Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
  Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
  liligreg
  11. mar 2019    Čítané 819x

  Nátierky zo škôlky

  Keď Adam nastúpil v septembri do škôlky, všetko prebehlo v poriadku, neplakal, do škôlky sa tešil, akurát doma 100x denne zdôraznil, že v škôlke bude jesť len obed, a chlebík suchý, lebo on neľúbi nátierky. Veru, tak aj bolo, jedol len suché chleby (aj doma tak vždy jedol, suchý chlieb alebo chlieb s nátierkou vtedy, ak si ho sám natrel,  šunka musela byť tiež vždy zvlášť) Och... A potvrdili mi to aj učiteľky v škôlke, že nátierku si nedá, len chlieb. Po šiestich mesiacoch sme sa dočkali toho, že konečne začal jesť aj nátierky a pýta aj doma také, ako majú v škôlke. A dnes sa mi podarilo nájsť zoznam škôlkarskych nátierok na mimibazare. Tak sa s vami podelím, verím, že aj niektorej z vás pomôže.

  Nátierky a postup:

  1. Hrianky s maslom a cesnakom

  Chlieb pokrájame na porcie, opečieme nasucho. Maslo rozpustíme, pridáme soľ a rozotretý cesnak. Zmesou dobre potrieme opečený chlieb.

  2. Nátierka budapeštiansky krém

  Do vymiešaného masla pridáme prelisovaný tvaroh, postrúhaný syr, nadrobno pokrájanú cibuľu a postrúhaný chren. Dochutíme horčicou, soľou a vyšľaháme.

  3. Nátierka drožďová s vajcom

  Na časti masla speníme pokrájanú cibuľu, pridáme droždie, ktoré popražíme doružova a odstavíme. Vajcia uvarené na tvrdo postrúhame. Zvyšnú časť masla vymiešame, pridáme popražené droždie, postrúhané vajcia, ososlíme a vyšľaháme. Natrieme na chlieb a zdobíme zeleninou.

  4. Nátierka drožďová

  Na oleji speníme cibuľu, pridáme droždie, popražíme. Necháme vychladnúť. Maslo vymiešame, pridáme vychladnuté, opražené droždie a vyšľaháme do peny. Dochutíme soľou.

  5. Nátierka džemová

  Maslo vymiešame s džemom do peny a natrieme na chlieb, sendvič alebo rohlík.

  6. Nátierka fazuľová

  Fazuľu namočíme na 4 hodiny. Uvaríme a prepasírujeme. Maslo vymiešame, pridáme na jemno pokrájanú cibuľu, osolíme a spolu s prepasírovanou fazuľou vymiešame.

  7. Nátierka kalerábová

  Maslo vymiešame, pridáme prevarené mlieko, na jemno pokrájanú cibuľu, čerstvý postrúhaný kaleráb, osolíme a dobre vymiešame. 

  8. Nátierka karfiolová

  Očistený karfiol uvaríme v slanej vode. Maslo vymiešame, pridáme uvarený karfiol, posekaný nadrobno, zároveň pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu, soľ a dobre vymiešame.

  9. Nátierka karfiolová s vajcom

  Karfiol očistíme a uvaríme v slanej vode. Uvaríme, necháme vychladnúť, pokrájame nadrobno a pridáme k pokrájanej cibuli. Vajcia uvaríme na tvrdo, postrúhame a spolu s krafiolom pridáme do vymiešaného masla. Dochutíme soľou a dobre vymiešame.

  10. Nátierka kelová s droždím

  Očistený kel uvaríme v slanej vode. Po vychladnutí pokrájame na drobno. Na oleji speníme na jemno pokrájanú cibuľu, pridáme droždie a popražíme. Maslo vymiešame, pridáme posekaný kel, opražené droždie, dochutíme soľou a vyšľaháme.

