Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

baklik
14. máj 2012

@e_l_e_n_k_a ja neviem, podla toho co pises, je ona uplne inak nastavena ako normalny clovek. takze mozno jej takato situacia aj vyhovuje, ked je takto nastavena... niektorych ludi nikdy nepochopime... 😖

ninka.b1
14. máj 2012

@baklik počuj ty pišeš o nas?! 😀 😀 😀 presne toto mame aj my! pišeš mi uplne zo srdca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ninka.b1
14. máj 2012

@baklik aj môj je totol flegmoš, ale ja to rašej hovorim, že je privelmi tolerantny k chybam svojej rodiny! On si tiež nikdy nevie otvoriť na sestričku usta, zato ona si ich na nas otvara neustale! no a mne prasknu nervy a otvorim si usta ja na nu, potom sa vystažuje cele tewj svojej rodinke a mne mm doma povie, že načo som sa medzi nich starala! no a to je potom zase len vadenica! ale ved koniec koncov keby bol schopny a povie jej to konečne sam, nemusim to spraviť ja.... nahodou ak si mysli, že ma to teši alebo mam s toho radosť tak sa strašne myli, nieje mi to vôbec prijemne ked na mna blači a nadava mi ale niekedy sa na to už fakt nemôžem pozerať a hlavne počuvať to! niekedy si myslim, že je retardovana, lebo ked niekoho pouražam (ona nevie byť taktna, že by niečo povedala bez uražok 😒 ) tak sa netvarim o 2dni, že čooooooooo mi sa hnevame? a čože sa ti stalo????? 😕

ninka.b1
14. máj 2012

@e_l_e_n_k_a vieš čo mi sme mali tiež taku babku, nezaujimala sa o nas ani nas poriadne nepoznala, mala svoje vnučata 😒 ale nikdy nam to s bratom nebolo luto a ani nam nikdy nechybala! mali sme babku smaminej strany a ta nam to plne vynahraila... ! Ono to je luto, ale ked to nema byť uprimne lepšie ked to neni!!!!! uvidiš, že ani tvojim detom nebude chybať a jedneho dna ked budu dospele jej to bude luto, že si ich neziskala ked boli male 😉

donalona
14. máj 2012

@baklik baby, co okrem deti a majetku vas drzi pri muzoch, z ktorych spravania je vam na grc???preboha ved to rieste aktivne.nie je to lahke ale nezmeni sa to kym nespravite daky krok.najprv vsak musite vediet co chcete..co tiez nie je lahke 😖

e_l_e_n_k_a
14. máj 2012

@ninka.b1 ....ona im uz ani teraz nechyba...ale nastastie trocha vyrastli a uz sa jej aspon neboja.... lebo aj takym obdobim sme presli,ze ked som sla s detmi a aj ked sme ju len zazreli ,ze ona nas nie, tak maly mi hned vyskakoval na ruky.... ale teraz sme daleeeeeeeeeeeeeeeeeeko od nej a je nam v podstate dobre 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

ninka.b1
14. máj 2012

@e_l_e_n_k_a tak to je už ozaj čo zač? ked sa deti boja vlastnej babky to vypoveda o jej charaktere ☹ ved deti su ako detektor oni odhalia všetko aj to čo dospeli nevidia 😒 ! takych ludi je najlepšie sa straniť 😉

e_l_e_n_k_a
14. máj 2012

@ninka.b1 sak co myslis,preco sme v zahranici???? a nie na slovensku...uz nam znej zacalo riadne sibat...vsetkym ....mne najviac.... presla som sedenia psychologom,zaspavala som len so sedativami... tak som povedala DOST!!! a teraz mam tu najlepsiu svokru na svete,lebo je daleko.... ale niekedy to na mna tak dolahne,ze mam este stale nervy na nu...chyba mi totizto moja rodina...a detom babka s dedkom,ktori ich lubia...existuje skype,telefon.... ale to nie je ono...tak sa tesia na leto!!! len dufam,ze ta mrcha nam to nejak neskazi ,ked dojdeme na sk....drzte mi palce 😉

baklik
14. máj 2012

@donalona ale mne nie je z neho na grc, to zas, aby to zle nevyznelo 😉
mne sa len nepaci to, ze jej nevie pekne krasne od srdca povedat tak, ako ona nema problem neopodstatnene sa navazat. tot vsjo

