Ako zvládnuť prácu aj rodinu?

kiwinka21
3. máj 2017

Pekný deň mamičky, prišla som sa s vami poradiť , ako zvládate prácu, rodinu, domácnosť, možno aj nejaký voľny čas ☺ Už som pracovala na smeny, kde sa mi páčilo, že bolo voľno počas týždňa, takže som bez problémov niečo upratala, nakúpila, vybavila, aj čas na kavu sa našiel. Ale veľké mínus boli pracovné víkendy a sviatky, keď mi nemal kto postrazit deti. Potom som robila pondelok až piatok, víkendy a sviatky voľno. To bolo veľké plus, nemusela som volať svokru, tiež ešte pracuje tak nemá vždy čas. Ale mínus, ráno odniesť deti, šup do roboty, odtiaľ rýchlo pre deti, prídeme domov, úlohy, potom dva krát do týždňa sú krúžky, večer navariť, (deti si zo zdravotných dôvodov nosia vlastnú stravu, takže variť musím ) a k tomu sa dostanem možno okolo ôsmej a o jedenástej padnem mŕtva 😆 manžel pracuje na štyri smeny, ale ten je viac v práci ako doma. Hlavne, keď má obednu tak som sama. A vlastne sa cítim pod takým tlakom - jezisi, rýchlo sa ísť učít, nestihnem krúžok, ešte si pomyslím, že večer musím variť a rýchlo práčku vyvesat, nákupy stíham len tak tak. Baby, ako to zvládate? Robím len zbytočnú paniku? Lebo už ma to naozaj štve, že mám pocit, že nič nestiham a doma bordel. Deti chodia do školy, prvý a tretí ročník. Svokra tiež pracuje, takže z praktických dôvodov by som najradšej pracovala pondelok až piatok. Len ako sa nezblázniť 😆 dakujem za prečítanie.

snehuuulienka
4. máj 2017

@kiwinka21 no mna by pre zmenu asi trafil slak byt zamestnana....maly ma poobede aj kruzky,a ked je v druzine rad sa s detmi pohra,on tam chce byt co najdlhsie,len to ucenie potom na vecer je hruza

snehuuulienka
4. máj 2017

Vela zavisi aj od dietata...
@veronikaszabova
@namornicka
Moj mal na vysvedceni aj dvojky....co sa ucime 2 hod???....no je toho dost

MAT.- maju 1,5-2 velke str. v prac.velkom zosite alebo maju skopirovane este pomimo nejake matem.ulohy tiez1-2 str....(s matematikou,ale my problem nemame)

SJ-pisanka 2-3 strany+ 1-2 str.nejake cvicenia tiez na okopirov.A4- kazdy den
SJ-citanie 5 x precitat clanok 1 strana- kazdy den
SJ-prepis textu 1/2 str-kazdy den
SJ-20 slov diktat( cez vikend)
SJ- basen( cez vikend)
+ prvouka,angl. Atd cez tyzd
- no my mame co robit kazdy den ,aby sme to stihli za 2 h

