Dieťa verzus kariéra

monik1986
8. aug 2015

ahojte mamicky chcela by som sa opytat na vas nazor, postoj prip.skusenost lebo stale nad tym premyslam a neviem sa rozhodnut, mam dcerku v sept. bude mat 2 roky, pracujem od jej 1 roka a 2 mes. (musela som vypadnut z toho kolobehu), v praci mam zaujimavu prac pomuku - teda pracovny postup vyssie, cim sanozrejme aj viac penazi ale to nemozem mat druhe dieta a manzel zas velmi chce druhe ( o nicom inom nepocuvam len o druhom), ale to by mi ale zabranilo v kariera, ako by ste sa vy zachovali?dakujem za nazory 🙂

alaguema
9. aug 2015

@mircalla nie je to len na Sk. Podobné trendy sú všade a myslím, že aj dlhšie, než u nás. Mám na mysli to, že sa ženy vracajú k pôvodným formám materstva, teda že sa na niekoľko rokov vzdajú práce a kariéry. Ja osobne si nemyslím, že pracujúca matka je automaticky zlá matka, nemám potrebu niekoho hodnotiť, pozerám sa na to z pohľadu dieťaťa. Ani slovo kariérista u mňa nemá zásadne negatívny náboj, v podstate je mi jedno, čo kto robí...v tomto zmysle sa na to nepozerám nijak kriticky. Môj názor sa dá zredukovať do jednoduchého - aby dietko bolo spokojné. Ak je spokojné v škôlke (ale nie že si zvyklo, ale zo začiatku revalo ako tur), tak je všetko v najlepšom poriadku.

amouramour
9. aug 2015

@alaguema dakujem pani psychologicka mam opat raz poznatok, ze mam evidentne skryte psychicke traumy a aj moje dieta🙂 uprimne iny nazor som necakala a ani ma neprekvapuje, casto sa stretavam s podobne obmedzenymi postojmi...ostava mi sa len nad tymto pousmiat🙂 co sa tyka adaptacie v skolke ktoru si tiez v nejakom prispevku spominala moje dieta sa adaptovalo napr.bez jedinej slzy pretoze od malicka vie, ze sa vratime...hystericke sceny predvadzaju skor deti, ktore boli s matkou previazane pupocnou snurou tri roky a ta ju nahle odstrihla

mircalla
9. aug 2015

@alaguema tradicna forma materstva - v 70- 80 rokoch nieco ako 4-5 rokov doma s detmi neexistovalo... sup jasle. naopak je to skor novodoba vec poslednych 20 rokov. a mam pocit, ze tie generacie bola urcite slusnejsie, lepsie vychovane ako dnesni rozmaznani pubertaci (nechcem tym povedat, ze na to nevplyva vela inych faktorov)....

alaguema
9. aug 2015

@amouramour netvrdila som nikde, že konkrétne ty, alebo tvoje dieťa má traumy. Podobne "obmedzené postoje" má väčšina psychológov...čo už. Mali by ťa zamestnať na katedre psychológie, aby si ich poučila, že sa všetci mýlia a v skutočnosti je to úplne inak 🙂 Pozri, ja netvrdím, že si zlá mama, alebo, že tvoje dieťa bude poznačené tým, že si od neho odišla do práce. Mimochodom moje prvé príspevky ani neboli adresované tebe. Ty si tá, ktorá si to vzala osobne, zrejme k tomu máš nejaký dôvod, ktorý so mnou nesúvisí. Takže z moje strany je diskusia s tebou ukončená. Nič v zlom 🙂

alaguema
9. aug 2015

@mircalla tradičná forma materstva sa datuje tak do prvej republiky. A nestojí len na tom, že žena je doma a to je celé. Dnes sa tomu hovorí vzťahová výchova, čoho ja osobne nie som vyznávačom (len aby sme mali jasno 🙂 ), ale v základe vyznávam prístup, ako som už písala, aby deti mali toľko kontaktu s mamou, koľko potrebujú, aby boli spokojné. aby netrpeli. A netvrdím, že budú preto lepšie vychované, alebo že to budú automaticky lepší ľudia, ale je tam menšia pravdepodobnosť, že si v sebe ponesú nejakú bolesť z tých prvých rokov detstva. Chápem, že nie každý má možnosť ostať doma dlhšie, ale keď počujem o dileme "dieťa, či kariéra", tak mám z toho husiu kožu. Možno s tými deťmi súcitim až príliš, ale mne je smutno keď vidím, že dva a pol ročné dietko deň čo deň plače v MŠ ráno, keď dcérku privediem, plače keď prídem na obed pre ňu a vraj takto plače skoro celý deň a prestalo až niekedy v júni. Ako mu musí byť smutno v tej dušičke...no nechcem si ani predstavovať.

