Kolotoč tráviacich a psychických problémov

1. jún 2023

Chcem ss opýtať či mi neviete poradiť nejakú online psychologicku- pripadne nejakú dobrú dušu čo by má psychicky podporovala usmerňovala a pomohla mi nejako výjsť z tohoto môjho “kolotoča” 😔
Ja mám každý deň strašne tráviace problémy ktoré sa krížia už zo strachom a ja neviem či je to koli psychike alebo psychika koli tým tráviacim ťažkostiam. Neviem už čo jedavat. Schudla som a bojim sa že budem chudnúť ešte viac mám z toho obavy a každý deň sa vážim…
Vkuse nafúknutá - je to nepríjemne najlepšie keď si vtedy ľahnem. Niečo zjem hneď ucitim až akoby mi pristál kameň do brucha a aj si hneď keď niečo zjem rukou cítim take tvrdé miesta akoby v črevách.Doobeda mi je posledné dni aj na zvracanie. Keď niekam idem väčšinou vždy má prepadne akoby take zvieranie v bruchu /kŕče a hneď myšlienky kto mi pomôže keď niečo ,kam na wc pôjdem , čo s deckami a pod…
Vkuse som zahlienena až mám obavy že sa tým udusim.
Niekedy má začne až rozpalovat.
Do toho strašná vyčerpanosť az bolesti tela a úplná beznádej až 😏
A z tohoto všetkého mnou chodia myslienky ze čo ak sa z tohoto nikdy nedostanem,ze sa moje trávenie nikdy nezregeneruje a nebude fungovať správne, ze zomriem a pod… neprechádzal si niekto niečim podobným ? Ako z toho von ?
Na gastro ma objednali až na september a ja sa bojim ze to dovtedy nezvládnem.

sissy27
1. jún 2023

Ved si odsleduj potraviny, ktore ti to robia. Preco cakas az na gastro? Ake ine vysetrenia si absolvovala u obvodneho? Nafuknute tvrde brucho a velke bolesti vo mne vzbudzuje podozrenie na zlcove kamene, tam by uplne stacilo sono u obvodneho. Hlieny zas bud nejaku intoleranciu alebo reflux. Skus niektore potraviny vysadit, ci ti nerobia problem - mliecne, lepok…
Gastro by som si skusila aj sukromne za poplatok skorsi termin.

autor
1. jún 2023

@sissy27 lepok a mlieko mam vyradené už 2roky … neviem fakt ako to odsledovať mam pocit že jedno jedlo mi raz urobí zle a raz nie, neviem či sú to ak rekacie s predošlých dni a preto neviem ako to odsledovať.
Bojim sa už cokolvek jest, všetko čítam , to už je choroba podľa mna 🙄 , snažím sa jest len čo si doma urobím , nič spracované … a aj tak furt niečo.
Nafúknuté áno , ale ako nejaké veľké bolesti nemám žeby žlčníkove…

deti95060810
1. jún 2023

depresie... máš strach z niečoho a ani sama poriadne nevieš z čoho...

vanilkovazmrzka
1. jún 2023

Mozes mat histaminovu intoleranciu. Tazko sa diagnostikuje, a je zradna este aj v tom, ze ti niektore potraviny mozu robit zle len v urcitej faze cyklu (vzhladom na rozne hladiny hormonov v danych fazach cyklu). Moze sa rozvinut aj kvoli stresu a pominut, ked opadne stres. Odkedy mas tieto problemy a zmenilo sa v tvojom zivote nieco zasadne?

autor
1. jún 2023

@deti95060810 viem z čoho žial… z toho brucha mám strach že mám niečo vážne , že sa z toho nedostanem už nikdy , že zomriem a pod… viem , je to šialene , ale už z tolkyych problémov stále mi chodí kadečo hlavou 😏

autor
1. jún 2023

@vanilkovazmrzka ja už pozerám aj na ten histamin-lebo raz ki vysli hraničné hodnoty , no zaujímavé že napríklad pred mesiacom som skúšala aj kadejaké raw koláčiky kde bolo aj kakao, aj banán, aj maliny …. A teda necitila som sa tak ako teraz, čo si furt kontrolujem co jem a to ani nič take extra histamínove nemám pocit žeby som jedla 😏 tak ja už neviem

vanilkovazmrzka
1. jún 2023

Ale ak sa nemylim, v pripade histaminu ani len nie je banan ako banan. Taky skoro zeleny ok, taky prezrety je zas zly 🤷‍♀️

luccija
1. jún 2023

Schudla si, máš úzkosti, bolesti tela, beznadej
V prvom rade si daj predpísať od obvodnej lieky na ukludnenie a potom hľadaj iné gastro.Preco by Ti nemali pomoct?píšeš už neviem kolky príspevok o tejto téme
Kúp si dobre probiotiká, nehladaj si tvrdé miesta v črevách, na nafúknutie espumisan musíš sa ukľudniť.Chod znova k obvodnej sono brucha Ti robili?aj ten nábeh na zvracanie môžeš mať z neurozy

