Byt na hypotéku vezus podnájom

saraja
13. júl 2014

pomozte mi prosim najst argumenty, preco sa ma rozhodnut samostane fungujuca 31-rocna zamestnana zena pre kupu bytu na hypoteku pred najomnym bytom. Boji sa do toho ist, ze je to pre nu samu velka tarcha. Ide o sumu 18 000 eur a je to v mensom meste na vychodnom slovensku. Dakujem

mahulenka87
13. júl 2014

tak ja by som volila jednoznačne kúpu bytu ako podnájom. Ak teda úver/hypotéku dostane. V podnájme platíš približne takú istú sumu a častokrát aj vyššiu ako je splátka, splácaš si svoj byt a neplatíš iba do vzduchu... Ak by chcela niečo prerábať, malovať, kupovať do bytu v podnájme, sú to vyhodené peniaze. A za tie roky v podnájme by už mala veľkú časť bytu splatenú...

mirka_st
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
saraja
autor
13. júl 2014

mahulenka87 , uver v slov sporitelni ma slubeny na 90% z ceny nehnutelnosti odhadnuty znalcom alebo mozno z kupnej ceny, to teraz este neviem..a boji sa do toho ist uz teraz sama bez partnera

mahulenka87
13. júl 2014

@saraja tak ten strach má každý... či je sama alebo s partnerom :-/ O prácu môžeme prísť zo dňa na deň, môže prísť choroba, tehotenstvo a pod a škrt cez rozpočet. Dnes má úver väčšina z nás 😉 a ver mi, že aj ten strach 🙂

bibika55
14. júl 2014

@saraja Má 31r ako píšete.Má nárok na hypotéku na bývanie pre mladých!!!!!!!!!!!,kde 5r bude za ňu platiť úroky štát Po 5r si môže podať znovu žiadosť o ďalšie platenie úrokov štátom ak bude mať štát na to peniaze.Ak chce stále niekomu platiť nájomné,a strácať čas je to chyba.Keď neplatí podnájom-musí odísť.Keď neplatí hypotéku,banka byt predá a rozdiel jej vráti.Keď má platiť- tak svoje!!Hypotéka je záväzok pre všetkých čo ju majú,alebo budu mať.Nájomné byty sú drahé a nikdy nebudú vlastníctvom nájomcov.

stefka33
14. júl 2014

@bibika55 To sa dá požiadať o predlženie? Prvýkrát o tom počujem. Na budúci rok nám končí 5 rokov hypo pre mlad. tak ma to zaujíma. Vedela by si mi prosím dať nejaký link?

kikushka2386
14. júl 2014

jednoznacne radsej splacat svoje ako druheho ako spominala
@mirka_st v Ba su drahe podnajmy a takto radsej dat do svojho
@bibika55 da sa to predlzit?

anatalia77
14. júl 2014

@saraja jednoznacne hypoteka.
Ak by sa jednalo o mladych frkanov,tak podnajom na zaciatok,a casom hypoteka.

soniatko
14. júl 2014

my sme byvali v niekolkych podnajmoch pred svadbou. bola to katastrofa. v jednom sme platili 400 ee, v druhom 270ee. ked som zostala tehotna, kupili sme byt. uver + najom tu nas vychadza drahsie ako ked sme boli v podnajme. ked si predstavim, ze tento byt budeme splacat do 60 tky. 😕 😕 😕 ale ide o ten pocit, ze si vo svojom, ze ti niekde stale nehori elektrika a nikto s tym nic nerobi alebo ze sa olupuju tapety a pada omietka. bala som sa, ako to budeme zvladat, ked budem na MD, ale vsetko sa da.

kikushka2386
14. júl 2014

@soniatko to je asi najväcsi strach splacat do penzie pomaly.ale v dnesnej dobe sa mladi k vlastnemu byvaniu nedostanu.u vas je niekde podnajom lacnejsi ale ked porovnavam pomery v BA bud to vde narovnako alebo niektore mesiace sa da pri hypo aj usetrit

soniatko
14. júl 2014

@kikushka2386 ved to, ze teraz je taka doba. kto nema bohatych rodicov, kt. mu kupia byt, musi si poradit sam ako vie. a ja som malu nechcela priviest do toho podnjamu, v kt. sme byvali, preto sme na rychlo vybavovali uver.
urcite je u nas lacnejsie ako v BA. ale ked si predstavim, ze to budem splacat do veku, ako su teraz moji rodicia. uf. 😅

kikushka2386
14. júl 2014

@soniatko vsak toto.nevyhoda v podnajme ze nic nemozes.sice v podnajme som nikdy nebola a dufam ze ani nebudem ale majitel chodieva asi na kontrolu.no pri 3 detoch si to neviem predstavit.asi je mozno v hypo predcasne splatit ci?vies ze pokial mas naviac peniaze das dvojnasobok a tym sa da skratit

kitty88
14. júl 2014

My ked sme sa rozhodovali osamostatnit, tak sme jednoznacne volili kupu bytu na hypo, lebo predsa, ako pisu baby, splacame radsej vlastne byvanie ako platit cudziemu a s upravami bytu si ani neskrtnut... cenovo je to u nas zhruba rovnako... zase na druhej strane je ta nevyhoda, ze fakt sa clovek zadlzi az do dochodku, no v dnesnej dobe to snad ani inak nejde, ak chce clovek byvat vo svojom...

