Mama ma komanduje a zosmiešňuje.

19. mar 2020

Pekné dobré ráno všetkým, ako som sa už v nadpise zmienila, riešim svoju mamu a jej potrebu ma komandovať a najlepšie pred druhými.
Najradšej na návštevách. Boli sme s mamou na návšteve mojej sesternici, narodili sa jej dvojčatá a sesternica mi jedného dala na ruky. To ma hneď začala mama okrikovať, že ho mám poriadne držať aby nespadol, že mám dávať pozor, že ho nemám moc stláčať, stále len POZOR POZOR DÁVAJ POZOR. Viete, ako som sa cítila? Veď ma úplne zosmiešnila. Cítila som sa ako idiot.
Alebo keď sme niekde na oslave, napríklad spomeniem dávnejšiu udalosť, promócie sesternice, tam to bolo rovnaké, keď sme sa fotili, tak komandovala, choď trochu dozadu, čo robíš s nohami daj ich normálne, vystri sa... Pritom sa všetci super smiali na môj účet 😞 Keby to bola aspoň oprávnená kritika, ale nie je. Mám veľa kamošiek s deťmi, viem ako držať dieťa, veď sa o ne koľkokrát starám keď potrebujú postrážiť.

To si fakt neuvedomuje ako má strápnňuje? Že zo mňa robí neschopnú hus? A potom sa tak aj cítim 😞

sissy27
19. mar 2020

A ty spravíš? Ano maminka máš pravdu a preložíš tie nohy tak ako ona chce? Veď si otvor ústa a povedz jej svoje. Dovtedy ťa bude komandovať, kým jej to dovolíš a budeš sa tým riadiť.

autor
19. mar 2020

@sissy27 Vždy sa ohradím, ale ona ide vytrvalo svoje.

anjelik2019
19. mar 2020

By som jej povedala, ako si ma vychovala, taká som alebo niečo v tom zmysle, aká matka taká Katka. Prepáč, môj názor.

heln
19. mar 2020

ja ťa chápem, viem dobre ako sa cítiš. Napríklad sme šli dobrým známym na promócie. Chystala som sa s dcérou, zrazu mi zavolala, že ideme o hodinu skôr, než bolo dohodnuté, rýchlo sme sa vychystali, celú cestu som počúvala ako som sa nemožne obliekla, či som nemala niečo lepšie, ako som obliekla malú, prečo som jej nedala tú mikinu čo jej kúpila, hučala do malej, kúpila kvety, ktoré sa jej potom nepáčili, a keď už sme sedeli v aule a čakali na promóciu, tak mi vytkla, že to obočie som si fakt mohla upraviť lepšie. Niekedy to veľmi zraňuje a ja som ako paralyzovaná a neviem v tých situáciách reagovať, lebo keby som reagovala akokoľvek, vždy by to brala ako jej urážku.
Tvoja mama ti zrejme nedala do života veľa sebavedomia, zraňuje ťa svojimi pripomienkami, potrebuješ jej odpustiť. Nie, neuvedomuje si, že ťa strápňuje, ani že z teba robí neschopnú. Musíš si sama vybudovať svoje sebavedomie, a keď bude mať pripomienky, musíš sa obrniť, aby sa ťa to nedoklo.

eliska13
19. mar 2020

Už zase? Veď toto si písala minulý mesiac ako Ta zosmiešňovali za šaty na oslave, komandovali kde budeš stáť na fotke.Chod na návštevu sama nie si zrastená s mamou.su takí ludia, ktorí potrebujú buzerovat druhých čím skôr to elemininujes na najnutnejšie tým lepsie

nickpick
19. mar 2020

chapem ta, aj u nas to tak bolo, v detstve som kvoli tomu casto plakala a v puberte som s mamou casto bojovala snaziac sa jej vysvetlit ze mi to vadi, v dospelosti som pochopila ze je taka povaha, mam obdobia kedy to proste ignorujem, jednym uchom dnu a druhym von, inokedy sa dost povadime, najhorsie je ze iste podobne crty badam aj na sebe 😂🤦‍♀️, samozrejme zamerne nezosmiesnujem druhych ale upozornujem ako by som iste veci robila ja atd., no bud sa nad to povznesies, bud to vratis rovnakou mincou alebo sa s mamou uprimne pozhovaras...povies jej ze ti to proste vadi a ze nech si predstavi ze by ju takto otec buzeroval pred rodinou....

autor
19. mar 2020

@heln Áno tak sa cítim, ale ona akoby si to neuvedomovala, že má strápnňuje pred druhými. Ja sa potom tak hanbím pred rodinou, že by som sa najradšej prepadla pod zem.

perdulka7
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nickpick
19. mar 2020

@perdulka7 nemozny je tento tvoj komentar....

autor
19. mar 2020

@nickpick Ďakujem 🙂

perdulka7
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadula_15
19. mar 2020