  11. Nátierka kelová s vajcom


  Očistený kel uvaríme v slanej vode. Na oleji speníme na jemno pokrájanú cibuľu, pridáme uvarený posekaný kel a zahustíme vajcami. Takto pripravený kel pridáme do vymiešaného masla a dobre vyšľaháme. Dochutíme soľou.

  12. Nátierka lečová zimná


  Malso vymiešame so soľou, pridáme odkvapkané lečo a vymiešame do peny.

  13. Nátierka liptovská

  Maslo vymiešame, pridáme prelisovaný tvaroh a na jemno pokrájanú cibuľu. červenú papriku, mlieko a dobre vymiešame do peny.

  14. Nátierka medová


  Maslo vymiešame s medom.

  15. Nátierka mrkvová


  Do vymiešaného masla pridáme prevarené mlieko, na jemno pokrájanú cibuľu, čerstvú postrúhanú mrkvu, osolíme a dobre vymiešame. - moja úprava je pridať avokádo a parmezán

  16. Nátierka oškvarková

  Maslo vymiešame, pridáme pomleté škvarky, a na drobno posekanú cibuľu. Dochutíme horčicou, soľou a dobre vymiešame.

  17. Nátierka papriková

  Maslo vymiešame, pridáme prevarené mlieko, na jemno pokrájanú cibuľu a pomletú čerstvú papriku. Ochutíme soľou a dobre vymiešame.

  18. Nátierka pečeňová

  Na oleji speníme pokrájanú cibuľu, pridáme umytú a odblanenú pečeň a udusíme. Vychladnutú pečeň zomelieme, pridáme maslo, dochutíme soľou a vyšľaháme.

  19. Nátierka s pažítkou

  Maslo vymiešame s prevareným mliekom, osolíme, pridáme na drobno posekanú pažítku a dobre vymiešame.

  20. Nátierka z treščej pečene


  Maslo vymiešame, pridáme treščiu pečeň, najemno pokrájanú cibuľu, dochutíme citrónovou šťavou, osolíme podľa potreby a vymiešame do peny. 

  21. Nátierka sardinková

  Maslo vymiešame, pridáme sardinky, najemno pokrájanú cibuľu, dochutíme citrónovou šťavou, osolíme podľa potreby a vymiešame do peny.

  22. Nátierka sójová

  Sóju preberieme, uvaríme a prepasírujeme. Maslo vymiešame, pridáme na jemno pokrájanú cibuľu, osolíme a spolu s prepasírovanou sójou vymiešame.

  23. Nátierka syrová s cesnakom

  Malso vymiešame s taveným syrom, pridáme prelisovaný cesnak a mlieko. Dochutíme soľou a vymiešame. 

  24. Nátierka syrová s oškvarkami

  Maslo vymiešame so syrom, pridáme pomleté oškvarky a pokrájanú cibuľu. Dochutíme horčicou a vyšľaháme.

  25. Nátierka syrová s reďkovkou


  Maslo vymiešame s taveným syrom, pridáme postrúhanú reďkovku a mlieko. Dochutíme soľou a vymiešame do peny.

  26. Nátierka syrová s vajcom a zeleninou


  Maslo vymiešame s taveným syrom, pridáme očistenú a postrúhanú mrkvu a zeler, na drobno pokrájanú cibuľu, postrúhanú cibuľu, postrúhané vajíčka, uvarené na tvrdo a mlieko. Dochutíme soľou a vymiešame.

  27. Nátierka syrová so šunkou

  Maslo vymiešame s mäkkým syrom, pridáme zomletú šunku, prevarené mlieko. Dochutíme soľou a vymiešame.

  28. Nátierka syrová so zeleninou

  Maslo vymiešame s taveným syrom, pridáme očistenú a postrúhanú mrkvu, kaleráb, na drobno pokrájanú cibuľu a mlieko. Dochutíme soľou a vymiešame do peny.