donalona
14. máj 2012

@baklik ahaa🙂 ved oki, ja len kaydu situaciu je potrebne riesit podla mna..aj ja som svojho muya musela dokopavat nech matke povie to a hento..a on nevidel co zle robi, ako sa stara do maleho, ako ma nerespektuje lebo ona to vie lepsie..no a boli aj hadky medzi nami, teraz stoji na mojej strane..mozno preto, lebo to iste robi aj moja mama a on to vidi z mojej pozicie😀

baklik
14. máj 2012

@donalona u nas nik to iste, ako jeho sestra, nerobi. takze si to nema ako skonfrontovat... a iste, boli aj hadky. a skoncili tym, ze sa najprv nastval, ze som si dovolila na jeho sestru nieco povedat a teraz je dalsi stupen, ze je ticho a len sa pousmeje a da aj scasti za pravdu, ale tak to zlahci akoze "no a co, co riesim".
mozno sa raz dopracujeme aj do dalsieho stupna, ze nebude ticho, ale rovno jej odpapuluje...alebo slusne vysvetli, nech sa mierni a neuraza a nestavia si svoje ego na nas takymto ubohym sposobom.
keby sa tak nahodou spravala moja rodina a mojmu by to vadilo, ale aj keby nie, tak to hned riesim, ze takto teda nie. a uz duplom, ked by sa to dotykalo partnera.
nuz ale chlapi su v tomto smere nejaki ini..... 😖

sweetjanka
15. máj 2012

@graceful9 ano, mate pravdu, ja som si myslela,ze budeme vychadzat normalne ako normalna rodina. Preto som sa vzdy snazila aby bolo vsetko dobre.na kazdom fronte. No teraz uz s manzelom nevladzeme, jeho z toho boli zaludok,bojim sa o neho, ma narocnu pracu na stres a este aj toto.On aj ja to tazko zvladame,ked nas krivo obvinuju. Ja som sa dnes cele doobedie presviedcala, ze koniec, uz ozaj uzavieram tuto kapitolu, nebudem riesit ani v hlave ani s manzelom. Je to vsak tazke. Ale ak chceme ostat obaja "zdravi" musime to tak asi spravit. Dakujem.

graceful9
15. máj 2012

@sweetjanka jasné, za žalúdočné vredy to nestojí,,,,držím palce, nech to prekonáš a vykašleš sa na to 🙂

graceful9
15. máj 2012

@e_l_e_n_k_a hej, ja chodím do školy externe a vtedy mi stráži malú a má raj,,,,prídem, všetko poukladané podľa nej,,,,,a mm sa hnevá na mňa, že sa mi to nepáči :/

ninka.b1
15. máj 2012

@e_l_e_n_k_a asi aj nam by pomohlo odisť do zahraničia, ale mm ma dobru robotu 🙂 tak sa nam neoplati... ale na psychiku by to bol riadny balzam!!!!!!! To ti verím, že rodina chyba ☹ ! ale tak cez to leto si to vynahradite a svokre neprezrad že ste na sk 🙂

ninka.b1
15. máj 2012

@baklik
@donalona aj môj je presne taky istý! tiež čuší pri nich, lebo že s nimi sa nechce hadať- tak ale somnou sa hadať kvôli nim problem nema 😀 😠 niekedy mi je s toho smutno a inokedy ma to riadne vytoči!
u nas sa strieda prvy stupen - čo zase mam s druhym - že je ticho, alebo vetou no čo už 😒 oni taky su.....

@donalona prosim ta pošli mi navod aj ja si chcem svojho vycvičiť, lebo ja si neviem predstaviť ako by som ho donutila mamičke alebo sestričke niečo povedať, on sa ich boji ako čerta 😀 a to mi ver hubu ma poriadnu 😝 ale zastať sa svojej ženy je neskutočne naročne!!!!!!!

e_l_e_n_k_a
15. máj 2012

@ninka.b1 ja este ani z auta nevystupim poriadne a svokra bude vediet ,ze sme na sk.... mala dedinka,kazdy o kazdom vie..... ale ja ked ju stretnem ,tak som rozhodnuta,ze sa jej pekne pozdravim a pojdem dalej.... deti necham nech sa rozhodnu same ako zareaguju...ci sa jej pozdravia alebo nie,popripade,ci sa s nou budu rozpravat...aj ked ma to dost boli,predsa je to ich babka... ale detska dusicka na zlo "zabuda a odpusta " tazsie,ako my dospelaci... no a este je tu jedna moznost,ze svokra sa spamata a bude sa mi(nam) chciet ospravedlnit...po rokoch..... no to uz by bolo ako neskutocny pribeh 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