amouramour
9. aug 2015

@alaguema nemusim mat ani prvy rocnik psychologie aby som necakala dovetok typu asi vies, preco sa ta to dotklo, ktorym tak nesikovne chces poukazat na moje fiktivne vnutorne vycitky svedomia a traumy🙂je to smiesne, stale ta ista pesnicka, tie iste ubohe argumenty,toto sa ma dotyka, toto uzkoprse zmyslanie sk matiek

mircalla
9. aug 2015

@alaguema ja som v synovej skolke snad nikdy nevidela nikoho plakat za mamou a su tam aj mladsie deti, je to skolka - jasne
rozhodne nemam pocit, ze trpia, su traumatizovane atd...myslim, ze vacsina rodicov deti, ak im skolka nesadne ich tam nenuti chodit a nasilu ich tam nedava...netreba hned demonizovat rodicov...
ono mozno ta prilisna precitlivelost tiez nie je dobra...bolest z prvych rokov detstva....ja si naopak myslim, ze stastne su len deti, ale tiez nikdy nie dlho....idu do skoly, tam zacne sikana, stres, vysmievanie....trochu tvrde pre dieta nepozna kolektiv

sisaka
9. aug 2015

@sense ja len tak naokraj, to ze v zahranici je kratsia materska/ rodicovska dovolenka vobec neznamena, ze po nej ide matka nazad do prace. Nepoznam statistiky, ale z vlastneho pozorovania mi vyplyva, ze v strednej vrstve tomu tak casto nie je a bod 4 nie je u malych deti pod 3 roky az taky bezny. Je x modelov, ktore Tu funguju.
1. Otec dobre zaraba, matka chce byt este s dietatom doma- dieta ostava doma s matkou
2. Otec dobre/zle zaraba matka chce/musi do prace - striedaju sa v starostlivosti, robia na smeny, skrateny uvazok, len vikendy....- dieta ostava doma
3. Matka chce byt doma, ale prijem by chybal- robi z domu, priberie si do opatery ine deti, ostava doma aj s dietatom
4.Az tu na konci je - matka uz nechce byt doma, chce ist do prace/musi ist do prace- dieta ide do skolky.
Aj tu "na zapade" si zeny uvedomuju, ze to nie je idealne mat 1-2 rocne dieta v zariadeni 8-9 hodin denne

alaguema
9. aug 2015

@mircalla nikoho nedémonizujem preboha 😀 Zhodou okolností mama tohto dieťatka pracovať musí. Bol to len príklad, ako môže dieťa trpieť. A existujú také, aj napriek tomu, že ty si sa s tým nikdy nestretla.

mircalla
9. aug 2015

@alaguema Myslis, ze v skole trpiet nebude? Ak je dieta prilis citlive (co nie je samozrejme chyba), bude bohuzial trpiet vzdy a vsade....a nijako ho pred tym neuchranis...nie dlhodobo....skor ci neskor sa tomu nevyhne....

mima4
9. aug 2015

@alaguema

ale prave to, ze slovensko nie je otvorene na zosuladeie materstva a kariery (musis byt x rokov doma, inak si zla matka - povedane roznymi sposobmi) sposobuje to, ze zeny odmietaju viacej deti, stat sa matkami...
co sa tyka tradicnej formy materstva o ktorom pises..tradicna forma je taka, ze zena porodi a po sestonedeli maka na poli, okolo zvierat... a nie sedi cele dni za internetom a foti sa ako koji a dava to na kona 😉 Zeny v minulosti urcite nemali cas sa venovat detom, deti boli skor odkazane same na seba, na surodencov... dieta bolo nosene v satke len z praktickych dovodov..neexistoval kocik...taktiez ist po poli s kocikom je dost odveci 😉 zeny podstatne viac makali, ziadne take ze teraz tri roky budem si "uzivat"...

