Mám obavy, aby sa z priateľa nestal alkoholik

agnessaz
9. nov 2015

ahojte, ja by som sa chcela opytat na vas nazor - ako matiek, vydatych zien a zien co uz nieco aj zazili. mam vazny vztah uz 8 rokov. od zaciatku nasho vztahu som vedela, ze si priatel lubi vypit pivo (to najradsej) a prilezitosti alebo cez vikend tvrdy alkohol. pocas nasich 8 rokov sme prekonali xyz hadok na temu, ze mi vadi, ze vypil, ze isiel na pivo atd. upresnim situaciu: moj priatel skoro kazdy den chodi na pivo s kamaratmi alebo len tak sam zajde a tam uz su chalani alebo tak (kedze spolu momentalen nebyvame a riesime spolocny byt). je schopny v krcme po praci (alebo po odpracovanom dni pri dome ci starych rodicoch) presediet v krcme aj 3-4 hodiny. jeho zaluba sa stala, ze tam vzdy vysedava a vzdy pije pivo. uz mam obavu, ze je na nom zavisly. neviem ako to zistit ci je alebo nie je.. pivo je proste sucast jeho dna, vikendu, ..chodievame s kamaratmi stale vonku (on ma 28 ja 25) a stale sa pije (ja si tiez dam vino, obcas tvrde - nevidi sa mi, aby som pila viac ako ostatni..). pride mi to velmi divne..ideme vonku, vzdy sa pije.. priatel sa nudi - ide na pivo, pride z prace - ide na pivo, odmaka okolo domu, v lese ci zahrade - ide na pivo. uz xyz krat sme sa bavili na tuto temu (ze mam obavy, aby sa z neho nestal alkoholik, ze chceme mat rodinu atd.), vzddy mi povie ze ma uistuje, ze sa z neho nestane alkoholik a ze to robi viac menej z nudy, alebo po praci, a tak ako som pisala vyssie. moj otec je totalny abstinent a nikdy ani nepil - cize nepovazujem za normalne konzumovat tak alkohol. u priatela v rodine zasa jeho otec pije casto a aj pivo je u njich smozrejmost. nebije ma, neuraza, nijak neublizuje - iba obas to, ze chce vypit pivo mi prekaza jednoducho a myslim do buducnosti, ci to onahodou neprerastie...ked sme spolu rok byvali (chodieval na pivo ale ovela menej), casto si kupil domov 1 aelbo 2 flase... povedzte mi je to normalne? ja nechcem ukoncovat vztah kvoli tomuto - ked vypije tak je mily, chce sa ku mne tulit - ale akonahle pokricim, tak sa tvari, ze ma nepocuje a na druhy den sa tvari, ze je vsetko OK..akoby nic, akoby nechcel pocut, ze mu zakazujem. nechcem z neho mat alkoholika, ale ani abstinenta - ako som spominala, sama si rada dam (cez vikendy atak..)

agnessaz
autor
9. nov 2015

@alaguema ano pisala som, kolko piva vypije...ze niekedy ani jedno, a niekedy aj styri.. su dni ked nevypije nic - ked nemame cas ist von alebo mame ine veci na stasrosti a ked sa nudi a ma cas tak vypije 3-4 piva vonku za cely vecer.. niekedy ked pride domov po florbale tak vypije 1 alebo 2 flaskove

