Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

kkristin
3. feb 2012

@kkristin osobne si myslim, ze nic ine ako samota v ktorej ostane a trpkost ju nevyliecia....

lvka
3. feb 2012

Mate niekto skusenost s extremne dobrou svokrou? Az tak dobrou ze je to zle?

kkristin
3. feb 2012

@lvka nie, ale ta moja tak najprv vyzerala az sa z prilis dobrej stala prilis zla... 😉

lucinika
3. feb 2012

@kkristin moja rec 😉

lvka
3. feb 2012

@kkristin nestras 🙂

kkristin
3. feb 2012

@lvka No ja nestrasim, nemusi to tak byt u vas ale ked som ja mojej svokre prvy krat povedala ze az moc je toho, ze s nou naozaj nechcem byt kazdy vikend a mame aj vlastny zivot tak sa zrazu uplne otocila a bolo peklo 😉

kkristin
3. feb 2012

@lucinika no ja som zistila ze to proste inak nejde, starych ludi nezmenis, kym nepocitia, ze nemozu a ze to nedovolis tak ta budu valcovat kym sa da....

lvka
3. feb 2012

@kkristin noooo kazdy vikend 🙂 a uplne najlepsie kazdy vikend dieta u nich a bez nas nech si oddychneme... ;)

kkristin
3. feb 2012

@lvka no my cakame babo az teraz a odkedy vie ze som tehotna tak nic, kedze sa nebavime...
ale u nas to bol kazdy vikend cely vikend, snaha o spolocne dovolenky a podobne, az som povedala nie...no a to som podla nej nemala 😉
som zastanca toho si sadnut a narovinu si veci normalne vysvetlit v dobrom...povedat ze si to velmi vazite a ze vam pomaha ale chcete si uzit male aj vy dvaja spolu ako rodina....ked je normalna sice jej to luto bude ale pochopi to...

kamoni
3. feb 2012

@lucinika...tak to mas dost podobnu situaciu.Presne viem co si zazivala a ako ta to trapilo,ved kto by chcel dobrovolne zle vztahy a zit v hadkach ....a teraz sa svokrovci nebavia ani s tvojim muzom?Po poslednej hadke zrazu svokra nevolala synacikovi /predtym skoro dazdy druhy den/..Nastvalo ich ze sa ma zastal.Len to bude zas otazka casu..zachvilu zas dalsie hadky.

lvka
3. feb 2012

@kkristin ano aj ja, a to uz som skusila... Lyzovacka s nimi, povedal manzel ze nebude moct tak ze ok tak ja a maly... Ja ze nie, aj tak este volala ci urcite.. Nech nekupuje uz hracky - nemame to kam davat, VZDY nieco prinesie- tak ok, usila, aaaano usila 🙂 ked ideme k doktorke a ona o tom vie, vola aj niekolkokrat, ako sa mame... Najvacsi problem - kedy im uz dame aleho aspon na noc... Minule ho strazila cely den, tak mi stihla umyt chladnicku a zrkadlo v kupelni, a to si dovolim povedat ze man poriadok, vysavam kazdy den atd... Takze ona je fakt strasne zlata, naozaj, ALE...

kamoni
3. feb 2012

@kkristin Viem ze vela zien ma problemy so svokrami,ja som to nikdy nechapala ze preco a az ked som sama nespadla do tochto problemu.Ani mi sa nebavime ,nevolame...len ona chce chodit casto vraj za synom a vnuckou mna ma na haku davno.Robi proste zle,a potom chce aby som jej davala malu ked sa ku mne tak sprava.Nevies co prezivam ked pride a davame si najavo ze sa neznasame.

kamoni
3. feb 2012

@lenka26386 Nebyvam nastastie so svokrovcami,ale byvaju blizko nas......neviem ako je to zo zakonmi ale vraj niaky vydali aby aj pribuzny a stari rodicia mali narok vidiet vnucata....prave ze neviem ci sa jedna len o navstrevy vnucat alebo aj sa staranie o nich.

