Máme doma malého ignoranta?

hanna123
29. mar 2020

Dobrý deň, obraciam sa k Vám po radu. Mame doma skoro 4 ročného chlapčeka ktorého veľmi ľubime. Tu ale nastáva,, menší problém'' všimli sme si ze okrem jazdenia na motorke a behania po celom dome nášho syna absolútne nič nezaujíma, chceli sme ho učiť maľovať si, staviat lego, staviat z plastelíny jednoducho vymyslieť niečo aktívne a vzdelávacie. Aj keď sa mu stále snažíme niečo vysvetliť tak sa zatne a začne trucovať. Mame taky pocit ze je aj dosť agresívny. Útočí na nás s tým ze prestaň lebo ti dám facku a pod. Robí to niekedy aj pri cudzích ľuďoch len tu facku vynecháva. Nevieme ako s nim pracovať a na viesť ho na tu správnu cestu životom. Podotýkam že my nie sme žiadna rodina tyranov alebo alkoholikov, Mam pri nom pocit ze s nami manipuluje a my mu to dovolíme. Tak to je aj zo spaním, večer nevie s zaspať, stále musím ísť s nim a ak nie tak ziape aj hodinu. Prosím mate niekto s takými deťmi skúsenosť? Ako s ním popracovať aby sa to chovanie zmenilo. Je jedináčik. Dakuj za rady

narayan
29. mar 2020

@hanna123 narovinu, treba vyhladat detskeho klinickeho psychologa, ten vam poradi najlepsie ako s nim pracovat...tu ti nikto navod neda, pretoze kazde dieta je ine a reaguje inak...

panelacikova
29. mar 2020

možno by ešte stihla zabrať jedna dobre mierená a správne trafená... a myslím to doslova. lebo inak za pár rokov bude s vami inak mávať... mám pocit, akoby váš syn nemal stanovené hranice. jedináčik nejedináčik, hranice musia byť.

hanna123
autor
29. mar 2020

@panelacikova súhlasím, tiež myslíme na to co bude keď bude väčší

0kristina0
29. mar 2020

@hanna123 rozmaznanost, nic ine, sama si to napisala. Doma ho nic nebavi a v skolke sa zapojw do cinnosti, tam s nim problem nemaju?

pribinak
29. mar 2020

@hanna123 väčší? Ohýbajú má malo pokial som ja janko, keď budem Jano, neohnes má mamo
Toto keby mi povedal 4 ročný chlapec, že ti dám facku.....ten by si týždeň na zadok nesadol

Takto sa správa aj v MS? Aj vo či otcovi? Či len voči tebe?
Ak to vynechá pred cudzími jasne si uvedomuje že je to už cez hranice.
Večerné spanie. Však toto nie je maličké dieťa. Tu by mal zasiahnuť otec keď ty ako mama si nevieš dať rady. Proste prečítať rozprávku, dať pusinku a dobrú noc. Žiadne vymýšľanie

Vieš, či skôr toto celé zastavíte tým lepšie pre vás aj dieťa. Dieťa potrebuje vedieť, že tu sú hranice a koniec.
On si dovolí toľko, koľko mu vy rodičia dovolíte. Ak mu nedáš hranice, bude si dovoľovať viac a viac a azastabit väčšie dieťa je už náročnejšie

Ja by som ho kľudne nechala trucovat, on musí pochopiť a zažiť že takýmto spôsobom nič nedosiahne, že takto s vami jednať nemôže

mala_hobitka
29. mar 2020

Je to rozmaznané dieťa, ktoré sa naučilo vás točiť ako mu vyhovuje. Aby sa ti 4 ročné decko vyhrážalo fackou to kde sme? Kým všetko čo robí zaberá, dovtedy to bude robiť. Nastavte prísnejší režim, zaveďte primerané tresty a keď bude ručať lebo je nespokojný, nech ručí, však ho to prestane baviť keď zistí, že to nefunguje.
Napríklad ho upozorni, že ak nebude poslúchať alebo neurobí čo má (4 ročné dieťa pokojne môže mať na starosti upratovanie hračiek a podobne) motorka pôjde do hore do skrine alebo ju zamknete do izby na kľúč. S nejakým časovým limitom - napríklad, dostaneš ju potom až zajtra a aj to len ak sa ospravedlníš a urobíš toto a tamto. Ak robí neplechu znova, trest sa predĺži.
Keď je čas spať treba ho uložiť a nechať tak. Tak ručí, no a? Večer už je dieťa unavené tak dlho ručať nevydrží. A zase ho upozorni, že ak ručať neprestane a nebude dobre spať tak ďalší deň nepôjdete na výlet/nebude motorka/vonku bude môcť byť iba 10 minút a podobne.
Ste rodičia, ak dieťaťu treba nastaviť hranice od malička. Rovnako ho naučiť vážiť si čo má. Ak všetko dostane, nič nemusí sám pre nič spraviť....tak si nič vážiť nebude.
Je skvelé, že ho ľúbite. Ale len ľúbiť nestačí. Občas treba byť aj prísny rodič....práve pretože ho ľúbite a chcete aby pochopil správne hodnoty.