timea7
9. nov 2015

@agnessaz neospravedlňuj to, že pije pivo nudou, to je veľmi častá výhovorka, hneď po problémoch, nervoch a neporozumení u partnerky.....vždy sa dá nejako ospravedlniť to, že nie som schopný bez piva vydržať týždeň, mesiac....je pohodlnejšie sedieť v zasmradenej krčme, popíjať pivo a kecať s podobnými kamarátmi, ako voľný čas tráviť športom, kultúrou, turistikou, koníčkom....Mne by vadilo okrem tých pív práve toto - spôsob trávenia voľného času. Predstav si vás dvoch o päť rokov - môže to byť aj tak, že tých pív bude denne osem, ale nemusí. No spôsob trávenia voľného času bude rovnaký. Zabudni na to, že by ho váš spoločný život a deti zmenili, na to už naletelo veľmi veľa žien. Ty budeš napr. na MD s druhým dieťaťom, nehľadiac na to, že manžel nebude v krčme sedieť a piť zdarma a rodine, kde je žena na MD budú peniaze chýbať, dajú sa využiť zmysluplnejšie. Ty pôjdeš s deťmi na ihrisko, on do krčmy, ty na kúpalisko, ty s deťmi na karneval, on do krčmy.....pomôcť doma? Sedí v krčme....naozaj toto chceš? Ak si mu prednejšia, ako pivo, tak to obmedzí na dva, tri krát mesačne a bude sa spolu s tebou snažiť nájsť rozumnejší spôsob trávenia voľného času. Ale pochybujem, že by na to pristúpil, radšej ťa bude kŕmiť planými sľubmi, ako to bude raz inak. Nebude. Čím dlhšie bude fungovať týmto spôsobom života, tým ťažší bude návrat, ak vôbec bude. Do manželstva a rodičovstva s takýmto človekom by som sa určite nehrnula.

katka1981
9. nov 2015

@agnessaz, tvoj priatel ma pravdu, z neho sa alkoholik nestane, on nim uz davno je!!!!!! A ozaj ta obdivujem, ze mu tolerujes, aby hodiny denne vysedaval v krcme, namiesto toho, aby travil cas s tebou. Krcmu a chlast miluje viac ako teba. Bud rada, ze nemate deti, ukonci to, kym si mlada a slobodna.

magmolatus
9. nov 2015

@agnessaz aj ja si myslím že to čo už popisujes je už riadny nábeh na chlastanie.
Ja som chlap a poviem ti že aj mi keď sme ešte len bývali sami a nemali sme dieťa tak sme si dali pohárik whisky na večer ale nie vždy zase. Ale nikdy som sa nesnažil záhadná nudu pitím alkoholu. To je podľa mňa dosť spatne.
Odvtedy čo mám dieťa som mal asi 4piva, 4 pol deci a tak pol litra vína. Na 10 mesiacov to bohate stačí.
Nech skúsi mesiac nepiť a uvidíš

jabadaba
9. nov 2015

@agnessaz asi nepochopím zotrvavanie vo vztahu s niekym, na kom mi cosi vadi, cosi tak zasadne ako je sklon k alkoholizmu. 8 rokov je vela, to je dlhy cas a pises, ze toto Ti na priatelovi vadi cely tento cas. Moj nazor je, ze speje k alkoholizmu. Jeho argument,ze pije z nudy je asi ten moment, ktory by ma prebral definitivne! Takze nudu - 28 rocny mlady clovek!, riesi alkoholom. 😖 V tomto veku by sa chlapec nudit nemal. Pobyt v krcme s kamosmi nie je jediny sposob ako vypadnut z domu. Teraz je to nuda, potom, ak si zalozite rodinu to bude stereotyp, ktory ho bude vyhanat z domu, uz od teba a dietata! Zmenu v jeho spravani necakaj.

Pisal tu worker_falcon, ze na tom nic nie je, ze si da denne pivo. Ze to nie je kvoli alkoholu. Tak ja neviem ake pivo pozna tento pan, ale pivo bezne alkohol obsahuje. Predpokladam, ze na nealko pivo tvoj priatel do krcmy nechodi! Pivo je sice chutne, ale spomedzi alkoholu je to ten najotupujucejsi alkohol. Nie nadarmo sa vravi "ochmelit sa"! To sa da len z piva, kedze je z chmelu. Odhliadnuc od vsetkych vitaminov, ktorymi sa zvykne jeho konzumacia ospravedlnovat, pivo vdaka chmelu obsahuje latky, ktore doslova osprostievaju. Z neho sa clovek otrtuli najrychlejsie a ma to dopady na intelekt. Denne taka desina ci dvanastka a na blbost ma zadelano! 😝 takze co tento pan tu pisal je totalna chobotina, na dennom vysedavani v krcme s pivom ci dvoma je to uz na povazenie!

