Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

viera27
31. júl 2011

@lencici nerozumiem, ja citam toto. A z toho mi vychadza ze im dala 200E
",ja som povedala Dariovy(jej syn)ze tych 200e co som mu pozicala my nemusi vratit."

gresa
31. júl 2011

@lucinocka tak toto by som nezniesla ani ja. Moja svokra sa o svadbu zaujímala tak, aby sa nepovedalo a tak mi to aj vyhovovalo.

lucia2105
31. júl 2011

@locko007
@cecil36
@maznacik007
@gresa aby som to vsetko uviedla na pravu mieru:stara(svokra)ma od sameho zaciatku nemusela.ja som ju akceptovala dlhyh 5 rokov.!!!po tom ako my (je..la)celu rodinu,upozornujem ze moja mamina je mrtva,a brala do ust aj sestrine deti som uz nevidrzala a poslala ju do teplych krajin.dlhhe 2 roky sme vobec nekomunikonaly a mozem vam povedat ze to bolo jedno z najstastnejsich obdobi!no a potom sme sa stahovali moj mm ma prehovoril na byt ktory je hned vedla nej(do dnesneho dna to lutuje a o mesiac sa chvala BOHU stahujeme)a tu sa ma pyta ze ci nezacnem so starou rozpravat ved je predsa jeho mama.ok z ucty a respektu som pristala aj ked sme vedeli ze ma caka peklo!!!na zaciatku bola mila presne ako had ked chce ziskat svoju obet.no a potom to zacalo.nerespektovala absolutne nic.rano nas budila ona telefonom,ak sme nahodou nedvihaly tak prisla zvonit na dvere a z pokial mm neznicil pred nou zvoncek!!! bola na nakupe a prisla ku mne ze uvar kavu.tak som postavila na vodu a ona zacala vytahovat z tasky maso ze toto kupila pre syna!!v mojej domacnosti ona kupuje len pre syna!!!! nie pre nas.pre BOHA moj otec ked posiela posiela nam!! a nie iba mne!!!ked navarila prisla k dveram klope a hovori syne pod sa najest.a moj mm na to ze ale my sme tu dvaja.bez zvuku a tona odisla.ja nepytam od nikoho nic a ani necakam.to ma naucil zivot ked my zobral maminu!!!ale uz len preto ze som sa stala clenom ich rodiny moze aspon nieco koli svojmu synovy urobit!!neraz som koli nej plakala a mojho mm to boli.ale co uz.aj to preslo.ale ja stale hovorim ze jej robi radost ked je ona na konovi a moze druhym sposobit bolest!!!a co sa tyka toho jedla aj keby to bolo posledne v mojom zivote ja by som to nezjedla lebo o par dni na to by som to mala vyhodene 20 krat na oci!!! este k tej svadbe a k tomu daru:moj muz neni slovak.a u nich je zvikom ze z mm strany ma platit pol svadby svokra.no ale my sme sa dohodli ze si ju vystrojime sami.teda az na mojho ocka ten nam financoval viac ako trebal!!!!a chcem povedat ze MY SME OD NIKOHO NIC NECAKALY!!!!!brali sme sa z lasky a nie koli darom.ale to uz co je ked si rodina z mm strany sepkala na svadbe ze ako tam dosla svokra ako host.u nich su uplne ine obycaje a tradicie nie ako u nas.a este k tym kamienkom.urobila som to naschval a nie koli tomu ze som nieco cakala.a viem na 100% ze aj ona vedela ze nie su prave.mna s tym nezranila lebo som od nej nic necakala a ani nechcela.ale zato moj mm viem ako sa citi!!!! a teraz ked som ostala tehotna vsetci sme sa tesily tak som ju zavolala k nam ze jej oznamime novinu.no to ste mali vidiet tu falosnu radost.a najlepsie bolo ked som zacala citit prve bublinky 🙂 tak som jej to v radosti hovorila a ona ma schladila ze to decko este nezije ze to je este mrtve nech sa moc nevytesujem.skoro ma je..o o stenu.a najlepsie je ako ma ona uz teraz v plane brat nase dieta hned po porode na dovolenku bezo mna a ako ju bude ucit hned na stiplave.... a naco ja nakupujem vecicky ved to decko aj tak hned vyrastie a naco ja chcem taky drahy kocik a bla bla bla....no katastrofa.tak som ju skludnila s tym ze ona mala uz moznost vychovat svoje 2 deti tak nech to teraz necha na mne.tak stichla ale iba na chvilu.a najlepsie bolo ked nam zacala vyberat meno pre malu.tak to ju mm hned schladil.proste toto je hra nervou uz dlhe dlhe roky.a moj mm je na mojej strane a uplne to rozumie lebo sam vidi co my robi.a ked jej povie nech ma nech tak ona akoze nic.len tolko som chcela.tak netreba hned odcudzovat niekoho za nieco co je vam proti srsty lebo ako sa hovori nikto neslapal cestu v mojich topankach.ja som bola vychovavana s uctou a hlavne s laskou a viem co je slusne spravanie.len my nepovedzte ze vy ste nikdy neurobily nieco z trucu a bolesti.

