Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

gelinka75
27. dec 2011

no ani nehovorte, moja svokra je tiez dost "zvlastna" svagrovi sa narodil prvy syn, ona tu udalost, ze budu mat babo okomentovala slovami "no co uz" a ked bola na prvej navsteve maleho tak povedala, ze pre nu to uz nie je vzacne, lebo ma 2 dalsie vnucata...akoze som mala dost

e_l_e_n_k_a
27. dec 2011

@gelinka75 pozname... mam kamosku, ktorej svokra ked sa dozvedela , ze budu mat dieta, tak druhej neveste povedala toto "Predstav si, budeme mat svista v rodine!" ...no nenasralo by ta to? moji rodicia maju vela vnucat a na kazde sa tesili ako by bolo prve ... aj ked sme zo si robili zarty, ze babatka v nasej rodine uz nie su zaujimave, lebo je ich vela 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ale naozaj len zo zartu

e_l_e_n_k_a
27. dec 2011

@tetapetra dufam ,ze sa stihne psychicky pripravit, aby sa nedajboze z tolkej, pre nu,"radosti" psychicky nezrutila.... sa jej spytaj, ze kedy bude pripravena psychicky,zeby si mohla babatku povedat, kedy moze prist na svet... ta aj moja je vselijaka,a teraz vobec nekomunikujeme par rokov, ale ked sa deti narodili tak sa tesila, ci to bolo prve vnuca, alebo 4. ci 5. ....aj ked ju nemam rada , ale v tom by som jej krivdila keby som tvrdila opak... bud rada ,ze je 500 km od teba, ja som musela odist cez 2000 ,aj tak nas stale ohovara....a co sa jedla tyka, tak ta moja, si raz na oslavu,ktoru sme my robili, doniesla komplet uvareny obed.... tak mi to pripadalo, ze ja varit neviem...... a zakusky raz "nechtiac" vysypala.... na vlastne oci som videla ako ich zhodila zo stola...nevsimla si , ze dvere do druhej izby boli otvorene..

e_l_e_n_k_a
28. dec 2011

@lalia2 nic v zlom, ale drzal ti niekto noz pod krkom,aby si prijala tak drahy dar? Ked nieco nechcem tak, to moze darovat aj sam prezident a neprijmem to !!!!!!! A svokre by som povedala, ze ked sa tomu pultu tak tesi, nech si ho zoberie,ze ja ho nechcem....teda ja by som to ani povedat nemusela,lebo to co nechcem, tak do mojho domu nevojde,zvlast ked upozornim na to ze si to neprajem. Ja tiez nie som za drahe dary, a radsej sa tesim z malickosti.... 🙂

lalia2
28. dec 2011

@e_l_e_n_k_a
vieš elenka, ja som dva mesiace vkuse omieľala, že nechcem nič veľké, drahé, stačí maličkosť. Potom som dva týždne vkuse omieľala, že nechcem autosedačku, ktorú chceli kúpiť. Stojí to veľké prachy, ja som si zaobstarala lacnejšiu z mk, tak načo. A potom som dva týždne vysvetľovala, že nechcem pult. Snažila som sa pekným, milým slovom, veď sú sviatky, nechcela som sa s nimi hádať. Ale stále hovorím, že u nás sa dávajú maličkosti a ver mi, že to ma poteší viac, ako drahý pult, ktorý je podľa mňa zbytočný, zvládla by som to aj bez neho. A keby som to povedala drzo, tak už neviem, ako by na mňa pozerali. Vraj to mám brať aj tak, že oni tu nebudú, keď sa malé narodí, tak preto. Ale aj tak.
No ako som im to mala vysvetliť? Švagrinej som napísala, že ak kúpi drahú vec, tak sa nahnevaám. A som im napísala, že ak chcú, tak sa nám zíde vanička pre malé, to nie je drahé a to by ma potešilo. Tak kúpili pult so zabudovanou vaničkou. A vysvetlenie? Veď vraj som im písala, že chcem vaničku.
Ja neviem, možno tu pred vami vyzerám ako nevďačnica, ale proste mne to vadí a ešte keď mi včera volala svokra, že aká je rada tomu pultu, tak som si hneď pomyslela, nech si ho nechá. A vieš si predstaviť, čo by bolo, keby som jej to povedala? Proste milé slovo nezaberá a ja viem byť aj rázna a drzá, ale to by už bol koniec... Lebo všetci sa tam rozplývali, aký úžasný darček to je.

