Chodia vaši partneri na dovolenku bez vás a deti?

ceemea
24. feb 2015

ahojte, chcem sa spytat, chodia vasi partneri sami s kamaratmi na dlhsie dovolenky? moj priatel ide 3ti krat zajtra na 12 dni, bezo mna a bez syna. je mi smutno, velmi sa mi to nepaci a neviem aky postoj mam zaujat. mam kopec znamych, ktori nesuhlasia tak ako ja, no tu v rodine sa vsetci tvaria ze je vsetko ok.

timea7
30. aug 2015

@ceemea sadnite si a porozprávajte sa, povedz mu, že sa chceš porozprávať úplne o všetkom, nie len o tom, čo jemu vyhovuje. Ak odmietne, pošli mu mail, kde mu to napíšeš. Zabudni na to, že by sa zmenil on sám, zmeniť môžeš niečo len ty, inak on neurobí nič. Sorry, ale aký by bol pre tvojho malého, keby vyrastal ako ty píšeš v nekompletke? Veď si ho jeho otec tak, či tak nevšíma. A v nedostatku? To si s ním teda len kvôli prachom? Keby si mala príjem mesačne 800 eur, tak ho vlastne na nič nepotrebuješ. Tak sa snaž postaviť čo najskôr na vlastné nohy, nie preto, aby si sa s ním hneď rozišla, ale preto, aby pochopil, že prežiješ aj bez neho a ak sa jeho prístup k tebe nezmení, odchádzaš. Takto si je istý, že si na ňom závislá a je taký primitív, že to zneužíva....A že máš aj ty chyby? A kto ich nemá?

timea7
30. aug 2015

@ceemea koľko má tvoj drobec? Veď prácu môžeš hľadať už teraz.

peneloppe
30. aug 2015

Moj chodil na panske lyzovacky na 4-5 dni. Tiez som nadsena nebola ale nejako sme to prezili. Bud som k nam vtedy zavolala rodicov, aby som nebola sama alebo som to proste zvladla aj sama.
No my mame nasu rodinnu spolocnu dovolenku, nie je to na ukor nasho spolocneho casu. Vacsinou islo o predlzeny vikend, niekedy az mega predlzeny na moj vkus ale chodili cela partia, kamosi ktori sa bezne nevidia takze som sa snazila to aj pochopit a ani nechodil kazdy rok a ked tak maximalne raz rocne. To sa este da tolerovat.
Ale tvoj chlap si robi srandu, nie?

oldman50plus
30. aug 2015

@ceemea Čiže to že on zarába prevažnú časť financií sa nepočíta? Ak ho finančne nepotrebuješ, môžeš pritvrdiť, dovtedy ti radím nepočúvať rady tých ktoré s tým problém nemajú.
Čo sa toho malého týka neboj sa. Niektorí muži, sám medzi nich patrím, to jednoducho s malými deťmi nevedia. Až potom "keď sa dá s nimi rozumne porozprávať" sa vlastne vytvorí vzájomný vzťah. Nie je realistické čakať že chlap sa bude o deti viac starať ako žena.
Koníčky k mužovi patria. Kým má koníčky tak bude stáť pri tebe a nebude hľadať zábavu s inými. Ty to len musíš rozumne kočírovať tak aby to nepreháňal na úkor rodiny. To sa určite dá. A nájdi si aj ty niečo a na oplátku by ťa on mal v tom podporovať. Musíte o tom veľa hovoriť, s mužom s koníčkami sa dá dobre vyjednávať a to ženy robia s radosťou 😀
A nie, manželia nemusia všetko robiť spolu. Každý má mať vlastný priestor. Žiaľ, muži u nás ho historicky majú viacej, ale svet nie je ideálny a šmahom ruky ho nezmeníš. Verím že sa dohodnete ak sa o tom budete dosť rozprávať.

timea7
30. aug 2015

@peneloppe to je niečo úplne iné, to by som v pohode tolerovala, vy spolu dokážete komunikovať, oni bohužiaľ nie.