alaguema
9. aug 2015

@mircalla prečo by malo trpieť v škole? Ja som teda netrpela, ani moje dieťa netrpí - naopak, školu má rada a je aj citlivejšia. Je pravda, že tam bolo jedno dieťa, ktoré plakalo (z troch tried), ale to je skôr výnimka, kdežto 1.9 v škôlke to bolo slzavé údolie. Je obrovský rozdiel medzi 7 a 2,5 ročným. Ono nejde o to, izolovať dieťa od života, aby nikdy nepoznalo utrpenie, máš pravdu - tomu sa nedá vyhnúť, nejaké trápenie si aspoň raz okúsi každý. Ide o to, aby na to bolo zrelé. Ak dieťa za sebou toho rodiča nepotrebuje, pustí mu ruku a ide s úsmevom do škôlky, tak nie je o čom polemizovať. Ale ak plače deň čo deň, mesiac, dva, alebo dokonca viac, tak mi nikto nenahovorí, že to nezanechá vôbec žiadnu stopu. Moje deti najprv nechceli, ale potom už samé chceli a chodili tam rady, mladšiu ešte rok čaká. Nemali najmenší problém s kolektívom, majú kopec kamošov, aj teraz s nimi behajú po dvore 🙂 Nemám vôbec dojem, že by im niečo ušlo.

mircalla
9. aug 2015

@alaguema vravim tolko,ze prilis citlive dieta bude trpiet ci v skole ci v skolke...pokial sa stretne s vysmechom, sikanou, nespravodlivostou, "zlymi" detmi....mozno sa mylim, ale ak dieta ma problem v skolke a hodiny tam place, tak je asi nejaky problem a je ozaj precitlivene...a asi je vacsia pravdepodbnost, ze bude zle znasat aj situacie v skole...to je cele

alaguema
9. aug 2015

@mima4 súhlasím s tým, čo píšeš o minulosti, o tom ako to fungovalo. To ale nič nemení na fakte, že tie deti sa cítili bezpečne pri mame úplne identickým spôsobom, ako sa cítia aj dnešné deti. Doba je iná, ale človek ako druh sa zas až tak nemení. Teóriu o tom, ako ženy nechcú deti, lebo keby ich mali a súčasne pracovali, tak ich okolie pokladá za zlé makty, neberiem. To sú veľmi povrchné úvahy, ktoré by máloktorú ženu zastavili, keď sa ozve materský pud. Pôrodnosť klesá z iných, vážnejších dôvodov. V hĺbke duše človeku až tak na mienke iných nezáleží. Nie ak ide o také podstatné veci. Nasvedčujú tomu aj prípady single žien, ktoré neváhali mať dieťa, keď sa naskytla možnosť bez ohľadu na to, čo povedia susedia.

alaguema
9. aug 2015

@mircalla tak má 2,5 roka...Pre mňa je to normálne pochopiteľné, že plače za mamou, s ktorou bolo dovtedy doma. Myslím, že deti, ktoré plačú prvý mesiac a potom už nie, to jednoducho vzdali, keď videli, že to nemá efekt, že tam proste chodiť musia. Ona je zrejme vytrvalejšia pri vysielaní signálov, že takto to nechce.
Šikana v škole a pod. tam asi trpí každé dieťa.

mima4
9. aug 2015

@alaguema na zaklade roznych statistik je dokazane, ze viac sa rodi deti v krajinach, kde sa snazia zosuladit karieru a materstvo nielen zeny, ale spolocnost ako celok a vytvarat podmienky nielen pre vychovu dietata ale aj profesny rast zien.
Co sa tyka dneska..sme asi pomali jedina krajina, co su tak zeny dlho doma... a faktom je, ze nemukluju okolo hospodarstva...pekne rano si zapnu internet a fičia..maju vypozerane vsetky mozne ruzove zahrady ci co... medzitym si daju prechadzku s dietatom.. s varenim tiez to mame jednoduchsie..nemusime si zakurit do piecky... ani robit prvotne surovny... no je to podstatne pohodlnejsie ako rano vstat a ist do prace...takze je pochopitelne ze mnohe zeny sa do tho nehrnu. Hlavne, ak zvazis, ze mnohe zeny sa ani nemaju kam vratit do prace, a ich muzi robia niekde v nemecku..lebo nemaju moznosti si najst pracu v ich regione... alebo ked zena moze niekam nastupit, tak je to na trojsmennu prevadzku do zavodu za pas za minimalnu mzdu pravdaze... Ja uplne zeny chapem, ze radsej sa snazia to spravit tak..aby ked maju napr. dve deti, boli fakt plnych 6 rokov doma..je to uplne prirodzene spravanie... reakcia na dany stav... Len mi pride ako vyhovorka,..ked to obhajuju dietatom...

