Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

gergi7
19. jan 2010

marcelkatt- tak moja svokra nema nasu svadobnu fotku, lebo som je nedala 😀 . No a malej nema tiez 😀 😀 😀

janette4
19. jan 2010

murinka,mala si jej povedať,že veď tieto nie sú pre ňu,nech si upečie aké chce

marcelkatt
19. jan 2010

Ach tie svokry. Baby bodaj by každej narástol vred na jazyku a boľavý 😀 😀 😀

janette4
19. jan 2010

😀 😀 😀 😀

iguska
19. jan 2010

moja svokra nie je ina ako vase svokry ☹ je leniva, je lakoma a riadne nervozna. ja ju volam princezna 🙂 ked poviem princezna, moj muz uz vie, koho mam na mysli 😝
ked sa prve dieta narodilo, tak sme byvali u nich. clovek by si myslel, ze snad nieco pomoze ale figu borovu. ked dieta spalo vonku v kociari, tak som si zvykla zdriemnut. ked sa zobudil, sprostana pridala hlas na radiu, namiesto aby ho doniesla dnuka. mala som aj monitor v kociari a trochu dlhsie mi trvalo rozhybat sa. alebo dieta lozilo v obyvacke a ona milostiva pri telke (to je jej najoblubenejsia cinnost) s nohami na lustri, ja v kuchyni pri novinach. dojde s deckom, polozi ho na zem a zavre dvere 😲
detom nekupuje. ani ked chodili este s nebohym svokrom na mallorcu, kazdy rok. este len dvere otvorili a bolo vypili sme 20 flias vina. to boli 3 tyzdne. aj teraz, bola u syna v dansku a dosla naprazdno. po muzovi poslala detom velky balik lizatiek. no jak ja som bola nasrata. dosla na navstevu a deti, ze co si nam priniesla? len som oci vyplestila. posledne vianoce kupila svojmu synovi, mojmu muzovi, o 3 cisla male handry. to ho vidi mozno raz za mesiac. moja mama poslala zatkovi handry, ake? dobru velkost a to ho nevidela, co tu bola naposledy v lete 08. jak je to mozne?
ked bolo dieta c2 malicke, tak som starsie brala jej. bol tam cely den, chudacik. vonka kosa, teda mraz, on vonku pred domom, pocurany. vtedy bol vo veku, ze bolo treba ist s nim vycikat sa. ze ona s nim bola. mozno raz. a bolo zle, ze nespal. tzn, ze ona musela nieco robit a nie len oddychovat. s chudakom muzom som krik narobila 😒
byvali sme na tej istej dedine, vela sme ju nevideli. teraz sme sa prestahovali 7km dalej, tak to ju este menej uvidime. v nedelu vecer volala, ze co a ako, ze chcela dojst ale jej to nevyslo. jak fajn 😀
jaj, minule este aj vyhrala milion korun, co je 5000plus eur. ona sama zavolala, ze vyhrala. reku konecne da detom nieco a velku rit 😲 akoze to som vobec nepochopila, naco nam to dala vediet.
jak bola rozlucka s vianocami, na 3 kralov som jej niesla babatko a s 2 starsimi som isla na vatru a ohnostroje. asi o taku hodinu sme boli spat a malicka uviazana v autosedacke pred telkou. urcite ju len vyzliekla a tam hodila. ona sama ma 4 synov 😲 ked sme s mojim muzom este len chodili spolu on velmi rozpraval, ze nase deti budu stale u jeho mamy. ale uz velakrat som sa spytala, kto je tvoja mama? 😕 ... ... ...

katica06
19. jan 2010

iguska, to ako keby si opisovala tú moju mulovanú svokričku. Aj tá čumí celí deň do telky a v záhrade dvojmetrová buriny 😀 😀 😀 len u mňa to vybije poistku vtedy keď je mm jej stále nosí z toho čom som si sama krvopotne pri dvoch deťoch vypestovala...

Síce ja by som ju princeznou nenazvala, vyzerá skvôr ako tá obrovská tučná príšera z hviezdnych vojen (ešte stých starých častí) ale nemo ma teraz nenapadá...

