Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

lalia2
19. dec 2011

@katusska1 no tak ja som kúpila svokre silikonovú formu a voňavku. Podľa mňa to stačí. Mojej mame som kúpila voňavku a dve záclony, to sme sa poskladali všetci súrodenci. Praktické a poteší ju to. Ocovi kozmetiku. Svokrinmu priateľovi kozmetiku tiež. No a mm bratia kúpili svokre umývačku riadu za 300 eur a to bola ešte v akcii. S nimi je ťažko držať krok. Ja si z toho veľa nerobím, lebo u nej nepohnú prstom, ako je rok dlhý, ale mm je sklamaný. No upokojuje sa tým, že TERAZ na to nemáme, lebo čakáme bábo. Na rok musíme kúpiť asi niečo čo si jeho úžasná mamička zaslúži 😠

lalia2
19. dec 2011

@katusska1 jaj, to som vlastne už písal a🙂

lalia2
19. dec 2011

@yvi83 no aj my sme boli zdobiť 🙂))

carolynka
19. dec 2011

Myslim, ze diela ako Statky-zmatky, Ezo a Gabor Vlkolinski, Cervene vino a ine su stale aktualne...Ten ma tolko, henten tolko, ten je taky, henten zas iny... Zelam vam, aby sa vam podarilo vyriesit problemy v rodine, lebo to musi byt naozaj tazke. A modlim sa, aby som podobne problemy nemala. Rodiny by mali byt miestom, kam sa tesime, utociskom pred problemami v praci, svete, miesto na regeneraciu sil. Nie nas vyciciavat. Mozno by bolo naozaj lepsie, keby sa mlade rodiny nespoliehali na pomoc rodicov a rodicia na pomoc dospelych deti, a stali sa nezavislymi. Necakali od nikoho nic.
Lalia2, asi si teraz v strese, ako to financne zvladnete s babatkom, ale tvoje vyratuvanie kto dal aky dar a kolko stala bonboniera... Ty sa musis psychicky od tej rodiny odizolovat, neriesit to, tesit sa z kazdeho dna, starat sa sama o seba. Dostat sa na uplne iny level myslenia. Energiu co vykladas na rozoberanie veci vramci manzelovej rodiny vyuzi na to, aby si sa naucila nieco o sebe. Aka TY si, co TY chces, aka chces byt, co ta bavi, co chces dosiahnut, co chces robit vo volnom case, co ti da RADOST ZO ZIVOTA. Ak tvoj partner pomaha mame, tak ho nechaj. Nech si sam riesi vztah s nou. Mozno keby si do toho nezasahovala, sam nad tym bude rozmyslat, ze preco brat nepomaha. Sam pride na to, ze chce viac casu travit s manzelkou a dietatom. A ak to bude trvat niekolko rokov, nuz co sa da robit. Ale aj on sa vyvija a rastie.
Ty si ty, nie on. Nie si za neho zodpovedna. Mas svoj zivot a musis sa posuvat dopredu. Chod svojou cestou, zi svoj zivot, neries aki su. Bud prikladom pre svoje dieta.
Co ta trapi aky je svagor v Cechach? Co je na tom, ze sa odstahoval? Snad od svojho dietata necakas, ze ked dospeje bude zit pri tebe? Mozno sa tiez odstahuje. Bude dobre zarabat a na vianoce ti kupi umyvacku alebo len tak bonbonieru za 10eur.

