Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

mataharyy
6. feb 2012

A někdy už jsou ty vztahy na takové úrovni, že ti dokáže opravdu neúnosně vadit i to jak někdo zavírá dveře, nebo zalévá kafe 😉 Takže opravdu je lepší tomuto předejít a někdy i dobrá hádka pomůže k pročištění vzduchu a vyjasnění určitých věcí...
Já neříkám že mě musí svokra milovat, nemusí... Jsme každá úplně jiná, s jinými návyky, jinou výchovou a jinými představami o životě, ale stačí aby se dvě strany respektovali a pokud se chce k něčemu vyjádřit, tak slušně a věcně, ne tak že mě pomluví po půl okrese, udělá ze mě krávu a pak si proti mě stoupne s falešným úsměvem 😝 Byl to boj, ale už se alespoň tváří že mě respektuje, což mi za daných okolností stačí...

katusska1
6. feb 2012

@chirabell ahoj, ja práveže s tebou súhlasím, ja priznávam, veľakrát mi vadili drobnosti, ale to už bolo následkom akejsi alergie na všetko, no neviem ako to nazvať. veľakrát som ostala zaskočená, a som rada, že som si povedala čo si myslím, a Marek mi za to nikdy nevynadal, práveže mi veľakrát povedal, že mám pravdu, a teraz si hovorím, čo viac možem chcieť? keď viem, že aj on mi dá za pravdu a obráni ma 🙂 lenže spočiatku som sa bála, presne ako si ty napísala, že nič rodičom nepovie, lebo oni dosť škaredo nadávali na manželku jeho brata, a jeho brat nič nepovedal, a keď som to videla, tak odvtedy ma to začalo nejako prenasledovať. ale to asi záleží od povahy chlapa... ja ani neviem kedy nastal taký zlom medzi jeho rodinou a mnou, ale tiež dúfam, že to bude fajn. odchádzam na vš bud. rok ak sa podarí a nechcem aby mal doma dusno. nedá sa povedať že zabudnem na to, ako ma titulovali, ale tak keď to tu čítam mohlo byť aj horšie 😀 veď uvidím ako sa všetko vyvinie...

katusska1
6. feb 2012

@e_l_e_n_k_a tak v tomto ja zas svokrovcov musím pochváliť ako dedko a babka sú dobrí, tešia sa na vnúčence (aj keď zatiaľ nie od nás), takže v tomto s nimi problém určite nebude, aj keby sa majú sami postarať o dieťa, to by som sa nebála. možno to občas trochu preženú, ale veď na to dedko a babka sú.

katusska1
6. feb 2012

@mataharyy presne! tak ako viem, že ohovárali pred nami manželku M brata a jej rodinu, to isté je aj o nás, ale zas ja ohováram ich na tomto fóre, takže sme si asi 1:1 😖 ☹

mataharyy
6. feb 2012

@katusska1 No jen je sakra rozdíl když tě někdo anonymně pomlouvá na fóru než když někdo tvrdí že jsi kurva a kdo ví s kým jsi si to děcko upíchla (běžné tvrzení), že jsi neschopná kráva, že se neumíš chovat, že jsi na někoho zlá, že týráš svoje dítě (řekl svokor alkoholik, co mlátil svokru) atp. na malé slovenské vesničce, kde se vše šíří rychlostí světla... Už se vůbec nedivím proč na mě někteří lidé (které jsem viděla prvně v životě) koukali jak na živoucí úkaz satana 🙄 A já rozhodně nikdy nechodila za její známou (nebo do obchodu) a nepomlouvala jsem je, zatím co oni to dělali naprosto běžně... A to že jsem se chodila vynadávat ke své kamarádce, nebo na fórum bylo v rámci terapie a akce "jak nezahlušit svokrovce" 😎

mata1826
6. feb 2012

@mataharyy tak tak v tvojom príbehu som sa našla s malým rozdielom ja som preplakala dva roky aby boli všetci spokojný až mi raz praskli nervy deň pred vianocami. Sú to dva roky ale je to vo mne už navždy. presne ako píšeš môj vzťah k nej je už alergický priznám si to snažila som sa robiť ústupky a mám kopec precavzatí že kôli manželovi ale akonáhle ju zbadám blok stres hrúza a pocit zúfalstva. máme postavený domček bývame pol roka a už zvažujeme predaj býva totiž 50m od nás ☹
niekedy už nevládzem neviem či mám plakať či kričať či čo už. som v stave žeby som sa bola ochotná aj rozviesť len aby som ju viac nemusela.

