Manžel stále spí

kris988
16. feb 2024

Ahojte. Čo by ste robili na mojom mieste ? S manželom sme spolu 5 rokov, máme ročné dieťa. Manžel chodí od pondelka do piatku do práce, 8-hodinová zmena, nič fyzicky náročné. Pracuje v kancelárií, celý deň sedí. Tým samozrejme nechcem povedať že sa nenarobí. Psychicky býva vyčerpaný to áno, ale prácu ma rád, baví ho, čiže žiadne problémy ktoré by ho trápili. Domácnosť stojí na mne, starám sa o dieťa, varím, periem, žehlím, upratujem... no všetko (nesťažujem sa, ja to tak chcem). Obaja máme 28 rokov.
K pointe ... Manžel príde každý deň domov okolo 16. Do 20:00 od neho nechcem nič náročné. On sa len trochu pohrá s dieťaťom a ja behám okolo domácnosti. Samozrejme nie je chrapúň a sám od seba mi veľa krát s niečim pomôže.Okolo tej ôsmej keď syna uspím sa pustí u nás telka, nejaký film, seriál ... čo spolu vyberieme a on do pol hodiny zaspí. A viac ani nevstane. Prosím ho, budím ho... ak ho aj zobudím vynadá mi nech mu dám pokoj že je navený. Nie je to občas, je to každý jeden deň už asi rok. Potom sa mi každé ráno ospravedlňuje že ho to mrzí a nabudúce si dá pozor. Zmena však nikde. Okolo 9 zaspáva aj cez víkend. Sanžím sa núkať mu okolo 17 kávu, nechce. Snažím sa vymýšľať program aby sme nesedeli pred TV čo ho môže uspávať. Navhnem buď nejakú hru, cvičenie, pohár vína, vaňu ... nezaberá nič. Dokonca som navrhla nech si pospí každý večer od 20-22 napr a dá si budík a potom aspoň na hodinku spolu pokecáme alebo hocičo... Aj keď sme niekde na noc, na nejakom výlete či dovolenke spí aj tam. Keď však ide o nejaký teambuilding alebo večerné pivo s kamošmi tak je hore do 3 rána. Potom sa vždy hádame lebo ma mrzí že s ostanými sa zabáva do rána a kvoli mne sa aspoň 2-3 krát do týždňa nepremôže. A to ešte zo mňa spraví fúriu ktorej vadí že ide von... Zdravotne je ok na vyšetreniach bol...

1ryba
17. feb 2024

@barbora0308 áno aj toto treba samozrejme, byť iba dvaja. Len asi pri tv každý deň to tiež nie je ono. Treba ísť proste aj von mimo domu ako pár. Hoci len na prechádzku ruka v ruke. Nie len čumieť do bedne. Ono je to o celkovom životnom štýle a usporiadaní priorít.

ajka0207
17. feb 2024

@beronsche ale veď ak vstane o piatej, to je osem hodín spánku, bežná potreba mnohých dospelých ľudí.

ajka0207
17. feb 2024

@michmich inak ja som už tiež premýšľala prečo si tie nočné typy neprehodia biorytmus, pokecať a hrať hry môžeme aj o piatej ráno. Mne by to vyhovovalo.

beronsche
17. feb 2024

@ajka0207 to by mohla autorka uspresnit, ci muz naozaj vyspava, alebo daleko dochadza..
Pisala len, ze je o 4 doma a ze pracuje v office, mne z toho vychadza, ze do prace nedochadza daleko a tak o 5 vstavat nemusi.
Ale samozrejme, je to len moj dohad..

sasesoe
17. feb 2024

@kris988 kedy vstáva? A ty? Môžete sa spolu porozprávať ráno ak hneď ako príde z práce si spraviť svoju chvíľku... A potom domácnosť. . o 20-21h, nech ide normálne späť do postele a nie ku telke. Spánok je dôležitý a určite nie je zdravé byť radšej na drogách, hoci "len" kave

barbora0308
17. feb 2024

@1ryba No vsak jasne, nikdy som ani opak netvrdila. My zijeme tiez aktivnym sposobom zivota, ale toto nikdy ani nebolo pointou tejto diskusie. Autorka chce stravit viacej casu s manzelom, pri dietati a ostatnych povinnostiach je na to idealny cas vecer, ked uz dieta spi ... kedy inokedy by si na to mali najst spolocny cas, hlavne ak jej manzel spi aj na dovolenkach, ci po vikendoch? Neviem preco si sa fixla na to TV a cumenie do bedne, autorka pisala, ze sa pokusala o rozne aktivity v ramci moznosti. Ja netvrdim, nech je takto kazdy den, ale aspon nech si 2x do tyzdna najdu pokojnu chvilku pre seba ako par.