odm3
30. aug 2015

@ceemea Ja som nastúpila do práce na plný úväzok keď mal malý dva a pol a bola to zmena k lepšiemu. Ja mám to šťastie, že moja práca je súčasne môj koníček, takže keď pracujem vlastne sa zabávam a relaxujem 🙂  a doma mám tú ťažšiu smenu okolo deciek. Tak snáď aj u Teba to bude zmena k lepšiemu. Aj deti sú už od troch rokov už samostatnejšie – takže aj tatkovia sa vedia ľahšie zapojiť  😉 . Ešte musíme vymyslieť ako ich naučiť tej empatii, lebo s tými jeho výletmi ma fakt vytáča. Tiež mám pocit, že to mám ako keby ďalšie decko doma. Inak teraz si tak spomínam, že keď boli decká už velké a chodili do školy aj som bola rada keď na chvíľu vypadol z domu 😀 .

apb
30. aug 2015

@odm3 Mozes mi prezradit, co robis? 🙂

sardinka333
30. aug 2015

@oldman50plus a čo ženy to s deťmi vedia??? Ja mám to šťastie že som vyštudovala pedagogicku ....ale inak na začiatku vztahu som nevedela variť, a batola som videla len v časopise na obrázkoch!! Takže vyhovorky!!
Ved sa to naučte páni tak ako sa to ženy museli naučiť...ked už sme pri tej historii... aj materstvo ako ho poznáme dnes je len sociálny konštrukt..ženy sa v minulosti o svoje deti vobec nestarali tak ako dnes. Až po priemyselnej revlucii sa na dieťa prestalo pozerať ako na ,,maleho dospeleho,, a začalo sa deťom tzv. detstvo. Dovtedy deti pracovali rovnako ako dospelý, a ženy z vyšších vrstiev sa o deti nestarali vobec- mali na to dojky a pestunky...a tie ubohe sedliačky svoje deti nenosili v šatkách koli ,,kontaktnému rodičovstvu,, ale koli tomu že potrebovali ist na pole robiť.
Takže my zeny to staranie sa o deti vobec nemáme prirodzené, skor ,,spoločensky naučené,,. A tolerovať koníčky len preto aby ,,nechodil inde,,? No dakujem pekne za taku perspektivu...chlap neni snad male decko aby som ho vychovávala. Vyhody tých koníčkov musia byť na oboch stranách..inak je to len sebectvo dotyčného, že on zo svojej pozicie može a zena nie.
Čo sa chlap nenaučil ako chlapec doma, čo nevidel v rodine - resp. čo videl, aký vzor v otcovi a mame tak to si pravdepodobne prinesie aj do svojej rodiny. To iste aj empatia, pochopenie...ťažko to vydolovať z niekoho kto to nemá vypestované, vybudované - jedine ak by chcel on sám.

modrofuzik11
30. aug 2015

moj manzel chodi s chalanmi na 4 dni v zime lyzovat. na 12 dni by mi to prislo velmi vela. tie 4 dni su ok. viem, ze sa spolu zabavia, popiju, polyzuju. dlhsiu dovolenku travime spolu. neviem si predstavit, ze by to bolo inak. ak s tym nesuhlasis, je potrebne sa o tom s nim porozpravat. nie to v sebe tlmit. raz by si aj tak vybuchla. takto radsej s chladnou hlavou, bez emocii si to vyrozpravajte. minimalne sa ti ulavi 😉

ceemea
autor
30. aug 2015

@timea7 ja som povodom z ineho mesta, ako teraz zijeme, moj odchod od neho, by znamenal odchod do rodneho mesta. nejde o vztah maleho len s otcom, ma tu dedka a babku, s ktorymi je denne, svagrinu so svagrom, sesternicu, nevlastneho brata. budme realistky, obcasne navstevy urcite nenahradili dennodenny kontakt. a odist od neho a zacat tu v BA sama, bez podpory kamosiek celozivotnych, bez rodiny, na to nemam odvahu. co sa tyka toho nedostatku, hovorim o odchode pocas materskej, ak uz zacnem zarabat, to by sme zvladli.
drobec ma v oktobri 3, ja nastupujem v oktobri, pracu mam.

timea7
31. aug 2015

@ceemea chápem, že nechceš, aby malý prišiel o možnosť byť v kontakte s rodinou, písala si, že má š prácu, možno by bolo najlepšie, keby si neodchádzala z mesta, v ktorom žiješ. Zvládli to iné, zvládneš to aj ty a možno sa stane zázrak a tvoj partner sa mierne spamätá, keď mu načrtneš, čo plánuješ....