mihouk
19. dec 2011

@lalia2 Samozrejme ze budes ta zla, ale nebude ti na tom zalezat, lebo budes mat kopec inych veci na praci. Ja som takisto ta zla, lebo jej nedovolim na maleho suslat a urcite ho huckam proti nej, lebo ked tu boli, tak chodil viac za svokrom ako za nou. No ale co narobim, ked ona sa o kontakt s malym nesnazi ja jeho nutit nebudem. Mala si vidiet jej tvar, ked k nam prisli kamosi a Maxim ich miluje, hned za nimi utekal a svokru nechal tak. Samozrejme je to moja chyba. Kaslam na nu, nepomozem si a ty urob to iste. Tvoj mm sa urcite spamata, verim tomu!!! 🙂

henta
19. dec 2011

@mihouk tak tak ako ty pises...ja som bývala u svokrovcoch ... svokra o malu ani nezakopla ... ani nas neprišla pozrieť, že ako sa mame a akos a darí malej ... malu videla len vtedy ked sme my prišli dole ku nim ... no a ja som tam prestala chodiť ... ustavične dolec hodiť...však aj ona mohla prisť...ale neprišla...a ked nas vyhodila, tak furt len, že prečo mm nedonesie malu ukazať...tak na nu vybehol, že jej sa nepači, že sme tam ani to sa jej nepači, že tam nie sme...že jej človek nevyhovie ... bambula mala cez vikend narodeniny...po roku a pol čo sme sa odstahvali ani nezagratulovali ... tak ako minuly rok, tak aj tento rok ... a my sme minuly rok im dali srpaviť kalendar a nikde ho nemaju zaveseny - sa mi pred dvoma mesiacmi podarilo ist pozrieť ako to tam maju porobene a chcela som strasne vidieť, ten kalendar...žial jediny kalendar čo mali v kuchyni bol od mojho svagra s jeho detmi ... tak tento rok nič nedavam robiť...iba pohladnice a to posleme ...a kasleme na to ... a aj to rozmyslam, že či vlastne tu pohladnicu poslať...

henta
19. dec 2011

@lalia2 ja ináč nechapem prečo si ludia stale kupuju darčeky ... a hlavne ked ty už mas manžela a budeš mat svoju rodinku ... ako neber to ako nejaku vyčitku, alebo niečo strašne odo mna ...ale ja tiež ked som sa vydala, tak moj manžel isiel kazdemu kupovať..a ja kukam, že no to ked ja začnem kupovať mojej rodine, tak to zbankrotujeme...ale tak kupili sme po ponozkach kazdem po tri pary ... švagrovi a svagrinej tiež a ich detom sme kupili male hračky...a to bolo všetko...mojej rodine sme nič nekupovali ... a tosom manželovi povedala, že sme kupil posledny krat na vianoce ... my sme mesiac pred vianocami investovali do výbavičky 500eur ... tak ale aj tak ... svokra sa zas citila ukrivdene...a tak so povedala, že žiadne darčeky už nebudu...my peniaze nesereme a vianoce aj tak nie su o darčekoch...to len my ludia sme si tak zuživali ... keby sme sa viac starali o to, kto ako s kym vychadza ...a nie kto bude mat aky darček...ako aj tento rok sme kupili darčeky, len kvoli dcerke až ma vianoce... ale ja si myslim, že dospely by už mohli mat tak rozum a kupiť si drobnosť...a keby moj muž kupil svojej mamke umyvačku riadu za 300eur, tak by som ju rozbila ... čo je chaľabná aby riad neumyla vlastnými rukami?...a ked tak tu umyvačku strašne chce, tak si ju mala zobrat na splatky ... toto nechapem...vieš čo ste mohli mat za 300eur super kočik ... alebo niečo pre seba...ale tak som tu čitala, že mas nechat muža tak, že on na to pride sam...nepride sam na to...ani moj neprišiel ... prišiel na to vtedy ked som mu to ja neustale hovorila... a potom si to fest vyčítal ...

aadulik2110
19. dec 2011

ahojte, dlho som tu nepísala.... ale písať by som toho mohla..... aj vám svokra prevešiava bielizeň? normálne si operiem, povesím a hodinu, či dve to mám povešané úplne inak.... (tak je to lepšie), ani piecť ma nebaví... aj by ma bavilo, keby som vedela, že to niekto ocení.... švagriné vypekajú.... no ako tak rátam, tak budeme mať minimálne 20 druhov vianočného pečiva - lebo tie 2 sa predbiehajú.... keď upečiem ja, tak aj tak sa to "moje" na stôl nedáva, tak na čo.... aby sa to po Vianociach vyhodilo sliepkam? Dom zdobia o dušu.... mne sa nechce ani pomáhať, veď ja sa tu doma aj tak necítim - je to len dom, kde bývam. Vyzdobím si izbičku, čo máme s manželom, niečo upečiem a zoberiem to k našim, lebo tu to nemá význam. A potom sa má človek tešiť na Vianoce.... Teší ma len myšlienka, že tento stav je dočasný a snáď o 6 mesiacov sa budeme sťahovať do svojho....

aadulik2110
19. dec 2011

@henta máš úplnú pravdu... ja by som síce nedopustila, aby sa kúpil tak drahý darček.... ale aj tak.... manžel má 4 súrodencov, ja len 1, teraz rodičia.... a ešte sa kupuje deťom jeho sesternice - lebo svokrovci sú im krstní.... a keď sa to zráta, tak sa kupuje 10 ľuďom + ja a manžel. Peňazí vyletí komínom, darčeky sa odložia a k ničomu to nie je.... radšej bez darčekov, ale v pohodovej atmosfére

oskvarka
19. dec 2011

@lalia2 ahoj moja kukam ze stale valcite zo svkrusov.. davno som tu nebola... paani moji ale umyvacka riuadu... moj otec mal 6.12 narodky ... tak sme mu ich so segrami spojili aj z vianocami a poskladali sme sa po 20 ecok a kupilu mu tefal tlakovy hrniec lebo na neho bola zlava vyse 50 percent reku nech ma a aj to sa nam zda veeeela... to naco take drahe darceky... matka zem.. ved vianocne darceky maju predovsetkym potesit.. nejaka malickost,... a tvojmu drahemu sa nevidi ze ste neprispeli ?.. dufam ze nie... ja som tento rok davala na kazdy darcek od 5-15 € podla toho komu minula som maximalne takych 150 ecok spolu z muzom a to som muzovy kupila znackove plavky lebo uz nema v com na plavaren chodit... (32 stali boli v akcii) a to uz som zaratala do toho takze nejaka umyvacka riadu mi pride nonsens.. ja len zarabam nekradnem :D...

ozaj a co babo uz kopka??

minerwa
19. dec 2011

Ahojte Babulky,

ak môžem tak sa k Vám prídám. Ja so svokrou bývam pod jednou strechou.
A nezhodi sú na bežnom poriadku. Dve gazdiné pod jednou strechou nemôžu byť. Manželovi nemôžem už nič povedať, lebo je vo väčšine na jej strane a mňa vždy ohriakne veď je staršia, nechaj ju. Vtedy mám tlaky 200 na 500, určite si to viete predstaviť. Niekedy mám len oči pre plač...
Snažíme sa o bábätko, a bojím sa čo bude potom ak bude bábätko....

oskvarka
19. dec 2011

@minerwa tak toto nieje spravne manžel by mal rozhodne byt na tvojej strane ked sa zenil tak si teba vybral za prvu zenu vo svojom zivote... a nemozete sa odstahovat.. ?.. neviem ci je do takeho prostredia rozumne privadzat dieta...ja mam tiez problemovu svokru ani druha nevesta s nou moc nevychadza ale moj muz a aj jeho brat by sa nikdy nepostavili na jej stranu aj ked teda maju ju radi je to ich mama....

katuska268
19. dec 2011

Ahojte.Ja byvam pod jedou strechou so svokrou no hadky su u nas caste.Vcera som sa zase s nou pohadala.A to kvoli uplnym banalnosti.Ale aj tak strasne do mna vrta,a potom sa divi ze sa rozculim.Niekedy by som sa najradsej zbalila a vypadla.