zafir01
4. máj 2017

@kiwinka21 necitala som ostatne prispevky, len uvodny... myslim, ze to cele prilis prezivas . mam doma 6 rocneho predkolaka. manzel cca 4-5 dni od nas 3500 km daleko. byvame mimo mesta, v dome s pozemkom a a slusnou rozlohou, teda tym ide ruka v ruke viac prace v domacnosti ako niekde v 3 izbovom byte. do prace chodim od 7- 15, aby som stihala skolku. chodiem na kruzky do mesta 1 - 2 krat tyzdenne, podla toho kolko mam toho v praci a ci musim ostat na nadcas ( nie nie som leniva, aby som svoju pracu nestihla v pracovnu dobu, len mam taku pracu, ze ked pride objednavka na poslednu chvilu, treba obcas ostat a doriesit )
prideme domov o 15.30 . najeme, dame psovi, kocurovi, ideme s nimi von, a potom bud bezime na kruzok ,a lebo mame do vecera free... to znamena.. uvarim na dalsi den, pripadne idem k susede na kavu , kde sa maly hra s deckami do vecera, alebo su ine deti u nas, dam na pranie, v pripade, ak sa deti hraju u nas, ked odidu, je potrebne povysavat, ci popratat, vecer o 20. hod maleho dam spat . a ja idem do sprchy, pripravim si veci do prace, a mam volno ... teda kazdy den mam 4 hodiny s mylm, kym nejde spat. + cca 2hodiny vecer, kym si ja nezalahnem. to je 6 hodin denne, mimo prace , a za tu dobu v tyzdni viem pokosit travnik, ci ist do svojej uzitkovej zahradky v lete, alebo sa kupeme v bazene .
trochu hektickejsie, je to, ak mi treba ostat na nadcase, dieta mi vezme niekto z rodiny ( cca raz za dva tyzdne ) alebo ideme na kruzok, a vtedy prichadzame domov o 19.30 . co uz vela casu na hranie neostava ..

ide by to bolo pri viacerych detoch.. trochu chaotickejsie, ale mylsim, ze stale v pohode. vacsina je o vnutornom nastaveni a prioritach. ja sa nejdem zosypat z neumytych riadov , ani ma slak netriafa, ak nemam kazdy den zotretu podlahu . ale ano poriadok mam rada, ale mojho syna viac 🙂

misena741
4. máj 2017

@kiwinka21 to ano, ale nakolko robim len 6 hod, mam aj druhu pracu a tam robim 12 , alebo 15. potom robim od 7 rana az do druheho dna do 14 hod.

alaguema
4. máj 2017

@zafir01 áno, bolo by to iné pri dvoch a viacerých deťoch...tomu ver. Všetko čo robíš ty raz, robí zakladateľka dvojmo. Je tiež rozdiel navariť pre dvoch a pre štyroch. Inak vyzea domácnosť pri jednom dospelom a jednom dieťati a inak domácnosť, kde sú dvaja dospelí a dve deti. Je rozdiel mať doma škôlkára a prváčika. Napriek silným rečiam poniektorých tu prítomných, drvivá väčšina prvákov aspoň zo začiatku pomoc pri úlohách potrebuje a nie je to nič nenormálne. Taký tretiak-tretiačka dokáže byť mega samostatný/á, mám doma presne tú istú kombináciu - prváčka, tretiačka a obe sú šikovné. To neznamená, že tretiačka už nemá žiadne otázky, že nepotrebuje moju pozornosť a čas, ktorý logicky musím rozdeliť medzi deti dve. Takže suma sumárum - máš iné podmienky, aj výstupy sú iné.
@kiwinka21 tiež varím denne deťom do školy obed. Máloktorá si uvedomuje o koľko práce je to navyše. X žien rieši po príchode z práce len suchú večeru, obedy majú všetci vonku. Neviem poradiť. Možno nejaká lepšia organizácia toho večerného varenia, aby ti to netrvalo tak dlho. Ja obvykle za hodinku uvarím, prípadne pripravím a dovarím ráno, privstanem si pol hodinku. Vyberaj si recepty, ktoré nezaberú toľko času.

namornicka
4. máj 2017

@snehuuulienka učiteľka im toho dáva na doma veľa. To je akurát na odradenie dieťaťa od školy. Toto stihnúť chce fakt nasadenie. Môj syn mával tak do pol hodinky úlohy. Nejaké cvičenie urobiť z matematiky alebo slovenčiny, samozrejme čítať (3x). Učiť sa učivo v tom zmysle že memorovať vedomosti sme začali až v tretej triede prírodovedu a vlastivedu (keď majú test), lebo tam začali už veci čo nevedel zo škôlky. Samozrejme ak mu niečo nešlo tak sme precvičili aj predtým, niečo z matiky alebo slovenčiny. Báseň bola cez víkend a anglinu v prvej triede si zapamätal v škole, takže tam sa nebolo treba učiť.