apolka77
9. nov 2015

@agnessaz
nezvyknem pisat, ale teraz inak nemozem.
Vlastna skusenost a zial, nepisem ti ju preto aby ta ranit, ale aby ta varovat.
Ako mnoho žien napisalo, tvoj priatel ma VELKY PROBLEM. OBROVSKY. Ak s alkoholom nema problemy ako tvrdi, nech vyzdrzi mesiac bez piva. GARANTUJEM nevydrzi.
Mlady muz sa nudi? a to mu nie je hanba vysedavat 4 hodiny v krcme? Myslis si, ze ked pride rodina, deti tak sa to nahle zmeni? nebud naivna...len tam uz budes pricina pitia alkoholu aj ty..resp., to bude jeho odpoved.."chodim do krcmy, vsak ty mi doma len pílis usi"..vsak kto by sa tesil doma na zenu, co mu bude stale vycitat jeho hobby z nudy.
Radim ti ukoncit tento vztah, nema perspektivu. Toto nie je chlap do koca a do voza...ked uz teraz sa trapis, intuitivne aj sama citis, ze to co robi, nie je spravne. Neskor budes prezivat len muky, plac, hnev a hovorit si AKA SOM BOLA SPROSTA.
Nezakladaj si rodinu s chlapom co travi 4hodiny v smradlavej krcme...deti sa ti raz zato podakuju.

mircalla
9. nov 2015

@agnessaz no, myslim, ze zatial este totalnym beznadejnym alkoholikom, co sa trasie nie je....ako tu niekto trefne poznamenal, potrebuje udziavat hladinku.....ale vies co - nech si to pivo tyzden neda, ako bude reagovat - velmi pravdepodobne ked ho nebude mat tak bude nervny a podrazdeny - to su priznaky alkoholizmu.... vies ze z jedneho stadiu do druheho a smeruje tam....o chvilu bude mat vyssiu toleranciu a pivo mu stacit nebude...niekomu to tvra dlshie inemu kratsie, kym sa tam prepracuje.
takze otazka: stalo sa, ze bol aspon tyzden dva bez piva? ak ano, ako sa spraval?
ale inak este ine ma napadlo: tebe nevadi, ze tvoj priatel v jednom kuse rozprava ze sa nudi a chodi za kamaratmi? asi to nieco svedci o vasom vztahu

gabriellka
9. nov 2015

ja by som asi tak nedramatizovala. je dokázané že človek ktorý si dá denne jedno pivko, alebo pohár vína nemusí byť hned alkoholik, ale môže byť závislý od toho rituálu. 🙂
ak nemáš istotu, tak by som skúsila na tvojom mieste na pol roka podnájom a uvidíš ako vám to bude klapať. či sa dokáže piva vzdať, alebo sama uvidíš že si dá 1 denne a nemá potrebu zvyšovať si "dávku"

timea7
9. nov 2015

@gabriellka ja som tiež toho názoru, že ten, kto si dá denne jedno pivo, pohár vína, nie je alkoholikom. Lenže priateľ zakladateľky témy podľa mňa za alkohol skrýva svoju lenivosť a neschopnosť zmysluplnejšie tráviť voľný čas. A to pivo nie je len jedno denne....tu už ťažko odhadnúť, či to ostane na tejto úrovni, čo je už tak či tak dosť, alebo sa potreba bude časom stupňovať. Pre mňa ako priateľku by bolo varovným prstom práve to, že vysedávanie v krčme a popíjanie piva ospravedlňuje tým, že sa nudí 😝 😝 😝 😝 má priateľku, nudí sa a voľný čas trávi s kamarátmi na pive....