  29. Nátierka syrová

  Maslo vymiešame s mäkkým syrom, pridáme na drobno pokrájanú cibuľu a mlieko. Dochutíme soľou a vymiešame do peny.

  30. Nátierka šošovicová

  Uvarenú šošovicu prepasírujeme. Maslo vymiešame, pridáme na jemno pokrájanú cibuľu , osolíme a spolu s prepasírovanou šošovicou vymiešame.

  31. Nátierka špenátová

  Maslo vymiešame, pridáme udusený a vychladnutý špenát. Dochutíme soľou a cesnakom. Vyšľaháme do peny. 

  32. Nátierka šunková so zeleninou

  Maslo vymiešame so syrom a mliekom. Pridáme pomletú šunku, postrúhanú zeleninu, mrkvu, zeler a cbuľu. Dochutíme horčicou a soľou. Všetko spolu vymiešame.

  33. Nátierka šunková s eidamom


  Maslo vymiešame s mliekom a postrúhaným eidamom. Pripravíme pomletú šunku, na jemno pokrájanú cibuľu, dochutíme soľou a vyšľaháme do peny

  34. Nátierka šunková s taveným syrom

  Maslo vymiešame s mliekom a taveným syrom. Pridáme pomletú šunku, na jemno pokrájanú cibuľu, dochutíme soľou a vyšľaháme do peny. Ak použijeme syr eidam, postrúhame ho.

  35. Nátierka šunková s vajcom

  Maslo vymiešame s mliekom, pridáme pomletú šunku, cibuľu, na tvrdo uvarené a postrúhané vajcia, osolíme a všetko spolu vyšľaháme. 

  36. Nátierka šunková


  Maslo vymiešame s mliekom, pridáme pomletú šunku, cibuľu a dochutíme horčicou a soľou. Všetko vymiešame do peny.

  37. Nátierka tvarohová s kápiou

  Do vymiešaného masla pridáme prelisovaný tvaroh, kápiu, dochutíme soľou a vyšľaháme do peny.

  38. Nátierka tvarohová s kôprom

  Do vymiešaného masla pridáme prelisovaný tvaroh, postrúhanú cibuľu a posekaný kôpor. Zmes dochutíme soľou a vymiešame do peny.

  39. Nátierka tvarohová s mrkvou

  Do vymiešaného masla pridáme postrúhanú mrkvu a postrúhaný tvaroh. Dochutíme soľou a vymiešame do peny.

  40. Nátierka tvarohová s vajcom

  Do vymiešaného masla pridáme prelisovaný tvaroh, postrúhanú cibuľu a na tvrdo uvarené vajce. Dochutíme soľou a vymiešame do peny.

  41. Nátierka tvarohová so sardinkami


  Do vymiešaného masla pridáme prelisovaný tvaroh, postrúhanú cibuľu a sardinky. Dochutíme soľou, horčicou a vyšľaháme do peny.

  42. Nátierka tvarohová so syrom

  Maslo vymiešame, pridáme postrúhaný syr, prelisovaný tvaroh, cibuľu pokrájanú na jemno a mlieko. Vyšľaháme do peny.

  43. Nátierka vajcová s chrenom

  Maslo vymiešame, pridáme na tvrdo uvarené, postrúhané vajcia a postrúhaný chren. Dochutíme horčicou a soľou, vymiešame do peny.

  44. Nátierka vajcová s mrkvou


  Do masla pridáme na tvrdo uvarené postrúhané vajcia, postrúhanú surovú mrkvu, prevarené mlieko, soľ a vymiešame do peny.

  45. Nátierka vajcová s oškvarkami

  Maslo vymiešame, pridáme na tvrdo uvarené, postrúhané vajcia, pomleté oškvarky a na drobno posekanú cibuľu. Dochutíme horčicou a soľou. Dobre vymiešame.

  46. Nátierka vajcová so syrom

  Maslo vymiešame so syrom, pridáme na tvrdo uvarené, postrúhané vajcia, pokrájanú cibuľu a mlieko. Dochutíme horčicou a soľou a vymiešame do peny.

