Chcem sa odlúčiť od manžela

bekusinka
15. apr 2014

dobry den, prosim poradte mi,chcem sa odlucit od manzela lebo takto to dalej nejde...klame ma, ponizuje ma, k tomu aj psychicky tyra a vydiera. ja uz nevladzem s nim byt. jeho rodiciaq drzia pri nom ako klieste lebo ich synacik je nedotknutelni.
a mame spolu jedno dieta ale ona ho vobec nemusi.vieme si spravit krasny den aj bez neho.
Ktora z vas absolvovala odluku (kedze sme sa brali v kostole), a ake podklady k tomu je potrebne vybavit aby som mala ja malu a on nech ide k svojej mamičke.Dakujem pekne.

bekusinka
autor
15. apr 2014

@denkaajejdeti
neviem naozaj a ani stranku na to aby som sa viacej informovala nemozem najst ani nic niajek info.

denkaajejdeti
15. apr 2014

@bekusinka Aj tak to musíš riešiť v dvoch rovinách -
1. úradne (spísať žiadosť o rozvod a podať na príslušný súd, všetko o tom sa dá vygoogliť + tu na MK je veľmi veľa tém o tom ako prebieha rozvod a všetky veci okolo toho, pretože budeš mať čo robiť, potom čo sa rozbehne kolotoč pojednávaní)
2. cirkevne - to riešiť môžeš, ale aj nemusíš - je to len na tvojom rozhodnutí, pretože cirkevný súd nemá právomoc rozhodovať o tom, komu pripadne dieťa, majetkové vyrovnanie a pod. Ak si však praktizujúca veriaca a chceš aj naďalej navštevovať bohoslužby a prijímať sviatosti, tak si to porieš cez vášho kňaza, resp. cez nejakého ktorému veríš alebo máš na neho referencie, že vie pomôcť v týchto cirkevných záležitostiach - kňaz ti presne povie ako postupovať a čo sa vôbec dá v tvojom prípade dosiahnuť.

Pred týmto celým si však najskôr porieš praktické veci - kde budeš bývať, urob si nejaký finančný plán (ako budeš na tom, keď od manžela odídeš a kým ti príde prvé výživné od neho),...
A čo tvoja rodina - nemohli by ti byť v niečom nápomocní ? Predsa len, keď bude treba z času na čas malinkú povarovať, ....

bekusinka
autor
15. apr 2014

@denkaajejdeti fuuuha mooje nervy ,bude to boj,no ale on z rozvodom suhlasit nebude tak ako aj jeho rodina.moja rodina ma podrzi to viem.ja sa ho bojim kvoli malej aby mi ju naozaj nevzal...

denkaajejdeti
15. apr 2014

@bekusinka Nie je dôležité, či s ním bude súhlasiť 😉 . Keďže máte malé dieťa a riešite "len" bežné partnerské nezhody (nepomáha, lenivý je,...) a odcudzenie, tak to bude na viac pojednávaní, pretože súd sa bude snažiť o zachovanie rodiny - ALE keď ty budeš rozhodnutá od neho odísť, tak vás aj tak bude musieť sudca rozviesť.
S tou dcérkou to vôbec nerieš, to sú len také silácke reči, aby ti nahnal strach. Ak mu ukážeš, že sa tých kecov nebojíš, prestane ťa citovo vydierať. A naopak - ak bude vidieť, že ťa tým dokáže celkom pekne ovládať, tak prečo by to nerobil ? Bol by hlupák, ak by nevyužil tvoj strach na svoju stranu.
Preto nebuď hlúpa a ak sa ho aj bojíš, nesmieš mu ukázať, že tým jeho rečiam veríš - jednoducho nereaguj na neho, len mu vždy povedz, že toho sa nebojíš, že by jemu súd priklepol dcérku, pretože na to nie je žiadny dôvod a žiadny súd na Slovensku také rozhodnutie nevydá. Musela by si byť nejaká alkoholička, narkomanka, asociálka, bývalá basistka 😀 , prostitútka,...aby ti sudca vzal dieťa. Asi si príliš mladá, že ťa dokáže strašiť a manipulovať takýmito prázdnymi rečami.
Odsťahuj sa k rodičom, tí ti nielen pomôžu, ale ťa aj podržia a usmernia v ťažkých časoch. A keď to celé prejde a bude zasa dobre (pretože aj to raz bude 😉 ), postavíš sa na vlastné nohy -osamostatníš sa a budete s dcérkou žiť život už len podľa vašich predstáv.

mima4
15. apr 2014

@bekusinka
pravdaze ti malu nevezme, hlavne ak ma tyransku povahu a hlavne ak u teba nie je dovod: alkohlizmus, zanedbavanie, drogy, atd...
Pokial ta tyra, utoci na teba, a nema zaujem vyhladat pomoc... tak nestracaj najkrajsie roky svojho zivota, a rozved sa s nim. Tvoja dcera ti raz za to podakuje!

erinita
16. apr 2014

@bekusinka moja kamoška teraz riešila odluku. Ak ti ide o to, aby si mohla pristupovať ku sviatostiam. Musíš ísť na faru ku svojmu duchovnému, kam patríš a požiadať o odluku. Spísali papier a podali to na biskupský úrad. Asi do mesiaca mali súhlas. Odsťahovala sa od manžela aj s dvomi deťmi - taktiež vyhrážky, že vezme deti - nič z toho sa nestalo. Potom išla na UPSVAR a za kurátorkami a vysvetlila im o čo ide a neviem presne teraz ako to bolo, mali asi aj súd a dostáva výživné na deti. To by som musela presne zistiť. Napriek tomu, že nie je rozvedená - toho času sa ani nechce rozvádzať - môže pristupovať ku sviatostiach, býva sama s deťmi v podnájme a musí jej platiť na deti.
Ako ti tu píšu baby, asi 5 príspevkov som ale len čítala, ak chceš mať POKOJ tak sa aj rozveď civilne. Ak to chceš mať ale "vysporiadané" v cirkvi, a podáš o anuláciu manželstva, no neviem neviem či uspeješ... je to ťažké, musí byť vážny dôvod. ☹