Kto by sa musel starať o brata, ktorý je alkoholik?

micusa2222
22. jan 2024

Mám brata alkoholika, ktorý žije s mamou v jednej domácnosti.Ak by sa bratovi niečo stalo, / nemyslím úmrtie/, ak by zostal hospitalizovaný alebo nejako vážne ochorel,.skrátka odkázaný na pomoc druhého, kto sa má oňho starať ?Ďakujem...za všetky rady..

stellarstar
22. jan 2024

Vy?

viestta
22. jan 2024

Najblizsia rodina, teda rodicia, surodenci alebo sa umiestni do zariadenia a poplatky su tiez na rodine ak napostacia jeho prijmy

zuzubb007
22. jan 2024

Rodina rodicia a surodenci logicke nie

micusa2222
autor
22. jan 2024

@stellarstar veru ja,,,

micusa2222
autor
22. jan 2024

@viestta fúúha..to je drastickéé....a ak to odmietnem..

micusa2222
autor
22. jan 2024

@zuzubb007 logické by to pre mňa bolo, ak by nebol alkoholik, nevyvádzal, nebol gauner,...

muchacici
22. jan 2024

@micusa2222 A mama to ako vníma? Je relatívne zdravá, že by sa oňho mohla starať s tvojou občasnou pomocou (alebo niekoho iného)? S ňou by som sa o tom tiež pobavila

micusa2222
autor
22. jan 2024

@muchacici mama má 93 rokov, zaň všetko platí, my sa so sestrou podielame na údržbe domu, mama odmieta odísť do senircentra / má doživotne právo uživania domu/..my sme chceli dom predať, bratovi kúpiť garsónku a už ho do smrti nevidieť..

viestta
22. jan 2024

@micusa2222 odmietnut mozes, ale dlhy zo zariadenie kde ho umiestnia vas tak ci tak dobehnu v dedicskom konani

micusa2222
autor
22. jan 2024

@viestta ďakujem ...

muchacici
22. jan 2024

@micusa2222 A nevieš ako chce mama rozdeliť dedičstvo? Ale ak by umrel brat skôr, môžeš odmietnuť dediť po ňom. Nededíš ani plusy, ani mínusy, pokiaľ viem

zuzap33
22. jan 2024

@viestta preco myslis? Dedicstvo sa da odmietnut, teda aj dlhy. Ak sa nepodpisu na zmluvu do zariadenia, nemusia mu ani robit pohreb. V DSS robia aj socialne pohreby pre ludi, o ktorych nikto nema zaujem

zuzap33
22. jan 2024

@micusa2222 kto vlastni dom? Mama uz asi nie. Nemusis sa starat o brata, nie je to povinne

viestta
22. jan 2024

@zuzap33 ano, mozu odmietnut, ale je tam dom, ktory zrejme mama vlastni, mozno brat.

zuzap33
22. jan 2024

@viestta mama ma pravo dozivotneho byvania, takze uz nie je jej. Ak ma brat nejaku ciastku, sud a vysporiadanie bezpodieloveho spoluvlastnictva ak sa nedohodnu. Je to rychle, riesila som to minuly rok. Brat dostane istu ciastku, nech sa stara sam. Ak nema ciastku ani teraz, nech ide prec

luciaruz
22. jan 2024

Postarať sa o rodinného príslušníka nie je povinnosť, zákon to neprikazuje. Ani koli dedičstvu, ani koli ničomu inému. Jediné, na co ma brat narok, je tretina bytu, ak ste teda traja surodenci. Tam to haslo. Po maminej smrti ho vyplatite a dovidenia. Jediny pripad, kedy by si dedila bratove dlhy, je, ak by ste po nom nieco dedili. Do sa teda nedeje.

oriesocek
22. jan 2024

@luciaruz neviem ako to je, ale nam v DSS povedali, ze povinnost platit nedoplatky z DSS ma rodina a vedia to vymahat aj cez sudy. neriesila som to v tejto podobe, ze ci by to reálne urobili... ale ak nestaci napr dochodok v zariadeni, tak sa musi doplacat a potom to vymahau od najblizsich pribuzných..

zuzap33
22. jan 2024

@oriesocek aj nikto nie je napisany v zmluve, tak nemaju vymahat od koho

micusa2222
autor
23. jan 2024

@muchacici dom je na polovicu mne a sestre, brat je vydedený...

micusa2222
autor
23. jan 2024

@zuzap33 v akej zmluve ..neviem,,prosím o bližšie vysvetlenie...

micusa2222
autor
23. jan 2024

@luciaruz vieš to určite, nemusíme ho doopatrovať a podobne ? On je vydedený, my chceme predať dom / po maminej smrti/ a dať mu nejaké bývanie...a staraj sa..ale mysleli sme, keby sa mu ešte teraz, v priebehu života niečo stalo, je v našom dome, čo s ním ?

micusa2222
autor
23. jan 2024

@muchacici mama potrebuje našu pomoc, už nie je v takom stave, aby sa oňho starala a ja so sestrou nemáme vôbec záujem, celý život nám robí peklo zo života kvôli alkoholu, preto sa pýtam...a to si neváži, že všetko zaňho platíme, riešime, že sme mu nezrušili trvalý pobyt a nie je na ulici,,myslím, že po maminej smrti to inak nebude,,on všetko čo dostane, prepije a prefajčí...

liligreg
23. jan 2024

@micusa2222 myslela pravdepodobne zmluvu so zariadením, ak by ste brata niekam umiestňovali

micusa2222
autor
23. jan 2024

@liligreg vďaka...

zuzap33
23. jan 2024

@micusa2222 tak co riesite, ak tam nema ciastku? Zruste mu rovno trvaly pobyt. Ak by sa mu nieco stalo, pojde do nemocnice. Tam jeho dalsi osud riesia socialne sestry, lebo nema ziadnych pribuznych, ktori sa k nemu hlasia. Aj teraz ho mozete zbalit a odmiestnit von. Nema ciastku, nema ziadne prava a vy nie ste nic povinne! Ani v nejakom zariadeni ani nemocnici sa k nemu nehlaste ako pribuznemu, neuvadzajte ziadne svoje udaje, nic nepodpisujte.

sherynkamalinka
23. jan 2024

z vlastnej skusenosti, alkoholik len tak nezomrie..to skor znici vsetkych okolo takze ratala by som s tým, ze skor zomrie ta mama ako on, aj to si myslim ze len "vdaka nemu" vasa mamka ma tak pekny vek..Podvedoma potreba sa o neho starat jej nedovoluje odist. Moja babka takto trpela s rovnakym synom..

bosorkabb
23. jan 2024

Reálne to funguje tak že sa vybaví napríklad DSS a úhrada za službu sa sťahuje napríklad z dôchodku osoby ktorá je tam umiestnená. Ak jej financie nepostačuju zvyšok dopláca rodina. Či chce alebo nie. Ak nechce vymáha sa to súdne.
Čiže ak by mama nežila tak sestra a ty by ste určitú časť doplacali za brata.

micusa2222
autor
23. jan 2024

@zuzap33 ďakujem !

saxana000
23. jan 2024

Ak je vydedeny a dospely nemusis sa o neho starat..je vlastne nemajetny po mamimej smrti ty a sestra predate dom jeho vykopne novy majitel a bude bezdomovec. Ja uz by som ho vykopla teraz odtial.
Pretrhnite vsetky kontakty a nehlaste sa k nemu viac..

saxana000
23. jan 2024

@bosorkabb no lebo kazda.dss.sa.priam.trha o takyto skvost..to.tak akurat pri babickach ktore cely zivot nepracovali a nema sa o ne kto postarat z.nemocnice.odsikuju do dss a potom nahanaju deti nech doplatia ten chechtak.vacsina alkoholikov ani netusi ze nieco taketo nieco funguje.po maminej smrti.by som.rovmo ho kopla.do.riti.zbalila.mu igelitku vymenila zamky na dome.a viac by ma nezaujimal.