...aj minule keď došla na návštevu, ešte len v dverách bola a už menovala ktoré telenoveli bude pozerať kým bude u nás... 😀 😀 😀 ...no urobila som jej škrt cez rozpočet, tie programy čo pozerá ona doma na digi u nás nemáme... a keby aj tak radšej vytiahnem anténu 🙂

sofik
20. jan 2010

baby tak máme tie svokry beštie ☹ ale aj na nich raz dojde a už nebudeme tie zlé nevesty ale tie najlepšie na svete 😀 😀 😀

moja svokra má kopu malej fotiek a aj v počítaači ale sa kochá len pohladom na nu ako rastie a o čo prichádza pretože ju vidí tak 3 krát do roka na pár hodín 😉 A to može dako chcem abyovat mne že ju vidí leb

sofik
20. jan 2010

nejako mi to zblblo tam pri poslednej vete 😀

A to len vdaka mne ju vidí aj tých pár hodín lebo svokra mám rada a chcem aby aj on videl vnučku, hoci ked je ona v práci tak ju vidí častejšie svokor ako ona 😀

albertine
20. jan 2010

MArcelka, ja by som si nevedelapredstavit, zeby som bola inde, sice som bola 3 roky v Blave, ale to som nebola vydata a nemala maleho, teraz si neviem predstavit, zeby som bola v cudozom meste s nim sama, takto si vzdy pobeham, vybeham veci, stretnem priatelov a najma to istia moji rodiacia a sestra, ktora je krsna mama,
nikdy nezabudnem a budem im vdacna ako mi pomohli s malym, ked sa narodil, kym som sa ja spamatala, tak sa mi hromadilo pranie a sestra mi to v pohode ozehlila, zato svokru ani nenapadlo sa ma opytat, ci nieco nepotrebujem, len ked prisli, tak si sadla na zadok a dala sa obsluhovat, a tak je to doteraz, a ked pride svagrina, tak ma vytoci,ked si pobeha s topankami po chodbe, kym sa vyzuje, odlozi kabat a vsetko ponosi po byte, ked sa maly hra na penovych puzzliach a hracky mu padaju po zemi,
a najnovsie je, ked idem kojit a je svokra u nas, tak ja som v spalni a ktovie, co ona robi po byte, najnovsie som ju nacapala v kuchyni ako tam pozera a nechcem ani pomysliet ako otvara vsetky skrine v obyvacke 😝

strociatka
20. jan 2010

ahoj babenky, som sa dlho nehlasila, ale mam pre vas vsetky dobre spravy, boli sme u svokrovcov a skusila som sa zamysliet nad tym, aka asi ja budem svokra a skusila som sa na nu pozerat bez hodnotenia, bez predsudkov a tiez som riskla a zacala s rozhovormi prva aj za cenu,ze sa zosmiesnim a bingo... neuveritelne, ale nase vztahy sa velmi zlepsili. Nemyslim si, ze som urobila dieru do sveta a tiez nemozem povedat, ze by sa o to niektora z vas nepokusila, nepokusala aj 100x, ale mam kus stastia a u nas to zabralo

janette4
20. jan 2010

strociatko,tak to je super,že aspoň u jednej z nás je to lepšie.

albertine, naša mala tiež taký záujem,keď sme prišli z pôrodnice.keď prišli za mnou,bez svokra, iba malého pohladkala po ručičke,povedala,že je pekný,sadla si a začala s drbami.Keď sa ma švagriné pýtali,aký bol pôrod,pretože boli komplikácie, ona začala vyprávať o svojich pôrodoch,pritom som si to už x-krát vypočula.keď sme prišli domov, moja mama k nám prišla na celý týždeň,lebo mm mal zrovna nočnú a pomáhala mi ako len mohla,varila,prala, okolo malého,žehlila...svokrovci prišli síce v ten deň,ale o pol10 večer,svokre som ho hneď pichla na ruky,lebo som zrovna dokojila,držala ho hádam ani nie polminuty a capla ho na ruky svokrovi.za celý týždeň sa u nás neukázala,len pod balkón prišla a hovorila nám,čo robila v záhrade.najbližšie prišla až za 2mesiace na krstiny. 😝 a tak je to doteraz.príde,zagratuluje a uteká preč.