katusska1
6. feb 2012

@mataharyy aj mne to vždy pomohlo, keď som sem napísala, a samozrejme, aj keď som sa kamoškám a aj samotnému Marekovi posťažovala 🙂 lenže tých kamošiek čo by mali rovnaké problémy ako ja je v mojom okolí veľmi málo, vzhľadom na náš vek, málo ich má trvalejší vzťah, a predsa som potrebovala počuť názor iných v rovnakej pozícii, ako pomohli mi, keď som sa vyrozprávala kamoškám, ale moc nevedeli pochopiť ten problém, keďže to samy ešte nezažili.

katusska1
6. feb 2012

@mata1826 napr. ja viem ako škaredo sa vyjadrovali o švagrinej a jej rodine, pritom ja keď som išla k nej na návštevu, tak nemala som s nikým u nich problém, jej mama je veľmi milá... to z M rodičov srší niečo zlé, aj keď mala neter oslavu, tak svokra zahlásila, že prečo je tam aj švagrinej mama, a to ako má mať pre urodzenú zvlášť oslavu? veď je to tak babka ako ona... veľa vecí ma zarazilo čo sa stalo ☹ alebo odišla jej mama do kuchyne a už prevracali oči, no úbohé. podľa mňa sa také veci nerobia.

mata1826
6. feb 2012

@katusska1 no ja si tiež myslím. mne sa tiež uľavilo trošku keď som napísala bo včera boli u nás zasa a som potrebovala sa niekomu posťažovať. zrejme presne vieš ako sa cítim 😉

e_l_e_n_k_a
6. feb 2012

@chirabell mas pravdu..nezatvarat dvere... ale uz som tu to pisala,ze vcera som sa dozvedela,ze svokrovci sa chcu snami kontaktovat... teraz !! po 6 rokoch! ja neviem ako a ci vobec sa s nou budem moct rozpravat.... deti to absolutne zamietli,povedali razne NIE !! starsie dieta mi povedalo,ze ono si velmi dobre pamata na to ako kvoli nim chodili ku nam zo socialky a brali ich v skole na pohovory pred riaditela a tam boli aj policajti...ze toto by este vedel prekusnut,ale ze mi nadavala do spinavych ku.... rovno pred detmi, tak toto nie. ma 16 ,je to v podstate dospely clovek.co mam ho chytit za ruku a odviezt ho k nej??? a manzel na to reagoval slovami,ze clovek az vtedy zisti co mal,ked to strati... zaujal taky odmietavy postoj... ty ani nevies ako mna to boli,ze deti nevidia svojich starkych,ja som mala to stastie,ze babky z oboch stran nas videli vyrastat a nikdy neboli take problemy.... moja babka,uz nezije par rokov,ked sa dozvedela co moja svokra rozprava a to uplnou nahodou u lekara,lebo tam bola na infuzii a lezala za plentou...a prisla tam moja svokra a sestricka bola jej znama,no a tam sa zacala na mna stazovat ..stazovat?? lepsie povedane ohovarat..ale ona netusila ze za plentou je moja babka.dodnes nevie,ze si to vypocula.ked som v ten vecer prisla ku babke s detmi aj s manzelom,tak vravi mojmu manzelovi,ze nech sa nehneva a nech ide von,ze ona mi musi nieco povedat.. nepovedala mi nic nove,lebo tie reci sa uz ku mne doniesli...ale babka o tom nevedela,ja jej to nehovorila,predsa starsi clovek,nech sa zbytocne netrapi....aj som jej povedala ze ja s manzelom o tom vieme,ze nech sa netrapi,ze svokra ina nebude... vtedy babka strasne plakala...a vravela mi jednu vec : Odidte prec co najdalej ,lebo vy pokoja mat pri nej nebudete... doslo na jej slova,kym sme boli na sk ,nemali sme pokoj. ja som nemohla pracovat,lebo deti nechceli byt ani minutu same doma,do a zo skoly som po nich chodila,lebo sa bali,ci ich nahodou nestretnu....hrozne casy!!! ...aj sme parkrat boli za nimi na moj navrh,(uz aj ked ten nestastny zakaz stretavania bol,),nie manzelov,ten uplne rezignoval... a poslali nas pekne do pi.. a teraz sa chce kontaktovat... ja neviem co mam robit. mam pocit ze z nas ,ako myslim: mna manzela a deti.. len ja sama som ako tak ochotna sa s nimi udobrit... velmi ma to vsetko zerie z vnutra...vela ludi mi uz klepalo na celo,ci som normalna sa s nimi rozpravat...lebo to su ludia co maju pohnevaneho pol mesta...ale ,su to rodicia mojho manzela a stari rodicia mojich deti....tak co mam robit....