kkristin
3. feb 2012

@lvka 🙂 no s tou lyzovackou to poznam, my sme odmietli dovolenku a este nielen ze 3 krat volala, ale osobne este prisla na navstevu...
ale mozno by bolo fajn, keby to miesto teba riesil hlavne mm....
povedal jej, ze nech netlaci, a ze trosku povolit by bolo fajn, a ze ked u vas strazi maleho, ze proste nech neupratuje, ze proste mate nejaky system a ze je to vas byt, ze si to neprajete
alebo to povedat svokrovi, nech jej trosku dohovori, alebo ju zavolaj na kavu, chodte len vy dve a uprimne od srdca jej povedz ako to citis...ze to nemyslis v zlom, ale ......a ty uz vies co vsetko...ale robila by som to len vy dve, predtym o tom iformovala manzela, a isla niekde mimo bytu ich alebo tvojho....tzv. neutralna poda 😉

kkristin
3. feb 2012

@kamoni a partner ma aky postoj?to je dost podstatne....a byt je koho??tiez podstatna info....a dalsia vec, aby som ti vedela nieco povedat k tomu...

vemala
3. feb 2012

No tak zienky moja skusenost je podobna ako napisala lefika 20.septembra 2007.Len u mna bol ten zly svokor.My sme ties byvali s priatel u svokrovcov (chceli spre opravit taku starsiu cast domu a byvat tam).Svokrovci sa strasne tesili na malu a svokra hlavne pre to ze ona vzdy chcela mat dievcatko no mala 3 chlapcov.Vsetko sa to zacalo asi po mesiaci ako sme sa tam nastahovali.To som bola este tehotna zostavali mi neake 3 mesiace do porodu.Svokor nam zacal vycitat ze sa mina vela vody a plynu (voda sa ohrievala plynom),elektriny a tak dalej tak sme nakoniec zacali hladat byt lebo uz som to tam nezvladala a priatel je ties dost vybusny tak sa len hadali s otcom.Ked som porodila (to sme tam este byvali) tak sa svokor zacal ospravedlnovat a tak aby sme ostali ze on prestane,chodili malu stale kocikovat co mi vyhovovalo lebo som bola po sekcii.No nevydrzalo to ani mesiac a zacalo sa to znova a to som uz ani ja nevydrzala a povedala som co si myslim co sa svokrovy samozrejme nepacilo,a tak nas proste vyhodil.A si predstavte ze svokra si ho este zastavala,co ma nahnevalo tak sme sa odstahovali a do teraz sme s nimi neprehovorili a malu vobec nevydeli.A teraz je nam samym uplne super aj ked som koly tym stresom prisla o mlieko a malu som kojila len asi 2 tyzdne.Tolko moja skusenost

alenka600
3. feb 2012

Baby, len pre pobavenie vam napisem ako je to u mna. Moja svokra sa tvari, ze je strasne zlata, ale moj manzel ju ma plne zuby a nedviha jej telefon, nechce ju vidiet, jej listy hadze do kosa a nezela si aby videla nasu malu. A ona byva daleko od nas a sama si netrufne ist autom taku dlhu trasu. Takze mam problem vyrieseny bez toho aby som sa musela rozculovat 🙂 Drzim vam vsetkym palce a prajem vela sily a pevne nervy!

vemala
3. feb 2012

@alenka600 blahozelam no tak to mas fakt stastie 🙂 po nasom zazitku priatel ties uz nechce svojich rodicov ani vydiet.Este ze aspon moja mama je normalna,dost nam pomaha 🙂

kamoni
3. feb 2012

@kkristin byt sme mali kupit spolu lenze vdaka nej sme sa rozisli tak ho kupil sam lenze sme sa znova dali dokopy ze si podiel odkupim.Moj partner je na mojej strane..ale..vzdy mi vravi ze su to jeho rodicia aj ked su taky aky su a tiez vidi ze to prehanuju ale nechce hadky,tak sa snazi s kludom riesit,lenze ona ho nepocuva a robi si po svojom aj ked jej povie ze pride ked ich zavolame ona na to povie ze ona si pride kedy ona bude chciet ze mna sa pytat nebude.Potom sa urazi na tyzden a za tyzden zas zavola synovi lebo on za nic nemoze to len ja.

kkristin
3. feb 2012

@kamoni tak v tvojom pripade by som to riesila tak ze si sadnem s partnerom a dohodnem sa s nim tak, ze vsetky navstevy svokry budu dopredu ohlasene...ak nie:
vezmem malu a idem s nou prec, na prechadzku a vratim sa az ked tam nebude...
ale najlepsie by bolo ked /a chapem ze je to jeho mama/ by povedal mame ale v tvojej pritomnosti /to je dolezite/ ze odteraz sa kazda navsteva bude hlasit a ty s nou ako matka dietata musis suhlasit, a ze to je pre dobro vsetkych a ked to neude respektovat tak aj on bude nuteny aj on vyvodit dosledky nerespektovania vasich dohod a vyzadovala by som od neho, ze ked ty jej nezakazujes kontakt s malou, tak nech on je dosledny v tom, aby sa respektoval tvoj postoj...inak to budes riesit tak, ze vzdy s malou odides