mircalla
9. aug 2015

@alaguema tvrdila si ze plakala neustale hodiny niekolko mesiacov....podla mna to uplne v poriadku nie je v 2,5 rokoch...a trebe to riesit

Ale opat: citujem - deti, ktoré plačú prvý mesiac a potom už nie, to jednoducho vzdali, keď videli, že to nemá efekt, že tam proste chodiť musia....jednoducho ZNOVA podprahovy odkaz - deti to vzdali, kedze tam chodit musia.

neviem, uz ma to proste nebavi citat - stale dokolecka - v podstate sem priamo ci nepriamo podsuvas ako tie deti strasne trpia v skolke, chodit tam musia (nie chcu)...chodim tam kazdy den rano, nikdy som tam nevidela niekoho mesiace vyplakavat...ozaj mam pocit, ze si musis neustale daco dokazovat.....takze koncim...

stale si myslim - chodit do skolky je normalne, zdrave, prospesne a prirodzene pre vacsinu deti - chodit do skolky len obcas a drzat sa mamickinej sukne 4-5 rokov prirodzene ci zdrave nie je

mircalla
9. aug 2015

@mima4 suhlasim so vsetkym, co si napisala

govinda
9. aug 2015

Nezvyknem sa do diskusií zapájať, ale tentokrát urobím výnimku. Mám 2,5 ročnú dcérku, ktorá od 16 mesiacov chodieva do jaslí. Jasné, že prvé týždne si ráno poplakala, dovtedy so mnou bola dennodenne a v tom čase som ju ešte dojčila. No po mesiaci sme mali skôr slzavé údolie poobede, keď sme odchádzali z jaslí, to sa jej odtiaľ nechcelo odísť a často robila až scény, že ideme domov, stále sa pýtala na detičky. A je to tak doteraz, stále s na detičky teší. Môžem povedať, že od nástupu do jaslí som u nej sledovala veľké pokroky. V podstate sa tam naučila sama jesť , poobliekať, odučila od nočníka ... všetko odlsedovala od starších detí a stále to opakovala. Ovláda kopec riekaniek, pesničiek, na ktoré som ja sama zabudla. Každé 3 mesiace z jaslí dostávame DVD s fotkami a videami, čo robia detičky počas celého dňa a málokedy tam vidím uplakané deti 😉 . Detičkám sa tam venujú viac, ako by som sa ja jej mohla doma venovať, pretože ak som s malou doma, tak samozrejme treba aj variť a j obriadiť domácnosť, v taký čas sa malá musí hrať sama, čo síce tiež nie je na škodu, lebo sa učí aj samostatnosti. Ale kolektív a detičky potrebuje. Teraz som s malou 3 týždne na OČR a dennodenne a hlavne ráno je plač, že chce ísť k detičkám a vidím, ako jej iná spoločnosť chýba. A to sa snažím jej robiť program, hráme sa s plastelínou, kreslíme, maľujeme, čítame knižky, hráme sa s bábikami, kuchynkou .... nie je to pre ňu ono, mama je mama a detičky v jej veku je tiež niečo celkom iné a potrebuje ich tiež.

sisaka
9. aug 2015

@mircalla v tvojom poslednom odstavci sa velmi mylis. Celodenny pobyt dietata v zariadeni sa aj v zahranici odporuca az pre 4-5 rocne deti. Skolka nie je nic prirodzene a normalne pre male deticky a uz vonkoncom nie zdrave , to ako sa dieta prejavuje navonok moze byt zavadzajuce , ale je to pre ne stres. Pre male dieta je prirodzene drzat sa maminej sukne a ziskavat soc. zrucnosti postupne. Robili sa merania, malicke deti navstevujuce celodenne skolky mali v krvy vysoke hodnoty stresovych hormonov... Este v 6. rocniku ZS mali deti ktore chodili do skolky problemy v oblasti spravania v ovela vyssej miere ako tie, co nechodili

mircalla
9. aug 2015

@govinda presne o tom hovorim....pochopila si uplne, co som chcela povedat - a prave preto, ze mas skusenost.
@sisaka my sme vsetci ako deti (minimalne od 3 rokov) do skolky chodili - a ozaj sme boli bezproblemovejsie deti ako su dnesne....podla nejakych studii stres....? neviem, ake malicke deti mas na mysli, ale podla mna je zacat zo skolkou (na cely den) v 2,5 ci 3 rokoch je pre vacsinu deti uplne prirodzene.....
Tieto zariadenie su na celom svete od 3 rokov z nejakeho dovodu (nie od 4 ci 5 ako sa vravi v nejakej studii)
Takze nejaku ucelovu studiu (su urcite aj opacne) si dovolim brat s rezervou. este sa opytam - co maju potom rodicia s detmi 4-5 rokov robit? vacsina si nemoze dovolit tolko rokov tahat z jedneho platu

cailinevelyn
9. aug 2015

ahoj, necitala som ostatne prispevky, len ten od @govinda, a mozem len dodat, ze u nas to bolo to iste, presne do bodky.
prvy syn siel do jasliciek vo veku 1 rok a 4 mesice, dcerka ako 8 mesacna k mame a 2 rocna do sukr. skolky.
scenar odlucenia - pre 3 dni plac pri mojom odchode (ci uz z jasli alebo od mamy) v trvaní cca 5 minut, potom plac pri odchode Z jasliciek.
ze manzel chce dieta, a chcete obaja?
Ja by som v kazdom pripade vzala pracovnu ponuku. spokojne by som zaklamala, ze dalsie dieta neplanujeme. A v skutocnosti, ak by sme sa na druhe CITILI obaja s mm, tak by sme sa snazili, a ked by vyslo, tvrdila by som, ze "nebolo planovane"

mircalla
9. aug 2015

@cailinevelyn Vies, to pochopi len ten, kto to dieta do skolky v urcitom veku dal a moze porovnat, nie ten, kto ho tam nedal a hlada si dovody preco nie.....nemozem brat take nazory vobec vazne, kedze nema taky clovek skusenost netvrdim, ze nie su deti, pre ktore skolka nie je.....a ak mas rodic s dietatom v skolke problem, tak by ho tam davat nemal

cailinevelyn
9. aug 2015

@mircalla ja teda neviem porovnat s tym, ze bolo dieta az do 6 rokov doma .-)

ozaj netvrdi sa, ze dieta cca od 3 rokov potrebuje pre svoj zdravy vyvin socialne kontakty? (nikdy neviem ktore je vyvin a ktore vyvoj, sa ospravedlnujem).

to uz po 3. roku byt doma s jednym dietatom musi byt aka pohodicka pre mamku... vsak to uz treba len poasistovatpri obliekani, ak vobec, napapa sa samo, vypisa a vykaka sa samo, zvysok dna je o hrani sa, (samo, aksa robi kolo domacnosti, spolu zvysok dna), o 5 pride mm, pomoze so zvyskom prac, pripadne si on urobi cas na hru s dietatom, mamka ide do fitka... jeeeee super pohoda.... skoda, ze nemozem porovnat... 🙂

zuzanockamt
9. aug 2015

@monik1986 ja osobne by som volila pracu a druhe dieta, ak ho teda obaja chcete az neskor

mircalla
9. aug 2015

http://www.maximax.sk/clanky/

treba si precitat - plac je obrannou reakcie, nie znakom nevyslovneho utrpenia.....

Za najideálnejší vek nástupu z vývojového hľadiska je považovaný tretí rok života dieťaťa, ale je to individuálne. O nástupe dieťaťa do materskej školy by sa malo uvažovať v čase, keď dieťa začína vyhľadávať nové podnety, činnosti, nových kamarátov (nie len rodičia) a túžia objavovať. Prostredie materskej školy je obrovským zdrojom inšpirácie pre nové poznanie, objavovanie a komplexný rozvoj dieťaťa.