Buď jej to budeš musieť povedať natvrdo, alebo sa začni strániť spoločných akcií. Ako inak jej proste nedáš najavo, že ti to vadí. Myslím si, že takéto ignorovanie, by jej to už mohlo naznačiť dostatočne

diewcatqoo
19. mar 2020

Mama ta bude komandovat len do takej miery, do akej si to nechas. Takze skus najprv popracovat na svojom sebavedomi a asertivite. Ak je to pre teba tak neunosny problem, skus vyhladat niekoho, kto by ti s tym pomohol.
Moja svokra ma tiez tendencie buzerovat. Ona si to neuvedomuje, vo vacsine pripadoch to mysli dobre, ale jednoducho sa nevie zdrzat, je to taky typ cloveka, ze sa musi ku vsetkemu vyjadrit a vo vacsine pripadov to nie je vhodne a ten druhy clovek vyjde zo situacie ako neschopak. U mna s muzom tak trochu narazila na odpor, vacsinu jej poznamok uplne odignorujeme, takze prestala. Ale doma ma vsetko pod palcom, svokra, dceru, vnucata 🙂

autor
19. mar 2020

@dadula_15 Už som jej oznámila, že odteraz bude na návštevy chodiť bezo mňa.

sissy27
19. mar 2020

Nestrápňuje ťa mama, ale ty sama. Myslím, že toto v menšej či väčšej miere robí každá mama, že svoju dospelé dieťa či vnúča má potrebu usmerniť, opraviť, buzerovať. Aj moja je taká. Ale stačí sa voči tomu párkrát ohradiť "dobre mami, stačilo, tam sa pozri na svoj účes / venuj sa niečomu inému / tam pozri aké topánky má anča tak choď ju buzerovať". A aj keď to na mamu nebude mať až taký efekt, ale aspoň ostatní uvidia, že sa vieš postaviť sama za seba a že fakt nie si manták, ktorého treba ráno aj obliekať.
A ak je to fakt neúnosné a mama ti organizuje život, tak sa jednoducho odstrihni. Odsťahuj sa, maj svoj život, k mame zdvorilostne 2-3x do mesiaca na návštevu a keď toho bude dosť, tak sa poďakovať za kávu a odísť domov.

eliska13
19. mar 2020

@sissy27 áno v nejakej normálnej miere to robí každá mama😦ale nie až takým zosmiesnovanim udupavanim sebavedomia.Ja tiež často musím mamu uzemnit, že mám po 40 tke a viem ako mám sadiť kvety na zahrade, že treba raselinu pod hortenzie a milión iných upozornení z jej strany, ktoré sú dobré mienené, ale ja to hneď beriem ako utok a akokeby som bola malé dieta.

sissy27
19. mar 2020

@eliska13 no aj to je ďalšia vec - kto to ako zoberie. Ja napríklad jedným uchom dnu druhým von a keď je toho veľa, tak si poviem svoje a diplomacia ide bokom. Ale už je toho podstatne menej ako kedysi 😀

autor
19. mar 2020

@sissy27 Áno v určitej miere každá mama usmerňuje svoje dieťa, ale toto nie je usmerňovanie, toto je ponižovanie pričom ona si to asi neuvedomuje. Strápnňuje ma a robí zo mňa totálne nemehlo, ja som potom psychicky v riti a cítim sa ako nula čo nič nevie a nikdy nebude dosť dobrá 😞

zuzanka.zuzu
19. mar 2020

už v minulých témach si dostala rady, aby si TY zašla za psychológom, lebo očividne NIE SI v poriadku... fakt tam choď. ďalšia téma oničom...

autor
19. mar 2020

@zuzanka.zuzu Ďakujem, ale nik Ťa nenúti písať k téme o ničom.

zuzanka.zuzu
19. mar 2020

to je síce pravda, ale keď si uvedomím koľko labilných osôb sa okolo nás pohybuje, bez vyhľadania pomoci (aj pre nich, aj pre okolie) tak mi nie je dobre

autor
19. mar 2020

@zuzanka.zuzu Zbytočne si nerob starosti keď Ťa to tak stresuje, stres nie je dobrý. Mysli na seba 😊

iva812
19. mar 2020

Existuje názor, vlastne nie je to názor ale fakt, že kto najviac uskodi svojmu dieťaťu, sú jeho rodičia, na druhej strane rodičia vychovávajú a konajú tak ako sú nastavani.Kym sú deti deťmi, nemôžu sa brániť, tak vstrebávajú výchovné postupy a prístupy, také aké su. Ale... ty si už veľká, uvedumujes si suvislosti, a aj napriek tomu ako ta matka pripravila do života - že si napr.mozno ustupciva, submisivna a hlúpo poslusna, tak sa tomuto vzopri, aj keď je to ťažké, a bojuj za seba.