zafir01
4. máj 2017

@alaguema samozrejme, toto vsetko chapem, nemam este skolaka a sama viem, ze to bude narocnejsie. ja len vidim, kolko mam volneho casu aj na seba, aj na domacnost, a stale stiham aj v praci obcas potiahnut .. niektore su roztrasene, uz len pri jendom dietati ... casto je to o spravnej organizacii, sama som najstarsie dieta, a doma sme vyrastali len s otcom, cize, ano zazila som starosltivost o mladsie deti, aj o domacnost zaroven + moja skola . vzdy to chcelo spravne naplanovanie ( hoc vela veci slo vzdy mimo planu.. )

snehuuulienka
4. máj 2017

@namornicka ano aj mm hovori,ze tak sa len odradzaju deti od chuti ucit sa.....stale vravim,ze su vysoke naroky na taketo male deti- je to quantum uciva

nicollette332
4. máj 2017

To by som ani nepovedala. mozno sa ti to zda byt vela a aj to, ze su ucitelia niekedy az moc prisni ale tak doba ide dopredu a tie deti treba niekedy popohnat, aby nieco spravili. My sme toho tolko nemali, lebo samotna doba nebola az taka narocna ako je teraz. V tom bude cely problem

siska53
4. máj 2017

@zafir01 a vidis,trocha hektickejsie je,ked mas nadcas.. My prichadzame o 17:30zvacsa (ja s detmi), ked zacinam neskor,tak prichadzam cca 18:30..a po deti idu nasi..
Deti dve,cize 2xto iste..maximalne.ideme este von na nejaku chvilu..

Desim sa skoly,lebo vraj sa uz ulohy nerobia v druzine,tak to bude edte len zabava.. A to este moja praca sz ma stahovat,cize bude to este dalzj od domu (aj ked niekto by povedal,co blaznis,ved su to len 4-5zastaviek)..

siska53
4. máj 2017

@eliska13 pecivo ci chlieb zvacsa.. A ja nevladzem odniest velky nakup,preto kupujem po castiach.
Boli okonlosti,ze sme nemohli ist autom cela rodina,lebo vzdy je dakto chory. Muz bol 2mesiace odpisany, ja nesoferujem a on dost robi aj cez vikendy..a aj ked nejdem do obchodu,tak mi to pomoze ledva 15minut,ak vobec.. Takze doma vuem byt najskor o 17:15 za idealnych podmienok.

januska11
4. máj 2017

@nicollette332 Tak s týmto určite nesúhlasím, moja dcéra zďaleka nemala toľko úloh a určite nie je hlúpejšia ako tie deti, ktoré sú zahltené domácimi úlohami... Keď bola prváčka, dávali im veľmi málo na úlohy, ale keď som videla, že jej to nejde, tak som jej dala sama veci na cvičenie... Ale zas keď už písala krásne, bolo by zbytočné ju doma zaťažovať nasilu 2 hodiny aby cvičila... Ono je to vždy individuálne... Teraz je druháčka, úlohy si väčinou robí v družine, ja doma už len skontrolujem... Čítať ju vôbec nenútim, lebo číta sama knihy, ktoré ju bavia...Harryho Pottera prečítala za 10 dní... Učím ju samostatnosti, nech sa nikdy na nikoho nespolieha, iba sama na seba...

veronikaszabova
4. máj 2017

@snehuuulienka aj my toho mavame vela, ale neviem si predstavit, ze by som maleho udrzala 2h pisat si ulohy.
Jakub si ich napise sam a ja mu ich iba skontrolujem. Okrem domaceho diktatu, ten piseme spolu ;)

januska11
4. máj 2017

@snehuuulienka no treba spomenúť na rodičovskom, aby trocha poľavili...Je to strašne veľa na prvákov... Presne, len im školu znechutia hneď na začiatku. Moja je druháčka a anglinu ani prvouku sa nikdy doma neučila..