e_l_e_n_k_a
15. máj 2012

@graceful9 tak to daj znova tak ako si to mala ty... neboj,ju to prestane bavit,to prekladat....a pri ukladani nahlas rozmyslaj,ze kde co mas...ze vo vlastnej izbe nemozes nic najst...alebo fakt,ked ona nebude doma,poprekladaj veci ty jej....a uvidis ako sa jej to bude pacit...vzdy by som to robila ,kym by sa nezabrzdila ...a na kazdej polici v skrini,alebo hoci kde by som nalepila papier,ze v cudzich veciach je neslusne sa hrabat...

e_l_e_n_k_a
15. máj 2012

@graceful9 hej este jedna taka mala rada.. 🙂 manzel ma urcite nejake to naradie,myslim v garazi alebo nieco ine... tak mu tam zrob poriadky!! poprekladaj co sa da... no a potom sa cuduj,ze preco sa mu to nepaci...ked tebe sa ma pacit,ked ti svokra popreklada tvoje veci...

mamavera
15. máj 2012

@graceful9 keď to sto krát preloží podľa nej, sto krát to prelož podľa seba a oznám jej, že to urobíš vždy, takže nech orientuje svoju energiu iným smerom.

ninka.b1
15. máj 2012

@e_l_e_n_k_a no pekna predstava, že sa spamata 🙂 ale to by bolo asi moc 😀 ale budem ti silno držať palce aby sa ti to splnilo. Rozumiem tomu, že ti to je luto hlavne kvôli detom! My sa s tym vysporiadame,, ale pre deti je to škoda ved predsa babka navyše by nebola na škodu 😉 ale hlavne že maju starych rodičov s tvojej strany ty im to isto všetko vynahradia! 🙂

donalona
15. máj 2012

@ninka.b1 no neviem ci navod pomoze...to zavisi od povahy muza. moj je rodinny typ, flegmatik, nekonfliktny, starostlivy.a da sa s nim porozpravat o vsetkom, no treba ho nakopavat k cinom. ja ked som videla ze svokre to , co sme sa dohodli hovori prilis jemnou formou, teda ona nepochopila co od nej chceme, rovno som mu to povedala. bolo to aj dost hadok, ale nakoniec som mu povedala - ci si uvedomuje, ze teraz nie on s nimi ale som mnou a nasim synom sme primarna rodina.a bud sa so svojou mamou porozprava (v pripade ze aj jemu vadi to ze sa moc stara do maleho), alebo maleho k nej nepustim pre moj pokoj. toto asi zabralo, lebo vie ze ja nekecam len tak, ale co poviem, myslim vazne. este som mu aj povedala, ze radsej nech sa porozprava on, lebo to urobim ja a dopadne to zle, urazia sa🙂 tak teraz ked sme u svokry, tak nechavam celu manipulaciu so synom jemu, tym padom sa ja vyhnem tomu, ze svokre ho beriem, napominam ju co moze a co nie...no a on zacal robit to, na com sme sa dohodli.moja svokra je ozaj velmi mila a dobra, ale pri malom ma asi zatmenie.a ja som uz asi moc hakliva na detaily - napriklad ked maly place, manzel ho berie dakam do izby nech ho ukludni, ja ostavam dopit kavu a pod...ved je svojpravny a so synom to vie..ale svokra okamzite leti za nim a do toho, ked manzel sa ticho prihovara synovi , ona sa mu prihovara tiez, puta na seba pozornost, chce ho na ruky...mna to neskutocne vytaca, pretoze vnimam aj trochu pozadie toho co robime s malym, ako to na neho posobi atd..no a ona vlastne len prehlusuje nas, ked ho tisime, je to jej nedovera ze to vieme, nevedome ma pocit, ze to vie lepsie, maly neve ste viac..takze ja som hakliva aj na taketo zdanlivo "detaliy", pretoze pre mna to detaily nie su...