kamoni
3. feb 2012

@kkristin ano dobre riesenie a mas dobry postoj,lenze uz sme jej to povedali a ona prisla bez ohlasenia tak sme ju nepustili.Vztahy su uz take zle ze aj ked pride len po sebe hucime a zazerame a som stale nervozna z jej navstev a prenasam to na vsetkych.Tak uz som jej povedala ze k nam nech pride raz za mesiac,partner nech si tam k nej chodi kolko chce /nechodi k nej moc lebo stale do neho tlaci /a ked bude mala vacsia nech k nej chodi bezo mna...A zas je ohen na streche ...proste ma ta zena psychicky nici.

kkristin
3. feb 2012

@kamoni tak ked ste ju nepustili raz, preco ste v tom ked sa neohlasila nezotrvali?aby vedela ze to myslite vazne?
ja by som trvala na tom od partnera by sa jeho matka ku mne chovala s respektom....a ked to nevie / a nerespektuje ani muza/ tak by som proste zvolila jedinu cestu ktora je mozno, vzdy odist s malou prec...ale naozaj vzdy, aby pocitila co moze stratit.dosledne kazde rozhodnutie doviedla do konca.
Ja osobne by som malu k svokre nepustala s manzelom, kedze aj to viem co dokaze sposobit...a ver mi, nieje toho malo /svokra nevychadza ani s druhou nevestou u nas, takze ona od nej viem co to znamena do detailov/
A aj mna nicila, ale proste som si jedneho dna povedala /ked uz som mala nalomeny vztah aj zdravie/ ze stacilo.
Racionalne bez emocii som si zhodnotila situaciu a nasla sposob akym s nou vybabrat. Uprimne a racionalne si sadla s manzelom porozpravala sa s nim /u nas je dohoda, ze k nas chodit nemoze/ a ziadala od manzela nie aby sa nerozpravl s mamou, ale aby mama nechodila do bytu, kde si TY pani domaca. Musi sa aj on ako muz sa vediet nejako zachovat a ked to nevie ries to odchodom s malou, ale nie raz, dva krat ale vzdy

lenka26386
3. feb 2012

@kamoni neviem či teda sa zákon nezmenil ale určite by som zašla na úrad práce socialnych vecí a rodiny - na socialku a tam sa popítať na konkrétnu vec vysvetliť čo svokra tvrdí určite ti tam poradia. Len sa opýtať na ten zákon. A nehnevaj sa ale ja by som jednoducho ak sa svokra dopredu neohlási a došla by dala ultimátum: buď teda pustila by si ju ale s tím, že s malou bude v byte s tebou alebo može ísť domov... Ja som strašná britva 😎 Vieš popíšem ti moje prvé stretnutie so svokrou 😉 no došli sme k nej na východ cesta 4 hodiny autom vošli sme do domu pozdravila som, zoznámili sme sa podali ruky úsmevy.... Mala tam nejakú susedu akurát... no a hneď prvá otázka : Chodíš do kostola???? A ja, že : Nie ja som neveriaca 😎 no a ona mojmu milému( jej synovi) TO ČO SI MI SEM DOVIEDOL TAK TúTO ZA NEVESTU NIKY NECHCEM TO ČO Má BYť!!! No mna tam skoro šlahlo mne bolo do plaču ako ma strápnila , od vtedy som na nu velmi tvrdá a naozaj to zabralo teraz keď aj začne radiť čo sa patrí a čo si ludia povedia.-(pre mňa sú tieto veci povrchné) ja jej rovno poviem: ja som sa vás nepýtala ja vám to len oznamujem... Ja som si stanovila hranicu a vie pokiaľ može zájsť a keď ju prekročí už vie, že čo ju čaká. Nechcem tu ešte pripomínať , že sa stalo mnohokrát, že starý rodičia uniesli vnúča bol to extrém samozrejme ale ja by som sa bála tiež či jej dá napapať kam s nou chodí čo jej rozpráva detičky sú velmi citlivé a pamätajú si .....