marcelkatt
20. jan 2010

Albertine ja si neraz poplačem v Trnave. No inú možnosť sme vtedy žiaľ nemali. Ja mám iba ocina, maminka mi umrela v roku 98. Takže mi veľmi pomáha ocino, alebo sestra, ktorá žije v UK. Veľmi si to vážim a keby niet ich pomoci, neviem kde by sme teraz boli. V TT fakt nemám nikoho, iba jednu kamošku, ktorá ma podrží v ťažkých chvíľach. Aj teraz som v PD, môj manžel má poobednú, tak by som s ním ani nebola. A svokrovci? Od 24.12 Erika nevideli, nepočuli. Vôbec nejavia záujem. Aj to ako som už viackrát písala, vidia ho iba ak my k ním zavítame pozrieť. Vždy som chodila, volali sme. Doslova ako opicu v ZOO sme ho ukazovali, vtierali sa im a načo? Aj tak je to k ničomu. Keď oni nechcú, sami nejavia záujem, tak ja tie vzťahy nenapravím. Zbytočne sa trápim, keď som u nich a švagrina sa pochváli, že babka (jej mama) varovala vnučku, dokonca aj na noc. Alebo čo jej pokúpila. Nie sme odkázaní na ich dary, ale mrzí ma to kvôli Erikovi, že ako sa bude cítiť, keď to už bude sám chápať. Nikdy som ho neštvala a ani nebudem proti nim. Sám nech si utvorí názor na starých rodičov.
Aj keď sme doma v TT, tak malý ich nespomína, iba dedka v PD, prípadne krstných - to je môj brat s manželkou, alebo sestry v UK. Proste iba ľudí z mojej rodiny. MM si to všimol, no teší ma, že sám vie ako to je a sám mi povedal, že tam už nemám s Erikom chodiť, že poznajú našu adresu,ak chcú vidieť vnuka nech prídu už oni. Tak sme tam boli raz no bez malého 13.1. Ani im nechýbal,iba že kde je malý? Ja že doma s mojou sestrou. A nič viac.

katica06
20. jan 2010

strociatka, gratulujem, nech ti to vydrží čím dlšie! 🙂

katica06
20. jan 2010

marcelkatt, moja dcérka je len o pár mesiacov staršia od tvojho Erika, ale už má vlastný názor na svoju babku
úplne ju ignoruje, ako keby ani nebola v miestnosti 😀 😀 😀

albertine, je to asi normálka, ani mňe svokra nepomohla keď sme sa vrátili z pôrodnice, ani vtedy keď som v 32tt nešťastne podkla a spadla akurát na burško a doktor mi nedovolil vstať ani z postele...

marcelkatt
20. jan 2010

Katika som si aj myslela, dieťa pochopí a vycíti, kto sa ako k nemu správa, kto ho má rád úprimne.

katica06
20. jan 2010

marcelkatt, keď v tom nepochopiteľnom správaní bude tvoja svokra pokračovať, možno už čoskoro spozoruješ na Erikovom prístupe k nej...

marcelkatt
20. jan 2010

Asi áno Katica. On sa ani na nich nepýta, už to niečo naznačuje...

albertine
20. jan 2010

Ahojte, nuz veru dievcata, ja neviem, cim to je, ze nejako tie nase svokry nam nepomahaju, ja raz neviem, ale mozno je to v tom, ze sme iba nevesty, som zvedava ako sa bude spravat, ked jej dcera bude mat male, ale to vlastne uz viem teraz,

marcelka, ja som teraz cez zimu zatrhla, aby sa maly natriasal za svokrovcami, auto nemame, museli by sme chodit busom alebo vlakom, byvaju totiz v inom meste, nechcem totiz riskovat, ze maly nieco cestou chyti, tak ak ho chcu vidiet, tak maju prist, tak pridu, raz za 2 tyzdne,vynimkou a to dufam je, ze svokra mala od vianoc volno,