eeffka
28. dec 2011

@lalia2 nechapem ze dar sa ti nepaci si ticho a vezmes ho , moja svokra sa vynimocne opytala ci si nieco nezelame, zelali sme si paplon (200*220), ok, al enedalo jej a kupila aj postelne nean, lebo asi nemame 🙂 hlavne ze uz 7r taky isty len stary mame, cerveno cierne postelne s kruhmi , ma skoro vystrelo. Moj komentar? je to otrasne dufam ze blocek mate na vymenu, a postelne ostalo u nich, a to nie je 1. vec co pojdem vymienat nech sa aj oduju. Uz som im takto zrusila servis riadu, prehoz na postel ktory dostali na fotke ze TENTO a prislo dake zebrovane nieco, zopar kabeliek a veci pre malu, ja sa neviem pretvarovat jeeeeej ake super ked je to otrasne a nechcem to. Muz to iste. Nememu decku ani vlastna mater nerozumie...

staronova
28. dec 2011

@lalia2 ja som mala slobodnu krstnu mamu pre moje deti. Vždy kupovala a ja som jej vždy omieľala to čo ty. Že nechcem,že jej to nemám ako oplatiť. Raz na mna škaredo pozrela a povedala mi, že nech už jej nič také nehovorím, že ona chce dať a nech to neriešim. Od vtedy neriešim tieto veci.Je na každom kolko investuje do darov. Nik ho nenúti. Nevšímam si to aj ty a rob ako to ty cítiš. Na koľko máš a nie kolko ti kto dal. Ak sa to im prestane páčiť tak ti nedajú ani ony a hotovka. Hlavne sa nauč nemať výčitky za niečo , za čo nemôžeš.Nech majú oni, že ťa neposlúchli, ked dostanú menej.

lalia2
28. dec 2011

@eeffka veď som v príspevku predtým napísala, že som nebola ticho, že som to dva mesiace vysvetľovala a ani som sa netvárila nadšene. A možno tvoja svokra sa neurazí, keď sa ti to nepáči a ideš to vrátiť, no na mňa by sa nahnevali všetci. Aj keď mi ho doniesli, tak som sa netvárila nadšene, vymeniť sa to nedá, lebo je kupovaný v čechách. Svokra povedala, že to sa môže posunúť ďalej, akože im, keď budú mať bábo, no pochybujem, že ho budú chcieť už použitý, keď majú na to, aby to kúpili nám. Tak hádam svojmu nedajú použité. A jasné, že im to vrátim. A ako som to nemala prijať podľa teba? Ako som to mala vyriešiť? Ešte k tomu, aby sa na mňa všetci neoduli?

nelinka0401
28. dec 2011

no baby ked to tu čítam ako ste neni spokojné s darčekami až vám ticho závidím 😉 😀 moja svokra býva od nás 2km a ani si na nás počas celých sviatkov nespomenula,až na 1 sms na vianoce..a ked sme jej volali,teda mm,že či prídu ,že malá sa pýta či chodil u nich Ježiško,tak pohotovo odpovedala,že ona im nič nekupovala..no neviete si predstaviť moje nervy..ja od nich nič nepotrebujem a som úprimne rada ked ich nevidím ale aspoň deťom nejakú maličkosť..tak sme mali krásne sviatky..mm sa sňou hned povadil..ale aspoň jej konečne povedal,čo si všetko o tom myslí.. a ona??? stále hrá nechápavú 😠 😠 😠

lalia2
28. dec 2011

@nelinka0401 no ide aj o to, že tie ich darčeky nie sú také nezištné , ako by sa zdalo. My si to odmakáme celoročnou starostlivosťou o svokru a všetko s ňou spojené. Keby som ju videla raz do roka, tak tiež radšej našetrím na drahý dar a mám svätý pokoj od nej. Viem, že to možno znie kruto, ale oni to tak robia. A nám tiež kúpia, aby sme sa starali. A raz to bude určite vykričané a to nechcem. Lebo nič nepýtam. a ešte nech mi to niekto niekedy vykričí...

mihouk
28. dec 2011

@lalia2 Mas to ako zacarovany kruh a nepomozes si. Oni su taky a nic to nezmenis. Uz kasli na to aj ked ta to stale stve a to ze im ten prebalovak ponuknes ked ho budu potrebovat je celkom dobry napad, ked ho odmietnu, mas po probleme, lebo ty si chcela pomoct. Teraz sa uz koncentruj na malickeho, to je to najhlavnejsie. 🙂

mirkave
28. dec 2011

babulky,dnes bola u nas svokra.akoze vianocna navsteva.predychala som to.ale urcite ste ziadna nedostali to co ja.ja som dostala od svokry na vianoce vegetu 😀 😀 😀 a aj dozu ku nej .ze nevedela,co ma kupit a tato vegeta je zevraj najlepsia...... parada ze? 😀 ja sa musim smiat jak hovado 😀

tetapetra
28. dec 2011

@mirkave ja papuce, napustene naftalinom a mam pocit, ze som ich videla uz minuly rok 😀

tetapetra
28. dec 2011

@e_l_e_n_k_a predychavam, predychavam.

ninka23
28. dec 2011

Tak môj muž dostal od svojej mamy ( teda od mojej svokry) SMS, že ona mi odpustila ... 😲 😲 😲 Len stále neviem, čo mi odpustila, ľebo k tomu nič viac nenapísala... Nerozumiem tomu, lebo oni ublížili nám a do dnes sa neospravedlnili, ani jedno "prepáčte" nepovedali ani to, že by ich to mrzelo.

mirkave
28. dec 2011

@ninka23 a toto je to najhorsie.ze ti odpustili?????a co take pre boha?to by ma taaaaak nastvalo az no.ked nic zle nespravim,tak co mozu odpustat?oni nikdy nic a my aby sme sa plazili po zemi na kolenach a prosikali o odpustenie?ale za co????to ani oni sami nevedia 🙄 .ale stareho psa novym kuskom nenaucis a vysvetlovat im,ze pravda je niekde uplne inde nema zmysel.a toboz,ze to oni su ti,co spravili niekde chybu.....co uz.ale mas odpustene 😀 ja by som napisala spatne sms,ze oni odpustene nemaju.a bolo by vybavene 😅

nancycka
28. dec 2011

no holky, citam tu tieto prispevky a je to fakt sila.....aj ja som toho nazoru, ze od svokry co najdalej....ja mam zatial stastie, ze moj muz svoju matku nemoze ani citit a vzdy, ked na mna kyda, sa ma zastal, on ju nemohol citit uz ked bol maly. mne je za mojou mamou smutno, ale tiez dokaze mat nejake blbe komenty, tak som tiez rada, ze som 2000km daleko, sice by som bola rada, keby nejake buduce babomohla prist castejsie pozriet, ale iste by sme sa na niecom chytili. normalne mi odlahlo, takto sme dvaja, co porobime, to mame, obcas mojho uzemnim, ked vymysla....prajem vam vsetkym, co mate take hnusne svokry,aby sa coskoro polepsilo. ja este cakam, co bude nahodou vyvadzat svokra, ked zisti, ze som tehotna - zatial nie som, ale dufam, sa tak stane coskoro. len nech pride, uz dlho ma u mna ucet, ja som bola vzdy slusna, ale teraz jej to spocitam tak, ze ma nespozna, babizna jedna sprosta. vo vedlajsej izbe vykrikovala, ze mna v dome nechce, ved to ani nie je jej, ale jej syna, lenze pozemok pod domom je jej, ved aj syna uz chcela vydedit kvoli mne, nieze by bola stastna, ze syn sa konecne usadil ako posledny z deti. ale ako som pochopila, ona ho nemoze vystat, lebo ostatni surodenci jej aj dusu zapredaju, len aby boli zadobre, on povie do oci, jeho zatial neskrotila. nechcela som tomu verit, ked som ho spoznala a len mi to rozpraval, ale odvtedy som ju zazila a nemienim ju tolerovat. a hlavne tu na sardinii, ked zena prekroci styridsitku, stane sa neznesitelna, nema ziadne hobby, je kysla, tak ju ani muzi nechcu, vsetko chce komandovat, otrasne zenske. nasa slovenska mentalita je sladsia, miernejsia....ale niektore zenske su fakt sproste, s touto sme sa videli len obcas, aj to nakratko, ale za to, ze syn je so mnou, mu narobila take problemy, skoro sme ostali na ulici, bez nicoho, chudak, ako trpel. tak som olutovala, ze som bola vzdy zdvorila, teraz by som ju poslala do riti jedna radost a este by som to aj oslavila. uz ma prestalo bavit furt trpiet nejake urazky, mam uz toho dost, ze som cudzinka. tak tvrdo na svokry treba podla mna.

