Máme poslúchať manžela vo všetkom ako káže kresťanská tradícia?
Ahojte,
zaujímal by ma váš názor, ako je to u vás doma. Je muž dominantný líder? Ktorý ked vám niečo povie, tak proste plníte " jeho vôľu"? ako je to napísané v Biblii? že žena má vždy muža nasledovať a počúvať ? Napr. ked vám muž povie, že " nechod tam" , nejde tam? Alebo povie vám " toto si na seba neobliekaj", tak ho poslúcnete? Alebo sa hádate s ním a urobíte si po svojom? Alebo muž rozhoduje o financiách? proste, to čo zavelí muž, to sa robí, alebo ako to je? Vidím vo svojom okolí aj také prípady aj také, kde je žena generál, a vidím aj také, kde je muž generál. zaujímalo by ma, ako to má byť. podľa biblie a aj fora čo čítam, má sa vždy žena podriadiť mužovi,ale ja som dosť spurný človek, rebel a dosť papuľa, ja sa nebudem nikomu podriadovať a ani nikoho poslúchať, a môj snúbenec má s tým zjavný problém. lebo chce byť " macho, kt. nosí doma nohavice".
AKo ste na tom? prosím pravdu a prosím vyhnite sa narážkam...dakujem
Kazde manzelstvo je ine a verim, ze su aj zeny, ktorym submisivne spravanie vyhovuje a je to aj pohodlnejsie nic neriesit a podriadit sa.
U nas by to vyznelo naozaj smiesne, keby mne manzel hovoril, co mam robit, alebo naopak, ze by som mu nieco ja zakazovala, kazdy vie rozhodnut sam za seba. Co sa tyka celkovo rodiny a deti, bohuzial som ja ta, ktora o vsetkom rozhoduje a ma posledne slovo, lebo vsetci sa spoliehaju na moj usudok. Pre manzela je to takto ovela pohodlnejsie, nemusi riesit. Ked sme stavali dom, ja som naplanovala s architektom projekt, vybrala vsetko od tehly az po lampy. Ja rozhodnem, kam pojdeme na dovolenku, ake auto kupime, ci pojdeme v sobotu von na obed. Nie preto, ze by som to tak chcela, ale preto, lebo muz povie, ze mam ja rozhodnut, a nemusi riesit.
Ine je to v praci, samozrejme, ze sa so mnou radi, ale posledne slovo ma on a ja mu to s radostou prenecham
Ach jaj... Ako čítam príspevky nado mnou, tebe asi niet pomoci. Tak či tak si ho vezmeš, lebo si zaľúbená a zaslepená ako všetky ženy ktoré sú zamilované. A potom budeš vyfňukávať na mk, že je to despota a tyran a neviem čo a "žienky, čo mám robiť".
Rob si čo chceš, ale neviem, načo táto diskusia. Musíš byť riadne ťuťu, keď si takého chceš vziať. Ešte k tomu moslima. Ako dovi dopo. S ním ťa nečaká nič dobré.
Používaj zdravý rozum, čo ti napovie. Keď ti káže spraviť p*čovinu, tak to nespravíš nie? A manželstvo je partnerstvo, žena bola stvorená z rebra a nie z nohy, aby bola menej ako muž. Biblia má zopár normálnych pripomienok...ako nezabiješ a cti matku svoju a otca svojho....ale netreba zabúdať, že bola účelovo písaná v dobe, keď ženine jediné právo bolo zomrieť pri pôrode.
Medzi manželmi, má byť okrem lásky tolerancia a porozumenie. a je nutné robiť kompromisy, ale nie tak, že jeden trpí a druhý má navrch, vždy to má byť vzájomná dohoda. Láska je to, keď robím radosť druhým, nie sebe. Nedala by som si diktovať, čo si mám obliesť, Vypočula by som si názor, možno ho má partner lepší, ale zvážila by som a urobila to, čo vnútorne považujem za správne
@tripetta ved ale ak ho ma zena posluchat? tak a on ju ma za to milovat a respektovat, nemal by ju milovata j tak? proste ved laska je bez podmienok, bez " ak", ak ma budes posluchat, tak ta budem posluchat? Ale ak ma nebudes posluchat, tak ta nemilujem? ved by to malo byt uplne inak, preto je to asi v biblii tiez aj pokrutene
@marina24 Ach jaj. Škoda niečo písať. Pokrútené to máš skôr ty. Také pomotkané. Nevieš, čo chceš. Vieš čo? Popremýšľaj si nad tým sama, v kľude, usporiadaj a poupratuj si to v myšlienkach, lebo v nich máš trochu chaos. Načo do toho ťaháš Bibliu, keď si chceš brať moslima? Zvláštne.
