Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

xlucia
26. jún 2012

@lamina no mam presne taku istu svokru. tvojou chybou je to ze to riesil manzel. chlapi su na svoje matky makki. moj to nezvladol. preto som prestala na urcity cas diskutovat a vydavala som len prikazy, pripadne zakazy smerom ku svojej svokre. med a cukor im chcela davat od prvej lyzicky prikrmov, vadilo jej ze kojim a nedam im poriadne nejst, ze je ho nedam kocikovat, starsi mal prisnu dietu, tak ze mu nedoprajem. mal bezlepkovu dietu a aj tak mu na prve narodeniny doniesla tortu z jablk s piskotami. a bola nasrata ze ju nejedol.
no radim ti co pomohlo mne. byt kludna a nepovolit. moja si zvykla. musela
ak ta zaujima este nieco, opytaj sa konkretne

lamina
26. jún 2012

dakujem,asi mas pravdu ze spolu s manzelom a bez hnevu.a ze asi staci vysvetlit ze viem co robim a nie omacky okolo

lamina
26. jún 2012

myslis si ze sa to da vyriesit jasnym rozhovorom?lebo ona je makka povaha,mam pocit ze sa budeme tocit dokola,hlavne ak ja mu raz nieco zakazem a on zaplace,hned mu na to skoci.alebo len bez vysvetlenia kludne ho vtedy obliect a odis od nich?alebo vyrazne obmedzit navstevy s pravdivym zdovodnenim?nechcem to hrotit ale ja nevidim dovod ustupovat z tychto veci,ked nas nerespekktuje a ked sa robi jeho matkou a neda mi ho ked je zle.jasne ze bezomna alebo manzela tam dlhy cas neostane,neverim jej

xlucia
26. jún 2012

@lamina podla mna ani jedno. aspon u nas to nefungovalo, ani omacky. dohovaranie a vysvetlovanie tie tliachanie do vetra. suhlasi max. prvych desat minut. odchadzat od nich nema vyznam, ved mimo tohoto vidis ze maleho lubi. moja tiez velmi lubi mojich chalanov, ale v snahe dopriat im, mi starstieho takmer zabila.
ries to kratkymi vetami. daj mu cukor ved papa malo. odpvoed ma byt, cukor nedam, nauci sa. ostatny komentar ignorovat. ked chce nieco ine. neviem co este ta tak drazdi, povedz jednoducho NIE. a nevysvetluj.
s cim mas u nej este problem?

xlucia
26. jún 2012

@lamina a este klikaj na to "odpovedz" podla toho komu odpvoedas, aby dotycny o tom vedel. a co sa tyka toho brania na ruky. ja osobne som viac krat deklarovala na hlas,ze dieta do roka patri k matke a nezelam si aby o niekto mimo mna a manzela bral na ruky, pokial mu dieta sama nepodam. a zvykla si. starsi mal silny reflux, ked ho brala na ruky ona, akurat sa mi povracal.
poviem ti bolo jej to tazko, a aj mne, ale naucila sa to respekotovat. ale skusa rozne tahy doteraz. napr. minule mi doniesla plno figuriek, ze "ostalo mi". pozreal som obsah kakaa ze 5%. tak som jej povedala ze chalani to jest nebudu,a to ani v poleve na kolaci ako mi radila. ak to u nas necha, ja to vyhodim. zbalila do tasky.
alebo mi maly isiel 8 decembra na operaciu a mal nariadenu predtym dietu, takze sme mu logicky nic nedavali na mikulasa, aby ho to nedrazdilo. nevies si predstavit ako zurila ze som mu nedala mikulasove co mu poslala. no naco mu to dam??? kybel sladkeho, a zvapeti mu to vezmem, ze nemoze lebo ideme na operaciu??? vtedy mal 3 roky. no isto by to chapal. no ale ako hovorim, v principe si zvykla.
pokial je starsi vo vyhovujucom zdravotnom stave, tak ho tam pustim obcas aj spat. ma ich velmi rad, a oni ho maju velmi radi. len ich treba kontrolovat a krotit