lili_mia
28. dec 2011

@ninka23 také poznám 🙂 to tak moja mama .. niečo spraví, dlhodobo sa to zbiera a ja občas vypením, nakričím a podobne .. potom ona dôjde, že mi odpúšťa to ako som na ňu vyletela a zase sme pri tom, že ona si nie je ničoho vedomá .. ona s kľudom lozí za mnou do izby, ked mi príde balík z pošty, alebo dôjdem zo svojho osobného nákupu .. že je iba zvedavá, čo som doniesla, tak prečo ju vyhadzujem a že čo si to k nej dovoľujem a pod 🙂

mihouk
28. dec 2011

@mirkave Ale to je veeeeelmi premysleny darcek!!!!! Kazdy krat ked otvoris skrinku budes sa musiet pozriet na dozu vegety, ked ju pouzijes, tak si na nu musis spomenut... VYHOD TO!!!!!!!! My sme dostali spolocne s mm peniaze a ja som mu dovolila mu kupit si za ne kosele do roboty, takze som vlastne nedostala od nich nic, ale vyhovuje mi to, aspon s nou nemusim vegetovat ako ty 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝

marecek1
28. dec 2011

@mirkave že vegeta.. trápnosť niektorých ľudí nepozná hraníc.

na jej najbližší sviatok jej kúp rovnakú a rovno kilo cukru alebo múky, a povedz, že tá jej dóza s vegetou je taká úžasná, že si neváhala dopriať takúto radosť aj jej.

mirkave
28. dec 2011

@mihouk ved to.stale ju budem mat na ociach 😀
@marecek1 vidis-super napad.nabuduce kupim to iste a nemusim rozmyslat 😀

mirkave
28. dec 2011

@tetapetra no mne by sa veru nejake domace papucky aj hodili 😀 .nemam rada ponozky a aj tak skoro stale len polihujem zababusena v paplone a vtedy mi ponozky strasne vadia.nevymenis vegetu za papucky? 😉 😀

adkoalauri
28. dec 2011

@mirkave
@mihouk Túto vašu konverzáciu som hovorila manželovi- keďže som sa smiala pri počítači, a on, čo dobré tam je, spolu sme sa zasmiali a on hovorí: teraz som počul vtip: Svokra je ako vegeta, mieša sa do všetkého 😀 😀 jaj, ho ale ľúbim 🙂

e_l_e_n_k_a
28. dec 2011

@lalia2 presne ako u nas!!!! ja som tiez stale omielala, ze nechcem drahe dary, ale mali to na haku. najradsej mam malickosti, ale prijmem aj drahsi dar,ked viem, ze je od srdca!!!!!
-.ani ja , ani manzel sme od ich rodiny drahe dary nechceli, lebo potom kde aka babizna z ich dediny nam povedala,ze svokrovci nam kupili taku a taku vec, a za tolko penazi... a my len tak sme ich odbili s malickostou....
...a ver tomu, ze ja som bola v takej situacii ako ty, neslo to podobrom.... a tak som jedneho dna razne odmietla otvorene jednu vec za 6000, o ktorej tiez som pred tym ,tak ako ty povedala, ze ju nechcem!!! a povedala som svokre , ze ja som si to objednala uz ale s viacerymi funkciami a za 12000,-sk. skoro ju rozpucilo od jedu. som jej povedala, ze nech si to pekne necha , ze jej tiez treba nove.....no a vies co som musela urobit, aby som to dohrala do konca ako sa vravi???! ...pozicala som si od sestry 12000,- a sla som si to kupit.... a tak svokricka prestala drahe dary nosit , a zacala sa stazovat , ze darceky od nej su mne, chudere, tak ma nazvala,....malo... a tak ju manzel vyhresil... a stale si nieco nasla... my sme si manzelom vraveli, ze sme my urobili chybu , lebo hned na zaciatku sme jej mali ukazat kde je jej hranica.... teraz nie sme niekolko rokov v kontakte a stale nas ohovara.... asi jej to robi radost , a ja jej ju doprajem 😀 .... alebo ju mozno zerie to , ze uz nam nema co vycitat...drzim ti velmi palce!!! a konecne ukaz kde su hranice, lebo budes nestastna!!!! tak v kratkosti taky mini pribeh : znama sa vydala, byvali u svokry, tiez sa bala ozvat, doslo to tak daleko, ze ked prisla s malym s porodnice, na chodbe jej ho vzala z ruk a odniesla do svojej izby, zo slovami, ze ona sa bude o neho starat, ze mať (tak nazvala mladu mamicku) ho bude len kojit a plienky prat.... o 5 dni sa stahovali do podnajmu , do mesta,kde jej manzel chodil na tyzdnovky (150 km)a svokra jej dieta od vtedy nevidela (9 rokov ), a nevidela vobec ani ich dalsie dve deti.... ☹ jej manzel k nej ide obcas na navstevu, ale deti jej nedonesie ,trva na tom , ze sa musi jeho zene ospravedlnit.... tak nevieme kedy sa toho docka.. TAKZE UROB RAZNY KROK, KYM JE CAS!!! naozaj ti fandim a veeeeeeeeeeeeeeeelmi drzim palce, presla som si tym tak viem ako ti je. 🙂

