Ako vám pomáha manžel s deťmi?

heny22
27. okt 2013

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?

maca_p
2. nov 2013

@henikav hej, dolezite je chvalit a nenapadne mu vnucovat technologicky postup prac tak, ako sme na to zvyknute, aby si to cim skor osvojil 😀 . napr. ze, ruku, ktoru dieta omylom strci do hovnicka nestaci utriet vlhkou servitkou, ale ze ju treba poriadne umyt mydlovou vodou 😀

henikav
2. nov 2013

@maca_p som sa zasmiala, to sa uz vola manipulacia a jasne ze to prevadzam kazdy den, ved som zena 😀 😀 😀 Pekne postupne si ho formujem, ale vzdy je co robit

maminuska
2. nov 2013

@zuzkaanicka hej mám z Brna.

zuzkaanicka
2. nov 2013

@maminuska mozno na tom Brne nieco bude 😉

maminuska
2. nov 2013

@zuzkaanicka jaj teraz som sa pozrela do tvojho pasu a aha ho , ved aj ty máš v pase že Brno. Moraváci - teda chlapi sú fajn .
V Slavkove u Brna máme byt , kam chodíme. Ja aj v Brne pracujem tak dva až tri dni v mesiaci - Brno Ivanovice.

maca_p
2. nov 2013

@henikav ze coooo mani cooo? manipulacia? to neee 😀 😀

henikav
2. nov 2013

@maca_p no dobre, volajme to skolenie, znie to lepsie 😀 😀 😀 😀

maca_p
2. nov 2013

@henikav ano, je lepsie. inac mne ten moj furt vyhadzuje na oci, ze sa mi musi stale prisposobavat. sak ale co narobim s tym, ze mam silnejsie caro osobnosti? 😀

zuzkaanicka
3. nov 2013

@maminuska manzel sice nie je z Brna, ale Moravak je ... nestazujem sa, dobre som nasla 🙂 ... my byvame v Kralovom poli, ked sme kupovali dom, tak sme sa dost divali na Ivanovice , ale nakoniec sme dali prednost mestu (do prace to mam 7 minut pesi) 😉

martuska75
3. nov 2013

@mima4
@jabadaba no asi nebývate v dome s 25 árovým pozemkom ak sa vám zdá, že okolo domu nieto čo chlapovi robiť (okrem vysávania ) 😉 No myslím že sa rozhodne nerelaxuje za PC čkom 😎 ked už, tak je to skôr naopak 😝 Ale aj my maminy potrebujeme niekedy trošku vypnúť, nie ? 😀 😀 😀

jabadaba
3. nov 2013

@martuska75 ale isteze si viem predstavit kolko roboty je okolo domu. Bavime sa tu vseobecne o delbach povinnosti medzi pohlaviami a nespravodlivostou, ktora je ich sucastou. No a k tomu domu - ano, okolo baraku je co robit, ale to neznamena, ze chlap zmizne ako gafor kdesi v garazi a bude sa venovat akoze udrzbe domu! Denne treba pilit stromy ci sekat travu? Denne sa zatiera omietka, ci opravuje strecha? Umeta chlap dennodenne chodniky okolo domu? Ci chodi denne uhrabavat listie? Neverim! Okrem ineho mam zazite, ze v zahrade okolo domu dost masivne maka aj zena, ak nie prevazne ona. Zeleniknu by jedol kazdy chlap rad, ze? Okopava ju? Pochybujem. Pleje hriadky? Pochybujem. No tak nerobme z prace okolo rodinnych domov nieco nezvladnutelne, aby v domacnosti potom pan nehol ani brvou. 🙂

ella555
3. nov 2013

@jabadaba Ale toto iste si moze povedat chlap, ze je treba kazdy den vysavat, je treba kazdy den prat, kazdy den zehlit atd. Podla mna je cela tato diskusia o nicom, ja ani nepoznam rodiny, kde by jeden robil vsetko a druhy nic a uz ako si to podelia je na nich. Kazdy robi to v rodine co vie a co mu ide.

zuzkaanicka
3. nov 2013

@ella555 to, ze Ty taku rodinu nepoznas, to este vobec nemusi znamenat, ze taka rodina neexistuje 😉 ... ja si naopak myslim, ze je este dost takych rodin, kde zena kmita a chlap sa hra na "gaucanu" 😒

martuska75
3. nov 2013

@jabadaba u nás osobne je teda furt čo robiť a to ani zeleninu nepestujeme, lebo postupne dorábame dom 😉 Ešte nedorobil hornú kúpelňu a už bude chudák búrať spodnú lebo chcem prehodiť práčku na iné miesto a tak podobne. Ale teraz momentálne je dosť veľa roboty aj u svokry a to funguje tak, že manžel veľa kmitá aj tam a svokra mi napr. požehlí alebo povysáva alebo tak 😀 😀 😀 Hovorí sa tomu bárter. 😉 A ak si myslíš že u nej leží na gauči tak to ju veru nepoznáš 😝

ella555
3. nov 2013

@zuzkaanicka To, ze ty si to myslis, este neznamena, ze to tak je. Aj ked samozrejme, je mozne, ze existuju extremy, ja ho nepoznam.

zuzkaanicka
3. nov 2013

@ella555 ja si to myslim preto, lebo par takych poznam 😉

lenuska1lele
3. nov 2013

Zaraba peniaze,aby sme mali z coho zit 😀

ella555
3. nov 2013

@zuzkaanicka Je pravda,ze ja zijem v BA, kde vacsina ludi co poznam vela pracuje, aby zarobila na hypoteky, stara sa o deti a zveladuju domy, byty a v podstate nemaju cas byt gaucakmi. A opakovat sa nebudem, ale je kazdeho vec ako si to v rodine rozdeli.

zuzkaanicka
3. nov 2013

@ella555 ja zijem v Brne a teda si myslim, ze tu je to dost podobne ako v BA ... keby som si mala urobit obraz len z mojich dobrych znamych, tak by som tiez asi tvrdila, ze taku rodinu nepoznam. Fakt je ten, ze take rodiny su, bohuzial.

ada12345
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jabadaba
3. nov 2013

@ella555 ved ano. Tak to ma byt a malo by byt. Debata je o nicom....mozno, ked unika pointa. Zacalo sa tu totiz tym co ma kto robit. A nie co kto robi. Nuz a padli tu zaujimave perly a takmer sme opat skoncili v jaskyni kozky makusit. 😉

jabadaba
3. nov 2013

@martuska75 ale jasne, ja Ti neberiem ze mate kopec roboty a terez najma tvoj muz. Reagovala som vo vseobecnosti na tvoj prispevok ako je v dome co robit. To mi totiz pripomenulo svokru a jej vyjadrenie, ze ona obsluhuje muza i starsieho syna preto lebo oni sa venuju cisto muzskym pracam okolo domu. No venuju, ale pride mi pribrzdene matku a zenu prehanat ako zdutu kozu. Navarit, naservirovat, spratat...ja som svokra este v kuchyni nevidela. Okrem situacie kedy jedol...zeby zene helfol...Aha, ale to bude tym, ze on sa neustale mota po dvore okolo tych muzskych prac.... 😝

zuzkaanicka
3. nov 2013

@jabadaba keby sa tu nezacali lupat pomarance, tak by uz mozno bola davno debata uzavreta 😉

zuzkaanicka
3. nov 2013

@jabadaba aspon ja som si nemyslela, ze niekto moze dobrovolne takto kmitat a este sa tym chvalit ... skor som cakala, ze kazda zena uzna, ze by sa predsa len ten jej "spolubyvajuci" mal podielat na chode domacnosti a venovat sa detom ... fakt sme kazda ina ...

valy
3. nov 2013

kazdy ma hranice toho, co mu vyhovuje, niekde inde. mne mańzel pomaha dost, ked treba, nema problem povysavat, dat riad do umyvacky alebo pustit pracku. zas ale nikdy by som od neho nechcela napr. prisit detom zaplaty na kolena, hoci verim tomu, ze su aj oteckovia, co robia aj to.

cecil36
4. nov 2013

@valy u nas sije- zasiva manzel, ja a ihla sme uhlavni nepriatelia 😀 Ale zas varim viac ja (robim to lepsie ako on 😀 , aj ked vie napiect kolace, aj nejake jedla navarit). On po mne potom poupratuje kuchynu 😉

maca_p
4. nov 2013

@cecil36 aj u nas sije muz.. alebo obsiva svokra. ja ani nahodou 😀

zuzkanik
4. nov 2013

@heny22 Vitaj medzi 90-timi percentami žien, ktoré sa cítia unavené, nedocenené, ako slúžky, otorkyne detí a vlastnej domácnosti. 😉 To, čo si popísala v úvodnom príspevky sa, podľa môjho názoru, deje takmer v každej slovenskej domácnosti. Česť výnimkám. Môj manžel napríklad pracuje od skorého rána do neskorého večera (beriem to tak, že zarába a tak ho viac "neobťažujem" domácimi "somarinami"). Občas mám to šťastie a príde domov skôr, aby mi pomohol pri večernej hygiene a hnaní detí do postele. Ale pomáha mi tak, že rozváža staršiu dcérku po krúžkoch a cez víkend zmyje podlahu v byte a občas (asi tak raz za mesiac, možno za dva) navarí. Občas, keď vidí, že idem puknúť od zlosti, trochu sa s deťmi pohrá. A robí veľké nákupy (aj to len preto, lebo má auto a bolo by smiešne, keby ja som sa cestou z práce naťahovala ešte aj s taškami po autobusoch.) Verím, že si občas na prasknutie, ale detičky trochu povyrastú a bude to lepšie. Budeš si vedieť zorganizovať deň tak, aby si si našla čas aj pre seba. Teraz si už len zahryzni do pery, alebo sa otvorene s mužom porozprávajte a objasnite si pravidlá deľby práce.

maminuska
4. nov 2013

@cecil36
@maca_p hej aj ja a ihla tfuj tfuj. Zašívanie, obšívanie a skracovanie nohavíc je manželova práca . Jeho to baví ako mi povedal , čo ja dodnes nechápem . 😅 .
V tomto som totálne mantavá , fakt ruky od seba ako krtko. 😀

cecil36
4. nov 2013

@maminuska u mna detto s tymi rukami 😀 Ja ani gombik nedam, to nejaky prvak druhak na rucnych pracach ma tromfne lavou zadnou hehe. Moj ma u svokrusky este aj sijaci stroj, co na nom niekedy sil, taky ten stary slapaci singer 🙂