lucinocka
31. júl 2011

@lucia2105 stahujte sa prec, cim skor..moja je len privelmi starostliva a viem jaku nervozu mi to stvara, takto by som bola asi uz na liekoch..

gresa
31. júl 2011

@juliska182 jasné, sú typy báb, ktorým fakt vadí všetko. Ja som si to pretočila na moju svokru a fakt by mi prišlo čudné, keby sa začala zaujímať 2 dni pred svadbou. Moja sa tiež nejako nepretrhla, ale mne to tak vyhovovalo.
Ja som si s mojou svokrou tiež užila svoje. Robí strašné rozdiely medzi súrodencami. Raz na šibačku sme k nim prišli na návštevu, bola tam aj mužova sestra s rodinou. A keď sa jej muž pýtal, kedy idú domov, tak svorka zahlásila, že ešte nemôžu odísť, že ona narobila dobroty a všetko to musia zjesť. Ale nám neponúkla, dobroty vytiahla, až keď sme odišli. A takýchto "hystoriek" je strašne veľa, o tom, že sa ma asi 3x v tehotenstve spýtala, ako sa cítim, že ani svoju prvú vnučku neprišli pozrieť do pôrodnice, pomlčím. Ako napísala @cecil36, od nich už nič neočakávam...

danielahamar
31. júl 2011

@lucia2105 ahoj, ako ťa ja čítam, tak mi je do breku, fakt ti nezávidím, ja mám svokra na p... 🤐 , ale taká debata tu asi nie je 😨 a s tými "kameňmi", daj ich do obálky pošli jej ich listom 😀 späť

gresa
31. júl 2011

@lucia2105 máš to ťažké, rýchlo od nej preč...

gresa
31. júl 2011

@lucia2105 a aby nedošlo k nedorozumeniu, tým, že som napísala, že niektorým babám vadí všetko, tým som samozrejme nemyslela na teba. Veď ty dobre vieš, prečo to robíš 🙂 Držím palce

juliska182
31. júl 2011

@gresa ja viem, že sú rôzne prípady, a aj u nás v rodine, najmä ohováranie neviest a schválnosti, nerešpektovanie nevesty ako matky, zasahovanie do výživy, tomu všetkému rozumiem, ja som tým len chcela napísať, ako mnohé dievčatá predo mnou, že jednoducho nič nečakať je lepšie, nezaťažovať samu seba a svoju rodinu, niečim čo aj tak nezmením, povzniesť sa nad to, nezávidieť iným mamám, že im sa starajú a mne nie, radšej sa ozaj tešiť keď niečo dajú alebo sa postarajú. Možno keď deti vyrastú a ochorejú, tak sa postarajú, ak vy nebudete môcť kvôli práci, alebo cez prázdniny sem tam povarujú, a to je obrovská pomoc.
A čo sa týka uprednostňovania vnúčat, všimla som si to vo veľkom množstve prípadov, ak sa jedná o deti svokrinej dcéry, tak majú všetko, ak o synove deti tak nič, nerozumiem tomu to sa priznám, príde mi to ako rozdelenie na dcérine deti a nevestine deti, alebo len preto, že dcéra berie ako správne mamine rady, ale nevesta sa podľa nich nechce riadiť, a tak aj tie deti sú potom ukrátené. Je to samozrejme nepríjemné, kvôli tým deťom, ale presne tak, ako písali dievčatá predo mnou, že snažiť sa tým situáciám,v ktorých je to až moc viditeľné radšej vyhnúť. A ak to vadí aj manželom, tí by sa mali s vlastnými rodičmi porozprávať, ak ale hundrú len u seba doma, a rodičom nič nepovedia, tak sú po...., sú to predsa chlapi a majú sa postaviť za svoju rodinu. Ale ako píšem nerozumiem tomu, lebo my sme boli dve dcéry a všetci v rodine majú dve dcéry, a ja mám teda dvoch chlapcov, takže toto uprednostňovanie nechápem, ale aj tak s tým ako nevesty nič neurobíme.