simsalabim
2. jún 2023

Ja by som skusila dohodnut skorsi termin na gastro, normalne vysvetli, preco myslis, ze to nezvladnes. Chudnutie moze byt priznakom aj zavaznych ochoreni, takze treba trvat na skorsom vystreni, pripadne si zaplatit, aspon prve vysetrenie. Inak mne sa tvoje priznaky podobaju na SIBO. Skus, ci by ti nepomohla FODMAP dieta, ktora sa pouziva ako doplnkova k antibiotikam pri tomto ochoreni.

mamina7070
2. jún 2023

ja by som skusila na tvojom mieste aj psychiatra to vo popisujes moze byt kludne prejavom ochorenia psychiky

kristie571
2. jún 2023

Je to zacarovany kruh. Sialene myslienky v hlave sposobia, ze ti travenie nefunguje ako ma. A z toho mas potom dalsie sialene myslienky, ze ti travenie nefunguje ako má.. V prvom rade potrebuješ ukludnit hlavu.. skus najst psychologa ešte pred terminom na gastro. Skusaj eliminovat stres, menej sa sleduj, cim viac sa budes sledovat tym viac abnormalit na sebe uvidis, neumries, nic sa neboj.. Ja som sa pred diagnostikovanim UC tiez mala vselijak, netravilo mi, nafukovalo atd. Nevravim, ze to je tvoj pripad, moze to byt aj histamin v kombinacii s kadecim. No skor si myslim ze ti to vyvolava stres a to ze sa az prilis kontrolujes, coz chapem, kedze to nie je prijemne toto prezivat. Ja kym mam v hlave klud je kludne aj crevo, akonahle som viac pod stresom, hned reaguje aj crevo a zhorsi sa mi stav. Naposledy mi sialeny stres vyvolal silny relaps.
Mozes vynechat komplet kazdy jeden alergen zo stravy co existuje, ale kym neukludnis hlavu, nebude ti lepsie. Najdi psychologa a chod von, do prirody, relaxuj, oddychuj, rob nieco co ta bavi, nieco co ti zamestna zmysluplne mysel. Odsleduj jedlá ktoré ti nerobia zle, jedz mensie porcie viac krat denne, pi vela vody, dodychuj kolko sa ti dá. Po jedle si hned nelahaj spat, nejedz neskoro vecer. Skus kvalitne probitoika, viac vlákniny psyllium a kvalitny stravovaci rezim, nevyhladuj sa, jedz pravidelne ale mensie porcie. Musis si najst jedla ktore ti nerobia zle a aj ti chutia, no podla moznosti ako sa ti dá, idealne domáce, doma pripravované cerstvo varene. Mozno skus niekde vybavit skorsi termin na gastro, mozno k inemu dr ?
A neboj sa, neumries, budes vporiadku, hned ako ta take myslienky napadnu zacni nieco robit aby si zamestnala mysel aby ti to nebezalo hlavou.. tiez ma napadalo uz kadeco, ked mi nebolo dobre. 🙂

daniela2202
2. jún 2023

80% imunity je v bruchu, tvoje zlé myšlienky ťa úplne ovládli.... smer psych. a lieky, lebo ti môže prísť niečo horšie.

falbala132
2. jún 2023

nafuknute brucho - SIBO,
hlien v krku - tichy reflux.

eva8
2. jún 2023

Skús na interné, spravia ti rozne vyšetrenia, vylúčia štítnu zlazu a podobne, z krvi sa dá veľa zistit. U nás termín na gastro bol až na október, tak som skúšala inde, objadnali nás hneď, spravili endoskopiu už na prvom vyšetrení a zistili vredy pažeráka ☹️ Dôležité boli výsledky z interného, tak p. doktor na gastro mohol hneď konať, keďže sme prišli na lacno. Vtedy, žalúdocne a črevné ťažkosti sú aj zo psychike. Teraz si v kolotoči, súvis psychika a problémy v brušku. Ten strach, čo s deťmi, poznám až príliš dobre. Preto začni obvolavat všetky gastro a interné oddelenia v okolí. K ukludnenie mi pomohlo vyrozpravanie sa, kľudne tu napíš všetky obavy, pochopíme ťa, nie si sama, nemusíš sa absolútne ničoho obávať, anonymne sa možno lepšie píše. Poznám veľa ľudí, ktorí majú žalúdočné problémy zo psychiky. Aj mne veľmi blízke osoby. Môžeš medzitým vylúčiť aj helikobaktera - my sme si dávno zaplatili dychový test. Začína byť viac prípadov Crohnovej choroby, tá vplýva na psychiku. Ako píšeš - zo psychiky môžu vzniknúť tráviace problémy a potom tie vplývajú na psychiku. Neboj sa, postupne sa vyrovnať zo všetkým a dáš to 🙂 🍀♥️

certica22
2. jún 2023

Napíšte mi prosím vás správu 😉

monichetta
2. jún 2023

mne to pride ako reflux a mozno aj mierny zapal zaludka. co mne pomohlo na travenie - digestion support od firmy planet ayurveda (u mna skoro az zazrak, po mesiaci som vedela jest neporovnatelne viac), a regalen kvapky od firmy energy. pomaha tiez dragsimun od firmy energy (na zapal). len regalen a dragsimun musia mat medzi sebou odstup minimalne 1 hodinu pri uzivani. skus tieto pripravky, uskodit nemozu, len pomoct, su vsetky prirodne. ak si otvorena alternativam a mas na to financne prostriedky, odporucam tiez biorezonanciu (bioharmonia) a akupunkturu - pomahaju aj na psychiku.

gagik
2. jún 2023

Mas depresiu,smer psychiater, nasadí lieky a bude dobre.

ivana11155
2. jún 2023

Skus ist na SIBO test. Nie je cez poistovnu, plati sa 40eur ale vyluci, ci nemas bakterie v creve. Moze to byt v tych tvrdych miestach na bruchu o ktorych pises. Moj syn mal vsetky mozne vysledky na gastre aj z krvi aj zo stolice vporiadku. Uz nevedela co s nim, tak zacala ze psychika a nakoniec sibo test pozitivny. Priznak bol bolest v jednom mieste - to podla ultrazvuju zistila, ze je to v spoji medzi tenkym a hrubym crevom a naduvanie. Inak nic. Ty to mozes mat uz fest rozbehnute.

autor
2. jún 2023

@ivana11155 mám termín 28.6 na ten SIBO test , tak snáď má to niekam posunie 😏

autor
2. jún 2023

@monichetta mala som to takto aj pred dvoma rokmi a vtedy mi bola robená hadica a nespomínal žiadny reflux a zápal žaludka som mala v papieroch že chronicky ale to som videosnímku viacerých čo im robili hadicu tak mali tak isto písané o tom žalúdku 🤷🏻‍♀️

autor
2. jún 2023

@eva8 ďakujem pekne za podporu 💛
A na interne čo poviem ? Keď mám problémy s bruchom ?
Bola som aj u svojho dr a ten urobí vždy len čo mu poviem 🙄 tak mi dal tu odporucnku na gastro a základný krvný obraz, ten bol v poriadku. Tak neviem či tam mám vkuse chodiť a dozadovat sa sama všetkého , je mi to až blbe 😏

autor
2. jún 2023

@kristie571 ďakujem moc za takúto dlhu odpoved 💛
Tak myslíš že hlava môže spôsobiť aj reálne tráviace problémy ?
Hej veď som chcela nájsť nejakého psychológa online , lebo tu u nás v okoli nikto nieje taký schopný a take tie štátne psychologicky to je 0bodov.😏 potrebujem niekoho skym sa môžem povyoravat, kto má nasmeruje a pod…
Prosím ta a ty si mala aké prejavy pred tým než ti diagnostikovali UC lebo aj toho sa obávam pripdne Crohna. No ako hnacky nemám , stolicu pravidelne ráno, ale vraj to nemusí byt ta hnačka 🤷🏻‍♀️😏

U mna je aj toto problém že ja neviem si nájsť nejaký relax, ja neviem čo má baví 😔 mám teraz aj malé
bábätko tak všetok môj čas je snim + staršie dieta
Nevieš poradiť nejaké kvalitne probio ? Keď je ich toľko na trhu a ja neviem ktoré by boli vhodne pri takýchto problémoch 😏

certica22
2. jún 2023

Určite odporúčam pro 12 probiotika obsahujú mikrokapsulky...tým že každé zrniečko má vlastné puzdierko.tak sa dostanú az priamo do čreva..obsahujú až 12 kultúr...kľudne napíšte správu 😉