snehuuulienka
4. máj 2017

@januska11 este 1,5 mes nejako vydrzime,.co uz....a neviem ci este nejake rodicko vobec bude

snehuuulienka
4. máj 2017

@veronikaszabova Aj moj si ich vie sam napisat,ale akonahle odidem pre nieco,dojdem a on uz robi nieco ine.....takze viacmenej musim sediet pri nom a kontrolovat co a ako,no a velakrat potrebuje este aj pomoct,no a citanie ,citame 5 x kazdy clanok,takze aj toto nam zabera kopec casu
Medzitym samozrejme robime male prestavky,cikat,pit,troska sa pohrat atd

stepanka274
4. máj 2017

@kiwinka21 to je aj tym ze deti su este malo samostatne, ked budu starsie bude to lepsie. Obcas si napisu ulohy aj v skole a uvidis ze to nebude take nezvladatelne, treba vydrzat a zlahcovat co sa da 🙂 napr.to upratovanie

celasapremenim
4. máj 2017

@siska53 neboj sa, zvladnes vsetko, lebo budes musiet, aj u skolakov

namornicka
5. máj 2017

Môj syn (štvrták), keď sa mi ho konečne podarilo presvedčiť aby si písal úlohy v škole, tak som prišla na to, že si s kamošmi rozdelia kto ktoré cvičenie vypočíta a ostatní tie ostatné opíšu. On je skôr do života chlapec, nie do školy 😀

padol
5. máj 2017

Všetko toto zvládnuť je asi veľa náročné, ale je to vždy o prioritách. To čo si vyberiete a potom sa k tomu prispôsobíte.

eliska13
8. máj 2017

@misena741 preco tolko upratujes??preco nenavaris viac, aby si msla aj obed veceru ci na druhy den?ved ty mas ukazkovu prac.dobu a cele poobedie zabijes domacimi pracami

kiwinka21
autor
26. máj 2017

Ahojte baby, mám novú prácu, od pondelka do piatka, do 15.30, takže zatiaľ v pohode 😊 ale, ako budete riešiť prázdniny? Júl bude celkom v pohode, dva týždne bude dovolenka, potom ma aj muž nejaké voľno. A august bude horší, svokra veľmi nemôže, aj ide na východ k ďalším vnukom, aj pracuje. Tábor si asi dovoliť nemôžme, keďže deti sú dve. Rozmýšľala som nad opatrovatelkou, ale neviem, toho sa obávam, nechcem tu cudzieho človeka, ktorého nepoznám, a proste, asi by som nemala pokoj na duši 😊

vienala
26. máj 2017

@kiwinka21 ja som tieto veci riesila opatrovatelkou - ved nemusi byt u teba doma, mozes jej deti rano zanasat a poobede ich vyzdvihnut. Neviem, ci si z velkého alebo malého mesta, ale ak by opatrovatelka byvala niekde blizko vas, tak by to nebol ani taky casovy rozdiel. Ja som najstarsieho syna zanasala do obce 8 km od nasho mesta, sice som denne tymto stratila skoro hodinu - nakolko rano som ho zaniesla a musela som sa vracat spat a poobede to iste, ale pani bola super a bola aj lacna 1 euro na hodinu. Bola to byvala pani učitelka zo skolky na dochodku a so synom ju to bavilo, fakt sa mu věnovala, dokonca kde som nestihala, zoparkrat som si syna vyzdvihla z kostola, kam pani vždy pom 17. hod. chodila 🙂