  47. Nátierka vajcová 

  Maslo vymiešame, pridáme na tvrdo uvarené, postrúhané vajcia, pokrájanú cibuľu a mlieko. Dochutíme horčicou a soľou. Vymiešame.

  48. Nátierka viedenská

  Maslo vymiešame, pridáme prelisovaný tvaroh, pokrájanú kápiu, cibuľu a dochutíme horčicou, osolíme podľa chutí a vyšľaháme.

  49. Nátierka z bravčového mäsa

  Umyté mäso v celku pokrájame na kocky a udusíme na oleji s cibuľou. Necháme vychladnúť, pomelieme, pridáme maslo, soľ, horčicu a dobre vymiešame. 

  50. Nátierka z kuracieho mäsa

  Kurča umyjeme, pokrájame a udusíme na oleji s cibuľou. Vychladnuté mäso vykostíme, pomelieme, pridáme maslo, horčicu a dobre vymiešame.

  51. Nátierka z Nivy

  Do vymiešaného masla pridáme prelisovaný syr, prevarené mlieko a spolu vyšľaháme.

  52. Nátierka z rajčinového pretlaku

  Maslo vymiešame s rajčinovým pretlakom, dochutíme soľou a vyšľaháme.

  53. Nátierka z rybieho filé

  Na oleji speníme pokrájanú cibuľu, pridáme rybie filé a dusíme. Udusené rybie filé zomelieme, pridáme maslo, dochutíme soľou a vyšľaháme.

  54. Nátierka zeleninová - letná

  Do vymiešaného masla pridáme na tvrdo uvarené postrúhané vajcia a na jemno pokrájanú cibuľu, papriku a rajčiny. Podľa chuti osolíme a dobre vymiešame.

  55. Nátierka zo syra eidamu

  Do vymiešaného masla pridáme postrúhaný syr, prevarené mlieko a dochutíme soľou a vyšľaháme.

  56. Nátierka zo zeleného hrášku

  Maslo vymiešame s prevareným mliekom, pridáme sterilizovaný hrášok a osolíme. Všetko spolu vyšľaháme. Hrášok môžeme zomlieť.

  Dobrú chuť, ja bežím na večeru pripraviť hráškovú 🥖🍅🌽🧀🥚

  Baby, tip na kúpanie sa cca 1h až 1,5h od Trnavy? Najlepšie vonkajšie a vnútorne bazény, detske ihrisko by bol super bonus. Naposledy sa nám páčil Veľký Meder. Vďaka za tipy

  Sychravé ráno, tak aspoň raňajky farebné

  Tak aj u nás sa podáva melónová pizza

  (2 fotky)
  liligreg
  Správa bola zmenená    20. júl 2018    

  Chlap v kuchyni je ten najlepší chlap.. a ešte k tomu chlap robiaci rezne 😍😍 a my si s Adamom užívame “selfietime” a ja konečne pijem rannú kávu

  (3 fotky)
  liligreg
  Správa bola zmenená    19. júl 2018    

  Trochu oživenia v tomto pochmúrnom počasí 🍗🥗🌸

  liligreg
  Správa bola zmenená    18. júl 2018    

  Čítanie pred spaním

  A son doesn`t need to deserve his mother`s love; he doesn`t need to ask for it. Mother`s love for her son is always unconditional.

  liligreg
  Správa bola zmenená    14. júl 2018    

  Sobotné ráno so sliepkami a kuriatkami 🐔🐥🥚

  Milý Bebe, boli sme pozrieť, či ryby poslúchajú. Vraj tam chýbaš, ale nie tak ako nám. Viem, že si sa na nás pozeral, nebo nám to dalo najavo.