minerwa
19. dec 2011

@oskvarka My bývame vo svojom a ona býva s nami. Chceme jej kúpiť domček aby sa odsťahovala ale viem, že bude manželovi hrať na city. Uvidíme čo bude.
Manžel je veľký mamičkár takže aj to je veľký problém.... No ako som písala niekedy mám strašné nervy.
Neviem či si to viete predstaviť ráno vstanete jete s mamičkou na obed to isté a na večeru aby toho nebolo málo tiež večeriame traja. Ešte naštastie, že v spálni sme len DVAJA 😀 .
Neustále má pocit, že nás musí poučovať a ukazovať čo a ako.... Neviem to už nejako v sebe vnútorne ustáť.

minerwa
19. dec 2011

@katuska268 vidím, že máš jedno dieťatko a svokra ti nejako zasahuje do výchovy? Ako to u Vás vyzerá?

katuska268
19. dec 2011

@minerwa samozrejme ze zasahuje...ona ho chce rozmaznat ako svoju dceru.A ja nechcem aby bol rozmaznany.U nas to vyzera tak ze mi sme v jednej izbe kuchynu mame spolocnu a proste ona je strasne vrtava ,strasne do mna pinda a hovori mi co mam robit a co nie...

minerwa
19. dec 2011

@katuska268 Júúj tak to je skoro ako u nás až na to, že mi ešte nemáme dieťa. Tá spoločná kuchyňa je kameň úrazu...Pevné nervy moja.

mihouk
19. dec 2011

@henta My sme tiez zo zaciatku davali darceky kazdemu a vies si predstavit, ze ked sme prisli domov raz rocne, tak moj mm bol ochotny kupovat vsetkym darceky na menini, narodky a vianoce, tak som mu to spocitala, ze vtedy by to vyslo na 30 darcekov spolu a to sme este nemali deti, teraz to uz ani nechem vediet. Takze sme zostali iba pri Vianociach, moja rodina si davame len take male blbosticky a nieco deckam, u mm rodiny je to rovnako kazdemu, ale to ma az tak netrapi, lebo svagor su 4, tak ako my a svokrovci su len davja, ale aj tak svokra poriadne nechape o com Vianoce su a hrozne sa bojim ze to bude ona co malemu pokazi radost z Jeziska, lebo ona si nedava pozor co hovori a to potom asi nastupim ja a vyplachom zaludka jej vysvetlim o com sviatky su 😝
My sme tiez dostali minuly rok umyvacku, ale tak, ze ked sa nas rodina pytala co chceme na Vianoce, tak sme povedali peniaze, lebo chceme kupit umyvacku (zvysok sme si samozrejem doplatili) a tento rok, si zase zariadujeme domcek, tak pytame peniaze tam. Nevidim v tom nic zle, ved radsej sa tu budem citit spokojne, ako keby som mala dostat vec co vazne nepotrebujem a byvat v nedozariadovanom dome. Ale vsetko toto sa toci okolo vyzretosti cloveka a my sme tie chuderky co sa musime trapit kvoli ludskej blbosti nasich svokier 😝

katkapapacova
19. dec 2011

@minerwa vy traja a my styria, aj so svokrom, rano spolu ranajky, obed i vecera, ale nie je to az take hrozne, len sa mi nepaci ze musia mat ovsetkom prehlad, nic im nemoze uniknut, ale aj tak nie je to take hrozne, mam ich rada, ale sukromie chyba, my na buduci rok ideme stavat dom, tak aspon to, horsie ze sa bojim ako to bude ked teraz porodim, to bude ine kafe, potom napisem ci sa nieco zmenilo 😨

awooojky
19. dec 2011

dievčatá ako čítam máte veselo. aj ja sa pridám do vášho klubu. len idem dovariť.. a napíšem.-.. :D

katkapapacova
19. dec 2011

@mihouk to je dobre s tymi peniazm, ja som u svokrovcov styri roky a svokra posledne tri dava peniaze lebo vraj nechce kupovat hluposti a to ma pravdu, tak si kupime co potrebujeme ´ja toho roku nove cizmy 😀

