Čo s manželom? Navrieskal na mňa a o 5 minút sa tvári, že sa nič nedeje.
Prosím o radu ako ďalej s manželom. 3. rok dokončujeme domček tvrdou svojpomocou. Rodina pomáha tak že každý týždeň prichádza k nám 200 km a celý víkend sa pracuje. Prídu moji rodičia aj svokrovci. Vznikajú mensie rozbroje ale nejak sme to vždy ustáli. Pred rokom som nastúpila do práce ale pridali sa k tomu všetkému psychické problémy. Začala som mať panicke ataky a úzkosti. Čo ma ale najviac vytáča je postoj manžela a svokra. Ak sú tí dvaja spolu je to ako svorka vlkov. Stále som najhoršia. Svokor so stále somre popod nos rôzne námietky voči mne. Manžel dnes na mňa nenormalne vyletel, lebo som s ním chcela ísť večer von a oni mali ešte nedokončenú prácu. Nikam nikdy nechodievame keďže nemáme tu ani jeden rodičov a nemáme kde nechať deti. Toto už ale prekročilo všetky moje hranice. Ako mu dať najavo že už to prehnal. Doteraz keď prišlo ku konfliktu tak sa vždy na mňa vyvrieskal a za 10 minút sa tváril že je všetko ok a ako ma nesmierne miluje. Ja som sa s ním Max. Deň nebavila a potom povolila lebo sa to kvôli deťom nedalo nebavit sa s nim. Toto ale ďalej nejde. Stále sa na mňa vyvrieskal ako na špinavú handru a o 5 minút sa tvári že sa nič nedeje. Aj som mu to vravela ale žiadna zmena...čo robiť?
Stručné zhrnutie
- Svojpomocné stavanie domu s pravidelnou víkendovou pomocou rodičov spôsobuje dlhodobý stres vo vzťahu; v diskusii sa odporúčalo zaplatiť firmu na dokončovacie práce, obmedziť víkendové návštevy rodičov a plánovať spoločný oddych.
- Opakované kričanie partnera môže vyvolať alebo zhoršiť panické ataky a úzkosti; v diskusii sa navrhovalo psychologické poradenstvo, vyšetrenie u psychiatra a prípadná liečba (vrátane antidepresív), ako aj doplnky typu magnézium a B‑vitamíny.
- Konkrétne hranice a okamžité taktiky uvedené v diskusii zahŕňajú pokojný rozhovor bez prítomnosti svokrovcov, odchod do druhej izby počas kriku, krátkodobý odchod s deťmi k rodičom a párové poradenstvo alebo individuálne sedenia u psychológa.
Najčastejšie otázky
Q: Ako postupovať, keď partner kričí a o pár minút sa tvári, že sa nič nedeje?
A: V diskusii odporúčali najprv pokojný rozhovor bez prítomnosti rodičov, jasné nastavenie následkov (napr. odchod do inej izby) a v prípade opakovania krátkodobé vzdialenie sa rodiny, napr. spať jednu noc inde alebo zostať s deťmi u rodičov.
Q: Pomôže psychológ alebo antidepresíva pri panických atakoch spôsobených partnerskými hádkami?
A: V príspevkoch uvádzali, že psychológ poskytol krátkodobú úľavu a neurologické vyšetrenia vylúčili tetániu; antidepresíva boli spomínané ako uvažovaná možnosť po konzultácii s odborníkom.
Q: Ako obmedziť zasahovanie svokrovcov počas stavby domu?
A: Diskutované konkrétne kroky boli: znížiť frekvenciu víkendových návštev, volať len jedných rodičov namiesto oboch, dohodnúť si, že pomoc už nie je potrebná, alebo na dokončovanie prizvať platenú firmu.
Q: Čo robiť, ak partner kričí pred svojimi rodičmi a tí ho v tom podporujú?
A: Odporúčali konfrontáciu výlučne v súkromí bez rodičov, stanovenie pravidiel pre prítomnosť svokrovcov a zváženie dočasného odstupu (napr. pár dní mimo domu), aby partner pochopil následky svojho správania.
Q: Je lepšie na krik partnera reagovať vrieskaním naspäť alebo ignoráciou?
A: Diskusia ponúkla dve stratégie: ignorácia (odísť do druhej izby, nasadiť slúchadlá) a konfrontácia (vrieskať späť); niektorí upozorňovali na riziko eskalácie a možného násilia pri spätnom vrieskaní.
Q: Ako znížiť stres počas stavby domu, aby partner menej vybuchoval?
A: Navrhované opatrenia zahŕňali zaplatiť firmu na dokončovacie práce, plánovať pravidelné spoločné prestávky (víkendový pobyt alebo večer len pre pár), obmedziť prítomnosť rodičov a zvážiť psychologickú podporu pre oboch partnerov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Stavba domu svojpomocne s častou víkendovou pomocou rodičov predstavuje vysoké psychické zaťaženie pre pár a rodinu.