kristie571
2. jún 2023

Áno, žial môže.. :/ Ani si neuvedomujeme ako velmi nasa psychika pôsobi na nase zdravie. K tomu nejaka nie lepsia zivotosprava, troska zhorsene prostredie v crevkach a problem je na svete.
No, ja som mala bolesti, aj ma naduvalo, tazko mi bolo, bolesti sa stresom zhoršovali aj hnačky aj zápchy kedy ako, ale aj krv v stolici a pod,. trvalo to dlhsie nez mi UC z testov a kolonoskopie potvrdili. Tiez som mala laktozovu intoleranciu ktoru som uplne nedodrziavala aj to mi nepomáhalo a zhorsovalo stav. Nestresuj sa hned, ze to bude hned nejaky tazky zaver, nejaka tazka diagnoza, vobec nemusi byt, moze to byt rozhadzane travenie sposobene stresom, maš malo odpocinku, kludu, co pri malickych detoch je normalne. Si isto aj unavená z toho celého, skus si nejak nast viac casu sama na seba na svoj oddych, viem ze to nie je jednoduché pri detoch, skus sa vyrozprávat niekomu, nech ti niekto na chvilu postrazi deti aby si si sama oddychla, ak by bola taka moznost, alebo aj vezmi deti a chodte sa prechádzat niekde do prírody ak je to možné. Mne toto velmi pomáha, chodit von len tak sa prejst, niekde za mesto kde je klud.

Ja som uzivala Colon Dophilus probiotika, tie odporucaju pri UC, mozno by si ich mohla tiez. A mala som aj Symprove co mi pomohli z relapsu, tie su ale dost drahe, su aj lacnejsie na trhu a velmi kvalitne.

derdia
2. jún 2023

Ano hlava moze sposobit travenie...
Ja som od augusta chudla, nechutilo mi jest, travenie v cudu, zo vsetkeho mi bolo zle.
Nakoniec az hnacky sialene... Depresia.
Beriem lieky, je mi ok. Smejem sa neriesim. Mozog sa citi v ohrozeni, depresia je, ze mas pretlak stresovych hormonov a telo to same nedokaze ukludnit... Ako keby si bola stale na uteku...
Takze travenie ide bokom.
Treba poriesit mozog😁a bude ti hej😁😁😁👍

derdia
2. jún 2023

Baby kde robia twn sibo test?

autor
2. jún 2023

@derdia a ako zle ti bolo prosím ta zo všetkého ?
Ja praveze nemám nechutenstvo, mne práve naopak chuti , ale ak tak nemôžem pribrať … ale mám dosť obmedzený jedalnicek čo mám pocit že mi všetko vadi … tak neviem 😏
Ďakujem zábavkou skúsenosť 🙌🏻 rada by som ten mozog poriešila, no chcela by som to skúsiť cestou psychológ keby som nasla niekoho takého online 😏

clarae
2. jún 2023

V dnesnej unahlenej dobe je strasne vela tychto problemov. Psychika robi vela. Ovplyvnuje travenie, imunitu…je dolezite si to v hlave upratat, najst si kazdy den chvilku pre seba a relaxovat, meditacia, cvicenie, masaz…
Zistenie intolerancie na danu potravinu je zlozite, moze sa prejevit aj po 3 dnoch. Niekedy nemusi byt problem s danou potravonou ale v kombinacii s inou uz problem moze byt. A potom su tu skrizene alergie, kedy moze byt problem s potravinou v urcitom obdoby, podla toho co vonku akurat kvitne.
Riesila som v rodine podobnu situaciu.. robili sme si dennik (strava, reakcia), nech nam to po case da niejeke vyhodnotenie. Ale popravde, moc sme toho nezistili , len ze niektore kombinacie niesu ok ( ako napr. Ked si dam kolac uz si v ten den nedam nic s cokoladou ani paradajkou a ani jahody). A smazene minimum. Ale ked je stresujucejsie obdobie tak je to zase nafigu a sme da sa povedat ze na cistych zemiakoch.
Ale aj tak mozem povedat, ze najviac pomohlo byt psychicky fit..u nas zabrali aj vecerne prechadzky ako taka psychohygiena...a smer psycholog

katarinka89
2. jún 2023

Žlčník máš vysetreny?

clarae
2. jún 2023

A este dodam ze sme si presli asi vsetkymi vysetreniami co existuju, kopec stresu z toho a nic. Ale na druhej strane cloveka to aspon ukludni, ze tak asi ozaj je vsetko poriadku. A je to len v jeho rukach aby sa dobre citil a bol zdravy. Takze uz len sebe dokazat “ked ma nevyliecia druhy, vyliecim sa sam”…urcite by som odporucila psychologa, ten pravidelny relax(hodinku denne nech niekto deti postrazi), dychove cvicenia a zmenit myslenie za pozityvnejsie (ale to pride postupne) lebo aj sama vies, ze vacsina tych obav je neopodstatnenych ale clovek sa ich tazko zbavuje. Neudusis sa, neboj. Hlieny mas naozaj alebo len zvieravy pocit? Napriklad ja mam akurat tiez hlieny ale hrozne az ma napadlo ze si vykaslem a sprepacenim vychrchlem pluca 🙂 Viem blbost, ale drzalo ma to kym mi viaceri neopisali podobny priebeh choroby a to ma ukludnilo 🙂