@marina24 zaujala ma tvoja otazka, ak dovolis napisem ti svoj postoj. Biblia sa ma citat, ak si veriaca, pravda. Avsak rovnako plati ze ma byt vykladana Duchom svatym, pretoze ked vezmes len hole slova, lahko mozu byt vytrhnute z kontextu.
Ano, Biblia vela hovori o poslusnosti zeny voci muzovi. Ze sa mas spravat s pokorou a laskou k tomu druhemu. No na druhej strane tiez hovori k muzom aby milovali svoje zeny ako seba samych. A mysleli viac na zenu ako na seba.
Muz ma byt hlavou rodiny, ale nie vo forme otrok vs. pan, ale skor ako lider, pretoze je to On kto nesie zodpovednost za vas oboch pred Bohom co sa tyka rodiny. Pismo to nehovori preto, ze nie sme rovnocenne muzom alebo sme nieco menej, ale preto, ze taketo spolunazivanie prinasa do rodiny pokoj a harmoniu. Ak sa prestanes s muzom hadat a za kazdu cenu si robit svoje, ale budes mu prejavovat uctu, uvidis, ze aj jeho spravanie voci tebe sa zmeni. Zial musis ale zacat od seba. Miesto pysnych alebo pohrdavych odpovedi skus odpovedat s laskou a uctou. Ak ta tvoj priatel ma rad, uvidis jeho zmenu velmi skoro. Ale aj keby nie, casom prinesie svoje ovocie..
Ps. ked ti povie ze si nieco neoblec, moze to mysliet aj v dobrom, napr. ze je to prilis vyzyvave alebo ti to nepristane. Alebo ked niekam nechce aby si sla, mozno sa o teba len boji (alebo ma strach ze tam niekde spoznas niekoho ineho). Nepoznam vas, ale ked sa mi ten moj zdoveril a zacali sme uprimne komunikovat vela som sa divila co mu beha v hlave :D Napriklad soma ani len netusila (kym mi to nepovedal) ako ho zranuje ked s nim nejednam pekne..
Zaroven taka mala rada, ak hladas odpovede ako by mali vztahy fungovat podla Biblie nehladaj odpovede na nekrestanskej stranke. Je tu vela neveriacich zien, mamiciek a ich nazor na danu vec bude diametralne odlisny od pohladu veriacej zeny.
@marina24 biblia je súbor niekoľko tisíc rokov starých hebrejských textov. Podľa biblie môžeš zbit svojho neposlušneho otroka a nosiť šaty z viacerych látok je ťažké bohoruhacstvo.
Toľko k argumentácii bibliou.
Veriaci človek je veľmi široký pojem. Môže to byť niekto naozaj duchovne vyspelý ale rovnako to môže byť aj zmagoreny fanatik. V toľkých rovinách si môžeš aj vysvetliť (chápať) Bibliu.
Ja som tiež pomerne dominantná osoba a vôbec sa za to nehanbím, ani to nepovažujem z hľadiska viery za niečo co rak nemá byt. Nepotrebujem síce všetko riadiť, rada sa dohodnem, ale v žiadnom prípade nenechám nikoho riadiť mňa. Na mňa keby niekto skúša nechoď tam a neobliekaj si to tak just idem kam chcem a oblečiem si co chcem. So mna by sa chlap macho asi zbláznil
@marina24 toto nie je o krestanstve,biblii,ci viere.....zamysli sa nad snubencom....snad nechces,aby sa stal manzelom.
Lebo ak budes v manzelstve nestastna,nikto na vine nebude,iba ty sama.