  (4 fotky)

  Sladká večera

  liligreg
  Správa bola zmenená    9. júl 2018    

  Po poobednej sieste si každý dopraje niečo lahodné. U mňa to dnes vyhrala ľadová káva, u Adama melón ☕️🍨🍉

  (2 fotky)
  liligreg
  8. júl 2018    Čítané 126x

  Leto v knihách

      Leto je v plnom prúde, na teplomeri stupne pribúdajú, počet “prázdninových” dní ubúda, niektorí z nás ani nevedia, ako tie dni ubehnú. Každý tieto dni trávi inak. My sme krátku dovolenku absolvovali už začiatkom júna. Zmenili sme vzduch a šli sme sa nadýchať morského vzduchu do krásneho mestečka Rovinj. 

      Keďže manžel nechcel šoférovať v noci, išli sme ráno o piatej a veru tŕpla som, ako prežije Adam niekoľko hodín sedieť v autosedačke. Dúfali sme, že keď pôjdeme skoro ráno, ešte zaspí. Lenže tvrdohlavý chlap(ec) sa rozhodol nespať, ale bola som pripravená na túto možnosť a zobrali sme hračky a knižky. S hračkami sa zabával vždy len chvíľu, ale pri knižkách ho to bavilo dlhšie. Vybrala som tie, ktoré nám mali čosi o lete a letných dovolenkách prezradiť, keďže s príchodom nového ročného obdobia vždy obmieňam aj knihy v knižnici. Tak tu pridávam niekoľko tipov od nás na “letné” knihy:

  1. R.S.Bernerová: Potulky lesom

                        (Zdroj:internet)

      Knižka má väčší formát, z môjho pohľadu je v tomto dosť nepraktická. Knižka je bez textu, plna farebných obrázkov, o ktorých môžete donekonečna a ešte viac rozprávať a drobci môžu pokladať množstvo otázok. Fantázii sa medze nekladú. Úprimne, na mňa to množstvo obrázkov, postavičiek, podnetov občas pôsobí dosť rušivo. Výhodou je, že strany sú pevné, takže aj ešte neopatrné detské ruky si ju môžu listovať bez strachu, že bude hneď potrhaná. 

  2. G. Muller:  Summer

      Podobne ako prvá knižka aj toto je detské leporelo, pevnejšia väzba, krásne ilustrácie. Rozmerovo akurát do detských rukách. Ilustrácie sa mi páčia oveľa viac ako v prvej uvádzanej. Sú oveľa realistickejšie, každá dvojstrana je venovaná inej typickej činnosti počas leta. Kúpanie sa v mori, práce na poli, starostlivosť o rastliny počas horúcich dní...Ak už leporelo, určite toto! 

                                                                 (Zdroj: internet)

  3. Krásny letný deň

                                                                   (Zdroj: internet)

  Krátky príbeh o mačiatku, ktoré sa rado túla v záhrade a hľadá si kamarátov. Počas svojej cesty stretá napríklad včelu, motýľa či myšku, no nemajú čas sa s mačiatkom hrať. A keď by sa s ním hrať chceli, mačiatko zmizlo. Kde je? Keď nazriete do knižky, raz - dva to zistíte. Kniha ponúka čarovný, trojrozmerný pohľad do slnečnej letnej prírody v záhrade, kde je poriadne živo.

  4.  S. McBratney: Hádaj, ako ťa mám rád 

      Knižka nemá úplne tak letnú tematiku, ale v sérii vyšli aj Hádaj, ako ťa mám rád na jeseň, Hádaj, ako ťa mám rád v zime a Hádaj, ako ťa mám rád na jar, takže túto sme poňali ako “letnú verziu”. Je to knižka plná lásky, ktorá ukáže každému drobcovi, že vyjadriť svoje pocity nie je ľahká vec. Malý zajačik a veľký otec zajac však prídu na to, ako sa to dá!