ivik4
17. feb 2024

Odpadavam z komentarov 😄
A Tebe sa venuje kedy prosim Ta...
Neznosti nic ? Vsak ma len 28.
Nepoviem raz za cas ale kazdy vecer len chrapat a na Teba z vysoka kaslat, fuuu
Taka este nehrala aby som toto ja tolerovala . A vidim ze ani ty nie

domkakvet
17. feb 2024

@kris988 nenapisala si o kolkej vstava, ale to aj tak nemeni nic na situacii ak je clovek unaveny, su ludia, ktori potrebuju viac spanku a ked ho ty zobudis a aj to ostatne tvoje spravanie, bud rada, ze to toleruje a venujte sa sebe pocas dna, porozpravajte sa cez den, ak ty nemas potrebu skoro spat, tak nech si on lahne a ty si urob svoje veci neskor vecer.

1ryba
17. feb 2024

@barbora0308 spomínam tv preto, lebo keď som unavená a niekto mi v tichu a teplé pustí telku zaspím ako batoľa už pri večerných správach. Proste tv funguje ako uspávač. Myslím, že to tak má mnoho ľudí. Keby s ním hrala karty, zrejme by pri tom nezaspal. Cez víkend zrejme nespí tiež 24/7. Keď spí dieťa môžu sa venovať sebe. Upratovať a variť môžu aj popri dieťati.

barbora0308
17. feb 2024

@1ryba Autorka pisala, ze uprednostnuje spanok pred akolkolvek spolocnou aktivitou...take karty by asi rovno zamietol a isiel by spat, aspon podla toho co pise autorka.

megg1
17. feb 2024

@kris988 vecer sa uz spi, preco by si chcela, aby ste sa este od 23hod rozpravali, ty unavena nie si?

luccija
17. feb 2024

@kris988 je inak nastavený ako ty.Nepises o koľkej vstáva, alebo možno je jeho práca náročná a dá do nej veľa energie...my sme sovy a o 21 h sa len chystáme so psom a začína mi večer.Neporovnavaj to s teambuildingom veď jasné, keď je s kolegami nepovie, že 21 h odbila a idem spať.Doma je kľud dieťa spí tak si zavrie oči🙂)vás cas je od 16-21 máte ho az az.Treba skontrolovať aj štítnu žľazu a možno je taký len v zime to aj ja som skôr unavená.Ludom sa vyplavuje viac melatonínu a potom su nepoužiteľni.Ja mám obrovský rozdiel v energiii zima, leto...inak môže mať aj úzkosť, miernu depresiu, zlú stravu, je znudený, zlý živ.styl veď mladý chalan by mal zvládnuť každý deň fitko atd...je takýto aj v lete?šport nabudí človeka... tvoj možno sedí v práci sedí doma a potom je ako spiaca princezná.Beriem spať, keď vstáva skoro ja som jeden čas vstávala 5:10 a pre mňa to bol koniec normálneho žitia.X krát som skúšala, že si zvyknem na ranné vstávanie pár týždňov, mesiacov nie jednoducho som inak stavaná.

zobaka
17. feb 2024

@1ryba suhlasim a potom sa zeny cuduju, ze muzom je vecer v bare s kamosmi lepsie

michmich
18. feb 2024

@ajka0207 Presne 😃 Uz vidim ako by toho mojho oprelo keby som ho o to požiadala 😂 Hlavne, ze naopak je to v poriadku 🙄

belaaaaaaaaa
21. feb 2024

@kris988 Ahoj. Bože, môj manžel pracuje veľmi ťažko 11 hodín denne okrem nedele. Ku tomu od 05 .00 hod sa učí angličtinu. Potom práca do 17.00 hod. Začne si variť na 2 dní. Cvičí a potom opäť angličtina. No a má 51 rokov. Neviem si predstaviť, že by toto robil. A ešte ku tomu stavia kabíny na tie obrovské žeriavy v rámci Európy! Takže začať cvičiť, regerovať. Ono kto sedí na zadku celý deň, ani sa nečudujem, že je unavený.