Diskusia o islame - otázky a odpovede II.

lenkakravcova
4. mar 2021

Diskusia o isláme - otázky a odpovede

Ahojte, mnoho ľudí mi písalo otázky ohľadom islámu, tak som založila túto novú diskusiu, kde by som sa ich pokúsila pomaly postupne zodpovedať (aby som nespamovala iné diskusie a zároveň odpisovať každému v správach je pracné). Pokúsim sa odpovedať dlhšie, obsiaznejšie aby sa diskusia netočila dokola okolo 1 nedobre vysvetlenej veci.
Ak má teda niekto nejakú otázku týkajúcu sa islámu, kľudne nech ju do diskusie vloží. Pokúsim sa ju zodpovedať (prizvem i ďalšie moslimky, moslimov). Prosím komunikovať slušne, nenadávať si, nehádzať vinu nejakých ľudí na iných ľudí atď. Proste sme ľudia, správajme sa tak k sebe.
Prosím vkladať otázky: konkrétne a jasné.

Čo sa týka mňa (aby sa tu nekopili tieto otázky), tak, konvertovala som pred 2,5r. Do 16-17r som bola vychovávaná ako katolíčka. Neskôr som z vlastného rozhodnutia začala náboženstvá skúmať. Rok som navštevovala protestantský baptistický kresťanský zbor. Diskutovala som s kresťanmi rôznych denominácii. Prečítala som si katechizmus RKC, Bibliu Nového i Starého zákona, Didaché, rôzne teológie kresťanských cirkví, budhistické výroky, výroky z hinduizmu, bahájske knihy, a samozrejme Korán. Celé toto trvalo približne 7 rokov a východiskom tohto môjho pozorovania, porovnávania a štúdia bola konverzia k islámu.
Pokúsim sa teda odpovedať čo najobjektívnejšie ako to pôjde.

Na znevažovanie náboženstva, prorokov reagovať nebudem. Prosím ešte raz o slušnú komunikáciu a diskusiu.

nafka0483
4. mar 2021

@teleskop Moze ti to byt jedno aj dalej 🙂 len som reagovala na to, ze je viac nabozenstiev (vratane krestanstva), ktore predpisuju oblecenie. Ci a ako to ludia dodrziavaju, to je druha vec.

S kostolmi (nielen) v Taliansku mam skusenost, ze vsade som musela mat zahalene nohy po kolena a ramena. Rovnako v kazdej mesite (Turecko, Cyprus, Azerbajdzan) som musela byt zahalena a rovnako tak v zidovskom chrame som musela byt patricne zahalena a aj manzel (jarmulka).
Je to vyjadrenie ucty, ze aj ked mevyznavam dane nabozenstvo ale vstupujem do ich chramu, tak dodrzim pravidla.

nellye9
4. mar 2021

@nafka0483 ty si akého vierovyznania, ak sa môžem opýtať

lenkakravcova
autor
4. mar 2021

@katkabg
@teleskop
Túto otázku som zodpovedala 🙂 našla som v tom logiku, zmysel života.

@zuzitko74 Ja som bola pred konverziou v tomto smere dosť hlúpa. 😌 Obliekala som si kadečo aj kde sa to vobec ale vôbec nehodilo. Neriešila som to. Keď som sa nad tým začala zamýšľať, aké to má dôsledky na spoločnosť, na mužov v práci, aké je vhodné a nevhodné oblečenie pre ženu v kancelárii, pre ženu s deťmi, tak som si to upratala a určila hranice - co je pre mňa ešte ôk, a co by som nechcela vidieť na žene premavajucej sa pred mojim mužom. ☺️ Podľa toho som sa zariadila. Vpodatate to, až na šatku, kopíruje hijab.

@teleskop Ja som bola prítomná na jednej halal zabíjačke býka. V Žakovciach v IKV, asi poznáš aspoň z médií (kňaz Kuffa tam pomáha bezdomovcom), ani by ma nenapadlo to niekomu ohlasovať, udavat. Ľudia bežne na dedinách zabíjajú podrezanim. Aj moji starí rodičia tak robili. Keď sliepka vyzerala že sa jej koniec blíži, tak nikto neriešil nejaký bitúnok (so sliepku behať na bitúnok by bolo asi dosť pritiahnuté za vlasy), normálne jej sekerkou odťali hlavu.
Ono ani to zabíjanie na bitunkoch nie je bohviečo. Zvieratá na linke, za sebou, potom elektrické omracenie, ktoré niektoré zabije iné iba zraní.. Stres. Je to zložitá téma. So zvieratami by sa malo nakladať co najlepšie to ide. Predsa len sú to živé tvory, bytosti takmer ako my.

lenkakravcova
autor
4. mar 2021

@zuzitko74 Odpísali mi ze nie (asi je tam veľký minimálny odber).

@zuzitko74 Manžel neslavi žiadne sviatky. Takže na islamské urobím večeru a inak takmer nič. Počas Vianoc sme dali synovi darček, aby v škôlke nebol jediný iný,, bolo to ale aj tak zbytočne keďže škôlka je dodnes zavretá kvôli korone.

@dahliaa Možno je to tak ako s bio. Keď nie je kapacita tak sa len strieda po dňoch. V bitunkoch majú vyhradený deň, kedy porazaju zvieratá z bio chovov,.. Možno to funguje rovnako pre halal.

@zazvorka87
@katkabg
No ved to. Ja sa tiež snažím to co najviac eliminovať.
My sme si zvykli doma, že jeme kuracie / morčacie tak 3*krát v týždni celkovo (napr raz na obed dusené, alebo kúsky na pizzu, sunkovu hydinovu salámu raz na večeru), raz za dva tri týždne hovädzie na obed, asi tak raz za týždeň ryby a inak jeme zeleninu.
Napríklad tento týždeň sme mali kuracie len na pizzu,, inak šošovicovy prívarok, paradajková polievka hustá, zajtra robím zeleninové rizoto. Na raňajky a večere chlebíčky bez mäsa. Jedál je dosť aj bez mäsa chutných. 🙂

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dahliaa
4. mar 2021

@beata_k Není to reakce vyloženě přímo na tebe, ale přijde mi zvláštní ptát se někoho, kdo věří v Korán jako Boží slovo a Proroka Muhammada na to, zda se mu nezamlouvá jiné náboženství, Zoroastrizmus nebo něco jiného. A proč si ten daný člověk vybral zrovna Islám. Ten člověk v toto uvěřil, proto Islám.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nafka0483
5. mar 2021

@nellye9 Ja sa neradim k ziadnemu vyznaniu. Pre mna su vsetky tie pribehy a samotna "postava/bytost" Boha nelogicka - v zmysle ze mne to moj rozum a vnimanie neberie, ze som "neuverila".
Ale vzdy ked ludia s konkretnym vyznanim hovoria o Bohu, ze je vsemohuci, ze on napr dopraje, potresta, stvoril nas, tak u mna je tym Bohom priroda, prirodne zakonitsti, mozno vesmir?
Vdaka tomu ako funguje priroda tu sme my, vdaka tomu mame potravu, slnko, kyslik... toto je to co moja logika prijima. Ze samotny Boh je len akesi preneseny vyznam na to vsetko co nas obklopuje.
A zalezitosti ako prikazania, Biblia, Koram alebo ine svate knihy, "nariadenia" a pod. uz vytvarali ludia, cize nevieme ci sa to stalo tak ako opisuju, ci si ludia nieco pridali, prekrutili, vymysleli. Nabozenstva ovladali masy, vyizivali sa na manipulaciu kym sa dostali do podob ako ich pozname - takze to vsetko beriem s rezervou.
Vzdy sa rada dozviem nieco nove ale ziadne vyznanie ma nepresvedcilo.

Asi toto to vystihuje u mna:

teleskop
5. mar 2021

@lenkakravcova prepac na temu zachrany zvierat sa nebudem bavit urcite s niekym ako ty, nic osobne...

teleskop
5. mar 2021

@nafka0483 napodobne krasne motto si tu dala 🙂

0silvia0
5. mar 2021

@nafka0483
@teleskop ono by bolo všetko lepšie, keby sa vo všetkých aspektoch (Prírodných či Božích) vymenilo slovo uctievanie za slovo pokora

lenkakravcova
autor
5. mar 2021

@beata_k
Zooastrizmus mi prišiel až veľmi mytologický - polobohovia, plodenie božím semenom (napr. "Spasenie zavŕši až posledný z nich, ktorý sa má narodiť z panny oplodnenej Zoroastrovým semenom uloženým v istom jazere, pri tom ako sa panna bude kúpať vo vode.." mi pripomínajú pohanské verzie polobohov, trošku pohanskú verziu kresťanstva a budhizmu). V také veci neverím. 🙂

lenkakravcova
autor
5. mar 2021

@nafka0483
V tomto ohľade sa náboženstvá rozdeľujú na:
1. tie, ktoré Boha vymedzujú (bytostné) - tieto sa delia:
a.) Boh mimo svojho diela (tj napr. kresťanstvo, judaizmus, islám), oddelený (nie hmotne ale bytostne) od svojho stvorenia - dušu človeka stvoril ako samostatný prvok mimo seba
b.) Boh v i mimo svojho diela (budhizmus, kde sa prepája idea, že duša ako nesmrteľná časť človeka je časťou boha)
2. tie, ktoré Boha spájajú s prírodou (panteistické)

To čo veríš ty, že je Boh akoby príroda (teológia panteizmu) - boh je neosobný, ale je všetkým vo všetkom v prírode, akoby nejakým prírodným poriadkom, ktorý to tu riadi, - je určite zaujímavá idea. Pripomína mi to film Avatar, ktorý má peknú myšlienku 🙂

Čo sa týka ničenia sveta, ako ľudstvo sa máme čo učiť. Od stredoveku boli v popredí v Európe judaistickokresťanské názory (založené na Gn 1,26), že človek bol stvorený aby kraľoval nad zvieratami, nad prírodou. Vykladalo sa to väčšinou však tak, že si ich má podmaniť - nie s nimi žiť v harmónii. Dodnes v rôznych častiach sveta, v rôznych náboženstvách sú na tieto témy odpovede tak spletité a rozmanité - vplyvom viditeľných zmien poškodenia životného prostredia, až je to niekedy nemožné sa v tom vyznať, čo bol pravý zámer a pôvodná myšlienka.
Osobne som názoru, že pri halal zabití zvieraťa sa používa modlitba "v mene Boha Milostivého" z dôvodu, aby si človek uvedomil, že mäso nerastie na strome. Že všetky zdroje, ktoré tu dnes máme, zákony fyziky, v ktorých žijeme, všetko bolo stvorené Ním
a že zabitie zvieraťa nie je len tak vec zo srandy, ktorá sa môže robiť kedykoľvek nám to napadne. On zabezpečil harmóniu, ktorá tu panovala mnohé tisícročia, a mohla by aj naďalej, ak by sme ako ľudstvo nedrancovali prírodu tak ako ju drancujeme. Ak by sme sa viac snažili žiť tak aby sme nežili na úkor prírody, zvierat, rastlín - všetkých organizmov, ktoré sú tu s nami, a nie sú našimi poddanými, ale spoločníkmi, tak by tu na Zemi bolo lepšie. Možno sa to časom zlepší. Ktovie. Nezvyknem byť pesimistická, ale zatiaľ to celé ide skôr do kopru a nevidím bohvieaké východiská z tejto situácie.

K uctievaniu Boha, úcte, skromnosti sa možno hodí toto (nemalo to byť teoretické, ale hlavne praktické):
2:177. Úctivosť nie je v tom, aby ste obracali svoje tváre pri modlení k východu alebo západu, ale úctivosť je u toho, kto uveril v Boha, v Deň posledný, v anjelov, v Knihy, v prorokov, u toho, kto dával peniaze z lásky k Nemu príbuzným, sirotám, biednym, stiesneným pocestným, prosiacim o pomoc, na vykúpenie zo zajatia, u toho kto konal modlitbu, dával zakat a u tých, ktorí plnia svoj sľub, ak niečo sľúbia, u tých, ktorí sú trpezliví v biede i nešťastí i v dobe vojny. To sú tí, ktorí boli úprimní a to sú tí bohabojní.

nafka0483
5. mar 2021

@lenkakravcova Ja si myslim, ze to priroda(kto chce tak Boh) vymysleli dobre - vsetko v prirode sa niecim zivi, ma svojho prirodzeneho predatora. priroda sa sama reguluje - aj co sa tyka rastlin aj zivocichov. Taky nezasiahnuty les, prales, alebo sa to prejavje aj v zone okolo Cernobylu, kde sa vratili rozne dive zvierata a ziju si podla svojich prirodzenych pravidiela a rovnako tak tam rastu rastliny. Tam je vsetko v rovnovahe, pekne vyrovnane, aby kazdy druh prezil, mal potravu, ale zaroven sa nepremnozil.
Clovek do toho tiez zapadal, ale rokmi to (ci uz nejakym prirodnym/Bozim zamerom alebo sa to len "vymklo" spod kontroly) zacal prehanat. Uz nezabil zviera len kvoli nevyhnutnej obzive, nevypestoval len to co potreboval... preslo to do maximalizmu. Uz ani odpad, ktory tvori priroda len tak nezhodnoti, nerozlozi, zvierat asa uz chovaju v strasnych podmienkach, pouziva sa vsade chemia. Rovnovaha vsetkeho je narusena.
Kedysi clovek choval zvierata, vazil si ich, staral sa o ne. Zabil ich co najviac "humanne" (zvlastne slovo, lebo stale je to zabitie), nieco pre neho znamenali, vedel ako si vydrel ich chov, co to obnasalo. teraz je nadprodukcia vsetkeho, nevazime si nic. Ignorujeme signaly a zakony prirody, vsetko chceme prekonat, podmanit si...