e_l_e_n_k_a
15. máj 2012

@donalona sak to aj u nas tak bolo...ale manzel jej raz zavrel dvere rovno pred nosom,ked sa za nim rozbehla ratovat maleho,ako sama to nazvala.... 😠

donalona
15. máj 2012

@e_l_e_n_k_a jeeeeej blahozelam manzelovi🙂 moj muz ju slovne vyhadzuje z miestnosti a naposledy im to rovno povedal ze nech ho neutisuje x ludi atd...v podstate mna taketo veci nielen od svokry dost stvu, ale ved si vravim..maleho u nich bez dozoru nenecham, ziadne ze my pojdeme na veceru a babky postrazia...nie, lebo viem ze sa nemozem spolahnut ze budu respektovat nase vychovne prostriedky a uz tomu neverim ze sa to zmeni...presviedcali nas o tom minimalne 20x, teda niet co riesit. iba pod mojim dohladom sme u nich na navsteve, no a ked sa to nebude zlepsovat, tak tam nebudem chodit. moja svokra mu kupuje vela vci, miluje ho velmi, ale pre mna to neni dovod na to, aby som drzala usta a nechala s nim robit nieco, co nechcem 😉 ale pravda je, ze niekedy ani nespim od nervov

mariana163
15. máj 2012

ahojte,potrebovala by som poradit ohladom svokry 😉 nebavim sa s priatelovou rodinou cca 6mesiacov,on sa snimi tiez nebavil,uz to bolo takto viackrat ze sme sa pohadali snimi a potom zas udobrili a stale dookola.ale tentokrat uz sa snimi nechcem udobrovat ale priatel im uz zas lezie do zadku 😉 a to keby ste vedeli co mu vlastna rodina porobila tak ja to nemozem pochopit ako sa snimi moze zase bavit ako nic.nas syn ku nim tiez nechodil ale teraz sme sa nakoniec dohodli ze teda moze alel en jeho spolocnosti.a vidim to na nom aj citim ako sa so mnou bavi uz to neni ako predtym ze mu vadi ze sa snimi nebavim a maleho knim nechcem sameho pustat ma 4roky syn.ale myslym ziadna matka by nedovolila dat vlastne dieta niekomu komu neverim a tiez mu robili dost zlych veci tak predsa knim nepustym syna ako keby sa nic nestalo.aa ja sa snimi nedokazem viac bavit len o nich pocujem ma az roztrasie ake mam nervy na nich za posledne roky co som ich spoznala my znicili nervy.ja fakt neviem ako dalej,velmi by ste my pomohli keby ste my nejako poradili.dakujem

e_l_e_n_k_a
16. máj 2012

@mariana163 dobre som pochopila,ze aj malemu robili zle veci??? tak to by u mna nepreslo,zeby k nim chodil aj ked s jeho otcom....
ak je to vsak tak,ze zle sa dialo len medzi vami dospelymi,tak by som maleho tam pustila s oteckom,ja tiez tak robila a nakoniec deti po poslednej navsteve u svokrovcov zahlasili same ,ze viac tam nejdu..... neboli tam par rokov...a manzel to musel jednoducho respektovat,ze tam nechcu ist...u nas tiez to tak bolo,ze sa striedali zvady s udobrovanim....dookola.... a teraz je to tak,ze ja som svokrovcov nevidela niekolko rokov a manzel tiez... my sa doma o nich ani nebavime,len ked uz fakt nieco treba nutne riesit...
jednu radu ti mozem dat a to,ze pred manzelom ich viac nespominaj,ked ich spomenie on ,tak v kludne reaguj,aj keby to bolo nieco zle....a hlavne ty manzelovi nikdy nezakaz k nim chodit,lebo aki su,taki su ,ale su to jeho rodicia... a nikdy mu nedaj na vyber medzi tebou a jeho rodicmi... cize nesmie padnut veta "Bud ja ,alebo oni"...
len pevne nervy moja... uvidis ,ze casom aj tvoj manzel pochopi,ze to takto nejde,aj ten moj zrobil za tym vsetkym bodku...a kym sa svokra neospravedlni(co asi nie) ....tak bohuzial,ine vztahy nebudu...aj ked mi je to luto....
..no asi myslim,ze dieta velmi rychlo vyciti ci je, alebo nie je niekde vitane.... takze kludne to moze skoncit tak,ze po dvoch-troch navstevach bez teba maly zahlasi,ze tam ist nechce.....ako u nas....

baklik
16. máj 2012

@donalona my, ked sme spali u muzovej sestry a maleho sme ukladali na spanok a zacal plakat, tak jej ten moj povedal, aby isla von z izby, lebo tiez robila to, co tvoja svokra, tak, ze nech ma klud. tak sa nastvala a povedala, ze nech sa nepos...e, prosim pekne. to je uz len co za reakcia, nie? a potom tie kecy, ze si ani dieta nevieme uspat, ze ona by ho za 5 minut... no proste nonsens. ako si to moze vobec dovolit?! ona, tzv. supermatka, si neuvedomuje, ze deti mozu mat rozne dni, ked na nich vplyva okolie a ked su prestimulovane, tak potom vecer mozu byt predrazdene a tazko zaspavat. najma take par mesacne babo. no mna to neskutocne vytaca, tieto jej urazky! ja nechapem, ci si to neuvedomuje a teda potom je poriadne sprosta, alebo to robi schvalne a to je potom to iste! tak, ci tak, je to otras.... 😝

e_l_e_n_k_a
16. máj 2012

@donalona nespis od nervov? ☹ to poznam....za tyzden som naspala 8 az 10 hodin.... moja vaha padla na 49kg,normalne som nakoniec skoncila u psychologa,vobec sa za to nehambim,mne to veeelmi pomohlo... teraz mam 61 a aj tak mi mnohi vravia,ze by som mala este nejake to kilo pribrat.... aj moji svokrovci voli k detom stedri,veeeeeeeeeeelmi stedri.naozaj!!! no ale cela mesto vedelo o tom,co svokra detom vsetko pokupila,kolko penazi im dala..atd ,, no a na kazdom darceku od nej nechavala cenovku...co mne pripada dost trapne,ja ked dam niekomu darcek,tak ho 5x prezriem ci niekde nie je cenovka nacapena...
...ked detom nieco dala na sviatok,tak sa len hned pytala ,ze co dostali od druhej babky(mojej mamy) a hned porovnavala,kto dal viac.....no podla mna si deti ako keby kupovala....
...raz sa stalo,ze malemu kupila taky velky kamion....mal 4 roky,a moja mama mu kupila stavebnicu(dali sa tam aj auta poskladat).... po case svokra dosla ku nam a maly sa hral s tou stavebnicou...a ona sa ho pytala ze ,preco sa nehra s tym kamionom,lebo ze ten bol drahsi!!! ako ta stavebnica... a maly jej na to "hej,tak vas v obchode oklamali,lebo sa nedaju ani dvere na kabine otvorit...." aka bola reakcia svokry? otocila sa ku mne zvrieskla doslova,ze to ja malemu nahucala a s krikom,ktoremu som ani nerozumela ,odisla... ani 15 minut u nas nebola.... o pol hodinu mi volal manzel,ze matka sa mu stazovala,ze sa zakazujem detom hrat s hrackami ,co ona im da.... tak som mu vravela,ze mu dam maleho k telefonu,nech mu povie ,ze co sa stalo... maly akokeby skopiroval celu situaciu....ja som sa normalne smiala a som vravela aj manzelovi,ze na take primitivne jej vylevy ja reagovat nebudem... 😝 😝 😝 😝 ...prisla o tyzden,slovko "prepac" ku mne nehrozilo,aj ked jej mazel povedal,ze trva na tom aby tak urobila,prisla ,ked on nebol doma ...s kamionom,na ktorom sa dali dvierka otvorit... a maly jej vravi ,ja mam tu stavebnicu a postavim si kamion ,aky chcem... dajte ten kamion Davidovi (manzelovej sestry syn.).... ja myslela ,ze svokru roztrhne od zlosti...ale co uz,si myslim,ze dieta povie co si mysli...ja ho k tomu nenutila... znova odisla urazena....

baklik
16. máj 2012

@e_l_e_n_k_a ludia moji, to aj moja svagrina robi, ze na niektorych darcekoch necha cenovku... o, boze, podla mna max. trapne! ten moj na to povedal, ze to je nahoda... prd nahoda, ked bali 4 ks oblecenia do balicka a z niektorych je cenovka z etikety strhnuta a z inych nie, tak mi je to divne... lebo nepoviem, keby ta cenovka bola niekde na skrytom mieste zapatrosena, ok, stane sa, ze si clovek nevsimne a v obchode to onalepkuju niekedy az prilis, ale ked je to na papierovej etikete, tak to nech mi nik nehovori, ze to nie je schvalne.... najma, ked si da tu namahu z niektorych to strhnut.. a na inych akoze zabudla?? to iste 😖
a tiez si ja dam tu namahu aj 5-krat skontrolovat, ci nahodou niekde neostala cenovka. a najma, ked niekto si da zalezat pekne zabalit darcek, tak nech mi nehovori, ze len tak zabudne na viditelnom mieste cenovku, to iste......

baklik
16. máj 2012

@e_l_e_n_k_a a nestalo sa to raz.... 😝