no zajtra nam idu dokoncovat kuchynu, lebo sme menili okno a je to tak narychlo, a este k tomu ma v piatok prist svokra so svagrinou, to zatrhnem, bo budem upratovat po nich a ony mi nepomozu, len si sadnu, este by boli s malym, ale to im ho bez dozoru uz nedam, zas by mu pchala ruky do ust ci mu idu dalsie zuby,a este k tomu budu chciet obed a ja neviem, ci stihnem navarit, tak to bolo aj predchadzajuce 2 tyzdne, nastal cas obeda, malemu som sla dat prikrm a jej som nachystala, samozrejme, ze zjedla, este sa svokrovi pochvalila kolko vela, ze jej tu vzdy chuti a doma ani neje, lebo tam jej nechuti, takze som si pomyslela super, pride nas vyjest a ani sa neopyta, co budem ja jest, samozrejme v ten den to bolo vdaka nej o 3 zemliach a 3 zavinoch, takze tak a ked som to mm povedala, ze povie mame, aby navarila a ja, ze to ona nie, ona sa pride najest, tak povedal tonom urazeneho, ze im povie, nech uz nechodia, ked nam nepomahaju, takze ako to tu bolo povedane, ozves sa a ty si ta zla, lenze ked nepoviem, tak nebude napravy a strociatka mala fakt stastie, ked u svokry pochodila 😉

strociatka
20. jan 2010

babulky drzim vam palce, kto vie, ake svokry si uzili nase svokry... 😉

kojzarik
20. jan 2010

ahojte mozno sa vam budem zdat divna ale ja mam prave opacny problem co sa tyka svokry celkovo je v pohode len sa az moc starala do mna a manzela. od kedy sa mi narodil mali sa velmi zmenila dokonca aj ked som sla kojit bola schopna sa kukat ze ako ho kojim a radit ci to robim dobre alebo zle ...postupom casu som jej stanovila urcite pravidla v niecom ustupila ona v niecom ja ( byvame v jednom dome ale mame kazda svoj vchod, kuchinu, wc ...) Najviac ma vedelo nahnevat ked dosla v nedelu s tym ze navarila obed a samozrejme aj ja som v tedy varila , v tedy sme sa dohodli ze ked uz chce varit nech da aspom 2 dni dopredu vediet zatial fungujeme tak ze jeden vikend vari ona a druhy zase ja ....co sa tyka vychovi maleho nemozem povedat zleho slovka velmi mi z malim pomohla , dokonca som sa jej ho nebala nechat aj cez noc ked sme boli kamaratke na svadbe mal v tedy len 4 mesiace , ked sme prisli mali bol napapany ,okupany, prebaleny a spokojne spinkal v postielkee vtedy som vedela ze je v dobrych rukach a ze ho z celeho srdca lubi, naucila ho basnicky, pesnicky , (kolo kolo mlinske - to ma najradsej). Mozem sa na nu vo vsetkom spolahnut je to zlata zena ( mozno aj preto ze svojich dvoch synov si musela vychovat sama , manzel bol polovicna syrota od svojich 12 rokov)na maleho neda dopustit dala by mu aj modre z neba neni toho dna co by nedosla s pribinacikom a bb brumikomalebo bananom skratka stale na neho mysli a vzdy si najde aspom 3 hodky denne aby sa mu mohla venovat a pohrat sa s malim prajem vam aby ste mali aspom z polovice taku svokru ako mam ja je to perfektna zena a ja jej za vela dakujem

katica06
20. jan 2010

marcelkatt, detičky sú veľmi vnímavé, a aj keď to nepovedia ich správanie veľa naznačí...stačí sa len pozerať.

sofik
21. jan 2010

kojzarik a strociatka aj dobré svokry sú - len ich je velmi málo ☹

andrejka021
21. jan 2010

kojzarik, si stastna zena 😉

janette4
21. jan 2010

kojzarik,tíško závidím ☹ .......samozrejme v dobrom 😉

marcelkatt
21. jan 2010

Kojzarik, teším sa s Tebou a prajem Ti, nech máš naďalej takúto svokru. Milujúcu a úprimnú. Tiež závidím, no tiež len v dobrom 😉 nech Vám takéto vzťahy vydržia navždy.

