si, ze by toto robili chlapi chlapom. No a odtial sa to siri dalej ako taka pliaga.

zuzkaanicka
2. nov 2013

@jabadaba 😀 ... mam dlhe vlasy ... v mojom veku 😀 ... a moja kolegyna ma 70 rokov a jazdi po Brne na bicykli a ma dlhe vlasy ... neviem, ci by nas nemali postupne a potupne upalit 😀

farmacka
2. nov 2013

@zuzkaanicka ze v mojom veku, no prepac, ja som rovnako stara 🙂 este si pripadam stale na 25, nebyt obcianky, ani netusim, ze tolko mam 😀 a tiez mam dlhe vlasy..

zuzkaanicka
2. nov 2013

@farmacka nie si rovnako stara, si rovnako mlada 🙂

zita19
2. nov 2013

Priznam sa hnad na zaciatku, necitala som vsekych 34 stran...
Nech sa tato spolocnost tvari ako chce, rodova rovnost je este daaalekoooo... Stale sa drzi dogma, ze zena ma najs svoje stastie v satrostlivosti o svojho manzela a deti (vratane domacnosti) a ked toto je perfektne moze sa pokusit o nejaku drobnu sebarealizaciu...
Muzi sice pod tlakom okolnosti (niekde, niekde je to nemyslitelne) zene s domacnostou pomaha, ale zvycaje to vyzera takto:
vyniesol som TI smeti
umyl som TI riady
povysaval som TI
Ked sa chlapovi chce navari, zena navari, lebo jest sa musi
Ked sa chlapovi chce, zajde na nakup, zena nakupi, lebo jest sa musi

V ziadnom pripade nie som feministka a ani nadsenec emancipacie, ale este stale sme to my zeny co mame nalozena na pleciach viac. Viac ako nase babky, ktore sa po vydaji stali domacimi paniami na plny uvazok. My k tomu mame este robotu a obcas nam niekto (chlap) dobrovolne pomoze.
O tom, ze je statisticky podchytene, ze za tu istu robotu zarobia zeny menej sa sirit nemienim.

Pomaly sa to zacina lamat. V case ked boli moje deti male nebol otec na materske ani v teoretickej rovine predstavitelny. Ked moj muz bol na OCR s dcerou, lebo ja som bola v nemocnici, volala mzdova uctovnicka do nemocnice, ci je to pravda. Dodnes moj muz a jeho draha mamicka nerozchodili, ze ja zarabam viac (uz 20 rokov) a ja som dodnes nerozchodila, ze chlapi na rovnakej pozicici s rovnakym vzdelanim zarabaju viac ako ja. 😝

😝

farmacka
2. nov 2013

@zuzkaanicka tak tymto si si to vyzehlila 😀 len uz priberam aj z vody tusim, tu citim ten vek 😀

zuzkaanicka
2. nov 2013

@farmacka to bude isto vekom, ja tiez priberam ... ale ja podozrievam aj cokoladu 😀

zita19
2. nov 2013

@farmacka
@zuzkaanicka
Neviem ako mlade ste vy dve, ale ja mam 55, vlasy temer po pas a podla mojho elane a debilnych napado sa zda, ze ma prave prepadla puberta vo svojom najhorsom prevedeni 😀 😀 😀

farmacka
2. nov 2013

@zuzkaanicka mozno je to tymi dlhymi vlasmi, co ty vies? keby sme sa dali ostrihat, aj kila by zisli 😉

farmacka
2. nov 2013

@zita19 tak sa tesim, ze to bude tak aj nadalej..moja 15 rocna dcera nado mnou len kruti hlavou, ze take pochabe napady.. 😀

zuzkaanicka
2. nov 2013

@zita19 ja mam stastie, manzel vynasa smeti Nam🙂 ... ale bude to asi ojedinely pripad, hladala som dlho 🙂 ... a dokonca on je ten, co ma povzbudzuje, aby som robila karieru 🙂