atomica87
14. júl 2014

my sme byvali 6 rokov v podnajmoch, nechali sme tam take peniaze, ze by sme uz myli splatenu patinu bytu, neskutocne ma to hneva, ked si to spatne prerata, druhy rok byvame vo svojom, a le to uplne ine byvanie, konecne mam pocit domova, co som v podnajmoch nemala, nikomu sa nemusim zodpovedat, co si vo svojom byte robim, dokonca aj susedia sa k nam inak spravaju....

zabka88
14. júl 2014

hmmm, ťažká otázka.... pred takmer desiatimi rokmi som riešila dosť podobnú dilemu, nakoniec som sa rozhodla pre hypo a to v oveľa väčšej sume ako píšeš a dnes to hodnotím ako jedno z najlepších životných rozhodnutí.. avšak nemôžem povedať že je to a priori najlepšie riešenie pre každého, keď je na to človek sám a ešte k tomu žena, musí si zvážiť všetky súvislosti, či má stabilné zamestnanie, kedy si zamýšľa založiť rodinku a ským, ako dokáže pokryť prípadný výpadok príjmu .. v každom prípade treba investovať do likvidnej nehnuteľnosti v lokalite kde ju dokáže v prípade potreby rýchlo prenajať/ predať..

eeffka
14. júl 2014

@saraja argument je je moje je moje.
Ina vec je ze pises 18tis a vychod slovenska.
Zije tam dlhodobo? chce tam ostat? aky ma prijem ? aka bude splatka? vie si najst do 2m pracu ak ju prepustia? ma kam ist ak by bola nutena byt prenajat kvôli financiam?

ja mam kamosku co ma 37r ako ja, 2deti, cely zivot sa tralalakaju po svete kvôli muzovej praci ( Hol, USA, CZ...) nemaju auto, byt, ja len verim ze maju peniaze na ucte, lebo zacinat s holou ritou v 40ke az sa vratia a slovensko a chcu sa vratit bude krute.

sunshine85
14. júl 2014

@bibika55 ten statny prispevok pre mladych, tak na ten mas narok iba raz a len do 35roka zivota, takze urcite nemoze predlzit potom este raz....ale pri takej vyske hypo, jej mesacna splatka vyjde okolo 130€, takze je asi vyhodnejsie spacat svoje ako podnajom....

anatalia77
14. júl 2014

@sunshine85 ja som minule hodila do hypokalkulacky sumu 20 tis/pre dceru/,a vyhodilo mi spplatku 85 eur/30 rokov. Ten prispevok mladym som nevedela zapocitat.

anatalia77
14. júl 2014

Ale som rada,ze ste otvorili tuto temu,ja som sa minule pohadala so synom kvoli bytu.
U nas su aj byty za dakych 20 tis,jednoizbak...tak som povedala synovi,ze nech nad tym pouvazuje. A onze nie, 😕 vsak priatelka ma dom,on je rad,ze nemusi riesit hypoteku.
Ma 22 rokov,a neda si vysvetlit,ze ak sa nezabezpeci,tak skonci na ulici. Napr.po 15 rokoch...

moni244
14. júl 2014

@anatalia77 myslím že nemá zmysel sa s ním hádať, aj tak to nepochopí

zabka88
14. júl 2014

@anatalia77 syn už pracuje? či študuje? ono mu to raz dôjde, len to chce asi čas.. zatiaľ nech si zriadi aspoň stavebko, potom keď bude chcieť hypo mu bude stačiť 70 alebo menej %, to bude mať lepšie úroky.. aj keď ktohovie či lepšie ako teraz, lebo teraz sa hypo fakt oplatí..

