• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Manžel mi zrušil trvalý pobyt pred rozvodom. Mal na to právo?

12. augusta 2015 
@ifkael dakujem
28. jún 2013 o 09:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
čo drístov som sa tu načítal :D :D :D.
1) manželstvom nezískavate žiadne právo k nehnuteľnosti
2) TP nezískavate žiadne právo k nehnuteľnosti

čiže to čo spravil jej manžel spravil v rámci vtedy aj dnes platných zákonov.

Ak, by žena mala nejaký nárok, tak by to bolo zapísané v LV, lebo na zmeny s TP na danej nehnuteľnosti je potrebný aktuálny overený LV, nie z netu. Aby sa videli ťarchy a posledné zmeny.

TP je iba štatistický údaj, kvôli smetiam, zástrčkovému zákonu, či kde koľko ľudí býva,....

TP prihlasuje a odhlasuje iba ten čo je na LV.

Osobný údaj je iba a len RODNE CISLO! prípadne číslo OP.
Aj keby tam mal napísaný trvalý pobyt, tak ho môže vyhodiť,...

Iné je to v prípade zákonov ohľadom manžestva, kde sú určiteé paragrafy ako sa správať k svojej žene a nezaopatrením deťom, ale to je už iba na rozhodnutí súdu.
4. okt 2013 o 14:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (4)
@ifkael treba pozrie BSM, ak boli vysporiadani a on potom kúpil byt, tak nemá nárok.
4. okt 2013 o 14:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@stanley099 nema ja viem...ale zeby bol byt vynaty z bsm som sa nedocitala...
4. okt 2013 o 14:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Aby som ešte netrepal, manželka, alebo manžel sa môže obrátiť na toto:

"V judikatúre súdov nachádzame podobné prípady. Český Najvyšší súd (pri rovnakej právnej úprave ako je u nás) rozhodol, že manžel, ktorý za trvania manželstva užíva byt v dome, ktorého vlastníkom je druhý z manželov, odvodzuje svoje právo v tomto byte bývať od existujúceho rodinnoprávneho vzťahu (porovnaj správu uverejnenú v Zbierke súdnych rozhodnutí a stanovísk, ročník 1978, pod por. č. 14), lebo obsah tohto vzťahu je okrem iného tvorený povinnosťou manželov žiť spolu (§ 18 ZR) a vzájomnou vyživovacou povinnosťou manželov (§ 71 ZR). Na tomto základe má manžel – nevlastník právo bývať so svojím manželom v byte nachádzajúcom sa v dome vo vlastníctve druhého manžela a druhý manžel (vlastník) má povinnosť mu toto bývanie (užívanie bytu) umožniť.

Rozvodom manželstva uvedený právny dôvod bývania zaniká a manžel (vlastník) sa môže domáhať vypratania bytu podľa § 126 ods. 1 OZ. Nárok na bytovú náhradu rozvedeného manžela, ktorému rozvodom manželstva zanikol právny dôvod užívania bytu vo vlastníctve druhého manžela, a ktorý je preto povinný byt vypratať, nie je v Občianskom zákonníku výslovne upravený, to však neznamená, že rozvedenému manželovi v takom prípade bytová náhrada nepatrí. Jeho právne postavenie pri zániku jeho právneho dôvodu bývania, musí byť posúdené analogicky (§ 853 OZ) podľa toho ustanovenia Občianskeho zákonníka, ktoré upravuje právne vzťahy svojím obsahom a účelom najbližšie. Týmto ustanovením je § 713 ods. 1 OZ upravujúci nárok na bytovú náhradu rozvedeného manžela, ktorého právny dôvod užívania bytu bol, rovnako ako v prípade manžela užívajúceho byt v dome vo vlastníctve druhého z manželov, za trvania manželstva odvodený od existencie manželstva a ktorému rozvodom tento právny dôvod bývania zanikol (rozsudok Najvyššieho súdu ČR zo 7. júna 2006, sp. zn. 26 Cdo 1544/2005)."

Po rozvode všetko zaniká, čiže zrušiť TP áno, ale vyhodiť nie, ak manželstvo trvá.
Ak skončí, tak smola.
Samozrejme ako som písal, o všetko rozhodne súd, ale nie kvôli TP, ale kvôli manželstvu a dieťaťu, lebo je tam aj ochrana oboch manželov, obaja sa pre niečo brali a niečo im z toho vyplýva.
napr. často súdy dajú, že dobre zarábajúci manžel musí svoju nezamestnanú manželku pol roka živiť a posielať jej peniaze,...
4. okt 2013 o 14:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Aj ked je byt, dom v BSM da sa to...
4. okt 2013 o 21:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
toto mi spravila moja ex-manželka a je to chrapúnstvo pre obe pohlavia terás si neviem vybaviť uver na byt
14. aug 2014 o 14:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj.tiez mám podobný problém a zhánam info aby som neurobila nejaku hlupost.mám pred rozvodom a muz-kretén mi zrusil TP.musím si vybavovat hned nové doklady alebo mám cakat na rozhodnutie sudu???chcu ma vyhodit z domu.má právo na náhradu bývania alebo mám íst pod most????????????dakujem za odpovede.
8. aug 2015 o 10:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ako moze zrusit TP po rozvode ked dotycný mi ho zrusil ,este nebolo pojednávanie pred rozvodom??????????????????????
8. aug 2015 o 10:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@srdcemojo ak ste neboli manželia tak ti ho zrušit mohol ak ste boli manželia tak na to na mestskom úrade nemali právo . Treba Tam zájsť a domáhať sa nápravy.
8. aug 2015 o 11:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@alexandra toto som ani nevedela,aj mna tak isto odhlasil exmanzel z trvaleho a teraz mam na obecnom urade trvaly pobyt uz vyse 10 rokov :(
8. aug 2015 o 11:47  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@slsp žiaľ má na to plné právo a ešte ťa môže prihlásiť na mestskom/obecnom úrade ako sú bezdomovci...ak dom nadobudol pred manželstvom nie je predmetom BSM
8. aug 2015 o 11:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@malabiba myslím že aj ked je dom nadobudnutý pred BSM eštemanželke nie je možné zrušiť trvalý pobyt .

Otázka od: Darina Kočnerová, 02.02.2015

Dobry den, chcela by som sa informovat, ako zrusit trvaly pobyt osobe, ktora je byvalou partnerkou spoluvlastnika a maju spolu neplnolete dieta zijuce s matkou. Partnerka ma na tejto adrese trvaly pobyt, ale nie je spoluvlastnikom domu. Je mozne zrusit trvaly pobyt partnerke aj dietatu? Dakujem.

Odpoveď:


Daniela Šedivá, útvar klientskeho centra a matriky:

V súlade so Zákonom o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší na základe návrhu vlastníka (vlastníkov) občanovi, ktorý nemá k budove žiadne užívacie právo. Návrh nemožno podať voči vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi budovy alebo jej časti, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka budovy alebo jej časti.
8. aug 2015 o 11:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj.mne si dovolili zrusit TP pred rozvodom,nemal na to právo ,uz som to dala do poriadku.TP mám naspet . Ale co to mám tak nechat????? ved je to urázka na cti. Podám pekne zalobu a basta.
12. aug 2015 o 18:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok