Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

mizu89
29. júl 2014

@mamavera ved to ja viem ze nebudem mat cas potom lietat ale chcela som aspon teraz pred malym kym neni na svete.ale priatel ten je najedeny ale ja nie lebo ona spravy pre zeny 1 porciu a pre chlapov min,2 .ved sam priatel mi povedal ze lepsie varim ako jeho vlastna mama.

mamavera
29. júl 2014

@mizu89 tak ja by som zase takú svokru milovala, keby odo mňa nič nechcela 😀 😀 😀 Vzťah svokra - nevesta sa predsa nemeria tým, že ti niečo dovolí urobiť vo svojom dome. Je som svojej svokre, kým nebola chorá nepomáhala (nepočítam nákupy ťažkých vecí, ktoré som priviezla autom), až teraz, keď už nevládze jej pomáham. Ale veľa sme sa spolu smiali, prechádzali, išli sme plávať, boli sme spolu na výletoch a pod.

mizu89
29. júl 2014

@ladywitch26 my vieme ze to bude chlapec na 100% lebo som bola na amnio.

mamavera
29. júl 2014

@mizu89 tak sa zastavte pre návštevou u nej niekde v reštike a hotovo a ešte farbisto ospevuj, ako tam super varia a ako si sa napráskala 😀 😀 😀 😀 😀 nehľadaj problémy tam, kde nie sú, teš sa na bábenečko a na všetko ostatné sa vykašli.

mamavera
29. júl 2014

@mizu89 inak vieš, ako sa delia svokry? Už som to tu niekedy písala - motorovou pílou.....
Ale moja bývalá, ani terajšia do tejto kategórie nespadajú, sú úúúúžasnééééé. A ja to už píšem tam opatrnúčko, už mám bližšie k svokre, ako k neveste 😀 😀 😀 😀

ladywitch26
29. júl 2014

@mizu89 len pre predstavu, co su to skutocne problemy so svokrou, ti mozem napisat zopar. keby tvoja svokra uplne okato presadzovala jedneho brata tvojho muza, a to az tak, ze druhy to psychicky za tie roky nezvladne a spacha samovrazdu, tak to este len vtedy by si tu vypisovala. jeden syn ma uplne vsetko, prepisali nanho vsetok majetok, a druhy, napriek tomu,ze sa namakal ako blazon a nikdy neodmietol pomoc, tak nema nic. ked chodil na tyzdnovky, tak vyvolavali uz od stredy, ze kedy konecne pride domov, lebo treba zemiaky oborat. to,ze druhy syn zije v dome s nimi (vtedy bol slobodny a fakt nic ineho nemal na robote), to nikoho nezaujimalo. musel ist moj, ktoreho som videla akurat od piatku vecera do soboty rana, lebo celu sobotu stravil "na panskom" a potom do nedele vecera bol doma, ale aj to nie vzdy, lebo niekedy mali prenho viac roboty pripravenej. ked robotnici sfusovali robotu na streche a nam pred vianocami natieklo do bytu 20cm vody, byt bol neobyvatelny 2 mesiace (ja som bola v zahranici), tak co myslis, zavolali syna-skoro bezdomovca, aby siel na tie dva mesiace ku nim? ani sa neponukli, kludne by ho nechali prespavat po hoteloch. byval u mojich rodicov, v izbe s dvoma segrami. ked sa nam narodila dcera, tak neposlali absolutne nic ani po porode. ale v podstate mi je to uplne jedno.nenavstevujem ich, a mam svaty pokoj. 😎

mizu89
29. júl 2014

@mamavera len ja som z dediny a som zvyknuta na robotu ze aj pomoct druhym z rodiny .a jej by som preco nemala pomahat .keby som nebola na PN tak zmyznem aj na cely den a ked cche tak nech si vari vsak je doma to chapem len dlho mi bolo ked som nikde nemohla ist. ☹

mizu89
29. júl 2014

@ladywitch26 tak to su ozaj problemi horsie ako mam ja.ja som chcela len nejaku radu od starsich nie sa nejako vytahovat ze mam katastrofalnu svokru.