luslus
14. júl 2014

pri tej sume 18 tis. by som do toho isto sla. teda zavisi aj od prijmu a od toho, ci tam chce ostat. teda aspon najblizsich par rokov. ja osobne byvam v podnajme a kupit byt tu v ba je pre nas nerealne pri tych sumach. kolegyna si kupila a vidim ako to ledva zvlada :/

anatalia77
14. júl 2014

@moni244 no ja dufam,ze hej. Uz ho raz frajerka vykopla z domu,a nepoucil sa. Ved pri tej splatke+platby za byt=cca 200 eur. Tak za tuto cenu keby to prenajal,tak mu ludia ruky odtrhnu,od zaujmu. U nas idu 1 izbaky min.za 280 eur.

anatalia77
14. júl 2014

@zabka88 syn pracuje,a vsetko rozfflaka. Obcas sa jeho priatelke necudujem,ze je zlostna. Ale v poslednom case je matersky naladena,co syn jednoznacne odmieta.
Neviem,este sa pokusim s nim hodit rec,ak neuspejem,co uz.

andreah25
14. júl 2014

A nájomné nie je veľká ťarcha? A k tomu ešte riziko, že jej hockedy môže byť nájom vypovedaný?
Jednoznačne svoje vlastné. Reči typu - veľká ťarcha - sú len výhovorky, možno z pohodlnosti, možno neviem z čoho. A hypotéka 18tis. eur je smiešna výška - bežne majú ľudia hypo min. 50

@bibika55 hypo pre mladých neznamená, že úroky za vás platí štát - umožňuje vám iba možnosť istej úľavy na úroku a to je dnes max. 3% (2% dáva štát, jedno dáva banka). Príspevok je garantovaný na 5 rokov, jeho výška však garantovaná nie je, tzn. tento rok je to 3%, no budúci to môže byť pokojne 0% alebo aj 5%.
Po piatich rokoch nárok na príspevok na danej hypo zaniká - NEDÁ sa predĺžiť. Po skončení štátneho príspevku pre mladých (ŠPM) po tých 5 rokoch si však môže požiadať o štátny príspevok (ŠP) - ktorého výška je však už dlhú dobu 0%.
Ak by chcela znova ten ŠPM a spĺňala by naň podmienky (čo nebude, keďže má teraz 31 rokov) tak môže mať znova ŠPM, ale iba v prípade, že by napr. znova kupovala byt/dom, alebo riešila dedičské konanie z hypo, alebo rekonštruovala či jednoducho by mala účel hypotéky tak, ako to dovoľuje zákon o bankách.

@sunshine85 hypo so ŠPM môže mať človek aj viackrát za život na viacero hypotékach, ale nikdy nie súčasne - tzn. dnes si kúpim byt, dostanem ŠPM. O päť rokov po jeho skončení chcem byt prerobiť, vezmem si ďalšiu hypo a keďže spĺňam podmienky nároku na získanie príspevku, môžem ho získať znova. Alebo sa rozhodnem kúpiť ďalší byt, alebo potrebujem vyriešiť súrodencov kvôli dedičskému konaniu - všetko sa dá, ale stále musím spĺňať podmienku príjmu, veku a pod. a nikdy nesmiem mať dve hypotéky s dvoma príspevkami súčasne.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anatalia77
14. júl 2014

Tiez budem tlacit deti do kupy bytov,alebo aspon stavebko. Ono sa to nezda,ale roky bezia velmi rychlo. Ani sa nenazdame,a hyposka je z velke casti splatena..a dalo sa.ALEBO,ani sa nenazdame,preslo uz tolko rokov..a my este len teraz zaciname.
Je v tom rozdiel.

lili_mia
14. júl 2014

@saraja Ak bude mať problém so splácaním splátok za hypo, s bankou sa dá dohodnúť na prestávke, samozrejme s vyšším úrokom. Ale v podnájme? Dovi dopo pani, nás to nezaujíma. Plus dáva peniaze na byt, ktorý ani nebude jej, čo po splatení hypo bude jej. A ak si obehá finančných poradcov, tí jej splátky zrazia ešte nižšie a zároveň do veku 35 rokov má nárok na štátnu podporu k hypotéke s úrokom cca 1,85%. Čo ešte rieši? Akurát tak, do akého bytu ísť 😀 Len pozor na tú štátnu podporu, stretla som sa s tým, že front office sa tomu bránili, uznať nárok. Vtedy otočka, ked odmietajú (prípad ČSOB). Ja mám info, že so Sberbank sa dá pekne dohodnúť. Sú síce nová banka, ale ruské peniaze a potrebujú klientov, tak dávajú výhodné ponuky.

anatalia77
14. júl 2014

@tanapeta ked sme pri tych prenajmoch BA-videla som prenajom 3-izbaku tusim za 1200 eur????no mala som dost

sunshine85
14. júl 2014

@andreah25 no lenze zakladatelka temy napisala, ze pani ma 31r. teraz, cize dalsi prispevok pre mladych brat urcite nebude moct, kedze nesplni podmienku veku....