Na jednej strane je to prirodzeny vyvoj, pokrok, na druhej - je ten pokrok vyuzivany spravne? Jednoznacne to prehanae a vymklo sa to vsetko spod kontroly. Sposobili sme si aj choroby, premnozenie a vyhyn niektorych druhov...

vevesh
5. mar 2021

@nafka0483 ale maximalizmus je typicky iba pre nejakych 30-40krajin sveta a su to "nase zapadne krajiny". Na blizkom vychode sa zvierata zabijaju, ak je to potrebne. Existuje aj masovy chov, ale v inych rozmedziach, ako to pozname. Ak chces maso na obed, ides na trh kupit zive zviera (mozes si podla vzhladu, velkosti etc. vybrat). To zive zviera si odnesies bud domov alebo priamo k masiarovi, ktory ti povie, kedy si mozes pre hotove maso prist. Pri velkych zvieratach (ovca, krava) sa robia objednavky tyzden/tyzdne dopredu. Velmi tazko kupis v supermarkete maso tak ako u nas, ze sa maso prevaluje dole z regalov. Takisto je to v azii, afrike a aj juznej amerike- kupujes zive a bud ti priamo na mieste zabiju a vykuchtaju alebo ty doma...a ludia tam nestoja kazdy den fronty na maso...

malva123
5. mar 2021

@nafka0483 pytala som sa ci je to aj naopak...nie to co mame v ustave.

nafka0483
5. mar 2021

@vevesh maso je len zlomok toho vsetkeho, co priemysel a znecistovanie vody, ovzdusaia, kontaminacia pody, co vsetok ten plast z azie, nie strasne pracovne podmienky, odpad...

lenkakravcova
autor
5. mar 2021

@nafka0483
Súhlasím.

@vevesh
Na blízkom východe, v Azii celkovo a v Afrike je zase problém niečo iné - preľudnenie a s tým spojené všetky ostatné problémy (znečistenie, málo priestoru, vytláčanie zvierat z ich prostredia, - to samozrejme platí aj pre zvyšok sveta, ale tam kde je chudoba, zvieratá sú proste jedlo. Málokedy sa v chudobných krajinách dbá o dobro zvierat. Viď napr. Čína - čo chodí, to sa zje alebo inak využije. Nebyť zákonov ochrany prírody, tak už ani tigre nie sú, lebo kadejaké tobolky z nich ľudia navyrábajú.. Nerobím si ilúzie, že v Sýrii sa starajú o zvieratá lepšie než u nás. Je tam vojna, hlad, od ideálneho stavu rajskej záhrady to má na míle ďaleko).

Častokrát premýšľam nad tým, čo je vhodný a čo už nevhodný počet detí na dnešnú dobu a podmienky. Máme momtentálne 2. Nad 3tím váham - či áno, či nie, aj vzhľadom na to, že každý nový človek na planéte je pre ňu ekologickou záťažou. Na jednu stranu je pekné mať veľku rodinu, na druhú sa tá dá zabezpečiť aj inak (pestúnskou starostlivosťou..).

nafka0483
5. mar 2021

@malva123 Prepac, este raz napis celu otazku, neviem uz na co odkazujes, ze ci je to aj naopak.

nafka0483
5. mar 2021

@malva123 Aha, vratila som sa na uvod k tvojmu komentaru. Takze neviem ci v moslimskych krajinach zakladaju diskusie o krestanstve. Ale v pripade, ze to nerobia, alebo to robit nesmu, tak to nejak suvisi s tym, ze my sme slobodna krajina so slobodu vo vyznani a nazoroch a teda u nas sa mozeme bavit o islame a zakladat o nom diskusie?
Ze ked to nerobia oni, tak to nemame alebo nesmieme robit ani my? Ani v severnej korei nemozu kritizovat svoj rezim, ale to neznamena, ze to nemozu robit obcania v inych krajinach.