mamavera
29. júl 2014

@mizu89 no z jednoduchého dôvodu - lebo si to ona neželá. Aj ja pochádzam z dediny, žiadna práca mi nebola cudzia, od varenia, cez šitie, maľovanie stien a plota, ale naučila som sa aj ničnerobeniu a ide mi to jedna radosť 😀 😀 😀 😀 😀

arwen88
29. júl 2014

cim to je, ze sa po narodeni dietatka tak zmenia vztahy so svokrou?..a tusim je to hlavne vtedy, ked sa narodi prve vnuca...asi treba jedine...ist byvat niekam daleko a vidiet sa raz za cas...

mamavera
29. júl 2014

@arwen88 nie u každej, človek, ktorý má určité morálne hodnoty, sa nemení, moja sa nezmenila, zbožňovala som ju ako slobodná, ako vydatá a máme krásny vzťah aj teraz, keď som rozvedená. A môj syn bol jej prvé vnúča. je to človek so srdcom na pravom mieste.

mizu89
29. júl 2014

@arwen88 ak sa smiem spytat co sa zmenilo

ladywitch26
29. júl 2014

@arwen88 u nas sa zmenili postupne po svadbe. a to sme ani nebyvali potom uz u nich. a deti sa mi narodili az potom, ked uz som sa s nimi nerozpravala vobec. my sme sa kvoli svokrovcom skoro rozviedli. ale odkedy ich uspesne ignorujem, tak mame zrazu stastne manzelstvo 😀 najlepsia svokra je taka, ktora je 2500km daleko 😎

arwen88
29. júl 2014

@mizu89 v nasom pripade to nebola ani tak zmena, skor vysli niektore veci na povrch...ja som nemala moc moznost sa so svokrovcami spoznat, kym som otehotnela...ale ako tak sledujem mamicky, ci uz kamosky, tu alebo hocikde inde, tak po narodeni dietatka to ide dolu vodou

gucciok85
29. júl 2014

najlepsie je ked mladi ziju vo svojom a nikto sa im nestara do zivota. Aj mili,zlati,ochotni svokrovci mozu liezt po case na nervy a potom sa aj dobre vztahy mozu pokazit.

Ja so synom a priatelom byvame u svokrovcov. Tak si viete predstavim ako sa nam zije 🙂 najradsej by som sa odstahovala. 😭

gucciok85
1. aug 2014

@adka123456789123456789 a nemozete sa odstahovat?

nadovasebestova
2. aug 2014

vcera sme prisli z dovolenky,,zo svadobnej cesty,,nic ine nepocuvam len ukaz fotky,,tak som zapla nb nech si tie fotky pozrie,,ok chvilu bola ticho,,vecer zacala aby som jej nejake fotky poslala,,ok tak som jej par foto poslala take vseobecne ,,ze zraloky,,,plaz,,kamene,,hlavne kde niesom ja,,(mali sme vymenu nazoru hned rano po svadbe ,,vyhnala ma od tedy som tam bola na navsteve len raz a aj to len 2hodinky,,skor sme boli spolu s mm blahozelat babke a bola tam aj ,,svokra)
TERAZ polozila usb predo mna ze je mam tam nahrat vsetky fotky,,,lebo ona to musi poposielat ostatnym v rodine ,,jej sestre,,dcere,,ze ako sme sa mali dobre,,
ako keby nam na tu dovolenku nieco prispela,,,a teraz dala poznamku ze nech jej syn si zobere celu (sebestovku ) moju rodinu do auta a mozme ist znova na dovolenku???,nasrala mna za to ze nemam ich priezvisko si bere moju rodinu do huby,,idem sa balit a idem k nasim

madapa
2. aug 2014

@nadovasebestova Neviem preco by si jej mala davat akekolvek fotky?!?!?!?! Ved je to Vasa osobna vec, Vase sukromie... preco by to mala cela rodina vidiet a komentovat??? Dala si jej par, tak nech im ukazuje tie 🙂 To vy by ste mali ukazovat fotky rodine, nie ONA!! Vela stastia 🙂 Presne viem ako sa citis, Ked je niekto debilny a nechce sa liecit, tak sa mu tazko pomaha 🙂

@gucciok85 nemáme dostatok peniažkov, priatel si akurat teraz nasiel stalu robotu a nie brigady ako predtym. Akonáhle si ušetrime tak urcite pojdeme od svokrovcov prec.

sonice
5. aug 2014

@nadovasebestova Ak Ti môžem poradiť (po dlhoročných skúsenostiach).