ivulik211
2. aug 2011

@maznacik007 no tak to buď iba rada, že sa s takými ľuďmi nestýkate a že tvoja dcéra nemá s nimi žiaden kontakt. niektorí ľudia sú fakt divní od takých čo najďalej.

lucia2105
2. aug 2011

@lucinocka
@danielahamar
@gresa dakujem baby.ako hovorim na buduci mesiac sa stahujeme a mm nechal vyber bytu viac menej na mna len mal jednu podmienku,aby to bolo co najdalej od svokry 🙂 tak uz sa moc moc tesim,a prve co bude v novom byte vymontujem zvoncek na dverach.a ak pride svokra moze zvonit kolko chce 🙂 a ja podla toho ako budem mat naladu ju bud privitam alebo sa budem robit ze nie sme doma 🙂) prajem nam vsetkym pohodove chvile s bruskom alebo uz s drobcami 🙂

xenia54321
4. aug 2011

lucia2105 neviem odkiaľ si ale dúfam že sa sťahujete na druhý koniec aby ste mali pokoj. Čo by so ja za to dala keby sme sa mohli odsťahovať.

lenocka84
4. aug 2011

baby pisali ste o svadbach a "pomoc" svokier pri ich pripravach a pod.
ta moja to zaklincovala na svadbe ked si obliekla biele saty!
myslim ze nie je co dodat

maminuska
4. aug 2011

@lenocka84 no a ? Veď nevesta je len jedna a tou si bola predsa ty a určite aj najkrajšia žena na svadbe, nad tým sa len pousmej.

lenocka84
4. aug 2011

@maminuska len viem ze sa nepatri obliekat si biele saty na svadbu, pokial niesi nevesta
a obzvlast svokra,
ako presne taky je nas vztah aj teraz, neriesim ju.

maminuska
4. aug 2011

@lenocka84 dobre nepatrí sa ale preto sa predsa nestriela , ak ta chcela provokovat tak sa jej to aj veru podarilo . Ja som napríklad o tomto nevedela a vydávala som sa druhýkrát a dívam sa teraz na fotky,moja svokra mala tiež biele šaty a aj moja mama, ja som mala také smotanové , bolo mi to ale fakt štyri aj keby som o tom vedela.
Kašli na to ,ved v živote su podstatnejšie veci,si predstav keby tam prišla opitá alebo zhulená , tak to by som chápala že sa hneváš.
Nehľadajme problémy kde nie su

lenocka84
4. aug 2011

@maminuska tak ako jej sa podarilo ovela viac perliciek
ale to je jedno, uz som to tu rozpisovala, kedysi davnejsie,

wieruss
4. aug 2011

@lenocka84 chapem, ze ti to prislo blbe , najme ak si chcela byt len sama v bielom 😉 ale ako uz pisala maminuska, tak napr. aj moja mamca mala smotamove saty ako ja a mne sa to velmi ratalo 🙂 pravdaze ak svokra vedela, ze nechces aby si ich dala a spravila to naschval to je uz o inom! 😠

maminuska
4. aug 2011

@lenocka84 chápem že su určite veci cez ktoré sa tažko prenáša, a určite aj su situácie kedy právom cítiš krivdu ale ked bývaš sama a ona nie s vami , situácie jedným uchom dnu a druhým von su ti pre tvoje zdravie daleko prospešnejšie. JA to takto praktizujem asi 4 roky a je to velmi oslobodzujuce, už neriešim , stejnak si urobím podla seba a hotovo 🙂

lenocka84
4. aug 2011

@wieruss vsetko co sa da robi naschval, to som si uz nejako zvykla
ale naposledy som ju prechcala ja, lebo sme mali oslavu, a stale sa pytala co si obleciem a ta, a do poslednej chvile som mlcala, lebo aj tak som nic nemala kupene, a aka bola v soku ked ma potom zbadala

@maminuska ti poviem ze chvalabohu ze zijeme sami
do vnucat jej dcery, si nedovoli pchat jedlo bez konzultacie s dcerou, a to su uz 3 a 7 rocne
a do nasho 1 rocneho by uz grilovane pikantne maso pchala 😠

baby6410
4. aug 2011

ahojte, tak k tejto téme by som mohla písať eseje, romány 😀 najviac z perličiek okolo svadby mi utkvela v pamäti situácia : svadbu sme si plánovali a predovšetkým platili my sami, a raz mi svokra zazvonila pri dverách a podávala mi "jej" zoznam svadobných hostí 😀 teraz som si nebola istá či sa ide vydávať ona alebo ja, kedže sme nechceli aby nám dotoho hocikto zasahoval, moji rodičia to akceptovali lebo sú normálni. A to je len jedna z príhod, a od svadby nekomunikujeme a jak mi je dobre 😝

wieruss
4. aug 2011

@lenocka84 cista radost ako tak citam ... 😖

lenocka84
4. aug 2011

@wieruss tisko zavidim babam ktore maju dobre vztahy
nas bol super az do svadby. prva mini hadka bola o kravatu mojho mm, ja som chcela aby mal bielu a ona maslovu
hlavne ze moje saty boli biele, tak som chcela aby ladil ku mne, co je snad normalne

a po svadbe, akoby utalo, dokonca prisli obvinenia ze nas syn nie je od jej syna, lebo sa narodil o 6tt skor, tak to nevedela rozdychat. stale tvrdila ze ich klamem, a ze som bola asi skor tehotna len som to nevedela. tak asi ani dr. to nevedel, a hlavne asi sa tych 5 gynekolog ktory ma nezavisle od seba kontrolovali, tak sa vsetci mylili. len ona vie pravdu

maminuska
4. aug 2011

@baby6410 mala si vziat povedat že sa na to pozrieš , zavriet dvere a hodit do koša 🙂 , alebo pozriet, a vyškrtat a bolo by.

maminuska
4. aug 2011

@lenocka84 mne zas svokra ked som malu priniesla že jej aj David ( švagor) mal také prsty, jéj aj on sa tak smial. je fakt že najmladšia dcéra je môj verný obraz a z manžela má minimum, ale však čo 🙂. Ja som jej len povedala že no však aj David je dobrý v posteli , tak prečo nie , zarehlili sme sa a bolo .
Noa prvé čo uvidela malá švagra bolo " tata " a teda vôbec mi to nie je trapné.

lenocka84
4. aug 2011

@maminuska ako ja som to prestala riesit, aj pri mene mala problem, syn ma 2 mena, Patrik Samuel, volame ho Patko, a ona naschval ze Samko, a maly na nu len pozrie a otoci sa a ide prec. to ma za tie jej naschvaly. vzdy ked ju vidi tak place

mihouk
4. aug 2011

@baby6410 Presne, zobrat, zvazit, zahodit. My sme svokru zobrali pred svadbou vyberat miesto, aby sa nenudila. Ta tupa pravadzkarka sa rozpravala iba s nou (ako keby to vsetko platila a ja som bola nesvojpravna). Po skonceni prehliadky jej svokra povedala ze to teda rezervujeme a do toho som vstupila ja, ze nie, mne ako neveste sa tu nepaci, ze jej pekne dakujeme a odchadzame 🙂 Ten pohlad bol na nezaplatenie, dodnes si ho pamatam 😀