kkristin
3. feb 2012

@lenka26386 Lenka, ziaden zakon /teda aspon co ja viem/ nehovori o tom, ze ona ma nejake pravo!!!! nema, pokial je ona ako matka sposobila, ona ako babaka moze velke nic!!!to je len jej vymysel, cim ju blafuje!
takze to by som ani neriesila...ja si myslim ze treba mat trosku odvahy, guraz veci riesit, a nie sa nechat udupavat...co si nevydobijes to nemas. Ja osobne sa riadim heslom, ked mi niekto ublizi svojim chovanim raz je to jeho chyba ak druhy krat je to moja hlupost, lebo som to dovolila.A verte mi moja svokra je silny super, ale vzdy plati, ze treba nechat hysteriu bokom a zacat uvazovat a riesit veci hned s rozumom, cim viac posuvame nase hranice tym tazsia je cesta spat...

lenka26386
3. feb 2012

@kkristin súhlasím veď sa mi zdalo, že tu už bola podobná téma a vyjadrili sa, že nemajú právo starý rodičia ... Len keď nám neverí ,že nech sa ide opýtať. Viem, že sa snaží zavádzať svokra a zastrašovať... A ja by som určite nemala problém svokričku v sekunde otočiť vo dverách, raz som pozerala takíto rovnakí prípad v súdnej sieni na jojke a veru svokrička sa vyhrážala aj na súde ,ale nič nezmohla keď si to matka neželá tak nezmôže nič...., a zakázali im styky s vnúčaťom 😔

kkristin
3. feb 2012

@lenka26386 ja som dlho mala milucku svokru, kym som robila vsetko ako chcela, a ked uz nie tak uz z miluckej svokry bol doslovny diabol...rychlo som vytriezvela, takze ja tiez nemam problem s prehladom ju otocit, avsak u nas su vztahy take, ze sa uz rok a pol nebavime a ma zakaz vstupu do nasho bytu a v podstate sa nestretavame, vidime sa tri krat do roka na rodinnej oslave /nie jej, ale inych clenov rodiny/...
a musim povedat ze odvtedy mam svaty pokoj a klud...
ja si myslim, ze svokra kamoni, len skusa a blafuje a strasi, a kedze ona si to necha tak sa v tom evidentne aj vyziva 😖

lenka26386
3. feb 2012

to ma mrzí, že to tvoja svokra nechala zájsť až tak ďaleko... vieš síce moja.. budúca .. svokra zistila, že som silnejší súper aj teraz vidím ako si občas zakusne do jazyka vie, že ja si stojím za svojím a riadiť môj život si od nej nenechám... Prečo ludia majú stále chuť riadiť druhým ich životy? Pritom mnoho krát majú bordel vo svojom hniezde? Tvoja svokra možno nemohla prekusnuť , že na teba to nezaberá... Je to ako hra kto viac vydrží buď sa podvolíš a budeš zničená čo môže viesť k rozchodu s priatelom, manželom alebo budeš síce najhoršia nevesta ale šťastná. Je to na @ kamoni veď ide o to či skloní hlavu a podvolí sa svokre čo 100% zaručuje, že by si potom dovolovala ešte viac a viac... a určite nepúšťať do bytu bez ohlásenia... Určite bude robiť scény , ale ona sama pochopí, že keď bude chceť vidieť vnúča nič iné jej neostane.

kkristin
3. feb 2012

@lenka26386 No bohuzial u nas svokra neskoncila pri diktovani do zivota, volneho casu a podobne, ale ponizovala a urazala, citovo vydiera, robila hystericke sceny, intrigy, klamstva a kopec veci...moja svokra nieje typ cloveka ktora by si pripustila, ze urobila chybu, jej pycha jej to nedovoli /cakame babo a myslim, ze tu tiez bude pycha vacsia, alebo dufam 🙂 / a kedze ja som dost tvrda povaha som si povedala dost....myslim ze si myslela ze po mesiaci dvoch pridem so sklonenou hlavou plakat nech su vztahy v poriadku, ale to sa nestalo... 😝
myslim ze najvacsi problem mojej svokry je to, ze som prvy clovek, ktory na jej hry, urazky reagoval nie s ignoraciou ale reakciou, potom skusila hysteriu a citove vydieranie az nakoniec trucovanie...a trucuje az doteraz 😝
a presne co sa tyka kamoni...ked bude chciet vidiet vnuca proste sa bude musiet vediet spravat...treba sa len rozhodnut...

lenka26386
3. feb 2012

🙂

adkoalauri
3. feb 2012

@kamoni zavri dvere a nepusť ju dnu! Ja som to spravila 2x a odvtedy vedie, že ak máme na nich čas a chuť, tak ich zavoláme. Lebo ak neurčíš pravidlá teraz, potom už bude neskoro ☹