- Opakované vrieskanie partnera je vnímané ako škodlivé pre psychiku a môže zhoršovať panické ataky a úzkosti.
- Riešenia typu psychologické poradenstvo, stanovenie hraníc voči rodičom a obmedzenie víkendovej pomoci boli v diskusii uvádzané opakovane.
Sporné názory
- Jedna línia názorov: kričanie je súčasť povahy (časté zmienky o „cholerikovi“ alebo znamení „blíženec“); Alternatívny názor: kričanie je reakcia na nadmerný stres zo stavby a práce, ktorú možno zmeniť zmenou okolností.
- Jedna možnosť riešenia: odplatiť vrieskaním, aby partner „pochopil“; Alternatívna možnosť: ignorovať a odísť, aby sa zabránilo eskalácii.
Otvorené otázky
- Zmení sa opakujúce vrieskanie partnera dlhodobo pri psychoterapii alebo inej intervencii?
- Ako najefektívnejšie oddeliť pomoc rodičov od rozhodovania párt pri svojpomocnej stavbe domu?
- Kedy je indikované prejsť od domácich opatrení k formálnej liečbe (psychiater, lieky) pri panických atakoch spôsobených rodinným stresom?
Spomenuté značky a firmy
Modrý koník, Svokry
Spomenuté produkty a metódy
antidepresíva, magnézium, B‑vitamíny, psychológ, psychiatra/psychiatria, psychoterapia, manželské poradenstvo, odchod do druhej izby/ignorácia, krátkodobé ubytovanie u rodičov, zapojenie firmy na dokončovacie práce, panické ataky, úzkosti, tetánia, označenie „cholerik“, označenie „blíženec“
Miesta a osoby
Trenčín (TN), Malacká, Modrý koník
Mate deti robite si dom ... uz asi nic ... sorry.
No bud mu to budes trpiet alebo sa s nim rozved ...
@evinkakub moja mamina to isté a je to des...manžel ale na svojich rodičov v živote krivé slovo nepovedal preto som si myslela že bude mať uctu aj k svojej manželke, nuž realita je iná...inak otec je super. Veľa mi pomáha. Ja sa s ním nechcem rozísť ani rozviesť. Len neviem ako mu už vysvetliť že to jednoducho nejde vyvrieskat sa na niekoho a o 5 minút sa tvarit že sa vlastne vôbec nič nestalo a najhoršie je že že musí byť každú nedeľu v kostole...z toho mi je na grc
moj je taky isty, vzdy na mna navrieskal a to aj ked som bola tehotna. Ja som urobila to, ze pri jednej hadke ked som uz toho mala plne zuby som mu v nervoch hodila obrucku k noham a povedala ze ked sa somnou rozprava ako zo psom tak tu obrucku nepotrebujem. Odvtedy sa krotil.
@maminecka123 nebaviť sa nepomôže. Mužovi to nedopne že prečo, im to treba povedať po lopate. Ja by som navrhovala ak na teba začne vrieskať, vyvrieskaj sa aj ty na neho. Za to, čo spravil, za to, že po tebe nemá čo vrieskať, a naviac ak si ten typ ženy čo obyčajne scény nerobí, tak ho to aj šokne. Uvidíš, ako zareaguje. Ak ťa má rád, tak mu to snáď dopne, že niečo na jeho správaní nie je ok
@tesha21 no myslím že najviac by pomohlo lopatou po hlave to by určite pochopil 😁 vyskúšam ale keď sú tam traja chlapi muž, svokor a otec tak by ma všetci zotreli...
@maminecka123 nie je tvoj muz blizenec?tieto znamenia to maju casto vo zvyku,mam takeho doma uz 11 rokov
Ja by som to riesila tak, ze vzdy ked zacne vrieskat, by som mu s kludom oznamila, ze odchadzas a ked sa ukludni moze ti to prist dopovedat normalne. A odisla by som do druhej izby alebo proste niekam od neho dalej, nech zostane sam aj so svojimi nervami.
@tesha21 ja ju nenosím 😋 kupovali sme v zlatníctve v TN ale určite tam nie je iba zlato lebo sa z toho vyhadzujem. Tak ju vôbec preto ani nenosím
Podľa mna ste obaja prepracovaní. Na domček si občas zavolajte firmu a nie aby u vás každý týždeň kempovali svokrovci a rodičia. Sa nečudujem, že je manžel (aj ty) uzlíček nervov. Aby ste raz nemali krásny dom a zničený vzťah.