Katica súhlasím s Tebou...

marcelkatt
21. jan 2010

Strociatka- super, že sa zlepšili vzťahy. My sme sa viackrát pokúšali o rozhovor, no výsledok žiadny. Ona dookola, melie svoje, že má rovnako rada obe vnúčence, že nerobí rozdiely a podobne. Aj manžel jej syn sa s ňou aj sám rozprával, no nepomohlo. Ona je "dobrá" iba pred jej kamoškami a pred mojou rodinou sa hrá na milujúcu babičku. No naši vedia aká je, že sa pretvaruje.

juliakocka
25. jan 2010

...včera mi svokra povedala, že sa chystá zobrať si dovolenku keď prídem z pôrodnice... 😲 tak som sa len tak zúbožene pozrela na manžela a on jej hovorí, že načo, veď ja si vezmem a ty nemusíš...ale to si ona nedá odpustiť, tvrdí, že mi bude variť, aby som ja nemusela...ooo aké milé... ale ja viem, že viac ako to varenie, sa mi bude montovať do všetkého čo zrobím či nezrobím.....v noci som hneď mala zlé sny so svokrou....proste som už teraz vystresovaná, čo to bude, keď sa maličké narodí.....bojím sa, že ujdem domov k našim 😅 len nechcem ublížiť manželovi :( aby sa ho nedotklo že nechcem si dať poradiť od jeho mamičky 😖.....ale mala som dosť posledné dni kedy som prekonala nádchu a ona šibnutá mi nedala pokoj ....stále len kontrolovala, či mám obuté ponožky, že čo neležím...zakry sa až po uši... a skoro som nevydržala a som si už nahlas povedala, že dajte mi všetci pokoj...lebo keď ja jej poviem, že hej hej.... ona len manželovi : Šak jej povedz dačo a on potom je nervozny, že ona doňho hučí...že ja nikoho nepočúvam a potom sa akurát my dvaja vadíme.... 😢

tiinka
25. jan 2010

juliakocka ... prepac neda mi nezareagovat na tvoj prispevok .. ale z toho co si napisala v poslednom prispevku ... sa mi zda , ze to bol prvy k tejto teme .. (ak nie, tak sa ospravedlnujem) tak mam pocit, ze tvoja svokrat ti xce akurat tak dobre ... co je zle na tom ze si chce zobrat dovolenku a pomoct navarit? pozeram ze je to prve dieta .. tak mozno ani netusis ako ti tym pomoze.. mne varila mamka ked som prisla z porodnice a mozem povedat len jedno ze to bolo super .... pre cloveka to je nova situacia, babatko pocity ... aj fyzicky to je este narocne, tak preco to nezobrat radsej z tej stranky ze super? chce ti az tak zle? .. a ked to prehana alebo sa ti montuje, staci povedat ze dost .. ze vies alebo citits ako to mas urobit .... a ze ta kontrolovala ked si bola chora ze namas ponozky? ved to je len mile ...co by kolko ludi dalo za to keby ich mal kto kontrolovat? alebo sibe mne? problemy su podla mna uplne o inom ...... tak len tolko

zuzpolka
25. jan 2010

juliakocka, ja ťa chapem 😵 tiež som si zažila denno denne navštevy svokrovcov po porode 😔 lebo byvame v jednom dome, takže každy den boli u nas hore 🙄 Bola som na nervy....žena si chce oddýchnuť a v klude si uživať babatko 🙂 presne viem ako sa citiš! 😔

juliakocka
25. jan 2010

tiinka: keby si ju poznala, zažila a žila s nou každý deň, tak by si mi rozumela....ja oceňujem radu aj pomoc, ale ak si o to požiadam...neznášam, keď stále mi vnucuje svoje názory, pocity....ja nie som retardovaná, aby ma stále niekto napomínal, kontroloval a radil mi, takže preto to beriem tak negatívne....a čo sa týka toho, že stačí niečo povedať.....by si sa čudovala, už manžel ju musí milionkrát krotiť nech mi dá pokoj a nech sa nestará, lebo sa ku mne správa ako ku trojročnej vnučke...ver mi je to otravné.... a aj z toho vznikajú stresové situácie a problémy