Mám 18 rokov a chcem ísť sama bývať

21. júl 2020

Dobrý deň mám 18 rokov ja aj priateľ sme ešte študenti on už bude tento rok maturovať ja mám nadstavbu takže ešte 2 roky pred sebou.. Moji rodičia nikdy neboli ideálnymi rodičmi nemám s mamou dobrý vzťah ako mama s dcérou stále sa len hádame tak isto aj s otcom oni stále odomna niečo čakajú, nejsú radi že nepijem nefajčím nechodím sa flákať von s nikým stále som len doma alebo s priateľom učím sa na dobre aj sa snažím vždy pomôcť nejako viem variť tak keď bola mama v práci ja som varila a upratovala ale oni mi stále dávajú na oči že musím pomáhať viac napríklad aj s otcom vonku pomôcť mu s drevom a aj mame stále behať za zadkom alebo a ja neviem čo ešte chcú a preto chceme ísť ja aj priateľ spolu bývať do garsónky chceli by sme si nájsť brigádu v Bratislave a našetriť peniaze a ísť spolu bývať mama hovorí že to nezvládnem ale ja som silná povaha viem že to zvládneme spolu na škole mam aj štipendium síce to není veľký peniaz ale aj to pomôže chcem sa opýtať vás ktoré ste tiež išli bývať skoro preč zvládli ste to dá sa to zvládnuť ďakujem za odpoveďe

medeaa
21. júl 2020

Urcite sa to da, ak budete na prenajom garsonky dvaja a obaja budete mat nejaku pracu/brigadu a budete si vediet financie rozdelit na podstatne veci. V BA sa vzdy nejaka praca najde a kde ste obaja plnoleti, nevidim problem. Mozno si sa aj rodicia potom zacnu na veci pozerat inak, dieta ma pomahat, ale nie je otrok. Drzim palce.

nikiki29
21. júl 2020

Najprv si niečo našetrite, bolo by fajn ak by ste mali ušetrené aspoň na 3 mesiace dopredu, lebo nikdy neviete čo sa na brigáde / v práci prihodí, aby ste nezostali zrazu bez Eura. Tiež by bolo fajn mať brigádu so stálym príjmom. Bude to asi ťažké, ale dá sa to zvládnuť.
Inak rodičia by mali do konca školy prispievať deťom na život - tzn. platiť výživné. Ak sa odsťahuješ, môžeš žiadať o nejaké malé výživné súdne alebo dohodou s rodičmi... na štart do života pomôže - len neviem ako to ovplyvní vaše vzťahy.

mrkvicka060
21. júl 2020

Nemyslim, ze si z brigad zarobite na podnajom garsonky v BA. A plus peniaze na vyzitie, strava, drogeria. Nehrozi. Ved mate este obaja denne studium na strednej, kedy chcete tolko zarobit po brigadach? Tipujem prenajom lacnejsej garsonky, mozno za 350 najdete, ale to bude tiez niekde odruky, takze plus peniaze na cestovanie. To vy ste museli mat sakra dobru brigadu, alebo niekolko brigad kazdy, aby ste to stihali. Ale poradim, ak uz do toho pojdete, ty si najdi nieco ako upratovanie domacnosti, kazdy den jeden byt po skole, mozno za 20 -25 eur a zarobis za mesiac slusne. Len neviem kedy sa budes ucit a oddychovat.

timeabucova
21. júl 2020

Ahoj ja som začala byvat sama v 17nastich najskor s kamaratkou a obidve sme mali brigadu a skolu popri tom a dalo sa to zvladnut aj sme si varili aj sme sa vedeli zabavat a furt sme mali na najom .. ide o to kde si urobiš prioritu ja som bola odhodlana byvat sama a aj som si to splnila .. a ani mi nikto nedaval z rodiny peniaze a zvladnut sa to dalo bola som štastnejšia . Držim palce

mogaa
21. júl 2020

Mama má ako vždy pravdu😉 z čoho chcete platiť prenájom garzonky? z čoho chcete žiť? len prenájom garzonky v BA cca 400eur,nehovoriac o strave ....priateľ bude ešte len maturovať, ty ešte 2roky škola....sami len s brigádami to neutiahnete.....

mrkvicka060
21. júl 2020

@timeabucova a kde ste byvali?

autor
21. júl 2020

@mogaa v tomto vás musím vyviesť moja mama není z tých čo by mali pravdu ona otehotnela v 16 a odišla k prvému manželovi ona je ten typ čo sa nechá vydrziavat

timeabucova
21. júl 2020

@mrkvicka060 vo Zvolene prvy najom sme platili 450 ale mali sme velky jednoizbak .. najmy drahé a brigada ani nie 3 € na hodinu .. a to som si zvladla našetrit na auto a mala som vždy aj na benzin

777januska777
21. júl 2020

@timeabucova tak toto ma zaujima to koľko si robila denne? Lebo ak si chodila ešte do školy a plus si sa musela ešte učiť a chodiť do práce no tak to sranda teda nebola.