baby6410
4. aug 2011

@maminuska no tak som to aj nakoniec urobila a napasovala podľa objednaného počtu osôb, len to by milá svokra nemohla každú chvílu meniť počet osôb a aj s jej dcérou podarenou, a nakoniec, keď už nevedela čo tak povedala že ak tam nebude ten a ten že ona na svadbu nepríde a nepríde ani svokor atď, tak nato som zamrzla a povedala že to bude jej vizitka voči synovi, že ja tam rodinu mať budem a mne chýbať nebude... jaj dvíha sa mi krvný tlak keď o nej píšem 😎

bejbypd
4. aug 2011

Ahojte baby...No tieto debaty sú nadlho,ja odkedy bývame oddelene od svokry tak si veľmi dobre rozumieme aj keď rok s ňou a s malým bábätko bol peklo...No ale už je fajn..svokra pomoze celkom dosť aj svokor.jasné že bývajú asi 10 minút pešo od nás a niekedy sa aj 2 týždne neozvú že čo ich vnučka vôbec robí,ale v takýchto prípadoch im zavolám ja a ešte ich aj jemne podpichnem či sa nevedia ozvať že o nich ani nič nevieme..Samozrejme obaja sú pracujúci a obaja učitelia takže sú to asi najunavenejší ľudia akých poznám 😀 😝 .U nás je skôr problém s drahého starkou má 78 rokov,dobré zdravia aj fyzické aj duševné,ale čo je ona za človeka.To len počúvam: Mala by si malej začasavať vlásky vodou nech jej neodstávaju,ja jej poviem ze veď preto má sponky,len mávne rukou a len čo sa otočím,tak už namáča hrebeň do vody a češe jej vlasy...ok predýcham,kto sa bude hádať so starou ženou,popritom mi nezabudne povedať že som kedysi mala pekné vlasy a teraz mám už len takú strapatú ošťatú slamu(pravidelne chodím ku kaderníčke a ovlasy sa starám nadpriemerne podotýkam,vždy ich mám upravené)a to samozrejme povie pred celou rodinou na rodinnom obede a posledná pikoška keď prídeme k nej na návštevu s drahým,ona vytiahne klobásky a povie:Miško na vezni si aspoň sa koneňe naješ ...A Miško jej povie:Ale stará mami šak aj Kika má rada dáme si spolu a madam na to : Ale čo tej je dosť 🙂))Mám 167 cm a necelých 50 kg 😀 no a mohla by som kopec toho ešte vypísať ,viem že niekomu to príde ako malichernosti ale mňa to uráža,ale poviem vám pravdu stará žena mi je ukradnutá aj tieto jej reči už ju ani nepočúvam inak by som jej musela strašne vynadať,pre ňu nikdy nebudem dosť dobrá....Doma mám vždy podotýkam vždy poriadok,chodím do práce zarábam takisto ako môj chlap,starám sa o dieťa o psa a popritom študujem,ale chudák Miško pri mne len trpí..A to rozpráva po celom meste ešte aj mojej babke...Vždy je to len nádych výdych očarujúci úsmev a moja pravda...Keď mi zavolá čo som varila ja jej s úsmevom poviem nič🙂))No som sa riadne rozpísala a k názoru že neviem akú úctu treba mať k svokrovcom..no nehnevajte sa na mňa ale prečo by som ja mala mať úctu k ľuďom,ktorí mi podrážajú nohy,neznášajú ma intrigujú proti mne a neviem čo..za to že sú rodičmi mojho muža?no to bohužiaľ a vďakabohu že on taký nie je..nehovorím o sebe ale o babách,ktoré sem prispeli...Nebudem mať úctu k človeku,ktorý ju nemá voči mne...A hlavne ak to dojde do takých krajností ako v prípade hameedy alebo maznáčika...

hadassah
4. aug 2011

@bejbypd pobavila som sa. 😀 Aj ja poznám také staré mamy, tiež máme také exempláre v rodine 😀 😀 😀