lamina
26. jún 2012

@xlucia ach jaj,vies svokra sa henva aj ked posleme mms maleho svokrovi a nie jej, ze nech ide k nam sam a podobne..aj v rodine si to ludia vsimli a nezavisle od seba sa ma pytali ci mi nevadi ze je taka ze mi ho berie stale, kontroluje, ked sme na navsteve odpoveda na otazky o jeho spinkani a papani ona..ja si uz robim srandu a hovorim inak ako ona, nech je jasne ze nema sajnu o niektorych veciach...mam strasnu chut jej vsetko natvrdo vykricat, len neviem ci je toto riesenie.ale urcite chcem aby vedela ako to vnimame my

sirael
26. jún 2012

@lamina Ja by som ti poradila - povedz svokre otvorene vsetko co si myslis. Nekric, ale normalne jej vysvetli co ti vadi, co ti nevadi, ze si nezelas aby sa chovala tak, ako sa chova, ty si mama! Jednoducho jej treba povedat na rovinu co citis. Ja som zazila tiez pred mesiacom takyto otvoreny rozhovor so svokrom, s ktorym mam problem tri roky a uz som to nevydrzala. Poviem ti, nic sa nezmenilo, (ale tak my mame zasa iny problem ako ty), ale mne sa straaaaaaaasne ulavilo 🙂

lamina
26. jún 2012

@sirael dakujem ti, urcite sa chystam.asi pred 3 tyzdnami tam siel manzel, otvorene sa porozpravat - rozplakala sa, urazila a tyzden sa neozvala. teraz sa uz zas par dni neozyva,aje som im vytlacila a poslala nejake clanky z internetu o afektivnom placi atd.pravdupovediac mi dnes manzel povedal ze nech to riesim ja, on na to nema uz nervy...tak zas ma ostat vsetko na mne?ostala mi sanka dolu ako rezignuje, povedala som mu nech to riesi rovnako ako doteraz, ze co teraz - dojdeme tam a budeme sa tvarit ze je vsetko ok?u mna vobec nie je.len sa mi zvysuje adrenalin s takymto dnesnym jeho pristupom a ze sa jej ani neraci porozpravat.ked som jej nabrhla rozhovor, v zlosti mi povedlaal ze jej mame dat pokoj a sla z izby von fajcit...bojim sa ze ked zacnem tak spustim vsetko co si myslim ale to nepredycha

sirael
26. jún 2012

@lamina U nas to tiez priatel skusal niekolkokrat a nic z toho. 🙂 Aj tak som vzdy bola ja ta zla, tak teraz som uplne 🙂 A tiez som povedala vsetko co si myslim a drahy sedel vedla mna a vobec si ma nezastal. Ale bolo mi to v tej chvili jedno - povedala som co som chcela, ale teda samozrejme slusne a len s mierne zvysenym hlasom ked to uz inak neslo (a to som vybusna povaha), ale hovorim, vobec to nepomohlo, akurat sa mi velmi ulavilo. 🙂 Tak to skus. Ale naozaj nie s krikom - proste slusne a nech zacne plakat, to je jedno, proste jej povedz co si myslis a samozrejme nechaj aj ju povedat jej nazor. Drzim palce, nech to vsetko dobre dopadne 🙂

lamina
26. jún 2012

@sirael vdaka..konecne su tu aj baby co povedia svoju skusenost a ni hladaju do coho vrtat 😉

mamavera
26. jún 2012

@lamina s detičkami, ktoré majú afektívne záchvaty a modrejú sa občas stretávam a odporúča sa chovať k nim presne tak, ako to opisuješ, po nejakom čase to prejde. Ty s manželom na to idete výborne, páči sa mi aj to, že dieťaťu nedávate cukor, aj dlhšie ako do roka sa bez neho zaobíde. Ale čo so svokrou? Treba si s ňou sadnúť - ty,manžel, bez drobca (aby ju nerozptyloval, alebo neukončil predčasne rozhovor) a dôrazne jej dať najavo, že vy viete, ako máte reagovať, máte veľa naštudované, radili ste sa s lekármi a jednoznačne dať najavo, že ak bude v týchto prípadoch zasahovať a nerešpektovať to, že nebudete dávať dieťaťu cukor, nebudete tam chodiť. Vy dvaja ste za dieťa zodpovední a výchova vášho drobca bude podľa vás, či sa jej to už páči alebo nepáči. Tvrdé, ale účinné. A keď sa ťa tvoj drahý nezastane, tak na to treba tiež ísť dôrazne. Rodina ste teraz predovšetkým ty, on a dieťa , nie on, jeho matka a dieťa! Nech nestrká hlavu do piesku! Veď sa to dá povedať slušne.

lamina
26. jún 2012

@mamavera dakujem ti velmi za podporu!neskutocne ma povzbudili tvoje riadky

xlucia
26. jún 2012

@lamina no ved ale jej t vsetko od srdca povedz, ved je to tvoje pravo. jacat na nu nemusis, ale ked jej nepovies, nebude vediet. no a sproste povedane, ked to nepredycha, aspon budes mat pokoj 😀 😝

lamina
26. jún 2012

@xlucia asi tak baby..mate pravdu..cudujem sa kolko pribrzdenych je okolo nas...

mamavera
26. jún 2012

@lamina nemáš za čo, je mi ľúto, že máš také problémy so svokrou, ja som mala aj mám úžasnú a vždy rešpektovali našu výchovu, nebolo treba toto vôbec riešiť

katrin20
26. jún 2012

@lamina Nezavidim ☹ Ked to citam tak ako keby som o svojej svokre citala. 2x do tyzdna by som ju nechcela vidiet. Malu mi berie a ked place tak je hotova lebo jej niec je... blablabla... Pritom viem ze len nechce byt pri nej. Ked si ju zoberiem tak je ticho. A to je zle, to tak nemoze byt... A ona je hladna, a musim jej dat cajik a krupicku... A rovnako s tym cukrom ako pises. Ked velmi place treba jej dat na cumlik cukor 😠 Mna ide roztrhnut ked to pocujem. Nikdy malu s nou nenecham samu lebo jej neverim. Viem ze za mojim chrbtom by urobila presne to co nechcem. Vzdy som bola makka a nedokazala som jej nic povedat (totiz uz predtym ked sme malu nemali sa nam do vsetkeho miesala) ale teraz si nenecham skakat po hlave. Je to moje dieta a pokial nebude respektovat to ako ho chcem vychovavat tak s nou bude len v mojej pritomnosti. Preco sa ma moja mama vzdy opyta ako to chcem ja a ona to musi mat po svojom lebo jedna pani povedala ze sa to tak robi. Neznasam vetu "tak sa to robi". Drzim palce

lamina
26. jún 2012

@katrin20 a aj si to riesila?ako?povedala si jej na rovinu co si myslis?ja niekedy rozmyslam ci aj ja neprehanam, kedze mam okolo seba skoro vsetky mamicky, ktore neresia kto co da ich decku, same mu daju cukor, lebo mamka povedala ze sa to tak ma, akoby mali pocas materskej mozog vo vypnutom rezime..a tie argumenty, ze trocha cukru mu neublizi...ved ale tu ide o doveru, jasne ze 3 zrniecka mu neublizia.ale ked si to raz nezela a vkuse jej to opakujem, tak su tam len 2 moznosti.bud mu da alebo neda cukor.a aj 3 zrnka spadaju do kategorie DA.ja nehovorim o mnozstve ale o absolutnom zakaze.cim bude starsi, tym budeme riesit vaznejsie veci. a potom to bude, ze ovonaj pivo (videla som u 4 rocneho znameho) a potom len trosku penu z neho ochutnaj?ved ich pozabijam podla abecedy od zlosti 😒