  7. A. Milbourne: Sunny day

      Najviac zo všetkých syna asi zaujala práve táto knižka. Možno aj preto, že práve veci, ktoré sme čítali, sme aj záživali. Knižka je v angličtine, slovenská  verzia zatiaľ nie je. Krátky príbeh dvoch detí sa začína ráno, keď vyšlo slnko a ony sa vybrali na prechádzku. Počas tej vidia slnečnice otáčajúce sa za slnkom, včely zbierajúce peľ a neskôr včelie úle. Večer, keď sám vracajú domov, sa ich tiene menia na tiene obrov. Ale prečo? To a ešte viac sa dozviete v tejto knižke. 

  6.  E. Rabčanová: V mori

  Keď už sme sa vybrali k moru, tak som vzala aj knižku s výstižným názvom V mori, kde sme sa stretli s “morskými obyvateľmi”. Je to interaktívna knižka, v ktorej deti plnia rôzne úlohy. Stačí mať len šnúrku a spájať 🙂

  7. Under the sea 

  Vydavateľstvo Usborne má veľmi vydarenú sériu knižiek, sú napríklad o netopieroch, sopkách či zvieratách žijúcich v mori. Opäť je to anglická kniha, no nie je veľmi komplikovaná, takže nemusíte byť profíkom. Reálne vyobrazenia hodnotím ako veľké plus. Tak hor sa potápať a pozrieť ryby z knihy v ich prirodzenom prostredí!

  Na záver pridávam dva bonusy. Prvou je knižka Kedy tam už budeme?

  Ako už samotný podnázov hovorí, sú to hry pre malých cestovateľov na dlhé chvíle –napríklad v aute či lietadle. Úlohy sú skôr pre deti od 6 rokov do 10 rokov. Pri každej hre/úlohe máte odporúčaný vek s presným popisom, ako sa hrať, čo treba robiť. 

  Pre mladšie deti odporúčam  100 things for little children to do on trip

                                                                 (Zdroj: internet)

  Sú to malé kartičky s úlohami zabalené v krabičke. Sada obsahuje aj stierateľné pero, takže sa dajú opakovane použiť. Opäť ide o anglické vydanie. 

  Príjemnú dovolenku a šťastnú cestu! 

  Darček od Adama pre krstnú hotový 🙂 môžeme ísť zajtra oslavovať

  (4 fotky)

  Poobedná káva ☕️☕️v mojom prípade viac mlieka ako kávy, muž - čím viac čerstvo namletej kávy, tým lepšie. Ako je to u vás?

  Šikovná chlapská ruka v kuchyni je na nezaplatenie 😍💪👏🏼🍝

  Riaditeľ školy v Singapure poslal pred skúškami všetkým rodičom tento list.

  Drahí rodičia, blížia sa skúšky vašich detí. Viem, že si robíte starosti, aby vaše deti dobre pochodili.
  Ale prosím, pamätajte si, že medzi študentami budú na skúškach sedieť aj umelci, ktorí nerozumejú matematike...bude tam podnikateľ, ktorého nezaujíma história alebo anglická história...bude tam muzikant, ktorého nezaujíma, aké známky má z chémie...bude tam atlét, pre ktorého je fyzická kondícia dôležitejšia ako samotná fyzika...Ak vaše dieťa dostane tie najlepšie známky, je to skvelé! Ale ak nie...prosím, neberte im ich sebavedomie a dôstojnosť. Povedzte im, že je to v poriadku, že je to len test. V živote sú oveľa zložitejšie a dôležitejšie veci. Povedzte im, že nezáleží na tom, akú známku dostanú, že ich budete aj tak milovať a nebudete ich súdiť.

  Prosím, spravte to a keď tak spravíte, uvidíte ako vaše deti dobyjú svet. Jeden test alebo zlá známka im nevezme ich sny či talent. A prosím, nemyslite si, že doktori a inžinieri... sú jediní šťastní ľudia na tejto planéte.