vedorka
19. mar 2020

Ako ja ta presne chapem, mam taku istu mamu a to som urcite starsia.😁 to nepochopi nikto, kto to nezažil, aj ked tu chytracia ako je chyba v tebe. Ludia si myslia, ze sa ohradis, obranis, povies jej to, rozoberiete a ONA to pochopi a prestane. NIE, neprestane, zial... Iba sa to zmierni. Ak s tym, teda s nou budes bojovat. Inak koniec. Je na to uz prilis naucena, ma vzorce správania a starého psa novým kuskom nenaučis. Bojuj, upozornuj natvrdo pred ludmi dokola, aj keď efekt bude slabucky. Ka som niekedy na svoju mamu v tomto velmi nepríjemná, až sa ona zahanbi pred druhými ako ju sfuknem, ale robi mi to zas a znovu. Iba v mensom. Vyskúšala som na nu uplne vsetko, po dobrom, zlom, je to taka povaha...

palesandra
19. mar 2020

presne chapem o com hovoris, jedine co nam pomohlo je odstahovat sa od svokrovcov lebo mna svokra neskutocne vytacala ako nas komandovala a ma ponizovala pred ostatnymi..vyvrcholilo to tym ze som nemala s nou zaujem ani rozpravat ani nic rozoberat a potom prisla uzialena ze sa s nou nerozpravame...pred mojimi detmi bola schopna povedat ze to treba takto urobit a mama nevie...neviem mu zapnut vetrovku normalne...banality..takto sa pokazia vztahy..teraz byvame mimo a kazdy den vola aby sme prisli ...

sissy27
19. mar 2020

dobre a čo očakávaš od vyplakávania na diskusnom fóre pod rúškom anonymity? Máme mi zavolať tvojej mame a povedať počuj Božka, nechováš sa k tvojej dcére pekne, ubližuje jej to a nevie ti to sama povedať? Alebo ako inak to máme za teba vyriešiť?
Buď navštív odborníka, ktorý ti pomôže vyriešiť tvoje slabiny alebo sa od mamy proste odstrihni. Inak len tak pre zaujímavosť - koľko máš rokov a máš svoju domácnosť?

gabika0825
19. mar 2020

Koľko máš rokov? Môže to byť aj tým, že ak máš viac a si v takom veku kedy už všetci v okolií majú deti, hlavne ak ich máte v rodine, tak mamina to móže brať tak že by už tiež asi chcela aby si mala svoj život a asi aj túži po vnučati, kedže to všade vidí ako každý v tvojom okolí má rodinky 🙂 teda ak to je tento prípad nic konkrétnejšie si nenapísala, tak odvodzujem...áno je to zvláštne ale presne toto sa dialo aj u nás v rodine.. moja teta má 3 deti dve baby a jedného chlapa ....ich vek. Kategoria - od 25 do 30r. A jedna sesternica aj s bratrancom už mali svoje rodinky, V dosť skorom veku... a tá moja jedna sesternica zatial ani partnera, nikoho. Dokonca bratranec a sesternica čo už majú rodiny sa presťahovali preč od mamy, ostala tam iba ona a preto ju stále berie ako “dieťa” aj ked je stredná z ich 3. No a presne situácie ktoré popisuješ ty... potom jej už vdruhom štádiu vykrikovala že je neschopná že nemá nikoho, nikto s nou nevydrží.. len ona skrátka pokial viem nechce dieťa ešte ani sa necíti na rodinkárčenie. No a toto môže byť aj tvoj prípad teda ak si v podobnej situácii, ako som to prečítala tak som si presne na ňu spomenula...

autor
19. mar 2020

@sissy27 Nečakám už nič. Ďakujem za príspevok.

pavucikvet
19. mar 2020

a preco nepouzivas jej zbrane? Sfukne ta, ze krivo stojis? Hned pri prvej prilezitosti ju predbehni..., ked sa nabuduce idete fotit, spytaj sa jej pred vsetkymi, ci mozes takto stat, ci mas vlasy podla jej predstav, aky usmev mas zvolit... Ked bude na teba nechapavo pozerat, tak jej vysvetli, ze ju tymto setris.... Ked ti poda nabuduce niekto dieta do ruky, spytaj sa jej predtym: mozem si vziat to dieta? Ukazes mi ako ho mam chytit? Mozem si ist predtym umyt ruky? mozem ist na wc? mozem sa uz ist obut? ideme uz domov? Zacni simulovat male dieta...az kym to nebude trapne jej. Ostatnym povedz, ze mama sa este nezmierila s tym, ze si dospela a teda vy mate takuto specialnu komunikaciu.. MOZNO to pochopi

pavucikvet
19. mar 2020

a este doplnim, ked si napriklad pojdes umyt ruky... chod jej ich ukazat a daj jej ich ovonat, ci su dostatocne ciste.... a podobne... Fantazii sa medze nekladu 😀