hanna123
autor
29. mar 2020

@0kristina0 práveže v škôlke je všetko v poriadku až veľmi je zlatý

0kristina0
29. mar 2020

@hanna123 nomtak je ro jasne, neurcili ste mu hranici tak maly panko si dovoluje

tncka
29. mar 2020

@hanna123 ja by som ho tou fackou prekvapila prva a zarucene by prestal. To co su za reci? Apotom ked to naozaj zacne robit...

diewcatqoo
29. mar 2020

Nie vsetky deti maju zaujem o taketo cinnosti. Moj syn ma 3,5r a skusali sme tiez lego, plastelinu, farbicky, fixy, strihat, lepit a nic, nezaujem. Ani nevie, ako sa spravne drzi ceruzka a ani za svet nebude kreslit alebo nieco pisat. Ma svoje cinnosti, ktore ho zaujimaju a zvysok ignoruje.
Akurat teda ta agresivita je moc. Neviem si predstavit, ze by sa mi moj syn vyhrazal fackou. Ak ma obcas tendenciu spravat sa voci nam agresivne, hned ho schladim.
Treba popracovat na vymedzeni hranic a myslim, ze budete mat co robit.

nikpa
29. mar 2020

@hanna123 obratila by som sa o pomoc na odborníkov, psychológ, špeciálny pedagóg. Najlepšie vás naučia ako s dieťaťom pracovať. Je este malý, určite je šanca ze dokážete jeho negatívne správanie zvrátiť. Držím vam palce a prajem veľa trpezlivosti 🙂

tanyan
29. mar 2020

Sám si tento model správania asi nevymyslel, pravdepodobne to niekde odpozoroval. Zamysli sa odkiaľ to má a na tom príklade mu vysvetli, že to nie je vhodné, pekné ani príjemné.

weisovameggy4444
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hradnapani
29. mar 2020

to zaspavanie by som az tak neriesila, resp. uspavala by som ho, lebo pre vas vztah, ktory mate napaty to moze byt pozitivum. Ale to ostatne by som sa popytala psychologicky, sama sa tiez idem obcas poradit a vrelo odporucam 🙂 Inak, ako ste na tom s telkou pripadne mobilom, pc?

hanna123
autor
29. mar 2020

@hradnapani ahoj no telku nemá veľmi v obľube, ale mobil áno, snažíme sa aby na ňom nebol dlho, od včera ho ma zakázaný úplne a ani ho nedostane

hradnapani
29. mar 2020

@hanna123 tak to je dobry krok. Tiez mam stvorrocneho a velmi nam pomohlo vyradenie mobilu, najma v tom zmysle, ze sa zacal zaujimat o ine veci. A to sme pritom s mobilom neprehanali, mal ho fakt chvilu (a celkovo s nim zacal az okolo poslednych vianoc), lenze velmi ho bavil a potom bol nervozny, ked ho nemohol mat. Tak sme to zarazili uplne, z mobilu odinstalovali vsetko, co by ho mohlo zaujimat, poschovavali ikony a teraz je to pre neho uplne nezaujimava tehlicka, ale protestoval na zaciatku. A ani jeden z mojich synov v tomto veku tie edukativne veci moc nemusel, ale lego milovali, tak aspon od toho sme sa mohli odrazit. Treba hladat a skusat, co by ho bavilo, no nenutit. Vela zavisi aj od povahy a temperamentu, su deti, ktore sa sustredia naozaj len chvilocku na nieco, ale treba ich za to ocenit a pochvalit.

sandrahi
30. mar 2020

treba sa zbavit mobilu, ist aj cez truc, nech sa vytrucuje a potom skusit nieco dalsie, nejaku aktivitu, my tiez si kadejakych vzdorom prechadzame, ale zakazdym zatial sme sa cez to preniesli a nasli kompromis

evitka83
30. mar 2020

@hanna123 chodi do skolky medzi ine deti? Moju dceru tiez doma so mnou vela veci nebavilo, sle v skolke s inymi detmi v pohode. Tatino nie je vacsia autorita?

jankapepe
30. mar 2020

@hanna123
a) od koho sa naučil ,, dám ti facku,,?
b) nechaj ho ziapat dve hodiny. Naučili ste ho rev = vyhrám.

jajko22
30. mar 2020