teleskop
5. mar 2021

@vevesh "Na blizkom vychode sa zvierata zabijaju, ak je to potrebne" ano lebo im vsetko dovazame my

vevesh
5. mar 2021

@teleskop maso urcite nedovazame- zabija sa priamo tam na cerstvo a halal. Celkovo su na trhu uplne ine produnty ako na zapade .A z europy sa tam dovaza velmi malo veci, tiez kvoli tomu, ze zapad pcha takmer do vsetkych vyrobkoch zelatinu a to nie je halal...

vevesh
5. mar 2021

@nafka0483 to hej, ale gro produktov a priemysel je prave pre ten zapad. A najviac odpadu vyprodukuju prave tie krajiny, ktorym su medzinarodne nazvem to eko-enviro dohody uplne v zadnici....

nafka0483
5. mar 2021

@vevesh No ja to nedelim podla krajin, teraz je uz vsetko globalne, cize Zem nici cela nasa spolocnost, nie len urcite krajiny. Uz asi ani nie je krajina, kde by nebola narusena rovnovaha, kde by nebola zavislost na priemysle a vyrobe z inych krajin...

vevesh
5. mar 2021

@nafka0483 ale mas absolutne sebestacne krajiny- napriklad taky iran a rusko ....i ked rusko sa radi k najvacsim znecistovatelom...

zuzitko74
5. mar 2021

@lenkakravcova Myslím si, že ,,vhodný počet detí" by ľudia na Slovensku nemuseli až tak riešiť.

nafka0483
5. mar 2021

@vevesh To som nevedela, Iran a Rusko nedovazaju vobec nic? Rusko este ako-tak pochopim, ze by mozno vedeli byt sebestacni, ale Iran? Aj co sa tyka materialov, vyrobkov, aj jedla, aj vsetkeho? To sa mi az nechce verit, ze taka krajina vobec este nexistuje. Mozno okrem nejakych africkych, kde bohuzia nemaju moznost importu, ciez su sebestacne z donutenia a ich vlastna produkcia im nestaci.
A este nejake posledne kmene v Amazone a niekde v Azii, ktore ziju nedotknuto mimo civilizacie. Ale vo vyspelom svete taka samostatnom ma prekvapuje.

lenkakravcova
autor
5. mar 2021

@teleskop S tým nemôžem súhlasiť. Je to tak ako píše @vevesh

Moslimovia na Slovensku, ak chcú nakúpiť komplet bez bravčového, tak nemusia obísť iba mrazáky s nápisom bravčové.. Bravčovina sa u nás nachádza aj v:
- hydinových šunkách (väčšinou v kuracej)
- hydinových paštétach (našla som len 1 v ponuke tunejšiu bez bravčového)
- rožkoch, žemliach (niekedy sú označené ako tukové /šmalec/, niekedy nie)
- vianočke, trdelníku (niektoré obsahujú bravčovú masť)
- sladkostiach (želé, želatíny dokonca aj v čokoláde)
- omáčkach zo sóje (napr. morca della)
- jogurty, pudingy (so želatínou)
- vitamínové doplnky (so želatínou)

Okrem týchto, sú aj ďalšie výrobky, ktorým sa moslimovia zvyknú vyhýbať:
- croasanty (v niektorých je alkohol, pritom sú pre deti)
- sladkosti s alkoholom (pralinky..)

Ak niekto chce priamo halal, čo je väčšinová preferencia moslimov zo zahraničia, z Ázie, tak vyvážať im môžeme akúrát priamo certifikované halal výrobky, ktorých je ako maku 🙂
Príklad halal certifikácie zo Slovenska (alebo na Slovensku predávané):
- detské výživy Novofruct
- Kitkat
- Nescafé
- Nestlé
- Sedita sušienky - certifikát majú na: Horalky, Kakaové rezy, Kakaové rezy banán, Sedita pafino dlhé piškóty, Kavenky klasické, Lina, Vesna, Rodinné, Sedita Mäta, Dialky, Romanca

Neviem o tom, že by mal niekto na Slovensku halal certifikát na mäso (to sa práve naopak k nám dováža).

vevesh
5. mar 2021

@lenkakravcova este si zabudla uzitkovu kozmetiku (kremy, sampony a spol.)🙈

@nafka0483 ano, iran kvoli atomovrmu programu ma od usa uvalene sankcie, a to plati aj na dovoz cohokolvek zo zahranicia (cierny trh je ina kategoria). Cize iranci si vyrabaju vsetko sami- od aut, televizorov, stravy, dieslu az po oblecenie...

nafka0483
5. mar 2021

@vevesh Fiha, toto som nevedela, ze uvalene sakncie od USA sa tykaju dovozu cohokolvek. Tak dobre vediet 🙂