odm3
31. aug 2015

@oldman50plus Ano páni, nikto nemá nič proti vašim koníčkom, my to chápeme. Chlapi sú stále tak trochu ako deti, potrebujú priestor na vymýšľanie – je to v nich – my ženy občas len pozeráme gúlame očami, že do akej katastrofy sa to rútia. Ale občas im niečo aj vyjde – inak by sme sa určite nevozili v autách, lodiach, lietadlách....Ale vcíťte sa aj vy do nás – aj my potrebujeme priestor pre seba, uberte občas zo svojich koníčkov a venujte sa rodine. Starostlivosť o dieťa do troch rokov je veľmi ťažká – vtedy potrebujeme najviac pomoc a schopnosť empatie.

odm3
31. aug 2015

@sardinka333 Mne nejde o dovolenku pre mňa – mňa by dovolenka samu nebavila, ja som vorkoholik, najradšej som keď mám kľud a môžem nerušene pracovať. Ja som chcela ísť na takú dovolenku, že všetci - ako rodina spolu – všetkým prispôsobenú, hlavne kvôli deťom. On si len organizoval tie svoje výlety, ktoré nie sú vhodné pre malé dieťa a jednoducho to bral tak že – vy nemôžete ísť – tak zostaňte doma, vôbec mu nedošlo, že by sa mal prispôsobiť, aspoň raz, proste žiadna empatia. Radikálny rez ?– no vedela by som ho donútiť keby som veľmi chcela – on by nejaký ten svoj výlet zrušil a išiel by so mnou, ale to by bolo nasilu, bola by som za hysterku. Ja by som u neho skôr chcela dosiahnuť tú schopnosť empatie, prispôsobenie sa rodine z vlastnej vôle. On je dobrý otec – o deti sa stará rád, taký každodenný život funguje normálne, nemôžem povedať, že by bolo všetko na mne.

ceemea
autor
31. aug 2015

@oldman50plus dik za nazor, chlapsky pohlad na vec pomoze. ano, momentalne zavazi, ze zaraba viac, aj ked teda nie je to hlavne kriterium, preco s nim zostavam.
a je to zaujimave, ale mne to pride ako vyhovorky, ze chlapi sa s detmi hrat nevedia, ze nemaju tu starostlivost vo vienku. vies, ja mam syna, a teda uprimne, ak teda neberiem v uvahy kojenie ( ale aj to som sa musela naucit ), vsetko ostatne som sa musela od piky naucit, a teda hlavne hrat sa s chlapcom. to my zeny tiez vo vienku nemame, chlapcenske hry su , teda boli, mi uplne cudzie, a neprestala som sa snazit sa to naucit, len preto ze som zena. je to moje dieta, a predsa sa nenarodil preto, aby som sa vzdala. hram sa s nim ako viem 🙂
a co sa tyka konickov. jeho konicky mi nevadia. dokonca ho v nich podporujem, a obcas mu nieco vyrobim k tomu co vyraba. ked ide na sutaz, idem a povzbudzujem ho, debatujem s nim o technickych veciach, aj ked im vobec nerozumiem. ak nieco potrebuje, podporujem ho, nech si to kupi, ved to nie je investicia na tyzden. ale toto vsetko robim sama od seba. nikdy nemusel prist, prosim ta, bud empaticka, podporuj ma. z jeho strany nieco taketo nemozem cakat. ale preco? kamaratov vie v modelarceni podporit, bez toho aby ho o to prosili. co tym chcem vlastne povedat. ak ja chcem ist niekam, venovat sa tomu co ma bavi, namiesto toho chod, budem s malym, nejako to zvladneme, pocujem, co ja tu s nim budem robit, a to sa ti chce? a bla bla....
ale hlavna tema bola o dovolenkach bez partnerov, to je celkom vec, ktoru neviem prekonat. a sposob ako mi to oznamuje. nemoze predsa vzdy ocakavat, ze na vsetko pritakam, mam pravo aj na svoj nazor, a utekat pred osobnou konfornataciou, len preto aby nemusel argumentovat?????

ceemea
autor
31. aug 2015

@sardinka333 uplne suhlasim s tvojim nazorom.
vies co je zaujimave, ze prave on videl vo svojej rodine taky ten idealny vzor, kedy sa otec zapajal do starostlivost o rodinu. to ma zaraza, ze sa tak na vsetko vybodol. ale viem, dovolila som mu to. tolko robi, kolko dovolim.