  (Zdroj: Facebook)

  Koľká to radosť, že si ju vlastnými rukami zasadil

  Ak si neviete rady, aký darček by sa hodil, keď už máte doma “všetko”, tak isto tegu stavebnica 👏🏼💪😉👍 zábava pre deti aj dospelých 🙂

  (5 fotiek)

  Písmená pomaly nahrádzajú čísla a tieto pomôcky=zábavky odporúčam

  (2 fotky)

  Anjeličku, môj strážničku,
  opatruj môjho otecka…
  Anjeličku, môj strážničku,
  stráž mi môjho ocka.
  Mám ho rada. Keď ho vidím,
  zasvietia mi očká.
  Viem, čo bude, keď mi občas
  položí dlaň na vlásky.
  Tvrdá bude od roboty,
  ale mäkká od lásky...
  (Milan Rúfus)

  Šťastne precestovaných stovky kilometrov, ale doma je doma...zbožňujem, keď po ťažkom dni v práci, otvorím dvere a zacítim vôňu nášho domova. Po návrate z dovolenky si to užívam ešte viac a som vďačná, že som sa sem mohla vrátiť...máte aj vy také pocity? Či by ste najradšej zostali na dovolenke donekonečna?

  (19 fotiek)

  Čítame aj na dovolenke 😊 snáď čoskoro viac o “letných” knižkách

  liligreg
  Správa bola zmenená    14. jún 2018    

  Raňajky Adamových snov... štvrtý deň dovolenky mal možnosť výberu, čo by si chcel najviac na svete dať jesť. Vyhrali to palacinky so zmrzlinou a čokoládovým pudingom 🙈👏🏼🥞🍫🍨

  Keď príroda čaruje

  Krásnu nedeľu... u nás dnes sladké raňajky

  Keďže si dnes mladý poobede pospal do pol šiestej, zostali nám aktivity len doma. A vznikla garáž (opäť raz)

  U nás najlepaší materiálny darček k MDD 😍🤩🙂 ale ani zmrzlinou nepohrdol

  Domáca dobrota 🍒🍓🍒🍓

  liligreg
  10. mar 2018    Čítané 268x

  Ako v knižkách jar prišla

       "Mami, mamííí, zdvihni oko!" Ledva odlepím oči a chrlia sa na mňa otázky. "Mami, čo je to? Mamííí, počuješ to? Čo to?"  Chvíľu rozmýšľam, čo mal na mysli. Myslel na babku kašľajúcu v kuchyni? Alebo na záchod, ktorý práve niekto spláchol? Alebo myslí to hrozné pílenie dreva (rozumej chrápanie) patriece jeho otcovi? " Čo, láska, čo mám počuť?" Zlezie z postele, podíde k otvorenému oknu, ukáže naň a jedným dychom hovrí: " Táááčiky, spievajú. Počuješ konečne?" A ozaj, veď on má pravdu. Prišla jar, ráno nás šteklia lúče slnka dopadajúce cez okno priamo na posteľ na miesto, kde mám nohy, a miesto toho upištaného budíka nás zobúdza štebotanie vtáčikov. " Áno, Macko uško, počujem. A vieš, čo to znamená?" spýtam sa ho. Pokrúti hlavou. " Láska moja, prichádza jar, budeme mať viac slnečných lúčov, dlhšie dni, viac času na loptošoviny a objavovanie tohto sveta!" Myslím, že tú poslednú vetu už celú nevnímal, zaujali ho knihy pripravené vedľa nočného stolíka a už mi jednu podával. 

      Knihy vedľa stolíka si tam trónili už niekoľko dní, pretože som chcela pofotiť a pridať tipy na knižky o jari. Takže Vám ich dnes konečne predstavím, keď sa nám  to ráno začalo jarnou  témou.

