Máme počkať s dieťaťom?

1. júl 2022

Chcela by som vedieť váš pohľad. S mužom by sme chceli dieťa, ale zatiaľ nemáme bývanie. Myslím vlastné na hypotéku, bývame v dlhodobom prenájme. Obaja pracujeme, žijeme slušne. Alebo radšej počkať? Muž má 40 rokov, on už čakať moc nechce, ja mám čoskoro 30.

lubmapa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
4. júl 2022

@lubmapa aj to je riešenie, ale kým si vy odkladáte peniaze, ceny nehnuteľností raketovo stúpajú, takže neušetríte asi nič. Dvojizbový byt, ktorý stál pred dvomi rokmi 75000 dnes pod 100000 nekúpiš. Píšem o menšom meste. Asi ste viac, ako 25000 eur za dva roky neušetrili. A pri schvaľovaní hypo vám ponúknu niečo iné, ak ste len dvaja a niečo iné, ak ste štyria. Vy ste uprednostnili deti, ja to úplne chápem, len v realitách aj v hypotékach je úplne iná situácia ako pred pár rokmi

17alexis
4. júl 2022

Preco v takom veku nemate poriesene byvanie? Nie kazdy prenajimatel chce v byte dieta, o to by mi slo v prvom rade.

maranta_leuconeura
4. júl 2022

@elizabet173 odkladat si na byvanie je cesta do pekla. Suhlasim, nikdy si neodlozia tolko, navyse peniaze casom na hodnote stracaju, naopak nehnutelnosti stupaju. Hypoteka je jedina cesta (ak sa bavime o beznych ludoch s priemernymi prijimami).

lubmapa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matkahelka
4. júl 2022

@lubmapa prepac, ale toto nie je bohvieaka rada. uz aj moja 13 rocna sa v skole na financnej gramotnosti ucila, ze najhorsie skrz inflaciu je drzat peniaze a setrit. neviem, co v tvojom ponimani znamena "pekne si usetrime", ale pri dvoch malych detoch ak si ty na rodicaku to na velke setrenie nevidim. my sme kupili 2i investicny byt pred 5r.v sirsom centre KE, dali sme zan 80000€. dnes ma ten byt hodnotu cca 145 000€. pytam sa ta, za 5 rokov dokazes usetrit 60 000- 70 000€? neverim, ze ano.cize ty by si usetrila vtedy, ak by si nehnutelnost kupila pred 5 rokmi. a rovnako usetris, ak kupus aj ten polorozpadnuty dom dnes, pretoze o pol roka aj ten polorozpadnuty dom bude stat o 10 000€ viac.

24mirka
4. júl 2022

Ja by som nečakala... My sme bývali tiež v prenájme a založili si v ňom rodinu.. A boli tak 8r....podľa mňa to bolo ok, pretože pred deťmi som mala úplne iné priority a nároky na vlastné bývanie.. S deťmi som zmenila názor aj predstavy na vlastné bývanie. A vyzreli sme obaja. . Videli, čo si skutočne môžme a co nemôžme dovoliť. Brat hypo v tejto dobe s tou úrokovou sadzbou.... A to ešte nevieš, koľko ta bude stáť dieta/ deti... A zistíš, že si tu hypku co si si zobrala pred detmi nemôžeš dovoliť a žiješ z rúk do úst. Co je v dnešnej dobe úplne bežné.. Ale keď na to nie si zvyknutá, ťažko sa zvyká... A možno zistíš, že lokalita v ktorej žiješ, pre tvoju novú rodinu nie je ok a chceš žiť niekde inde. 🤷‍♀️ Také rozhodnutia sa ľahšie robia v podnájme. 😊 Podľa mňa je podnájom v tomto smere určitý druh nezavaznosti a nezávislosti.

lubmapa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zmrzlinka2021
5. júl 2022

@24mirka Ale ona tu hypoteku bude tak ci tak platit, aj ked bude v najme, len proste nebude vlastnickou a bude zhodnocovat majetok inemu cloveku.
A najmy 3 izbovych bytov ide 600+..
A ked ich bude nutena menit zakazdym po 2-3 rokoch a ceny najmov budu rast, kym pozicana istina bude rovnaka...nebude to lahke.
A k tomu ak to chapem, ma iba priatela. Ten sa pri detoch zbali a čauko kakauko... nema voči nej žiadne povinnosti.

matkahelka
5. júl 2022

@24mirka paradox je, ze casto je hypo + inkaso nizsia mesacna sadzba ako podnajom. a hypo platis aj v najme, ale nie sebe, ale majitelovi bytu. ale Boh zehnaj takym ludom ako si ty a autorka prispevku, vdaka takym "nerozhodnym" sa nam 2 byty uz splatili a treti sa nam splaca.

simonahra
5. júl 2022

ako vidis aj tu su rozne nazor na taketo nieco, takze je to tazko, no ak vam vztah funguje tak preco nie. a popremyslala by som nad tym najmom, kedze ozaj niekedy hypoteka a naklady vidu menej ako samotny prenajom, to je v niektorych pripadoch veru pravda

lunademonica
5. júl 2022

@missdiva myslim ze zo zakona nemoze majitel len tak vystahovat rodinu s detmi aj ked neplatia....ale detaily neviem. Ale chapem...je dobre mat vlastne

matkahelka
6. júl 2022

@lunademonica jasne, ze moze. staci, ako dovod ze byt potrebuje pre vlastne uzivanie

missdiva
6. júl 2022

@lunademonica zalezi aku maju zmluvu. Su dve typy zmluv a pri jednej z nich moze.

autor
6. júl 2022

@matkahelka Ďakujem, si strašne milá 🙂

matkahelka
6. júl 2022

preco? ze pisem realitu? jaaj, ty si chcela citat len pritakavanie, ako skvelo si si to naplanovala, urobit si dieta v podnajme s nespolahlivym a nezodpovednym chlapom (ano, 40 rocny s exekuciami je nezodpovedny a nespolahlivy!)? no tak prepac. zi si dalej vo svojej iluzii. a srdecne ti zelam, aby si sa nezaradila k tym mnohym babam, ktore tu potom pisu, na co vsetko maju narok, ked ostali same s malymi detmi a nemaju z coho zaplatit podnajom.

autor
6. júl 2022

@matkahelka Nie, nie, Napísala si, nech nás Boh žehná. Ani nevieš čo si napísala, amen hovorím, nech sa tak stane čo si napísala, nech mi Boh žehná 🙂

matkahelka
6. júl 2022

to ano, to myslim uprimne 😉

autor
6. júl 2022

@matkahelka To je mi jasné 😁

annamalaga
6. júl 2022

Ja osobne, kebyže otehotniem v najme, buď pojdem na interupciu alebo dám dieťa na adopciu. Pre mna nezabezpečil dieťaťu pocit domova, je jeden z hlavných dôvodov, prečo ho nemať. A chlap v 40 ak teraz nezoberie hypo už za 5 rokov dupľom. Žiaľ taká je realita.

slavomira236
6. júl 2022

@annamalaga na adopciu preto že nieje vlastný byt??? Keď som ja bola dieťa všetci bývali v bytoch štátnych družstevných a neboli ich odkupovat sa začali až neskôr po prevrate a v rokoch keď som sa narodila ja bolo narodených detí ako smeti

autor
6. júl 2022

@annamalaga Máš veľmi pomýlené hodnoty.