mihouk
28. dec 2011

@e_l_e_n_k_a Pekny pribeh, lenze aj v tvojom pripade manzel stoji a stal pri tebe, pri @lalia2 nie, takze vpodstate bojuje s veternymi mlynmi. Pokial jemu nedotukne, ona si nepomoze, takto sa spravali odjakziva a taky votrelec im predsa nebude menit zabehnuty rodinny sistem. Este ma napadlo @lalia2, keby tvoj muz zacal zarabat hrozne peniaze, tak aj tak chodi stale mamicke pomahat a samozrejme drahe darceky samozrejmostou???? Treba uz len dufat ze po prichode maleho sa mu zmenia priority k dobremu.

mihouk
28. dec 2011

@adkoalauri Ocividne tento vtip pozna aj @mirkave svokra 😀 😀 😀 😀

e_l_e_n_k_a
28. dec 2011

@lalia2 a este jedno ...svokra ti uz pri darovani povedala, ze sa to moze posunut dalej???? tak aky je to potom dar? ziadny! mali vam dat nieco co ostane vam, nie co sa da posunut dalej... cista vypocitavost... smutne ☹

e_l_e_n_k_a
28. dec 2011

@mihouk aj ja som isty cas bojovala...az po nejakom case mu dotuklo 🙂 ...okrem ineho aj to, ze jeho rodicia ma maju za votrelca.... a naozaj prajem kazdej zienke aby stal pri nej muz,tak ako stoji pri mne.lebo nie kazdy sa dokaze vzdat rodiny kvoli zene.....moj to dokazal, aj ked ako sam vravel stal medzi dvoma mlynskymi kamenmi.... skusal co sa dalo, dobre aj zle.....ine vychodisko nebolo , len prerusit uplne kontakt.... a mame pokoj

mihouk
28. dec 2011

@lalia2 Vidis, predaj to dalej, ked to uz nebudes potrebovat, kupis za to nieco co potrebujes a ked bude svokra pindat, tak si daj pozor aby to hovorila pred mm, aspon uvidi, ze aj ked je to darcek, tak nad nim maju moc rozhodovat. 😉 Pripomina mi to mojho svokra, ja som presadila, ze mu nic nekupujeme, iba mu davame peniaze, lebo ked mu nieco-hocico kupis, tak nesies za tu vec dozivotnu zaruku a aj tak to nie je dobre. Pred par rokmi sme im kupili Brita filtrovaciu konvicu a v lete nam poslal po svagrovi digitalny display, lebo uz nefungoval, takze ho musel vypacit. Tak som to zobrala a hodila do kosa, nasa konvica je starsia display este stale funguje, nebudem riesit hovadiny. A to nehovorim, ze sme ich niekolko rokov zasobovali filtrami, ale aj tomu som urobila koniec, nech si kupuju sami. Vo february ma svokor 60tku, tak mm napadlo ze sa mu zlozime na tablet, lebo asi ho chce, ale ked sa stary nevyjadri co vlastne chce, tak zase bude mat smolu, nememu decku ani vlastna matka nerozumie. Ja nie som jasnovidec, ak sa nevie ozvat, tak bude mat smolu, lebo ked sa ho pytas, tak povie ze nic nechce a pritom tajne dufa. Aj tak mu ale dame iba peniaze a hotovka, nech si zvysok doplati, aby som ja drzala zaruku na tablet a k tomu mat este svokru na skype kazdy den, lebo tym padom svokor posunie svoj pocitac starej...... A co som uz nacisto zosalela????

e_l_e_n_k_a
28. dec 2011

@mihouk dobry napad s tym predajom!!! super!