Chorá mama. Čo mám robiť?

18. sep 2021

Ahojte viem že sa nemá písať anonymne ale potrebujem sa trochu vyrozprávať a poradiť lebo som v zúfalej situácii..idem postupne..mám 32 rokov som šťastne vydatá 9 rokov a mám dve dcérky 7 ročnú a 4 ročnú..s manželom klasika obaja peacujeme máme hypotéku auto..žijeme cca 200 km od mojej rodiny..mám starosieho brata a staršiu sestru a mamu ktorá žije sama keďže s otcom sa rozviedli už dávno a on má novú rodinu..a práve o mamu ide..keďže som jej najmladšie dieťa vždy bola na mňa veľmi naviazaná a fixovana..preto aj veľmi ťažko znášala keď som sa pred.7 rokmi odsťahovala tak ďaleko..ale mali sme na to s manželom dôvody..ide teraz o to že.mame.vazne ochorela a chce aby som sa o ňu postarala..s čím samozrejme by som nemala problém ale iba čaká že tu kde žijem nechám všetko tak- prácu dve malé deti muža a pricestujem k nej a budem sa o ňu starať..keď som povedal že to nejde takto tak spustila výčitky plač že je sama a čo má robiť že sa jej zdravotný stav zhoršuje..že či ju nechám umrieť smau alebo čo..ak sa pýtate čo brat a sestra tak brat žije v Amerike a sestre má postihnuté dieťa..takže samozrejme oni sú mimo mne je strašné kôli máme..trápim sa ale tak co mám robiť teraz..už som jej x možností navrhla ale.ona si stále ide svoje

vulka
18. sep 2021

Zaplať je niekoho na opatrovanie.

zuzka1_zuzka1
18. sep 2021

A nie je tam možnosť, že by prišla ona k tebe? Resp bližšie aspoň?

marci77
18. sep 2021

tiez ma napadla moznost, ze by prisla byvat k vam?
je to aspon trochu mozne? ci vobec?

esterba
18. sep 2021

Mama, i keď je chorá, musí sa prispôsobiť, práve preto, že ona je tá, ktorá potrebuje pomoc - predpokladám, že ak by prišla ona k vám, opatrila by si ju. Skús jej povedať, že pomoc ako si ju ona predstavuje nie je trvalo udržateľná. Ak potrebuje pomoc na viac ako týždeň, musí sa prispôsobiť ona tvojmu životu tam kde si, na rozdiel od teba, od nej nezávisí fungovanie celej rodiny.

autor
18. sep 2021

@zuzka1_zuzka1 jasné že je ale ona nechce .

autor
18. sep 2021

@marci77 je ale o Tom nechce ani počuť..ona sa nebude s nami tlačiť v byte keď ma dom

autor
18. sep 2021

@vulka aj to som ponúkla..ale odmietla

zuzka1_zuzka1
18. sep 2021

V takom prípade mi to je ľúto, no riešenie nie je... Treba jej to asi povedať, že rada pomôžeš ale ty si tá ktorá by musela všetko opustiť...

autor
18. sep 2021

Ja neviem ako si to ona predstavuje vlastne..veď chodím do práce detí do školy a škôlky máme 350 eur hypotéku..že ja teraz dám výpoveď nechám tu dve deti a pôjdem za ňou a budem pri nej už do smrti?..vraj keď sa budem o ňu starať prepise na mňa dom..ale starať tak že ja prídem tam ..ona sa nehodla odtiaľ pohnúť

januarova
18. sep 2021

No citovo ta vydiera😟

zuzubb007
18. sep 2021

Dost sebecke od vlastnej matky a vydieranie prvej triedy, bud pride k tebe alebo opatrovatelka ine riesenie nieje

pribinak
18. sep 2021

Treba dať bokom emócie a vecne sa so súrodencami poskladať na opatrovateľku
Nijaké iné riešenie nevidím
Neviem čo je tvojej mame, ale napr moju mamu by toto ani nenapadlo aby má postavila do situacie že sa mam rozkrájať a to sim najmladšia zo 6tich deti

kikavadi
18. sep 2021

To si ako predstavuje?? Že sa vykasles na vlastné malé deti a muža a odídeš k nej? Akoze riešenie si jej ponúkla, nech ide k vám. Nechce, nech sa páči, môže si nájsť opatrovateľku. Toto už je iné vydieranie 😳

slnecnica82
18. sep 2021

Keď sa jej nepáčia možnosti, ktoré jej ponúkas, tak sa nestaraj vôbec...áno, je to matka, ale ty máš svoj život, právo ho žiť pre svoju rodinu...a takúto možnosť, že k sebe do bytu by som ani nerobila, nenarobí to dobrotu..ešte ste ani není spolu a s ničím není spokojná...riešila.by som to opatrovateľkou, ste traja, utiahnete to

autor
18. sep 2021

@pribinak skleróza multiplex

0silvia0
18. sep 2021

Co ziada od teba tvoja matka je cez ciaru. Ako navrhuje tebe vyriesit tvoj osobny zivot? Opustis muza, deti a pracu a ona s tym bude v pohode?
Nebude ju trapit, ze dcere rozbila rodinu?