cickamon
9. nov 2015

@agnessaz necitala som vsetko ale prosim aspon ho neobhajuj z vlastnej skusenosti ti vravim tento clovek veeelmi zle dopadne a ked snim budes tak aj ty a mozno vasa buduca rodina .... zazila som pri otcovi a to zacal na to pravidelne pivko chodit az ked som mala mozno 10-12 rokov a teraz rozvratil celu rodinu a sposobil traumu nielen mne ale aj mame a jeho sestre ... to co opisujes je cisto moj otec a nie len pred 15-timi rokmi ale aj teraz....pivko z nudy, pivko lebo siel na nakup, pivko za odmenu lebo pokosil travnik ci spravil nieco na zahrade ci v lese, cesta do krcmy lebo v telke nic nedavaju alebo sa doma pohadal s mamou alebo niekto nanho zle pozrel a tam pivko lebo v krcme sa malinovka nepije a pivko s poldeci lebo mu niekto za stolom kupil a potom dalsie lebo sak musi vratit rundu.....(ked chces nieco blizsie vediet napis mam to cerstvo v pamati aj ked nedavno podstupil protialkoholicke ked bolo najhorsie a je aj pod dohladom psychologa takze momentalne sa to da ...ale len cakame ci sa to znova nezvrtne)

julca15
9. nov 2015

Myslím, že autorka nechcela asi počuť takéto kritické vyjadrenia. Ale súhlasím, že dotyčný má už dnes veľký problém. Dáva si denne pivo a to pravdepodobne nie jedno. To že mu nie je trápne x hodín tráviť v krčme hovorí samo za seba. A to že jeho kamaráti tvrdia, že je dobrý chlapec a nech nedramatizuje s ktým alkoholom to je klasika.Takýto chlapi nevidia nič zlé ani nenormálne denno denne vysedávať v krčme, však na slovensku je to podľa nich normálne. Podľa mňa autorka nechcela počuť naše kritické vyjadrenia, ešte má šancu aby zo vzťahu vycúvala inak bude určite ľutovať.

sardinka335
9. nov 2015

Ist si z času na čas sadnut s kamošmi na tom nevidim nič zle. Ale chodit denne na pivo či ,,nemam čo robiť,, tak idem na pivo - ako sila....
Mne osobne by to tiež vadilo - ved si zober ze to ani šoferovať nemoze.
Ked pridu deti a ,,rodina,, tak čo? Si myslíš ze zo dna na den sa ,,prestane nudiť,, a bude sedieť s tebou doma a čičikať dieťa? Omyl...sedieť budeš doma ty sama s dieťaťom - kedze do krčmy ho ťahať asi nebudeš...On si pojde na pivečko. Nebud naivna, ja by som sa bala s takym chlapom zakladat rodinu... 😖

jabadaba
9. nov 2015

@gabriellka
@timea7 dievcata, neplette si pivo s vinom. Je to diametralne odlisny druh alkoholu. Nieco si treba nacitat. Denne pivo je oblbovak. Vino take ucinky nema. Ochmelit sa je od slova chmel! Obsahuje ho pivo. Tento alkohol otupuje, ohlupuje. Opit sa da z kazdeho alkoholu, ale pivo vedie v rychlosti otrundzenosti. No neviem, priatel co sa nudi vo veku 28 rokov a potrebuje sa prichmelit, aby sa mu ratal den....hm....

jabadaba
9. nov 2015

@sardinka335 ked pride rodina, pan sa bude dusit stereotypom a odutou zenou, lebo zena sa nudit nebude, nebude mat kedy sa nudit pri dietati a domacnosti. Pana to otravi a pojde si slahnut davku oblbovacieho drijaku do krcmy. Aby prezil do dalsieho dna! 😝 Ja by som utekala kadelahsie. Tento vztah je davno prechodeny a bez buducnosti. Vlacia sa spolu 8 rokov, on ma 28, ona 25! Bez perspektivy, zial. 😕

timea7
9. nov 2015

@jabadaba pohár piva, alebo vína denne neznamená, že je človek alkoholik. kým to ostane na tomto množstve, z jedného piva denne sa nič neudeje ani po dlhých rokoch.