777januska777
21. júl 2020

Tak a ku komu by tvoja mama mala odísť keď nie k manželovi? A ak žena otehotnie je jedno v akom veku, tak to nie je sranda vyžiť, takže to by som ako využívanie vôbec nebrala.

mrkvicka060
21. júl 2020

@timeabucova neverim, ze najom jednoizbaku vo Zvolene by bol 450 eur. A aj keby ano, bol by blby kto by to platil... v ktorom roku to bolo? A za ako dlho si nasetrila na to auto, z tej brigady? Predpokladam, ze tak 2tis ta vyslo to prve auto...

lucka_ke
21. júl 2020

No keď sa ti doma nechce pomáhať, potom by už všetko bolo len na tebe, všetky práce plus škola, a keď sa rozídeme s priateľom zvládneš to sama bez rodičov? Aby si sa mala kam vrátiť, nepáľ mosty za sebou

autor
21. júl 2020

@777januska777 super život v 16 tehotná a ona mi bude niečo radiť do života veď ona zo života nemá nič a je zatrpknuta a vybija si to na mne a všetkých ľuďoch naokolo keby ju poznáte osobne verte mi že by ste sa čudovali ako niekto s ňou dokáže žiť moja staršia sestra sa s ňou nebaví už 5 rokov ma svoje dôvody tiež odišla v 18 z domu kvôli nej a ani nikto z rodiny sa s ňou nechce baviť ona je veľmi zvláštny človek a áno vydrziava sa lebo nerobí živí ju otec

mogaa
21. júl 2020

Malá rada, zober si pero papier a skús si zapisovať aké budete mať približné náklady.....prenájom cca 400, strava min.250, 2xelektričenka, 2x telefon, veci do školy, drogéria.....a prejde aj zamilovanosť, kedže síce spolu budete bývať, ale viac spolu nebudete ako budete.....cez deň škola, poobede a víkendy brigáda aby ste to utiahli....ja byť tvoja mama, tak s tým súhlasím, aby si si to vyskúšala a začala si viac vážiť aj čo pre teba robia rodičia....a sama zistíš ako sa cíti mama keď okrem práce má doma "ďaľšiu smenu"-carenie, pranie,žehlenie, upratovanie, nákupy...

roomaa
21. júl 2020

Pokiaľ človek chce, tak sa všetko dá. Isto to bude ťažšie, lebo sa budeme musieť sami aj prestravovať, pritom si platiť prenájom garsonky. Záleží od toho, akú brigádu si nájdete a či to budete zvládať splácať.

suve99
21. júl 2020

..nechcem sa Ťa dotknúť, ale rodičia sú za Teba stále zodpovední, nakoľko si nezaopatrené dieťa, hoci máš už 18-násť.... Ja mám dcéry vo veku 20 a 18, syn má 16 rokov... ale teda vôbec si neviem predstaviť ako by "žili" mimo domu odkázaní iba sami na seba, nakoľko ešte všetci študujú /a áno, chodia i na brigády/ - ale to im stačí akurát na svoje osobné výdavky, ako výlet, občas drogéria, drobnosti.... Nájom, plyn, energie, telefóny, internet, strava, drogéria, všetko zabezpečujeme my rodičia.... neviem si predstaviť, že by daktorá odišla ísť bývať "s priateľom" ... A čo ak otehotnieš ?? Ako on zmaturuje a Ty dokončíš nadstavbu ? Viem, všetko, čo od vás mladých rodičia žiadajú je všetko na oštaru a "neviem, čo by ste ešte chceli" ...poznám to, mám to v trojmo doma 😂 , ale vieš čo bolo najlepšie ? Minulý týždeň boli na 2dňovom výlete a zhnusene mi poslali fotky jedla z reštiky, že čo im akože priniesli....sami si uznali, že tá "voľnosť" má svoje pre i proti......A pozri sa nato i z druhej strany - strany rodičov... Asi tú pomoc občas i oni potrebujú... netreba byť hneď sebecký a unáhlený... Držím päste....

timeabucova
21. júl 2020

Každy den po škole cca 8 hodin .. učila som sa v robote dalo sa to zvladnuť .. ja som ale začala brigadovat skor než som sa stahovala čiže som už nejake financie mala nie vela ale mala.. načo by som si kupovala auto za 2tis .. moje prve autičko ma vyšlo 500 € spolahlive a bohate mi stačilo .. našetrila som naň pomerne rychlo .. ja som mala najom na polovicu s tou kamaratkou čiže 225 bol pre mňa najom stravu sme malo tiež vždy na polovicu a vždy sme si varili jednoduche dobre a lacné jedlá ako napriklad halušky.. vedeli sme ako mame pracovať s financiami a nikdy sme neboli tak že by sme nemali čo jest alebo že by sme nemali ako najom zaplatit.. je to zodpovednosť a my sme sa jej chytili .. drahy najom sme mali preto že sme chceli byvať blizko roboty aj školy ..