Najvhodnejším obdobím vstupu dieťaťa do škôlky sú tri roky fyzického veku.

Dôvodov, prečo dieťa nechce ísť do škôlky, je mnoho a veľmi často odrážajú jeho doterajší vývoj v rodine. Ak je zvyknuté iba na matku, bude mať s adaptáciou pravdepodobne problémy. Akonáhle mu mama ustupuje tým, že raz ho do škôlky pošle a inokedy nie, celú situáciu tým len zhoršuje.

peneloppe
9. aug 2015

Da sa urobit aj kompromis, dieta je doma s matkou co najdlhsie ale dieta chodi aj do skolky aspon na polovicny uvazok. My sme to takto mali a bolo to skvele. Detom a domacnosti som sa mohla venovat bez stresov, podporovat manzela v kariere ale deti mali aj svoj vlastny svet a svoje socialne kontakty, tiez ja som mala chvilku ked som si stihla vybavit ine veci, popripade sa stretnut s kamaratkou na kavu a na pokec

mircalla
9. aug 2015

Pre dieťa je cenné práve to, že sa zoznamuje s iným prostredím a novými pravidlami. To, čo sa naučí vo vzťahu ku škôlke, zúročí neskôr v škole.

To najdôležitejšie, čo môže škôlka dieťaťu ponúknuť, je sociálne prostredie, v ktorom sa dieťa postupne učí fungovať a žiť, rešpektovať potreby druhých a nadväzovať priateľské vzťahy

sisaka
9. aug 2015

@mircalla kludne si to nazvy ucelovou studiou. I ked nechapem, na koho objednavku by ako mala ta studia byt. Skor by som sa necudovala, keby bola ucelova studia, ktora tvrdi,ze dat rocne dieta na cely den do skolky je ok a nema to na neho ziaden negativny vplyv.
Hladina stresovych hormonov sa merala tymto detom z krvi, porovnavali s detmi, ktore do skolky nechodia takze asi ucelovo zmaniuplovali aj vysledky krvnych testov.
Na zapade je to uplne normalne, ze nie vsetky2-3 rocne deti nabehnu do skolky. To, ze su po celom svete zariadenia na opatrovanie deti neznamena, ze vznikli preto, lebo sa prislo na to, ze je to pre deti lepsie.
Syn chodil do skolky, kde brali deti od 6 tyzdnov!!! to si fakt myslis, ze to skolka robila preto,ze boli presvedceni, ze je to pre to babatko dobre? Skolky su tu preto, lebo casto obidvaja rodicia musia ist do prace, dieta same doma ostat nemoze a inu moznost rodicia nemaju. Ked sa niekto ukludnuje tym, ako je to pre jeho dieta dobre je to jeho vec, Moj syn isiel v 3 rokoch, lebo som uz chcela ist do prace a priznavam, ze to bola chyba, neodhadla som jeho pripravenost, na kolektiv bol pripraveny az v 4 rokoch. Samozrejme, ze to prezil, zvykol si. Nejdem si koli tomu sypat popol na hlavu, ale ani nejdem tvrdit, ze som dobe spravila. Ja som za postupne socializovanie, postupne vytvaranie si vztahov s najblizsimi, s rodinou, rodinnymi priatelmi, rozsirovat na sirsie okolie. Zapajat sa od malicka do detskych aktivit, najprv s mamou, potom hodinku, dve bez mamy, okolo 3-4 rokov na pol dna a podla dietata predlzit okolo 4-5/6 rokov na cely den. To,ze niekto da male dieta do skolky neodsudzujem, ale odmietam tvrdenia, ze je to pre dieta lepsie (vynimka doma zanedbavane deti)

mircalla
9. aug 2015

@sisaka Ja som to sem dala preto, nakolko tvrdis, ze 4-5 rokov.....Ja si myslim, ze skolky vzdy fungovali od 3 rokov dietata a asi nie preto, ze rodicia potrebovali dieta niekam dat, ale preto, ze prave v tom veku je to vhodne
Samozrejme nevtvrdim, ze davat malicke uplne deti do jasiel je idealne....vobec nie. Ani som to neurobila....Ale 4-5 rokov....no to snad nie.... nie som za ani jeden extrem...