katrin20
26. jún 2012

Narovinu jej teraz vzdy poviem svoj nazor. Moja mala ma zmenila. Spravim pre nu vsetko. Viem ze sa jej to nepaci a ze ma za chrbtom ohovara ale je mi to jedno. Cim menej ju vidim tym je to lepsie.. Horsie je ze moj muz nic nepovie. Neche ju urazit... Casto sa koli nej hadame

lamina
28. jún 2012

svokra sa mi ani doterat ani neozvala, teda nam.je to uz 5 dni, moje nervy sa zvysuju...aspon kvoli malem mohla, spravila som kraok ze som sa chcela porozpravat, povedala ze dajte mi pokoj.ok, asi bola v afekte.poslala som jej z internetu vytlacene veci co sa deje s malym, ze sa nemusi bat..dalsi krok odomna mi uz pride vela...

vicky9
29. jún 2012

@mamavera On sa jej pchá do zadku aby jej ukázal aký je dokonalý,má staršieho brata ktorý je preferovanejší tak sa snaží jej ukázať že je lepší ...

vicky9
29. jún 2012

@nikolca ja tiež nechápem ,ked si nás uz vybrali za zeny preco nas neobhajuju,chapem nechcu sa hadat aspon ten moj je nekonfliktny neznasa hadky,
aj moja svokra mi kontroluje izby a ešte aj prstom po poličkách chodí či tam je prach,raz som neutrela v 2metroch prach a ona si zobrala rebrík a len tak bez slova mi kontrolovala skrinky a nezabudla podotnúť že moja výška nie je výhovorka že tam mám prach!! Som jej dala handru do ruky že nech to utrie...Utrela a najbližšie mesiace mi to vyhadzovala na oči že aj prach mi musí utierať...Manželovi som povedala že ak sa k nám najbližšie nasáčkuje tak nech mi to dajú vopred vedieť aby som mohla vypadnúť...

vicky9
29. jún 2012

@lamina s tou budúcnosťou som aj ja neistá,už to trvá pridlho a najhoršie je že manžel mi absolútne doma nepomáha,celý tento týždeň som doma,migréna ma chytila a ledva sa hýbem nie to ešte upratovať aby som šla a on dookola točí len o tom,že som lenivá a prespala som celý deň, zobrali sme štena z útulku a kedže sa ešte nenaučil pýtať von spravilo mláčku a malé prekvapenie pred chladničkou,poprosila som ho aby to utrel lebo ma už z toho napína na vracanie a on mi povedal,že on chodí do roboty a nechce sa zašpiniť.!!! Už mi lezie na nervy s jeho neschopnosťou niečo urobiť čo je užitočné. On najradšej o desiatej večer(pretože ako príde z roboty sedí za počítačom a hrá sa!!) začne presúvať nábytok v deckej lebo štena ocikalo koberec(nechápem doteraz ako sa dostalo do deckej) a celý koberec vyhodil lebo mu to smrdelo,ja som nič necítila a to som pachová a čistila som to savom 2x ,vytepovala aj dlážku pod tým som vyčistila ale jemu tosmrdelo tak sme o desiatej vyťahovali koberec a všewtko presúvali..ešte štastie že malý nebýva s nami(svokra nám ho nechce dať!!) lebo by sa nevyspal..

wieruss
29. jún 2012

@lamina najblizsie ked budes so svokrou a zas zacne nieco co si jej uz velakrat hovorila tak normalne na nu vylet, ze preco ta nerespektuje. ja som to urobila naposledy a 3x som sa to opytala, lebo uz ma dopalilo, ze ja nieco poviem a on zas po svojom. Tak kurnik bud sa nepytam alebo potom respektujem ze co a ako 😠 Nastastie mm ked to pocul tak ju este sprdol 2.x, tak odisla urazena do izby ... A to, ze ti nechce dat maleho tak ako to ma drzte... Jasne hned ako pride (pridete) a bude chciet maleho tak jej povedz ze ano, nech sa paci, ale ked prides, tak ti ho hned da, lebo nabuduce sa moze akurat pozerat. Ja som si odvykla riesit veci v rukavickach, lebo co nedas jasne najavo, tak sa tvaria akoze ze vsak "3 zrniecka" ako pises 🙂 😉 drzim palce nech mas cim skor poriadene a klud