e_l_e_n_k_a
6. feb 2012

@katusska1 to prevracanie ocami velmi dobre pozname.....

e_l_e_n_k_a
6. feb 2012

@mataharyy ze v ramci terapie ....pekne si to napisala... skoda ze som o modrom konikovi nevedela v case ked mi bolo najhorsie.... ja som totizto absolvovala take naozajstne terapie u psychologa.... uz som nevedela co mam robit s nervami som bola v koncoch..1 rok raz do tyzdna som sedela u neho ,okrem prazdnin a dovoleniek,antidepresiva som brala 2 mesiace,keby toto svokra vedela,tak ma vyhlasi za nesvojpravnu,si myslim,ale ze ona so svokrom ma tam dostali,to by ani nespomenula.....vaha mi ukazovala 49 kg... teraz mam 61...aj to mi hovoria,ze este mam pribrat... ale tu sa da dobre vykecat 🙂

mataharyy
6. feb 2012

@e_l_e_n_k_a vždy je dobrý mít kde se vynadávat 😵

chirabell
6. feb 2012

@e_l_e_n_k_a nemas to jednoduche a mrzi ma ze su ludia ktori to dotiahnu az do takeho extremu...ale verim, ze ten extrem nie je u kazdej tu...neviem ako ti pomoct, ako to vyriesit ked si jedina z rodiny...jedine co moze je popriat ti, aby sa to vyriesilo tak, aby ta to cele nezozieralo...drzim palce 🙂

nana776
6. feb 2012

@chirabell koli tej toxoplazme ... mala som zvysene nejake hodnoty uz presne neviem coho ... vraj aby som to nedostala.zvysena hygiena,nechytat maso zeleninu atd atd ale neviem v rukaviciach sa mi zle vari takze len vsetko riadne umyvam...

katusska1
6. feb 2012

@mata1826 no, ja som sa kedysi cítila dosť bezmocná a mala som veľakrát sto chutí pred všetkými vykričať tú ich faloš, napr. minule S nadávala, že prečo švagriná malú nezbije, keď je zlá, lebo jej syn jej dá po riti a tak to má byť. ako, mne je jedno ako ju vychovávajú, podľa mňa švagriná má aj sama dosť rozumu na to, aby vedela čo má robiť. no a nastala taká situácia, že malá čosi neposlúchla a švagor jej pacol a svokra hneď - prečo ju bijete? joj, aj toto je maličkosť ale ja som mala sto chutí jej povedať že čo sa hrá na koho, preboha? veď najprv ju majú biť a pred ostanými, to už je jak anjel a med 😀 ach bože, dobre že som to ja prekukla... ale nikdy nezabudnem na to, ako nadávala veľakrát na metódy výchovy ich dvoch a boli sme u nich cez leto na dvore, malá sa jej vyšmykla a z hubky jej krv tiekla, ako sa to jej - skúsenej, mohlo stať? 😀 ako nepriala som malej nič zlé, aj tak sa z toho dostala, ale aspoň ostala svokra zarazená...

e_l_e_n_k_a
7. feb 2012

@chirabell dakujem 🙂 🙂 🙂 u nas uz je tato tema uzavreta ,deti a manzel sa rozhodli to ignorovat..mne ostava to len respektovat...

este jednu vec by som chcela dodat, to nie my sme ziadali zakaz styku svokrovcov k detom. bol to socialny kurator deti ,ktory im bol prideleny na zaklade udania mojich svokrovcov . nas na socialke... preslo vysetrovanie a psychologovia dali odporucania: pre zdravy a moralny vyvoj deti je nehvodne stykat sa so starymi rodicmi...a sudca vyhovel....takze tu plati prislovie :Kto druhemu jamu kope ,sam do nej pada....
my ako rodicia mozme dat len navrh na zrusenie. ale deti to odmietaju.

pampela
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mata1826
9. feb 2012