  Jar je tu

  Výstižný názov pre knižku zo série štyroch leporel o ročných obdobiach. Milé leporelko zo života zvieratiek pri rybníku, kde všetko krásne a lákavo vonia. Na ceste jarným dňom sa stretnete s mamou lienkou, kačkami, žabkou či vážkou. Trojrozmerná knižka, vďaka ktorej môžete nazrieť do prebúdzajúcej sa jarnej prírody v okolí rybníka, kde je poriadne živo a veľa srandy.

  Potluky jarou

  Potulky jarou nemusím veľmi predstavovať. Aspoň si myslím, že drvivá väčšina mamičiek tu ich pozná.  A ak nie Potulky jarou, tak možno Potulky letom, jeseňou, zimou alebo Potulky nocou.  Po zasneženej , studenej zime prichádza jar, vonku sa všetko prebúdza. Ktoré zvieratká vidíte? Kto sa ukrýva za stromom? Aký vták to som letí? Som si istá, že vám a vašim drobcom napadne nespočetne veľa otázok. Táto knižka získala niekoľko ocenení a má všestranné využitie. Okrem toho, že môžete so svojím dieťatko stráviť kvalitne čas, deti si trénujú pamäť, cibria postreh a rozširujú slovnú zásobu. Kniha je bez textu, takže je len a len na vás o čom budete roprávať. Obrázky vám ponúkajú veľa možností.  Pravda  je, že R.S. Bernerová spravila super knihu, ale u mňa v tomto druhe kníh boduje iná autorka - G. Muller                                                                                         

  Spring

  G. Muller jednoducho milujem. Pre nádherné ilustrácie jej kníh, pre zmysel pre detail. Táto autorka taktiež vydala sériu kníh o ročných obdobiach (spring, summer, autumn, winter). Samozrejme, aj iné knižky má na konte. Jej knižky sa mi páčia viac ako  vyššie spomínané Potulky. G.Muller nemá vo svojich knižkách tak veľa podnetov na jednej stránke, jej obrázky sú reálne, prepracované do detailov. V konečnom dôsledku aj pre drobné detské ruky sú ľahšie uchopiteľné. Táto séria je podobne ako séria vyššie bez textov, takže je to len a len na vás, čo všetko deťom prezradíte. Ak by ste potrebovali nejaký text ku knihám, vyšiel aj The circle of Seasons s krátkymi textami a rovnakými ilustráciami. Je písaný po anglicky a už tažšie zohnateľný.

  Aby ste mi verili, že ozaj nekecám a ilustrácie sú nádherné, pridávam ešte jednu foto 

  Ďalšia zo série jarných knižiek je Hádaj, ako veľmi ťa mám rád – Na jar

  V origináli Guess How Much I Love You In The Spring,  autorom S. McBratney. Je to krátky príbeh (dokonca sú aj sfilmované rozprávky, tak možno ste zazreli v TV), otca zajaca a malého zajačika, ktorí spolu poznávajú svet, sledujú ako sa všetko mení a rastie.  A možno aj malý zajac sa dozvie, kedy konečne narastie. 

  Posledné dve knižky, ktoré vám chcem predstaviť sú nie len o jari, ale o všetkých ročných obdobiach. Jedna zo série Minipédie od Svojtku. Je určená pre tie najmenšie deti.

  Druhá, síce po anglicky, ale verím, že sa tú nájdu tie, ktorým by to nerobilo problém preložiť.    Knižka je rozdelená podľa ročných období a vysvetľuje, čo sa v ktorom ročnom období deje.  Krátke texty sú doplnené krásnymi ilustráciami, ktoré potešia každé zvedavé oko. Kolobeh v prírode je fakt očarujúci. Ak Vám to doteraz deti neverili, som si istá, že táto kniha ich o tom presvedčí. 

  Tak hor sa čítať! 

  P.S.: "Ak chcete, aby boli vaše deti inteligentné, čítajte im rozprávky. Ak chcete, aby boli vaše deti viac inteligentné, čítajte im viac rozprávok."   A. Einstein