mihouk
19. dec 2011

@minerwa Takze ked vy ste vo svojom a ona byva s vami, tak ty si pani domaca, tak nech ta sakra respektuje, ona je votrelec nie ty. Juj pri takychto veciach mam 100 chuti to vsetkym tym svokram vykricat do tvare, pekne po lopate aby pochopili, nie vsetky na to maju kapacitu. 😀
Mne vcera mm zahlasil, ked som nestihala zehlit (prerabali sme obyvacku), ze mi bude dobre ked pride svokra na tyzden mi pomoct. Tak som mu vysvetlila, ze je to o tom ze uz za chvilku rodim a tej energie nemam najviac. Ale som rada, ze mm berie navstevu jeho mamicky ako pracovnu, sam povedal ze bude varit a upratovat, ze jej napise na kazdy den co ma urobit a na mne budu iba deti, lebo tie jej nedam, ako matke jej nedoverujem, maly ju aj tak ignoruje a babulka bude este mala na to aby sa o nu mohla starat.

mihouk
19. dec 2011

@katkapapacova Nestvi ma, aj ja chcem nove cizmy, ale nohy mam ako prasacie kopytka opuchnute, takze nakup nehrozi a ty si o par tyzdnov predomnou a ides nakupovat?????? Ake nefer!!!! 😠 😠 😠 😠

lalia2
19. dec 2011

@henta ahoj. no ja to neberiem v zlom, ja mám taký istý názor ako ty. Presne ako hovoríš, vianoce nie sú o darčekoch. Akože ja nehovorím, že celé sviatky strávim v kostole, aj keď by som tam rada išla, ak sa budem cítiť dobre, som totiž na rizikovom. Ale v mm rodine do kostola zájde iba svokra, ostatní nič. No pre nich to je o darčekoch. Akože keď sme šli na svadbu mm bratovi, tak vieš čo si zahlásili, že chcú ako dar? Televízor. Ale nie hocijaký. Za 600 eur. Ja som len čumela, no som bola rada, že nemusím vymýšľať, tak som nič nepovedala. A to ešte plakali, že musia šetriť na svadbu, tak im mm a jeho brat dal ešte po stovke. No mňa skoro šľaktrafil, keď som sa to dozvedela. A teraz prídu s umývačkou riadu. No na ňu sa skladali len mm dvaja bratia. Nás z toho akosi vynechali. Chvalabohu. Ja tiež pomaly zháňam výbavičku, snažím sa ušetriť kde sa dá a načo. Aby som to zas vrazila do darčekov pre tých blbcov? No mojim rodičom a súrodencom som kúpila len fakt drobnosť, nás to vyšlo po desať eur na súrodenca a na našich asi 15. A to ešte naši budú hovoriť, že načo... A na rok ak budú chcieť, nech naši kúpia len niečo malému. No a minule mi písala švagriná, že nám chcú kúpiť autosedačku. No načo. Ja si kúpim čo potrebujem, nechcem to mať niekedy vykričané. Som povedala, že ak chcú, nech kúpia vaničku. To stojí do desať eur. Ja že vybavené. O týždeň volá svokra, že jej volal syn, že nám chcú kúpiť prebaľovací pult. Ma skoro roztrhlo. Podľa mňa zbytočnosť. A to aby som aj ja v takej sume niečo kupovala, pritom toto mi fakt netreba. Furt mm hučím, že nevieme čo bude o pár rokov a takto sa darčekovať nemienim. No on stále svoje, že sa cíti trápne, že on je najstarší, má VŠ a oni len nejaké učňovky a si to môžu dovoliť. No naťahujem sa s ním už dva mesiace. Nateraz súhlasil, keďže máme akože iné výdavky... A svokra tiež stále vyplakáva, aký má nízky dôchodok, pritom ešte aj pracuje. A stále čo ju vidím mi toto omieľa, že si nemôže ani lieky dovoliť. Potom si kúpi skrinku za 100 eur. Tak nech mi to vysvetlí... Keby to už aspoň mm pochopil. Oni nech si dávajú čo chcú, ja len skromne alebo nič...

