Ako vám pomáha manžel s deťmi?

heny22
27. okt 2013

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?

zuzkaanicka
4. nov 2013

@maminuska ja sijem rada, je to moj konicek, ale nove veci, nie nejake zaplaty 😉 ... nastastie nase baby nezvyknu vyrobit diery na kolene ... sice som si uz usila aj kabat, ale neviem,c i by som zvladla zaplatu 😉

zuzkaanicka
4. nov 2013

@zuzkanik to si myslela vazne, ze si ma @heny22 zahryznut do pery? ... ja som teda za ten otvoreny (kludny) rozhovor s manzelom, teda pokial mu samemu nedocvakne, ze sa mu takto manzelka moze ustvat ... @jabadaba mala asi pravdu, ze so mnou bude nieco v neporiadku ... ja by som si do pery nehryzla 🙂

maca_p
4. nov 2013

@cecil36
@maminuska presne, ja fakt ani gombik nedam... 80 % navleciek je u nas s odthnutymi gombikami. mne to proste nevadi a ja to robit nebudem! 😀
na svoju obhajobu poviem iba tolko, ze som to skusala a nejde to. za aky stoj sadnem, ten pokazim... ale viem strikovat, robit vence, piect, varit, okolo zahrady, okolo deti a aj muza 😀 .
tak hadam nemusim byt dokonala...

cecil36
4. nov 2013

@zuzkaanicka tak to sitie obdivujem u zien aj u muzov 😉 Mne toto zhora dane nebolo 😀 , ja som skor na taku bytovu estetiku (ikebany a tak) 🙂

maca_p
4. nov 2013

@zuzkaanicka ja som to pochopila, ze to hovori ironicky, lebo spomina v prispevku, ze si maju s muzom pokecat, ak sa jej nieco nezda... 😉

zuzkaanicka
4. nov 2013

@maca_p my sme este na gymnaziu raz mali napisat nejaky opis a nasa slovencinarka (perfektna osvietena baba) vzala ako priklad prisivanie gombika ... taaak sme sa nasmiali ... a predstav si, ze prave spoluziak ju upozornil, ze zabudla nitku na zaver obtocit (teda slovne, nic sme tam nesili, to by este bola groteska) 😉

zuzkanik
4. nov 2013

@zuzkaanicka nie, skor som myslela, ze ma zatnut zuby a nejako to vydrzat, kym su deti male (kvôli volnemu casu), ale rozhovor s manzelom by tiez nemala odkladat. Aj ked, podla mojich vlastnych skusenosti, to vacsine muzov nedocvakne ani po rozhovore.

zuzkaanicka
4. nov 2013

@maca_p mne to nepripadalo ironicke, skor take cisto slovenske-vydrzat a pockat, kym deti odrastu ... len dovtedy by mna kleplo 😒

zuzkaanicka
4. nov 2013

@zuzkanik verim, ze su aj taki chlapi, ktorym nedocvakne nikdy (mozno, keby nasli prazdny byt, dom) ... ale uplne najhorsie je, ked zena nepovie, kmita, potom je nasrrrdena a este je chlap urazeny, preco sa ona neusmieva ... pritom velakrat staci (asi som naivna, ale verim tomu) normalny, kludny rozhovor-lebo nememu dietatu ani vlastna matka nerozumie 😉

mima4
4. nov 2013

@zuzkaanicka no čo sa tyka normalneho a kludneho rozhovoru... otazne je, či sa ti ludia vedia vobec porozpravat, aktivne jeden druho pocuvat... teda ci vedia spolocne komunikovat 🙂
Je dost vztahov, kde ta komunikacia bola vzdy na bode mrazu...

zuzkaanicka
4. nov 2013

@mima4 mas pravdu ... to je potom ale cele nanic 😒

maca_p
4. nov 2013

@zuzkaanicka no ved to...
ale zasa istym sposobomsi myslim, ze 50:50 v domacnosti sa neda rozdelit. ja sama som na rodicaku, väcsnou domacnosti taham ja, ale teda ked potrebujem a panicek sa k tomu nema, tak si zahucim a hned je v obraze. ani od neho nechcem 50:50, kedze chodi do roboty a na 4 smenke ma toho dost. iste veci mame zadefinovane kto a co. uz x razy som si povedala, ze ved pockaj, bez milosti pojdes do skolky a ja ja kooonecne do prace 😀

zuzkaanicka
4. nov 2013

@maca_p tak to sa ani neda, aby to bolo presne 50:50 ... ale nemalo by to byt tak, ze jeden uz ledva zapleta nohami a druhy nevie, co od rozkose 😉

maca_p
4. nov 2013

@zuzkaanicka tak to ano, preto mame dar reci a hlasneho slova, ked to nejde po dobrom 😀 😉

maca_p
4. nov 2013

@zuzkaanicka chlapm vsetko treba vysvetlit polopatisticky. im to inac nedocvakne. mozno by aj viac pomahali, len im je to treba povedat. napr. mm povedal, ze nezvladne urobit zemiakove pyre. tak som mu napisala technologicky postup step by step a urobil to bez problemov. ale k tomu som mu musela napisat, ze magat to treba magatkom, nie tycovym mixerom... proste podrobne, presne..... 😲

zuzkaanicka
4. nov 2013

@maca_p vidis, citat vedia, mozno preto sme sa ucili pisat opis, postup-skola je zaklad 🙂

maca_p
4. nov 2013

@zuzkaanicka tak, tak 😀

zuzkaanicka
4. nov 2013

inak, baby ... ja dufam, ze aspon jedna z tych, ktore doteraz kmitali a o pomoc nepoziadali, tak sa trochu otrasu a manzelovi vysvetlia, ze ked sa zapoji do chodu domacnosti, tak potom ony sa budu vecer zvodne usmievat 😉

cecil36
4. nov 2013

Baby, ja ked nieco robim upratujem a tak a moj nahodou ma volno (hra sa s malym a tak), hned sa ma pyta, ze ci nieco nepotrebujem, ze mu mam povedat, lebo citat myslienky este nevie 😀 Tusim poslem svokrus velku bukretu 🙂 Mozno aj ini by to tak robili, keby im zena povedala, ze nieco vobec potrebuje. Ale ked sa tvari ako Zuzka1, tak kto by sa hrnul do roboty 🙂))

zuzkaanicka
4. nov 2013

@cecil36 no, prave, to je to, co som uz pisala-nememu dietatu ani vlastna matka nerozumie (a ako potom ma chlap pochopit 😉 ) ... a veru by som aj ja svokre mala nieco poslat ... sice mam na manzelovej "vychove" aj ja nejake zasluhy, ale aj tu asi plati-ohybaj ma mamko ... sotva by som s nim pohla, keby nebol zaklad ... ale tak ja som tvrdohlava, ja by som sa nedala len tak odpinkat 🙂

zuzkat1
4. nov 2013

Dievcata len mala prosba... Dokazujte ktora z vas je uzasnejsia,ale mna tu uz nesklonujte🙂 vdaka

cecil36
4. nov 2013

@zuzkat1 zeby sloboda prejavu? 😉 A ospravedlnujem sa za skomolenie, jasne si zuzkat1 😉

zuzkat1
4. nov 2013

@cecil36 skor klebetenie,ale nazvi si to ako chces...
Koncim... Bavte sa na sukromi niekoho ineho...

zuzkaanicka
4. nov 2013

@cecil36 nechaj to tak ... ja si myslim, ze ak je niekto naozaj vnutorne stotozneny s tym, ze to, co robi, robi spravne, tak ho nemoze rozhadzat ani keby ho cele MK sklonovalo ... ale naco ist s niekym do konfliktu ... je to uplne zbytocne ... kto chce, tak pochopi, kto nechce, nepochopi ... myslim, ze tato debata moze byt celkom fajn aj bez spominaneho lupania pomarancov ( @zuzkat1, prepac, ale ja neviem kedy si najblizsie olupem pomaranc bez usmevu-tymto si ma fakt dostala a teraz to neber ako vysmech, proste ma to velmi pobavilo, myslim to v dobrom) 😉

cecil36
4. nov 2013

@zuzkat1 prepac, ale naozaj je to verejna diskusia a kazdy moze prispievat ako chce. Ak sa ti niektory prispevok nezda, pokojne ho nahlas adminovi. Mas na to plne pravo.

cecil36
4. nov 2013

@zuzkaanicka absolutne suhlasim 🙂

silvinuska6
25. nov 2013

U nás to je tak že polovička pracuje v zahraničí a niekedy je preč aj 3 mesiace v kuse ale zvládam to sama ale tak mam len jedno dieťa tak myslím že to nie je taky problém ked je drahý doma tak sa snazí malemu venovat co najviac aby som si oddychla aj ja trochu ráno k nemu vstáva on a ranajky mu robí pravidelne ale pocas dna ked nieco potrebujem tak mu to musím povedat tiez ho to nenapadne samého od seba

barnica
28. nov 2013

heny22 ono poviem ti to tak,ja mám tiež niekedy pocit že som neschopný debil a jediné čo robím je že kričím ale neber si to tak byť 5 rokov na materskej je krásne obetavé pre deti ale pre maminku je to obeta. Niekedy nemáme čas sa ani upraviť a povedme si na rovinu ktorá žena nechce byť upravená a krásna... Môj manžel nepovažuje výročie za sviatok ja som mu objednalôa originál štvorkolkárske tričko keďže je to guad fanatik a on o tri dni v ňom robil chodbu a celé ho zalepil,nevypratelne ! A môj darček? Ha Ha Ha že kúp si dačo sama ale povedal to až keď dostal ten svoj 🙂

lenbea
28. nov 2013

Tvoj muž je uplne obyčajný štandard. Treba nech si to odskúša - ked bude mať vela rečí, treba mu dať dieťa nakrmiť, uspať, zapojiť ho do varenia - no niekedy to nejde, záleží ako to máte zariadené, ale treba to skúsiť. a "mamičku" treba tiež poprosiť o pomoc. a samozrejme všetko s úsmevom, aby Ti nepovedal, že si nervozna, treba ho požiatať tak, aby si myslel, že ho strašne potrebuješ. a vychváliť. a samozrejme že neurobí nič od seba, ak to doteraz nerobil, asi chce byť prosený. a na sviatok nečakaj že sa zmení, treba mu vopred povedať, čo si praješ, aby na to nezabudol.