zlatica36
29. jún 2012

@vicky9 tvoja posledna veta : ešte štastie že malý nebýva s nami(svokra nám ho nechce dať!!) lebo by sa nevyspal..
to chces povedat,ze tvoje dieta je u svokry a ona ti ho nechce dat???????????????? fakt nechapem....to je uz co za sila??? vysvetli ,prosim ,ak chces

eeffka
29. jún 2012

@zlatica36 vicky nema dieta,jej muz ma. A vo vedlajsej teme sa stazuje ako by ho chceli mat pri sebe pricom u nich min2 roky nezije... Ta svokra je fakt 'strasna osoba'... Stara sa o dieta,oni ho hakuju a este jej tu naklada.A otec dietata vyzera tiez na zivotnu vyhru.

lamina
29. jún 2012

@vicky9 coze?pane boze!!

lamina
29. jún 2012

@wieruss mas pravdu. este jeden dotaz.baby, myslite si ze to prehanam alebo mam opravnene poziadavky?napr. nech ho nenosi ona vkuse na rukach ale nech aj ja si ho ponosim aj ked sme u nich hodinku..mne sa to zda normalne ale uz niekedy pochybujem ci neprehanam zbytocne..lenze jej dovolim jedno a ona automaticky prebera zodpovednost.ako podla vas mam s nou riesit to, ze ked sa nieco zomelie, tyzden sa ani neozve i ked som jej hned vravela ze sa porozpravajme?stalo sa to 3.krat

zlatica36
29. jún 2012

@eeffka a to ho ma ta svokra zverene sudnou cestou do opatery? ak nie ,tak potom je to chore,ze dvaja dospely ludia si dovolia zobrat dieta...a jeho matka biologicka je kde?v akej teme,napis nazov,prosim ta

wieruss
29. jún 2012

@lamina ked ta ignoruje tak ignoruj aj ty ju, vobec by som si nerobila kvoli romu vrasky, ved si sa chcel LEN porozpravat, to ze jej to je prosti srsti uz neni tvoj problem. 😉 a to, ze ked ste hodinku, ja som to nejak skusla, ked sme u svokrovcov tak nech si ho ponosi pokial neplace, ak place tak vie, ze ho hned berem... proste necham nech sa potesi v ramci pravidiel. Robila napr. take snahy, ze prisla a rozkazala ze nech jej dam maleho a idem jest , no tak najust som jej ho nedala ale dala som ho mm, on to tiez neznasa ked nam rozkazuje - nie sme male deti, ale dospeli ludia a rodicia takze podla toho ocakavame ze sa bude aj spravat. A podla toho sa spravam aj ja, v ramci slusnosti a toho, ze je to matka mojho manzela, ale nemoze ocakavat ze ked mi nieco bude proti srsti ze budem ticho, lebo taka povaha nie som 😀

lamina
29. jún 2012

@wieruss presneto s tym jedlom robi aj mne!ze chodte sa vsetci najest ja ho postrazim.a ja jej na to , ze ty sa chod najest, ja som zvyknuta, najem sa potom.ona ze nie, ze ona ho postrazi..a ja zas ze nie, ze nemusi jest ale aj ja ostanem s nim.chcem jej povedat tiez, ze aj ked sme mimo domu, ja sa dietata ani vtedy nevzdavam, aj tam som ja jeho mama, ja nepotrebujem aby mi robila "laskavost" ze sa "konecne najem", lebo v pokoji to urvite nebude🙂 dnes malemu po svokrovi poslala oblecenie co kupila, aj kebz robila neviem co tak ten royhovor prebehne.manyel je presne po nej / ked nieco dlhsiu dobu sa taha, akobz bolo ok ze to nejak samo odznie,ale ja nemienim povolit z rozhovoru...zas jej to vydrzi 2 stretnutia a potom ju ale uz rovno dakam poslem