Ako získať späť mentálny nadhľad, kľud a odstup?

9. máj 2021

Asi som taká dráždivejšia povaha. Alebo som proste len obklopená v rodine takými ľudmi, pretože u známych či cudzích (kolegov) sa mi toto jednoducho nedeje. Či už ide o muža, či jeho mamu, v mojej rodine sa toto tiež deje pomenej, musím niektoré veci opakovať dokola tisíckrát a náprava je buď minimálna, alebo krátkodobá, alebo plná výhovoriek.
Ja mám jednoducho nejakú predstavu o niektorých veciach. Chápem, že nemôžem každému vnucovať svoje predstavy a tak keď to ide, tak mlčím a zariadim sa po svojom. Nechutí mi obed u svokry? Tak si dám len trochu a neriešim. Manžel zase nechal pozapínané všade svetlá? Tak ich pozhasínam a neriešim. Nie som však puťka, ktorú niekam posadia a tam sedí bez názoru. Niektoré veci mi pijú krv. Také, ktoré ma stoja viac námahy, alebo také ktoré niečo zásadnejšie ovplyvňujú. Napríklad výchovu detí, chod domácnosti a pod. Vždy sa ale snažím to riešiť rozhovorom. Či už od muža, alebo svokry, počúvam v prvom rade výhovorky, ktoré asi majú byť ako forma vysvetlenia, prečo to či ono robia tak ako robia. Akosi však na ich konci neprichádza slovo, ok, dám si na to pozor, alebo ok, tak spravme komprosmis, keď ti to vadí. A tak sa tie problémy točia stále dokola. Urobia si po svojom. No, a tu začínam mať problém ja, že keď už po x-tý krát, keď sa udeje "tá situácia", mne už dvíha adrenalín a ja už nedokážem reagovať s kľudom. MOžno je to aj primerané a normálne, že už zvýšim hlas, ale na druhej strane takto nechcem reagovať a viem, že to situáciu iba zhorší, nepotrebujem predsa vyjsť z toho ako tá problémová, lebo takým ľuďom nevysvetlíte, že vás majú viac rešpektovať. Čiže jediné čo potrebujem zmeniť je, že aj po tisícikrát poviem jednému či druhému v kľude, to čo potrebujem. A dám nejaké príklady. Dieťa nechtiac vyleje malinovku po stole a na seba, tečie to na koberec a podobne. Ja dvíham a odnášam dieťa, môj muž stojí a pozerá ako teliatko na vrátka, akoby sa ho to netýkalo, žiadne také, že odstraňuje z dosahu ohrozené predmety (ovládače, mobily), a uteká pre handru. Ako fakt mu treba povedať, čo má robiť. Svokra: každý týždeň navštevuje deti a prinesie hračky v hodnote asi 30 eur. Každú jednu si chcú deti nechať. Skladové preistory nemáme, deti si hračky nevážia, dostávajú ich len tak. Asi si ich kupuje. Slušne poviem svokre, že nech už prosím nenosí, vymenujem dôvody (priestor, rozmaznanosť), ona si zabrble, že nech len sú rozmaznané a pokračuje si. Manžel povie, že nech má jeho mama radosť. A pri každom týždni, keď vidím, ako už ide s tou plnou taškou....jednoducho som už naladená bojovo. Potom sa mi to prenáša do každého jeho aj jej správania. Idem my k nej. Pustí deťom telku, tam niekoho zapichnú nožom, ja sa zhrozím, bez jej dovolenia obratom vypínam JEJ telku a ona má nervy, že som to vypla, že to je súčasť života. Ja cítim ako sa to vo mne kumuluje. Potom dá decku srknúť z piva. Pripadám si tam ako taký histerický policajt. Slušne poviem, že nechcem aby moje deti ochutnávali z alkoholu. Ona na to, ale že ich to nezabije, veď to bol len glg. Pritom keď sa bavím s kamoškami, tak nie, žiadna z nich nedáva decku sŕkať z piva a nepúšťa im kriminálky, to ma drží trochu nad vodou, že nie som ja ten cvok. Ja viem, to je tá "predpotopná" výchova, ktorú sa snažím aj nejako tolerovať, len mi to nejde. Lenže ja už proste som zaujatá voči nej a mužovi, ktorý sa to stále snaží obhajovať, lebo je to rvonaká výchova. A viem, že svokra to potom robí poza môj chrbát, proste po svojom. Samozrejme, keď má ona na niečo názor, čo ja robím inak, tak to vie mudrovať do nekonečna, to je tiež jedna vec, ktorou mi lezie na nervy. Polhodinové prednášky.
Aká metóda vám pomohla získať ten kľud a pohodu? Okrem totálne ignorácie?