minerwa
19. dec 2011

@mihouk Pekne jej naordinujte robotu nech má každý deň čo robiť : -))).

minerwa
19. dec 2011

@katkapapacova Samozrejme daj vedieť a držte sa! PA

lalia2
19. dec 2011

@carolynka ale ja sa nestarám. ja mám jasnú predsavu, čo od života chcem. Chcem vychovať slušné dieťa a do života mu niečo dať. Morálne, ale určite aj materiálne. Ale keď sa stretnem s nimi, tak len čo komu kto kúpil, koľko to stálo, čo kto chce kúpiť sebe, koľko to stojí... Vieš, keď to počúvam už rok, tak ma to naštve. Ja len chcem, aby mm pochopil, že my sme rodina, my máme mať rovnaké názory. A nie že ja chcem skromne kúpiť ježiška a on za 150 eur len pre matku napríklad. To sa potom ako máme dohodnúť?
A ak nebudem hovoriť mm aký je jeho brat, tak nieže mu to nedôjde. On vie aký je, ale nikdy nič nepovie. No prepáč, neviem, či by teba nerozhodilo, že by si šla niekde pomáhať a ten čo tam býva spí, lebo bol na záťahu. Ty by si sa akože usmievala, hej? Ja som sa usmievala, ale len kvôli mm...

katkapapacova
19. dec 2011

@mihouk 😀 ako asi nekupim hned teraz pockam si na vypredaje po novom roku 😀 😀 😀 a kedze este som stale neporodila zbytocne kupim nejake supis cizmicky ked budem trcat doma, pockam na teba 😀 😀 😀

lalia2
19. dec 2011

@henta a už som to tu písala, minulý rok bola svokra na dovolenke a vieš kto jej prispel? Po stovke mm a švagor. Pritom mm má pôžičku, a ledva vychádzal. Vlastne aj na plastové okná v dome sa jej skladali. Min. 50 tisíc tam môj mm vložil. a teraz nemá nič našetrené. keby nie mojich úspor tak ani nevychádzame, ale sme v mínuse. A kvôli komu? Kvôli niekomu, ktor chce žiť na úrovni na úkor vladstného syna. A on to ešte nejde pochopiť...
@carolynka tak potom mi tu nepíš prosím ťa, že sa nemám starať a riešiť druhých, keď to zasahuje aj mňa.

carolynka
19. dec 2011

@henta
tu umyvacku kupili laliini svagrovci, nie jej muz.
na tom, kolko darcek stal absolutne nezalezi, ci uz stal 10 eur alebo 1000, dolezite je jeho hodnota v ociach obdarovaneho. su napriklad ludia, co na darceky setria cely rok a nemusia sa zadlzovat, nechcu si nikoho kupovat, ani nikomu nic dokazovat. jednoducho chcu toho druheho POTESIT. keby dala moja sestra mame velky darcek, alebo moj svagor, A JA LEN MALY, lebo si momentalne nemozem viac dovolit, tak sa asi potesim, ze sa segre dobre dari, a ze mama dostala vec, po ktorej tuzila. Aj tak jej mozem dat nieco ine, lacnejsie, ale nieco, co jej spravi rovnaku radost. Matke bude predsa jedno co od koho dostala, ved su to jej deti. Lalia predsa sama caka dieta, to je ten najvacsi dar pre svokru. vnuca. Raz sa mozno karta obrati a ona s muzom budu znovu pri peniazoch, ved to takto nemusi zostat na veky.
neviem ako je to v pripade laliinich svagrov, ale ak chce dieta kupit matke dar, a ma na to, nech jej ho kupi.