mam v okoli dost manzelstiev,, ziju normalym krestanskym zivotom,, v jednom manzelstve je dominantnejsi muz, v inom zena,,, ziju pekne,, su uspesni,, dari sa im... Je to individualne,,,,, niekomu vyhovuje viest,, niekomu byt vedeny.... od toho spolu chodite,, aby ste zistili ci sa k sebe hodite,,,,,snad si nemyslis, ze vsetci chlapi,, ktori doma rozkazuju zenam,, sa riadia Bibliou,, ti ju zvycajne ani necitali
@marina24 Tak áno podľa písma svätého je muž hlava rodiny, ale zároveň sú si partneri rovnocenný.Postavenie hlavy rodiny nespočíva v tom že on rozkáže a ty slepo poslúchneš,ale v tom že on nesie za vás všetkých zodpovednosť,že vám nič nechýba aj za výchovu detí,že on prvý má byť deťom vzorom v modlitbe,v práci a mnohých iných veciach a je tam x ďalších miest ktoré hovoria o tom ako sa má správať muž a otec podľa Božieho zákona.Dnes je v mnohých prípadoch muž chápaný iba ako živiteľ rodiny = nosič peňazí,isto aj to je jeho dôležitá úloha hlavne keď je žena na materskej,ale je zabúdané na jeho dôležité miesto vo výchove.Isto to nie tak myslené že máš byť jeho slúžka a on iba rozkazuje a nosí peniaze.To je veľmi prekrútené chápanie biblie.A chcete pestovať so snúbencom manželstvo podľa biblie,tak treba to písmo spolu čítať (nie si vytiahnuť čo sa mi hodí) počúvať a navštevovať rôzne duchovné obnovy a kurzy pre manželov a snúbencov,kde sa tieto veci podrobne preberajú a vysvetľujú,prípadne počúvať prednášky o manželstve,na rôznych kresťanských weboch je toho veľa,treba hľadať a nie tak že si prečítam a vysvetlím ako sa mi to hodí.
@marina24 ked si precitate ten text v celom kontexte, je tam napisane, ze muz ma milovat manzelku, ako Kristus miluje Cirkev, ma aj zivot za nu polozit. Podriadit sa muzovi teda znamena dovolit mu, aby nam prejavoval svoju lasku, co je vlastne schopnost obetovat sa, sluzit, nie rozkazovat. V tom liste Efezanom je vlastne vysvetleny vztah Krista a Cirkvi, ktory je prirovnavany k manzelstvu. Manzelstvo mame uzatvarat v slobode, v laske a byt jednym telom, to znamena nezit v rozpore, ale v sulade, harmonii. Ked telo nieco boli, napr. zlomena ruka, zvysok tela sa snazi pomoct, nahradit funkciu. Preto aj manzelia sa maju vzajomne doplnat, pomahat si, v laske a s uctou komunikovat, navzajom si pomahat. Tu nik nema byt "general". Znamena to, ze kazdy je v niecom jedinecny a ten druhy ho ma v tej jedinecnosti podporit. Muz ma byt ten, co poskytuje zene pocit bezpecia, pokoja, ochranne ramena, do ktorych sa moze stulit. Zena ma vnasat pocit pohody, usmev, vyjadrit muzovi podporu, dovolit mu, aby sa citil uzitocny, potrebny. Ani jeden sa nema o tom druhom vyjadrovat opovrzlivo, oduvat sa a rozhodovanie o buducnosti ma byt spolocne. A to najdolezitejsie - treba cerpat z jedinecneho pramena Lasky, ktorou je Kristus, od neho sa ucit, Jemu sa klanat, pod Jeho krizom dakovat aj prosit. Asi takto chapeme my s muzom tieto slova z Biblie. 😉 Treba si dat pozor na kazdeho, kto by ta chcel manipulovat a ovladat a zaroven sa ucit aj vlastnej pokore a krotit svoju pychu. Vsetko dobre. 🙂
@perdulka7 tiez ju citam roky len neviem ci to je ten isty partner co pred rokom ci dvoma riesila ci uz iny🤔🤔
@perdulka7 jaaaj tak ked je turek tak jasne ze musi posluchat podla koranu. Len neviem co do toho Bibliu miesa🤔
@perdulka7 moslima nikdy nezmenis ... aj keby ako kolvek miloval vzdy bude chcet byt nadriadeny - su tak vbychovany a nedopustia aby zena bola viac.. tak ako si zle vykladaju koran kt by mali vediet tak si zle vysvetlia bibliu kedze jej nerozumia .. s nim a dobra buducnost necaka ... skus si vsimat spravanie .. vzdy ta bude mat za nizsiu podradnejsiu "rasu" a nedostanes od neho to co by ti dal krestansky vychovany clovek alebo clovek bez viery ...

@baccio Souhlasím s Vámi. Pěkně jste to napsala. 🙂 I Islám pojednává o takovémto rozdělení mužských a ženských rolí. Ženy i muži mají svá práva a povinnosti. 🙂