panelacikova
12. máj 2021

Ahoj, no mne to počas spolužitia vadilo hlavne preto, lebo po A) denne som to mala na očiach alebo "ušiach" - telefonáty s matkou apod. B) jeho rodina (keďže to bol jeho byt) bola u nás nasáčkovaná minimálne raz do mesiaca, ale to cháp tak, že nielen matka, ale aj jeho sestra s frajerom a bol to "pobyt" na celý deň... spočiatku som hostila, kupovala, núkala, chystala.... posledný rok som sa mu na to vykadila a musel sám, odmietla som riešiť nezmyselné návštevy (fakt nezmyselné a na môj vkus časté) C) štvalo ma to aj preto, lebo som sa spočiatku takmer denne mu snažila vysvetliť, čo je vhodné a čo nie vo výchove dieťaťa a to akoby hrach o stenu hádzal... a dcéra to videla. ona mala 1,5 roka alebo 2 a ukazovala si na vitrínku, ktorá bola plná hračiek (ešte nerozprávala). a on vyberal a vyberal, až povyberal všetko. ja som sa snažila naučiť ju, že jedno odložím, potom si vyberiem. on to kazil. samozrejme, keď bolo von plno hračiek, bordel v celom byte a ona si ukázala ďalšiu a ja som povedala "dosť"! tak ona sa rozrevala. jeho reakcia? no vidíš, teraz kvôli tebe reve.... - to len ako príklad, ako to u nás (ne-)fungovalo. čiže to bol ďalší z dôvodov, prečo mi je teraz omnoho lepšie, ako si urobím, tak mám, ako si ju naučím, tak to funguje. a uňho nech pre mňa za mňa prevráti celý byt hore nohami. ale tým, že ja ju učím a vychovávam, tak už aj u neho si ona udržiava poriadok. ako som písala....

autor
13. máj 2021

@panelacikova Vyhodu si mala, mas, ze dcera je vacsinu casu u teba, cize jeho vplyv je taky zanedbatelnejsi.

panelacikova
13. máj 2021

autorka: no ono spočiatku to normálne fungovalo (ale len na dohode, nie súdom), že si ju brával každú stredu popoludní a potom každý druhý víkend od PIA do NED. občas zo stredy aj na štvrtok, podľa situácie. býva totiž len 2 ulice od nás, takže sa dali rôzne situácie riešiť okamžite. čiže ona bola dosť pod jeho vplyvom, hm...možno aj preto boli tie prvé dva roky až tak kruté, že bola doslova nepríjemná aj na mňa, aj na moju známosť.... faktom je, že odkedy ochorela na srdce, nechcela s otcom tráviť čas, lebo on je drbnutý fanatik - švihlo mu po mojom odchode a začal športovať. ale že fanaticky, jemu proste šibe. a tlačí aj na dcéru, hučí do nej neustále... no a ako ochorela, respektíve sa jej prejavila kardio porucha a ostala na liečbe, to bolo tuším 09/2019, tak odvtedy už k nemu ani nechcela chodiť, on vôbec nemal s ňou žiadne cítenie, že má strach (v úvode choroby) športovať, že má strach o svoj život... jeho zaujímalo iba to, čo chcel on. a tak ona už vtedy začala byť taká, že nechcem ísť k nemu a nechcem.... čiže už tam chodievala len sporadicky. ba ešte predtým rok - bola operovaná na novorodenecký pruh, čo jej ostal pupok von trčať a už vtedy do nej hučal, pritom jej bola doslova zakázaná námaha po dobu tuším 4-6 týždňov. tak TSV som jej v pohode vybavila, a on robil problémy. proste chorý človek. čiže fakt zhruba po tých prvých dvoch rokoch ona sama dospela k záveru (mala 9), že ju veľmi s otcom nebaví tráviť čas. teraz minule sa tešila k nemu, lebo však sme nonstop doma a u neho má ešte staré hračky a kadečo, tak sa tešila, že sa tie tri hodiny pohrajú voľačo (fakt po 3 mesiacoch ju vzal) no a on na mobile a notebooku... čo ti poviem, chujec je to. on sa vôbec nevie venovať 11-ročnému dieťaťu. on sa vie venovať len sám sebe.... ale áno, mám výhodu, že ju mám jednu a že je veľmi, veľmi rozumná, čo sa týka tohto...

autor
14. máj 2021

@panelacikova To sa ťažko číta, hlavne ke´d si začínam uvedomovať, koľko ďalších vecí vidím spoločných medzi tvojím a mojím mužom. Niečo čo som doteraz až tak nevnímala. Tiež dcére znechutil šport nútením. A detto, nevenuje sa jej vobec. Keď príde ona za ním, vždy ju nejak odpinká. Zato synovi sa venuje, som myslela, že preto že sú obaja chlapi, ale myslím že to bude asi inak. je evidentné že robí rozdiely. Myslím, že to bude súvisieť, s tým jeho vzťahom k mame. On jej nedokáže oponovať, tak si to podľa mňa kompenzuje na iných ženách vo svojom živote, mne a dcére.

panelacikova
14. máj 2021

no ktovie, keby som s ním bola mala aj syna, či by to nebolo podobné? možno áno. takto mal prakticky len nás dve a tak si nič nekompenzoval. bol ticho. ale bol ticho aj k "druhej" strane a to bola vec, ktorá ma srala. až tak, že som si ho prestala vážiť, časom aj komunikovať, lebo som sa točila v jednom kole. čo som povedala, prikývol, hej hej a potom aj tak čušal, lebo mal plné gate z vlastnej matky. čo už. povedala som si, ešte vydržať tak 4-5 rokov, kým prebehne tá najťažšia puberta a snáď už bude lepšie 🙂

autor
14. máj 2021

@panelacikova Drzim palce a som rada, ze sa ti podarilo zacat novy zivot. Ja ten svoj asi marnim.