marse
26. máj 2017

Zbytocne stresy... skoro kazda pracujuca mama to tak ma... moj chlap robi tiez na tri smeny...ked sa da vezme na kruzok deti on... ked nie je to na mna...
varim vzdy na dva dni, ( musim lebo ani ja ani muz sa v praci nestravujeme, nosime z domu) pocas obedovej pauzy idem rychle nakupit( vedla mam billu), aspon trocha ušetrim cas. po ceste vyzdvihnem mladsiu, ( starsia chodi sama) doma dostanu jest, kym sa najedia ešte obriadim zvierata ( sliepky, zajace, psa macky) nasledne si robi mladsia ulohy v kuchyni a ja bud varim, a ked netreba robim inu cinnost ( utriem prach, polejem kvety...)
desiaty chystam vecer, tak isto salky s cajom a kavou, do konvice dam vodu a rano len zapnem a zalejem .
pranie mam len v sobotu, ak niekam ideme tak este v piatok postavim . v nedelu vecer mam zehlenie ( pre mna relacx pri telke)

ide o to si najst system, ja uz do niektorých cinnosti aj doma zapracuvavam dievcata... hlavne sa nezodrat 😉

marse
26. máj 2017

jo a my babky k dispozicii nemame

mom311
26. máj 2017

@marse ste akcna zena 👍🏻

tslobik
26. máj 2017

Hm, ja mám tiež škôlkara...Robila som na smeny, vstávala o 3,30 a vracala som sa o 19,30, ale zase každý druhý deň len. To mi celkom vyhovovalo. Ale som cestovala a tie dni ked som robila som doma nič neurobila a ani s malým nebola, keďže už bol v posteli. Potom som robila od pondelka do piatku 8 hod. a to som tuším mala ešte menej času ako na smeny. Tiež každý, resp. každý druhý deň som varila, lebo muž sa stravoval doma. Momentálne nepracujem a rozmýšľam na aký spôsob sa zamestnať...vlasnte ak si vôbec budem môcť vybrať. Tiež som ten typ, čo ak nemá doma tip-top, tak nie som spokojná ani na výlete a som nepríjemná aj na členov rodiny, čo ma samozrejme dodatočne (ked si uvedomím priority) mrzí. Hovorila som to aj psych., ale proste ja to nedokážem zmeniť....Dokážem zmeniť to, že nebudem robiť poriadky doma v takej miere......tým pádom budem mať viac času na "podstatné" veci, ale vnútorne ma to zožerie.....Lebo svoju mysel akosi nedokážem prestavať.....Ach jo.....Ako dobre je tým na Luníku.....

evelyn0303
10. mar 2019

@januska11 hahaa,veď chodia na tie oné- krúžky 🤣🤣u nás detto,deti v tme o 16.00 ako svetlušky jediné..celú jeseň,zima, zdraví 🙃tablet môžu len cez víkend ak nespia, neznášam túto modernú rýchlu dobu..

evelyn0303
10. mar 2019

@januska11 presne,a záleží veľa od učiteľa.. meč em,ale mne ako učiteľke by sa toľko strán kontrolovať veru nechceloo

januska11
28. júl 2019

@evelyn0303 dlho som tu nebola. S odstupom času môžem povedať, že dcéra už ide do piatej triedy a stále samé jednotky. Tak som na ňu pyšná. Základom bolo naučiť ju tu samostatnosť, aby sa nespoliehala na mňa. Mala som toho kopec a koľkokrat som ani nemala kedy jej úlohy skontrolovať. Mam kamarátky co ešte doteraz robili úlohy s detmi(štvrtáci) a keď sa ma Niekedy niečo opýtali, bola som mimo, ani som nevedela čo preberajú. Všetko si dcéra robila sama. Trocha som jej pomohla s projektami, na trhať nejaké rastliny do herbara ale potom si to robila sama, z knihy opisovala. Za to keď mali o tých svojich herbaroch rozprávať aké tam majú rastliny a na co slúžia, asi 4 baby sa rozplakali, lebo nevedeli o tom ani pripnúť, mamičky boli aktívne, hlavne ze mali nádherné herbare. 🙄