jabadaba
9. nov 2015

@timea7 ja len pisem, ze pivo je zradne svojim obsahom. Pivo a vino nezrovnavaj, len preto, ze oba napije su alkohol. To je nebe a dudy. Nie je to napoj na dennu konzumaciu. A pri jednom asi sotva zostane, ked dotycny drepi v krcme tri az styri hodiny. Za dalsie, pivom zahanat nudu je totalny upadok. Je to na hanbu, aby sa taky zasran nudil. Este to riesi tym, ze sa otupuje. Cista parada.....to je presne cesta k alkoholizmu. Teraz je to nuda, potom to bude dieta, stereotyp, ofucana manzelka.....ved dovod mat treba, ci?

jabadaba
9. nov 2015

@jana_eyre dobry clanok Janka. 😉

jana_eyre
9. nov 2015

@jabadaba 🙂

inak nahoda - prave dnes som mala debatu s mojim muzom, kam jeho pivo denne moze viest, hoci jasne ze on to tak nevidi.. ja tomu neprikladam nejaku extremnu dolezitost v jeho malom pive, ale tak aj z jeho otca sa nejakym sposobom stal alkoholik..

zavislost je vsetko, co si "proste musis dat".. ako ja aspon trocha sladkeho..

katka1981
9. nov 2015

Dievcata mnohe tu toho chlapa obhajujete, ze to este nemusi byt alkoholik. Ruku hore, kt. by ho chcela, kt. by chcela chlapa co denen sedi v krcme? Ani jedna. Asi tak. Preco nie je s nou? Preco sa nudi? Take vyhovorky jak svina. Ajkeby tam sedel na sucho, tak 3-4 hodiny denne zabije niekde, preco nie je prave s nou?

chellina
9. nov 2015

Hovoris, ze jeho kamarati tvrdia ze to tak je normalne a ze to robi kazdy...normalne to urcite nieje a nerobi to tiez kazdy, nepoznam takmer nikoho kto to robi...mne vzdy prisli ti co vysedavali kazdy den v krcme ako take trosky co nevedia nic lepsie, never tomu ze to bude inak lebo keby to ma byt inak uz davno to inak je, len to potrebuje oddialit a chce ta na chvilku "odpalkovat" aby si verila ze raz to bude lepsie ale preco s tym nedokazde seknut uz hned? Ved keby ta tak strasne miluje ako to tvrdia aj jeho kamarati tak by ta radsej vzal niekam na prechadzku, do kina, zacvicit si alebo by ste si mohli najst xy inych aktivit, cas sa da travit rozne, mne pride stracanie casu v krcme a tliachanie s chlapmi o hovne pri pive ako zabavka pre ludi co nemaju absolutne zaujem niekam sa posuvat a psychicky rásť, ja by som to urcite netolerovala, ani neviem kedy naposledy bol ja alebo frajer takto niekde zabijat nudu...mame taky pestry a nabity program ze na nieco take nemame absolutne ziaden cas ...nastastie

lenbea
9. nov 2015

@agnessaz je zavisly. teraz ťa to trápi, ale ked budete mať deti, budeš preto hrozne plakať. Ak chceš vedieť, či má radšej Teba alebo alkohol, nech Ti slúbi, že bude tri dni bez toho... ale asi nebude. tak aj ked ste spolu tak dlho, radšej sa vráť z kratšej cesty. tu neni viac o čom. aj tak by si sa s ním potom rozviedla.

timea7
10. nov 2015

@jabadaba súhlasím s tým, čo si napísala, až na to, že jedno pivo denne aj po celé roky s človekom neurobí absolútne nič, pokiaľ je človek schopný pri tom jednom ostať a dá si ho denne napr. po večeri.

libka1
10. nov 2015

moj muz si daval cele leto kazdy den pivo, ale od alkoholika ma teda daleko 😀 ale ako prisla jesen tak si ho nedava a nechyba mu 😉 tak raz do tyzdna otvori flasku vina a vacsinou ja vypijem tak deci a on zbytok na dvakrat... ak ale zajde na pivo tak do parku a s detmi. decka sa vybehaju a on si sadne na terasu a vypije pivo.