@pampela nie si egoista ja to chápem u nás to bolo tiež tak.
Ale už je koniec včera som sa s manželom dohodla že ideme od seba ja už ďalej nevládzem a keďže on nerobí nič aby ma podporil ale podporuje svokru tak končím. riešime to už nenormálnu dobu a sa to len stupňuje nechcem aby som si prestala vážiť ešte aj jeho. on je fajn otec aj manžel bol ale mamička urobila svoje a ja mám pocit že mi vybuchne hlava s toho premýšľania. je to strašné koľko dokáže zla narobiť jedna mama. teraz ma čaká ešte viac problémov doriešiť ale verím že všetko bude dobré a ja sa opäť naučím smiať budem sa hrať so svojimi deťmi naplno sa im venovať a nie stále tŕpnuť kto kedy otvorí dvere alebo bude čumiť cez okno a dobíjať sa dnu. tomu je koniec. Chcem aby moje deti spomínali na dectvo ako na šťastná a na maminu ktorá s nimi vyvádzala a bola usmiata nie na zakomplexovanú uplakanú večne nešťastnú strhanú pretože presne to zo mňa urobila. ani neviete dievčatá ako mi odľahlo.

mata1826
9. feb 2012

@katusska1 tak ja mám už pokoj 😉

pampela
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pampela
9. feb 2012

@mata1826 A prijal to tvoj manžel v pohode??? alebo mu to bolo aspoň trošinku lúto??

mata1826
9. feb 2012

@pampela no aj u nás to bolo podobne platili sme ako blázni síce s nimi napol keď sme tam bývali a som sa dozvedela že vrátili za plyn viac ako 900 eur takže viac ako 450 bolo našich a ona povedala manželovi že nič nevrátili som sa náhodou dozvedela je to na zaplakanie. vieš ja som robila popri materskej ešte deň pred pôrodom som bola v robote a už v nemocnici dva dni po pôrode som musela robiť papiere drela som ako blbá a týždeň od pôrodu môj malý už chodil somnou po robotách aby sme mali s čoho zaplatiť pretože manžel mal prácu ktorá nás neuživila. to bol ten posledný zlom. chápeš mi sme žili od výplaty k výplate a ona okradne moje deti o peniaze a potom si sem príde a ešte sa usmieva a poučuje keby nebola matka môjho manžela tak ju vyhodím až sa zapráši 😀 😀 😀
manželovi to ľúto je samozrejme ale uvidím ako sa k tomu postaví zatiaľ je to tak že ideme od seba teda ja od neho a musel by urobiť veľmi veľa aby ma presvedčil o opaku

lalia2
9. feb 2012

@mata1826
@pampela
no my u svokry ani nebývame a kľudne by brala aby mm hocičo platil. už som to tu písala, bývali sme s mm už spolu, ešte sme neboli zosobášení, ale občas sme zašli aj každý k svojim rodičom. tak raz do týždňa ja domov, on domov. a ona kľudne od neho trištvrte roka brala stravné lístky - nám by asi boli zbytočné - a keď bolo treba niečo kúpiť, napr. sa niečo pokazilo a tak, tak mm to kúpil, keď bol v meste a ona nieže by mu dala peniaze. Nie. Ona je matka, ona vychovala deti, tak oni sa majú do smrti starať o ňu. Baby, ona tak neskutočne rozhadzuje peniaze. Ja som taká obyčajná, skromná, radšej odložím pre dieťa alebo na horšie časy. Ona minie všetko čo má. A potom vyplakáva. A mm jej doteraz vždy dal. Až som zakročila ja. Ale keby vraj nemala peniaze, nemôže ju nechať zahynúť od hladu. No tak si má ona teraz odložiť, keď ešte má, nie všetko minúť na sprostosti. A potom čo my ušetríme, čo si my odoprieme, máme dať jej? A mm to nechápe, ešte ja som blbá, že sa nechcem rozdeliť. Veď keby žila skromne, tak nemám problém, aj z mála jej dám. Ale nieže ona rozhadzuje a my ju máme dotovať. Ach, až mi je doplaču, keď si na to pomyslím...