pribinak
18. sep 2021

Nechcem byt negatívna či zlá, ale tato choroba je zatiaľ neliečiteľná, čiže skôr či neskôr jednoducho mama bude musieť pristúpiť na opatrovateľku a časom aj na umiestnenie do zariadenia
Neviem v akom je starou, či je ešte ako tak zvládnuteľné pre ňu sebaobsluzne činnosti, ale sajte súrodenci hlavy dokopy a niečo musíte urobiť
Jednoducho toto jej nadelil život

autor
18. sep 2021

@0silvia0 nie lebo ona je mega sebec..ona by bola najradšej keby ja som sa nevydavala a nemala deti a starala sa len o ňu a bola jej pri zadku cely život. Ona mňa mala aby sa mal o ňu kto postarať..s tým že ja budem tiež chcieť žiť svoj život akosi nerátala.

0silvia0
18. sep 2021

Je mi to luto, ale tato choroba a cela situacia jej prisla do zivota asi prave preto, aby sa nieco naucila😔, mas to tazke mat takehoto cloveka vo svojom zivote.

lienka9
18. sep 2021

A co tak predat jej dom,vas byt a kupit nieco vacsie..nejaky kompromis.zavisi aj od toho,ci je v tvojom okoli moznost kvalitnej liecby,alebo je na tom lepsie jej bydlisko.ale aj tak si neviem predstavit odist od deti a muza..alebo ako radil niekto vyssie opatrovatelku,zial vela moznosti nieje..a mama si to musi zial uvedomit :( drzim palce,viem ze to nieje jednoduche ani pre nu ani pre teba

autor
18. sep 2021

@lienka9 môžem predať byt na ktorý mám hypotéku? A mama by som ktory má po svojich rodičov a v ktorom žije 40 rokov určite nepredala

pribinak
18. sep 2021

@lienka9 šialený nápad, ale to je môj názor

zuzliq
18. sep 2021

Je veriaca? Poziadaj o pomoc kňaza, nech jej dohovorí. Odísť od muža a detí nie je v poriadku, veď ona chce vlastne rozbiť vašu rodinu. Ty jej ponúkaš riešenie.

didi2102
18. sep 2021

Mne sa pozdáva možnosť predať dom a aj váš byt - áno dá sa bez problémov aj keď máte hypo a kúpiť u vás domček, tak aby mama mala samostatnú izbu,kúpeľňu,poschodie naj aby aj vy ste mali kľud ako rodina

deti95060810
18. sep 2021

dohodnúť sa so sestrou? Býva ďaleko od matky? Dve by ste to už zvládali lepšie...
inak to poznám, som tiež najmladšia z detí a mne prischlo sa starať o otca.... 🙄

anonym0001
18. sep 2021

Predajte vas byt aj jej dom a kupte 1 velky byt/dom pre vas vsetkych v meste (alebo okoli), kde zijete vy a deti. Tak budete moct mame pomahat a budete mat vsetci dost miesta.

luccija
18. sep 2021

@anonym0001 na časť z domu majú nárok aj súrodenci z čoho ich vyplatí?

luccija
18. sep 2021

Koľko má mama rokov?sestra s postihnutým dieťaťom nemôže ísť bývať k nej má aj iné deti, muža?Mama musí pochopiť, že máš rodinu...ona chce, aby ste prišli všetci bývať k nej, či len ty ju opatrovať?K Vám by sa zmestila?

sissy27
18. sep 2021

Nuž ak mama odmieta pomoc, ktorá je v tvojich možnostiach, tak asi tak zle na tom nie je.
Ako najrozumnejšie riešenie by som videla predať starý dom, ktorý pochybujem, že je bezbariérový a uspôsobený pre život s barlami, chodítkom či vozíkom (to žiaľ mamu skôr či neskôr čaká) a kúpiť niečo menšie blízko vás, kde jej budeš vedieť denne pomôcť ale zároveň budete mať svoje súkromie.
To čo teraz žiada tvoja matka je úplný nonsens. Ak by bola v terminálnom štádiu nejakého ochorenia, kde sa bavíme o týždňoch či pár mesiacoch, tak budiž, to by sa dalo zvládnuť aj pochopiť. Ale SM je na dlhé roky a z toho ešte dosť dlho bude vedieť fungovať samostatne. Keď bude fakt zle, tak si prestane diktovať podmienky.

sissy27
18. sep 2021

@luccija súrodenci majú nárok na časť domu až po maminej smrti v rámci dedičstva. Za života si mama môže robiť s domom čo chce a nie je povinná brať ohľad na deti. Žiadny automatický nárok na majetok rodičov nikto z nás nemá.