mala som priatela presne ako ty. boli sme spolu 7 rokov a robil presne to iste co tvoj. preslo odvtedy snad 15 rokov a dodnes robi to iste. vysedava denno denne v krcme s kamaratmi, lebo zmysluplnejsie travenie casu nepozna. je to unho navyk ktoreho sa podla mna nikdy nezbavi. rodinu si nezalozil, pritom deti mal rad aj chcel, ale nejak mu to nevyslo, a myslim si ze dovod je dost jasny... vzdy ked si na neho spomeniem, tak som stastna ze sme sa rozisli, a ze mam svojho manzela ktory pozna mieru a ma zmysel pre rodinu a zodpovednost. obavam sa, ze ten tvoj bude toto postradat v buducnosti. 🙄

katarinamarkova
10. nov 2015

@agnessaz 3-4 hodiny po odpracovanom dni stravit v krcme - on uz alkoholik davno je!

tinka1234567
29. nov 2017

@agnessaz ahoj ako sa to s tvojim priatelom vyvinulo? Mam podobny problem :(

oslo1
29. nov 2017

Mas doma alkoholika.
Moj otec bol alkoholik, tak ti presne poviem, aky zivot ta pri nom caka, pretoze som to prezila v Prime view.
Ked som sa pytala mamy, ako sa z mojho otca stal ozran prvej ligy, tak mi povedala, ze on si vzdy lubil vypit.
Tiez chodil do senku, na hodinu, neskor dve, tri a potom az ked ho o 21,30 s celym mancaftom nevyhodili (lebo zatvarali).
Kazdy den si potreboval doplnit hladinu, az nie, tak bol nervozny a agresivny.
Chodil do senku za svojimi kamosmi, sedeli pri pive a kukali do blba.
Nie je nic zle, ked ide z casu na cas do senku, co ja viem, cez vykendj a da si jedno dve piva, nieco tvrde k tomu. Ake tym padom, ake ma plany cez vikend? Ozrat sa ako doga a na druhy den lezat s opicou v posteli?
Necaka ta pri nom nic dobre, akurat tak alkoholicky dych, prepoteny smrad (alkohol sa vyparuje aj potom), casom organicke poskodenie mozgu, pecene a inych organov.
Budes pri nom fungovat ako slobodna matka, lebo ked niekde budete mat ist, tak on bude bud ozraty, chystat sa ozrat, alebo vyspavat opicu.
Ty pojdes s detmi na kupalisko, on pojde s tebou, po ceste, alebo na kupku zapadne v putike. Vecer na MD budes na neho cakat, kym pride domov, aby si mala dospelu konverzaciu, on pojde do senku, lebo vsak nebude doma s uvrestanym deckom a nervoznou zenou.
Mozem pokracovat.
Moja mama takto premarnila svoj zivot, casom sa z nej stala jedna trpka osoba. Mala som 8, ked mi povedala, ze sa s nim rozvedie, mala som 17, ked sa k tomu konecne odhodlala. 24 rokov znicenych.
8 rokov si s nim, cakas na zazrak v akej podobe? Ty musis vediet, kde mas toleranciu. Moj muz ma tiez doma kupene pivo, nepije ho kazdy den, vacsinou iba, ked maka okolo domu, sem tam si vypije s kamaratmi (4 krat do roka).
Ale aby mi denne vysedaval v senku a na vikend tam zapadol na cely den. No, asi by sme nemali prerobeny barak a nemali sa tak dobre. A asi by som s nim ani nebola. Velmi som si davala na to pozor, ci pil na prvom rande a ci si potom lubil vypit (nastastie nie).
Je to na tebe, je to tvoj zivot, vela ludi ti bude hovorit, ze aaale to nie je zavislost, vsak to kde kto. To je ako ked ma moja kamaratka presviedcala, ze hulenie travy 4 krat do tyzdna je normalne. No nie je.
Co sa tyka toho, ze sa nudi, no utekaj dievca, budes mat tazky zivot.

vladinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz