Diskusia o islame - otázky a odpovede II.

lenkakravcova
4. mar 2021

Diskusia o isláme - otázky a odpovede

Ahojte, mnoho ľudí mi písalo otázky ohľadom islámu, tak som založila túto novú diskusiu, kde by som sa ich pokúsila pomaly postupne zodpovedať (aby som nespamovala iné diskusie a zároveň odpisovať každému v správach je pracné). Pokúsim sa odpovedať dlhšie, obsiaznejšie aby sa diskusia netočila dokola okolo 1 nedobre vysvetlenej veci.
Ak má teda niekto nejakú otázku týkajúcu sa islámu, kľudne nech ju do diskusie vloží. Pokúsim sa ju zodpovedať (prizvem i ďalšie moslimky, moslimov). Prosím komunikovať slušne, nenadávať si, nehádzať vinu nejakých ľudí na iných ľudí atď. Proste sme ľudia, správajme sa tak k sebe.
Prosím vkladať otázky: konkrétne a jasné.

Čo sa týka mňa (aby sa tu nekopili tieto otázky), tak, konvertovala som pred 2,5r. Do 16-17r som bola vychovávaná ako katolíčka. Neskôr som z vlastného rozhodnutia začala náboženstvá skúmať. Rok som navštevovala protestantský baptistický kresťanský zbor. Diskutovala som s kresťanmi rôznych denominácii. Prečítala som si katechizmus RKC, Bibliu Nového i Starého zákona, Didaché, rôzne teológie kresťanských cirkví, budhistické výroky, výroky z hinduizmu, bahájske knihy, a samozrejme Korán. Celé toto trvalo približne 7 rokov a východiskom tohto môjho pozorovania, porovnávania a štúdia bola konverzia k islámu.
Pokúsim sa teda odpovedať čo najobjektívnejšie ako to pôjde.

Na znevažovanie náboženstva, prorokov reagovať nebudem. Prosím ešte raz o slušnú komunikáciu a diskusiu.

dahliaa
6. máj 2021

@lenkakravcova Alhamdulillah také pokračuji v půstu. 🙂 Musela jsem si dát taky pár dní pauzu, ale teď už se opět postím. Brzy budeme mít svátek In Sha Allah. 🙂 Někdy během posledních 10 nocí Ramadánu je noc úradku. Kéž Allah odpustí naše hříchy a přijme naše modlitby a prosby. Amin. 🤲🕋🕌

lenkakravcova
autor
7. máj 2021

@ktochytavzite Na tú kávu som dnes zazrela v jednej FB skupine toto :D (niekto sa teší na kávu po ramadáne, na Eid)

lenkakravcova
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenkakravcova
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dahliaa
9. máj 2021

@lenkakravcova Já myslím, že přesně určená noc úradku není. Může to být jakákoliv z těch posledních 10 nocí. Četla jsem, že je to možná jedna z lichých nocí a nebo jak píšeš ty, ta páteční, lichá, ale nevím. Raději bych na to ale úplně nespoléhala a brala to tak, že to může být jakákoliv z těch 10 nocí. 🙂

eva8
9. máj 2021

@lenkakravcova
@dahliaa
co je to noc uradku?

dahliaa
9. máj 2021

@eva8 Tady je to pěkně vysvětlené. 🙂 http://www.praha-muslim.cz/preview.htm?khotbaId...

eva8
9. máj 2021

@dahliaa Dakujem 🙂

eva8
9. máj 2021

preve som citala, ze Genesis mohol vychadzat zo Sumerskych zaznamov Teda Koran vachadzal z Biblie, Genesis zo Sumerov, cize Boh je jediny a jedinecny, ale nie jednoznacny.

dahliaa
9. máj 2021

@eva8 Tóra, Evangelium i Korán pocházejí od Boha, ale jak myslíš, že není jednoznačný?

lenkakravcova
autor
10. máj 2021

@dahliaa Super. Tak to možno ešte aj stihnem. Snáď. ☺

ktochytavzite
10. máj 2021

@dahliaa a oreco teda niesu jednotne?Cize ti sumeri skor aj ja som o tom citala uz,Ink j Abraham bol Sumer.@eva8

ktochytavzite
10. máj 2021

@eva8 no skus si precitat tie linky o tych 10 detoch kt si oamataju minuly zivot.Aj teraz je tu aktualn diskusia o mame kt dieta si pamata min zivot,vyhldali aj tu na sk tu predoslu rodinu,kedze to dieta nedavno umrelo.
Aj aj Jezis mal hlasat o reinkarnacii,nejake zvitky sa nasli v Egypte,no nie su cirkvou uznane.Neviem ako to je v inych nabizenstvach ale asi ani Islam neuznava rein,ale ak tie zvytky su tak na tom nieco oravdy moze byt.Mna celkom tie deti presvedcili,ja si skor myslim ze clovek ,dusa moze za zivota odpykavat postupne zle veci,kt urobila tak ze sa sama vyslobodi,nieze ju niekto modlitbami spasi.

lenkakravcova
autor
10. máj 2021

@eva8 My v to veríme naopak. Poznanie od Boha o Ňom bolo dávkovane ľuďom postupne skrze prorokov, ktorí o Ňom vždy priniesli nejakú zvesť. Časom sa k tomu ale vždy pridala nejaká tá tradícia a tak na stavali odklony od zjaveneho.

Od čias proroka Adama Boh posielal kopu kopu - stovky prorokov, až po časy proroka Muhammad.
Napr ľudia Mojžiša dostali zjaveny zákon desatora. Dostali niektoré informácie o Bohu. Niektoré ešte nedostali, lebo by ich nepochopili. Dostali napr infomraciu, že Boh stvoril svet za 7 dni, a ze 1 deň je u Boha ako 1000 rokov a naopak (že je to obrazne, čiže stvorenie mohlo trvať milióny ľudských rokov),, čo už nechápali bolo to, ze Boh môže konať bez oddychu,. Vplyvom tradície, ľudských predstav, sa dostalo do Starého zákona potom také bizarné tvrdenie o Bohu ze "siedmy deň oddychoval"

Boh neoddychuje. Nie je ako ľudia. Nič hi neunaví. Stará sa o celé svoje stvorenie a udržiava ho, tvorí nové, bez toho aby Ho to unavilo.
Ľudská predstavivosť a nedostatok informácií o ňom však spôsobila toto streslenie Stvoriteľa a pripodobnenie ho k trapnemu človeku vyšťavenemu z ťažkej práce.

Neskôr prišli ďalší a ďalší proroci, kúsky zjavenia, ktoré sa postupne dopĺňali a tvorili nám mozaiku o Bohu. Naprávali ľudské predstavy o Bohu a vyzývali len k Jeho uctievaniu.
Posledným a definitívnym kúskom do tejto skladačky je Korán. Ten náprava: - odklon k uctievaniu vymyslenej trojice (ktorá sa nikdy predtým nikde neobjavovala, došlo k nesprávnemu pochopeniu kresťanov), náprava závislosti do ktorých ľudstvo začalo upadať (alkoholizmus, hazard..), náprava nesprávne predstavy o Bohu (rôznymi versami zavrhuje tvrdenie o Bohu, že musí odpočívať,, ale aj iné nesprávne tvrdenia).

Dnes máme všetko čo potrebujeme k tomu, aby sme dokázali žiť tak ako Boh od nás chce.
Mame zjavenu teológiu o ňom v Korane. Mame zjavenie základné pravidlá v Desatore. Mame zjavenie milosrdne správanie sa k blížnym skrze proroka Ježiša...
Už nám ostáva len podľa toho žiť. 🙂 Tak to chápem ja.

lenkakravcova
autor
10. máj 2021

@ktochytavzite
Určite nebude nikto spasený modlitbami iného, alebo skutkami iného človeka. Môžeme sa modliť aby ľudia našli správnu cestu a začali konať dobre skutky, no to je tak všetko co v tomto smere vieme urobiť.

Korán 6:164.
Povedz: „A či iného než Boha mám chcieť ako Pána a On je pritom Pánom všetkého?“ Každá duša, ak pácha zlo, koná proti sebe. A NIKTO, kto bremeno nosí, nebude nosiť bremeno za iného. Potom bude váš návrat k Pánu vášmu a On vám oznámi to, o čom ste sa sporili.

eva8
10. máj 2021

@dahliaa Sumeri pisali o niekom, kto prisiel z vesmiru. Naobrazkoch o stvoreni prveho cloveka boli nakresleni obri akoby so skumavkami v ruke. Eve sAdamom povedal iny clovek (jeho meno v preklade znamena had) , aby okusili jablko zo stromu zivota. A vtedy sa stali nesmrtelnymi, plodnymi.
Podla mna nesmrtelnymi v zmysle, ze mohli mat deti. Podla Sumerov vyrobeny ludia boli sterilni. Ked sa prenesieme do sucasnosti- GMO rastliny sa tiez nemozu len tak mnozit.
Cize zaver: nejednoznacny Boh = u Sumerov niekto z vesmiru.
@lenkakravcova pre mna trojjefiny ako som uz pisala:
otec = informacia
syn = hmota
duch = energia
Stvorenie sveta v Biblii som vzdy brala ako dlhodoby proces zhrnuty do 7. dni. A siedmy den mame svatit, nie odpocivat. To, ze p. Boh odpocival - preco by sa nemohol kochat tym co stvoril pre ludi a potom "odpocivat" v zmysle tom, ze im dal slobodnu volu, teda nezasahoval do ich rozhodnuti?
Desatoro bolo zoslane cez Mojzisa za velkeho hluku a oblaku. Zeby vstupil na kozmicku lod?
Najdolezitejsi je pre mn priklad zivota Jezisa, nie Mohammeda. Jezis bol cisty, Mohammed prilis ludsky, ked si opisovala pripisovane ludske vlastnosti Bohu.
Najdolezitejsie pre mna: Boh je laska. Kto prebyva v laske, prebyva v Bohu a Boh prebyva v nom. Jezis je pre mna syn bozi, nie prorok ako Mohammed, preto pre mna krestanstvo, nie islam.

eva8
10. máj 2021

@ktochytavzite citala som. Aj davno rozne pribehy. Keby som pripustila reinkarnaciu, tak len z prozaickeho dovodu - premnozenie, kde by sa tie dusicky zhromazdovali? Nepovazovala by som reinkarnaciu kvoli tomu, ze sa musime zdokonalovat, dospiet k pravde, poznaniu a pod. Samozrejme v kazdom zivote by sme boli iny, v inej dobe by sme zili, nove veci spoznavali. Napr. ja som odjakziva velmi zvefava, niev zmysle klebiet, ale ked nieco mi nie je jasne, spytam sa. Ked staronove dusicky sa vratia v babatku, ich zivot bude ovplyvneny prostredim, dobou, podmienkami, rodinou atd. A myslim si, ze by skusenostamiz predchadzajucich zivotov vedeli riesit situacie adekvatnejsie, nez bez skusenosti, aj ked si ich vedome nepamataju.
Neviem sa vyjadrit k reinkarnacii, vo mne proti mojmu rozumu drieme, ze nie je. Ja si myslim, ze energia z tela odide a spoji sa do jedneho celku. A pri narodeni sa cast celku odpoji a je v dietatku. Pritom aj zive bytosti, kazda so svojou vlastnou energiou, sme prepojene. Medzi sebou aj s nehmotnym celkom. Velmi verim v silu myslienky. A to, ze vsetko je tak ako ma byt. Jednoducho zo vsetkeho zleho treba sa snazit vytazit to dobre. Lenze tu narazam na obrovsky problem. Vsetko sa sklada z protikladov. Aby bola rovnovaha, tak nemoze existovat len laska a dobro. Aj ked dobro je velmi relativny pojem. A vlastne aj laska. Cize kvoli tomu balansu je asi peklo. Peklo preziva clovek, ktory nenavidi, v kuse sa zlosti, s nicim nie je spokojny. Teda to peklo si vytvara sam, lebo nedokaze byt stastny. Clovek

eva8
10. máj 2021

ktory odpusti, zmieri sa so situaciou a chce pomoct, zacne prezivat raj. Vsak ked vidime, ze niekto sa na nas usmeje a my usmev vratime, alebo ked nas objime milvana osoba, vyluci sa serotonin, oxytocin a kto vie, co este. Sme stastni. A to je raj. Rovnovaha v prirode zachovana 🙂
P.S. znova som sa a rozpisala a odbocila

eva8
10. máj 2021

@lenkakravcova nasla nieco o reinkarnacii v Korane. Bolo by velmi zaujimave zverejnit aj zvitky, v ktorych o reinkarnacii hovori Jezis. Mne p. farar na pohrebe povedal, ze nas ten zomrety nevidi, ze nie je s nami, ze sa stretneme az v den sudny. Kto vie, ako je to naozaj. Vsetko je iluzia? 🙂

dahliaa
10. máj 2021

@eva8 Sumerské texty jsem nijak nestudovala, ale jak psala Lenka, Proroků bylo do Ježíše a Muhammada s.a.w.s. velmi mnoho, tak možná i Sumerům se dostalo zjevení. Na kolik se ale případně dochovalo v pravdivosti, těžko říct.
Ještě jsi psala, že Mohammed byl prilis ludsky, ked si opisovala pripisovane ludske vlastnosti Bohu... Všemohoucí, vševědoucí atd. určitě nejsou lidské vlastnosti. 🙂

@ktochytavzite Bůh sesílal zjevení různým národům v různých dobách. Jediný Korán se dochoval celý a nezměněný. Fakta o Bohu, lidech atd. jsou/byly ve všech zjeveních stejná. Možná zákony se mohly určitým způsobem lišit - později doplňovat. Nyní je Korán, který je nezměněný a který je správným vedením pro lidi až do konce.
Bůh ví nejlépe.

eva8
10. máj 2021

Este sa vratim. Ked vezmem do uvahy tych Sumerov. tak
Otec = mimozemstan
Syn = miesancek mimozemstana a umelo oplodnenej pozemstanky, preto panna
Duch = odkaz, posolstvo

A k modlitbam. Verim, ze modlitba vie pomoct inym, ze modlenim sa za niekoho k p. Bohu, mozme dopomoct k spaseniu, ked o tom sa tu rozprava. Napr. aj p. farar sa modli, prosi za nas: "... a ochranuj vas ..." Modlitba je rozhovor s Bohom.
Hromadna modlitba je spojenie myslienok. Akosi som vnutorne presvedcena, ze myslienka ma vplyv na hmotu

dahliaa
10. máj 2021

@eva8 Ohledně modliteb - prosi za nas: "... a ochranuj vas ..." Modlitba je rozhovor s Bohom. Ano, dělat prosby pro jiného člověka je v pořádku. Myslím, že Lenka to myslela jinak, prostřednictvím někoho - Neprosit přímo Boha, ale například jako se praktikuje v Křesťanství, prosit třeba Sv. Ludmilu.

ktochytavzite
10. máj 2021

@eva8 no len to zabudnu,len niektore si oamataju,a to oen male deti,Napr deti mozu aj duchov vidiet,sestrina dcera tak raz vudela ale to ktovie ci je pravda.
a co si myslis o tych detoch,klamali?
Ak by neklamali tak by to mohlo byt pravdive,isto si nvm oredstavit ako male dieta moze nieco vediet ako keby to uz davnejsie zazilo.

ktochytavzite
10. máj 2021

@dahliaa Abraham mal byt Sumerom;)

ktochytavzite
10. máj 2021

@eva8 ja naoriklad neverim v silu modlitby.Pretoze ak niekto zhresi,musi si to sam odpykat,bud v zivote ked zije alebo po smrti ale najskor mi oride ze tou reinkarnaciou, alebo uz na zemi tym ze je chory alwbo podobne.Nevrim ze ked sa budem za niekoho modlit tak mu boh odpusti.

ktochytavzite
10. máj 2021

@lenkakravcova no ano v tom suhlasim.
o tej modlitbe ale inak vsetko sa dozvieme az po smrti,zatial vsetko podla mna len dohady.
Ale to ze niekto z nicoho nic zacne rozpravat o inim zivote ,pricim to mema odkial vediet je zahadne.Hl male deti.

dahliaa
10. máj 2021

@ktochytavzite Ibrahim také dostal zjevení.

ktochytavzite
10. máj 2021

@dahliaa nerozumiem.
eva pisala o tom ze biblia a tym oadom aj koran pochadzaju id Sumerov,aj Abraham bol sumer tiez,cize asi tam sa to vsetko zacalo.
Ibrahim bol kto?Abraham?

eva8
10. máj 2021

@ktochytavzite myslim si, ze urcite tie deti neklamali

dahliaa
10. máj 2021

@ktochytavzite Bible-Evangelium, ani Korán nepochází od Sumerov ale od Boha. Možná, že i původní Sumerské texty byly od Boha, nevím. Evangelium i Korán byla nová zjevení od Boha. Pokud byl Abraham (Ibrahim) Sumer, tak ano, on dostal zjevení. On byl také Prorokem.