autor
21. júl 2020

@mogaa ale o tom je život nemôžem byť doma neviem dokedy každý si to raz musí zažiť myslíte si že by som nebola radšej doma a nič neplatila ale proste ja mam psychiku a nervy len jedny

mogaa
21. júl 2020

Veď ok, nikto ti nebráni, osamostatni sa....len ty si sa tu pýtala na názor,či to zvládnete....iné je ak si prenajme byt niekto kto už skončil školu a má stabilnú prácu a iné ak 2 zaľúbenci chodia do školy a v živote nepracovali....preto som ti písala že ja ako mama by som ti vôbec nebránila, nech si to vyskúšaš a sama zistíš že to nie je také jednoduché....v každej práci sa musí "makať" a dobrej práce je málo....ak chcete riešiť prenájom, väčšinou musíte zaplatiť aj depozit...ťahať domácnosť bude tvoj priateľ, keďže ešte máš 2roky školy(brigáda bude minimum do rozpočtu domácnosti)....stačí že na 2 týždne ochorie(chripka alebo vyvrtnutý členok) - z čoho zaplatíte prenájom? alebo sa vám pokazí pračka.....vyskúšaj - uvidíš...

mogaa
21. júl 2020

Ja súhlasím s osamostatnením sa, ale ak už má človek po škole a stabilnú prácu....ty si predpokladám že sama nikdy nebývala a nebola si ani na internáte, takže absolutne nemáš poňatia čo to "osamostatnenie sa" obnáša....

mrkvicka060
21. júl 2020

@timeabucova tak a teda v ktorom roku bol najom vo zvolene 450eur za jendoizbak?

evamea
21. júl 2020

V 18tke som si popri škole dosť slušne privyrábala, síce na úkor skoro všetkého môjho voľného času, ale predsa. Zobrala som do prenájmu pekný 2 izbový byt rovno na námestí v centre mesta. Sama. Takže utiahnuť garsónku/jednoizbový byt dvaja nebude problém. Len musíš mat aj finančnú rezervu a hlavne stály príjem, inak sa to nedá. Čo sa týka varenia, to je výhoda. Ja som variť nevedela, takže "hrdinka" som sa učila za pochodu. 😄

ivangeline
21. júl 2020

Ak si myslíš, že ťa rodina nedobehne. Dobehne ťa. 😂 Aj keď sa postavíš na vlastné a budeš chcieť zabudnúť..

sissy27
21. júl 2020

v BA začína prenájom garsónky / 1izb bytu na 400€ plus treba rátať s depozitom, väčšinou vo výške 2-3 mesačných nájmov. A to by ste mali hľadať zariadený podnájom, aby si nemusela dokupovať hrnce a periny. Potom sa potrebujete nejako presúvať po BA, to je okolo 35€ na tri mesiace pre študentov. Potrebujete niečo jesť, dve dospelé osoby keby som rátala len úplné minimum je 200€ mesačne. Ešte hygiena, drogéria, do školy stále niečo treba kúpiť alebo zaplatiť, občas si asi budete chcieť sadnúť niekam na kávičku alebo pivko... Podľa mňa úplné minimum aby ste v BA skromne prežili je 1000€ pre dvoch. A to ešte musíš rátať aj s nepríjemnou možnosťou, že sa rozídete a zrazu budeš na všetky poplatky sama.
Nehovorím, že je v tvojom prípade nemožné osamostatniť sa, len si to treba poriadne spočítať a porozmýšľať, aké máte možnosti popri štúdiu pracovať.

balaskovae
21. júl 2020

ak si si ista, ze to chces a hlavne si si vedoma toho, ze to nebude lahke tak chodte teda do toho. len treba mat dobry vztah aj s priatelom, musis mu verit, ze ta v tom nenecha po case. treba si zratat vsetky naklady, pozriet si priemerny najom, robotu si isto najst pred tym a najlepsie by bolo par mesiacov este aj nieco posetrit aby ste mali nieco na zaciatok na nejake zakladne vybavenie aj do kuchyne a bezny zivot

77daniela77
21. júl 2020

.....predpokladam ze rodicia vam asi nebudu prispievat vyzivnym....

mogaa
21. júl 2020

@evamea ono niekto je v 18-tich už aj rozumovo dospelý a niekto je aj v 20-tke decko.....my sme mali v poslednej práci na projekte brigádničky - všetko vysokoškoláčky....polovička musela poodchádzať pretože proste ešte detský rozum - nedozretí, žiadna zodpovednosť, svet gombička....ráno kočka zavolala že proste dnes nepríde, obed miesto 30minut kludne hodina, keď bolo menej práce(kancelárska robota)kludne si vytiahli časopis alebo si začali robiť vlasy - riaditeľku išlo poraziť, čakali sme ľudí z centrály....proste väčšina ešte veľké deti

evamea
21. júl 2020

@mogaa S týmto musím len a len súhlasiť.

ella_price
21. júl 2020

Ak si myslíš, že si plne pripravená osamostatniť sa a s priateľom utiahnete garsónku v Bratislave, potom začnite na tom aktívne pracovať.
Sadnite si k tomu, prejdite si všetky PRE a PROTI. Taktiež si uvedomte, že aj samotné bývanie je pre vzťah skúška, takže sa buď to zblížite alebo vás to naopak rozdelí.

tessy06
Autor odpoveď zmazal
Zobraz