@maminecka123 Tak co uz s takym chlapom ked je raz taky. Uz si si ho zobrala. Osobne si tiez myslim, ze dost velku rolu v tom hra aj to, ze uz tolko staviate dom, cez vikend nemate ziaden cas pre seba lebo su u vas v jednom kuse jedny aj druhy rodicia, podla mna sa to zlepsi ked ho konecne dokoncite
@maminecka123 ja neviem..uz pri prvom takom vystupe si mala reagovat, ze co to je... nechala si to zajst daleko... ci? ja som si dovolila par krat poznamenat, ze nech sa so mnou tak nebavi...co zostal zarazeny...a to vobec nevrieskal po mne...ale tie slova...a reku raz to akoze "prehliadnem".. uvidime...dokedy 😉
@hettinka no veď toto, mám pocit že už je neskoro...obdivujem ľudí ktori ziju so svokrovcami
@maminecka123 ja priznavam ze u mna s manzelom som ja ta nervacka.. Co sa vie vykricat za totalnu blbost a ked ma srd prejde tak mi je to vsetko samozrejme luto. Tazko sa s tym bojuje viem o tom a je mi to luto a urobim to zas. 😥 Ale nikdy to nemhslim uplne tak ako to znie a myslim ze moj muz to uz aj takberie chudak. A som blizenec😀.
Zrejme ma to v povahe, mozno stres, unava, tlak a nevie ako to spracovat. Urcite sa ho na to spravanie opytaj, ci aj ty takto mozes na nanho vybehnut, bol by v pohode? Mozno musis prist na to ako reagovat, napr. den predtym sa opytaj ci nechce vecer ist von.
@maminecka123 naložili ste si toho dost.Ako ja neuznávam nejaké naziapanie po sebe, ale keď muž celý týždeň robí, cez víkendy stavia dom nemajú niečo dokončené a ty povieš, že chces ísť von asi by som sa tiež neudržala😂sama vidíš, že aj tvoja psychika je v ...zvolnite vsetci
@mariazizakova tak to dom bola aj ja, až nakoniec to zle dopadlo...odvtedy sa snažím v klidku, no neide to vzdy
@evinkakub prečo keď môže vrieskať on po nej, tak ona by po ňom nemohla? Ak si to uvedomí tak mu to snáď dopne. A ak by ju udrel, tak to má jasné. Slaboch ktorý udrie ženu za niečo, čo ona jemu musí tolerovať, si žiadnu nezaslúži.
@lucilaines tvoje riešenie sa mi tiež páči, ale záleží na situácii. niektorí ľudia sa potrebujú len vyvrieskať a buchnú za sebou dverami skôr než stihneš čokoľvek povedať, lebo ich tvoj názor vôbec nezaujíma. Ale na inak rozumného človeka je to dobré riešenie
@eliska13 hej, len sme sa včera bavili o tom že pôjdeme a zrazu na mňa dnes takto vyjde...ako keby mu svokor dával nejakú zázračnú negatívnu moc a on sa mohol do mňa pustiť lebo vždy je hentak protivny keď ma ocka za ritou
@maminecka123 ja mám takých svokrovcov. Svokor zhadzuje svokru , trepe , aj nakrici a ona je ticho. Muž teda ich syn samozrejme otcova povaha. Ja sa však nenechám a poslala som muža do p.... Po mne teda kričať ani urážať ma nebude.. nezmení sa to... Lebo nemajú úctu..
@maminecka123 Ja si myslim, ze @hettinka to vystihla a presne to som chcela napisat aj ja. Obaja nervozni, pod tlakom, prepracovani. Cez tyzden makate v praci, cez vikend na dome, ziadne sukromnie, do toho svokrovci - niet divu. Ziadny oddych, relax, vypnut. Takto sa da fungovat kratkodobo, nie dlhodobo. Ci Vam ten svojpomocny domcek za to stoji...
tvoj mm sa nezmení...teraz je vynervovaný zo stavby, potom zas bude z práce, potom z detí, potom z puberty detí, potom z globálneho oteplenia a pod.... Ten krik je proste v ňom - takto reaguje na stresy a ty si jeho fackovací panák. Zistil ,že si môže ku tebe pekne dovoliť...
Niečo podobné mám doma...len s tým rozdielom že vrieska skôr po deťoch ,nadáva len tak popod nos - ide mi to na nervy , ale na mňa si nedovolí....
@mamcotka hej, asi to tak bude...ak budem do vyvrtky tak ho tiež rovno pošlem a to by bol asi jediný spôsob ako všetkých troch odrovnat naraz. Lebo keď sú spolu tak si myslia že sú nesmrteľni
@mircalla no veď toto...dúfam, že keď ten celý cirkus skončí tak sa to utrasie nejako

@maminecka123
Moja mama zije takto s otcom uz 32 rokov. Ja mám 31 a mam z toho dosnes traumu. Ak nechces aby tvoje deti raz boli ako on, posli ho do riti... pretoze ON sa nikdy nezmeni!!#