zuzkaanicka
2. nov 2013

@farmacka ja som ostrihala a nepomohlo, musime nieco ine vymysliet 😀

zuzkaanicka
2. nov 2013

@farmacka oprava, kadernik ma ostrihal🙂

zita19
2. nov 2013

@zuzkaanicka Mas endemit doma!!!! Opatruj ho ako rumenicu turniansku a rozmnoz ho pre dobro buducich generacii zien 😀 😀 😀 Ked inac nepojde, tak naklonuj 😀 😀 😀 😀

zuzkaanicka
2. nov 2013

@zita19 mame 42 a presne ako pise @farmacka, aj moja dcera (11 rocna) obcas kruti hlavou, pritom je uplne snad kazdemu jasne, ze to ona je v puberte, nie ja 😀

zita19
2. nov 2013

@zuzkaanicka Uz sa vam stalo, ze vas vlastne deti nacapali ako prisivate cudie deti v poslednu noc v tabore o plachty? Mne ano. Aj som ich vlastnorucne pastovala v spanku, aby im luto nebolo!!!!

zuzkaanicka
2. nov 2013

@zita19 taky zazitok nemam, ale mozno len preto, lebo uz do taborov nechodim ... a mozno by nebolo zle, keby som znovu zacala chodit 🙂

zita19
2. nov 2013

@zuzkaanicka Uz nechodim ani ja, ale bolo to bomba. A ako sme sa s mojimi detmi pocas tych par krat po par dni zblizili 😀 😀 😀 😀 Dodnes na to spominame.

maminuska
2. nov 2013

@zita19 aj ja mám taký doma endemit 🙂 . A poctivo rozmnožujem vo svojom synovi .
A bola by som rada keby si vzal vzdelanú a cieľavedomu ženu , ktorá vie čo chce a nedá si len tak po hlave skákať.

jabadaba
2. nov 2013

@zuzkaanicka to ani nehovor! Nieco s tebou nebude v poradku. 😀 Mna pobavila svokra svojim blahozelanim k mojej 4O tke. Pripomenula mi, ze uz k nim patrim. 😀 Neviem, asi myslela k dochodcom. 😀 SSvojmu synovi blahozelali k obdobnemu veku rovnako a nezabudli mu venovat "suvenir" s vyrazne svietiacou 40 tkou. Aby nezabudol nahodou. 😀 Inac si s darcekmi k narodkam starosti nerobia, k 40 tke mali tu potrebu.

No a u mojej mamy nerozchodila jej dlhe vlasy, stihlu postavu a uplne iny styl obliekania. Nebavia sa roky. V tejto suvislosti ma mozno ta zuzka1 aj svatu pravdu, ze su zeny falosne, zavistlive a neprajne. 😝

zita19
2. nov 2013

falosni, zavistlivi a neprajni su ovela viac muzi!!!!

zuzkaanicka
2. nov 2013

@jabadaba 😀 isto je so mnou nieco v neporiadku ... som necitliva k svojmu veku 😀

zuzkaanicka
2. nov 2013

@maminuska nemas tiez Moravaka? ... mohli by sme zacat zovseobecnovat 😀

jabadaba
2. nov 2013

@zita19 videla by som to asi na rovnako. Aj ked zeny vedia byt neprajne tym najstupidnejsim sposobom. Plus maju inu "techniku" ako muzi. Ti si rovno daju po papuli, cize su vacsinou priamociarejsi. Zena vie byt taka podryvacna mrska, tu vypusti poznamocku tam vypusti poznamocku. A este sa vie hodit do role bezmocneho chrobaka ak ju niekto otvorene konfrontuje. Schopnost celit konfrontacii si u chlapov cenim. Badat to aj tu v diskusnych forach. Niekto rype rype rype a ked sa objekt rypania dorazne ohradi tak hned je nova obet na svete. Mam odskusane a velakrat. 😀