mata1826
9. feb 2012

@lalia2 tak to verím aj tá moja by len brala. Nikdy nám nič nedala aj svadbu sme si platili sami pretože podľa nej som nebola nevesta pre jej syna to viete zobrala som im zlaté prasa z chalupy. keď sme spolu začínali mm pracoval v zahraničí päť rokov a môžete trikrát hádať koľko mal našetrené. Niekedy je to až smiešne keď sa človek spätne nad tím zamyslí. Bože ja mať také správanie voči synom tak nech ma hneď radšej pošlu kade ľahšie.
je hrozné keď my sa s deckami snažíme šetriť boli časy keď sme aj dve roboty mali aby sme si mohli zobrať hypo a slušne žiť a niekto si príde ako na hotové a tvári sa dôležito a ničí naše šťastie. Je mi s toho naozaj smutno a ako bonus som dnes našla 4 úplne biele vlasy a to mám 32 však ešte by som mala takto dlhšie tak ošediviem celá. 😖

mata1826
9. feb 2012

@lalia2 inak pozerám že budeš maminkou nestresuj sa nad ňou. ja som sa celé tehotenstvo a ďalšie dva roky a na úkor môjho malého keby sa to dalo vrátiť späť nestratím s ňou ani jeden deň ☹

pampela
9. feb 2012

@mata1826
@lalia2 Oni to maju asi v hlave obrátene. Čo by oni mali pomáhať synom tak ešte im beru aj to málo. A nemaju pochopenie.
A mata ja by som ju vyhodila. syn či nesyn ale zato by letela. To ako by vas okradla. ☹ Dúfam, že tvoj manžel dostane rozum a pochopí kvôli čomu vas stráca.
Lalia ja by som jej nepožičala ani korunu. a ani sa ti nečudujem že ti je doplaču. ja si poplačem každý druhý deň čo som stoho už nanervy.

lalia2
10. feb 2012

@mata1826
@pampela no môj mm pracuje už desať rokov a tiež nemal nič našetrené. bodaj by aj, keď ešte aj na dovolenku jej dal minulý rok. A on nebol nikde. A my sme tiež mali teraz svadbu. Len takú maličkú. Ona sa chcela do všetkého starať, aby to bolo na najvyššej úrovni. To je jej štýl, tváraiť sa najvyššia úroveň a na dlh. Ani nechcem pomyslieť, koľko dlžôb nám ostane, keď umrie. No a keďže som si všetko viac-menej zariadila podľa seba, tak sa moc starať nemohla. Tak ani neprispela. Lebo ona nemá z čoho. Hlavne že outfit mala za 400 eur urobený... Ach, ona sebe dožičí strašne moc. A mm mi ešte povie, že či ju má nechať zahynúť od hladu, keď nebude mať. Tak nech na to myslí ona, či bude mať z čoho žiť o 5 rokov, keď teraz tak rozhadzuje. Keby som to už aspoň mm vtĺkla do hlavy, že mám pravdu. No on nie. Ja vyzerám ako lakomá... Ide ma poraziť z toho.

mata1826
10. feb 2012

no veď to nakoniec že my vypadáme ako tie nevďačné čo si nevedia vážiť. My sa uskromňujeme dreme aby sme niečo nadobudli keďže nám nikto nič nedal 4 roky niesme schopný si našetriť na vlastnú spálňu bo je kopec dôležitejších vecí pre nás a ona si kľudne napríklad k nám chodila na potraviny brala všetko od konzeriev až po mäso z mraziaku a mm sa tváril akoby som si to vymýšľala kým ju sám neprichytil potom vymenil zámky chvíľu kľud ale jej vynaliezavosť v zlobe nepozná hraníc naviac má problém s alkoholom čo je smutné a oni akoby to nevideli. keď sme tam bývali tak už o desiatej ráno opitá vyklopávala po oknách a dobíjala sa dnu nezaujmalo ju že maličký spinká a ja niesom na ňu zvedavá. Pol roka sme chodili každý deň do mesta od rána ako sa drobec zobudil do pol ôsmej večera bolo to také trápne a ponižujúce. starší syn chodil do školy a musel sa učiť po večeroch keď už ona nechodila lebo bol doma jej syn a by ju videl ako sa správala. nenávidela som jej faloš keď došiel svokor tak sa robila že ako ona nemá peniaze a nám kupuje a varí. raz doniesla rezne ktoré boli zrejme z môjho mäsa keďže chýbalo že napiekla aby sme si dali to keď prišiel svokor aby videl vtedy ten tanier letel 20 metrov cez dvor a som zjapala jak zmyslov zbavená. záver nevďačnica šibnutá čo si nevie vážiť a ruky nohy jej bozkávať za to jak sa správa. bože ešte dnes ma s toho napína keď na to pomyslím
@lalia2
@pampela

katusska1
10. feb 2012

@mata1826 to nemyslíš vážne že ti vyberá veci z chladničky? to už je čo za debilitu? by som jej to tvrdé vychladené mäso do hlavy hodila... to je neskutočné, čo sa tu človek dočíta