"Daj mi fotky na USB, lebo ich chcem mať,.."
S úsmevom: "Nie, ľutujem, sú to naše osobné fotky, tie, čo som mohla ukázať, už som ukázala."
"Ale veď,..."
S úsmevom: "Nie, ľutujem, sú to naše osobné fotky, tie, čo som mohla ukázať, už som ukázala."
"NO ja chcem iba,...."
S úsmevom: "Nie, ľutujem, sú to naše osobné fotky, tie, čo som mohla ukázať, už som ukázala."

Ak by nestačilo:
S úsmevom: "Už som vyjadrila svoj názor, viac o tom nebudem debatovať. Čo máš nové?" (posledné nemusí byť :D)

Dôležité je udržať ksicht a tón hlasu, chce to celkom kvalitný herecký výkon, ale cvičenie robí majstrov :D!
Držím palec 🙂

emminka
6. sep 2014

mile nevesty,prosim ako je to s Vami ?ktore byvate u svokrovcov, 🙂 neviem ako je to u Vas,?mame 2 deticky,mame svoju domacnost so vsetkym na poschodi,len spolocne schodisko?Myslite si ze je mojou povinnostou upratovat svokre v jej domacnosti?kedze mame svoju,pripadne starat sa o zahradu,teda okopavat a atak?neviem ci ja som ina?ale zda sa mi ze pokial este vladzu tak sa o seba postaraju nie?ved ja mam svoju rodinu a svoj zivot ,nie?Akoze to mam teraz zit ich zivot a riesit ich potreby?ved sa este asi dost nastaram ked uz budu nevladny a budu potrebovat pomoc,mozno nie som ukazkova nevesta,ale takto si predstavujem ja zivot,či???dakujem

koala7
6. sep 2014

@emminka ahoj, citala som aj tvoje prispevky v tej druhej teme. Ze ako clovek zo zaciatku nevie do coho ide ked ide byvat so svokrou, to suhlasim. Ze je cele poschodie prazdne ze co budete minat peniaze na vlastny byt (dom).
Ale k tvojej otazke. Ci si povinna im pomahat. Z pohladu svokry: ano. Stara skola chcela zit podla tradicnej viacgeneracnej struktury ako pred storocim, ked takto ludia byvali kvoli statku, domu, deleniu prace atd., kazdy robil co mohol, stary dodali majetok, mlady pracu a pre rodinu v sirsom slova zmysle to bola vyhoda.
Z tvojho pohladu mladej modernej zeny: nie. Preco by si mala robit co ta nebavi, vsak. Kazdy ma svoje, pol na pol a tam si gazduje. Neviem ci platite svokre nejaky najom, alebo len cerpate vyhody lacneho ubytovania, alebo je pol domu oficialne vasa. Podstatou vsak je rozdielny pohlad na vec a nevydiskutovane ocakavania. Stari vam ten poldom dali/pozicali prdpokladam so starodavnou predstavou oni nebudu nikdy rozumiet tvojmu postoju. Bude pre nich zvlastny, sebecky. Ja osobne si myslim ze ak sa nechcete jeden druhe u pliest pod nohy radsej si tu trosku priplatim na vlastne byvanie. Lebo pri spolocnom ste vzdy sirsia rodina ktora ma spolocnu strechu, problemy, a navzajom si viac pomaha aj vidi do hrnca aj vsetko. O tom je to viacgeneracne byvanie, a v sucasnej dobe to uz mlady nevidia, chcu len tu "smotanu" zlizat 🙂

emminka
6. sep 2014

no ako pred storocim,neviem,kedze moja svokra od svojich rodicov odisla,odisla od rodicov a zili sami v dome,az potom doma dochovala otca.,ved OK ked budu nevladny ja sa potom postaram,ale preco mam teraz podriadovat svoj zivot niekomu,ja mam svojho muza a deti o ktore sa mi prinalezi starat,ja som si nebrala manzelovych rodicov,ale ich syna? nie ,...a hadam najprv mali povedat,ze budete s nami byvat,ale ......a tam vypichnut co si predstavuje nie?na byvanie prispievame pol na pol,+ine vydavky,niekedy na drevo,a ine veci...takze asi tak....no a ide o to ze vidia do hrnca,kedykolvek sa objavi v izbe,chodi po skriniach,ja zijem v jednom dome,ale po skriniach nechodim,ale viem ze u mna ano,dokonca som prisla raz skor od mojej mamy a pocula som u mna otvarat skrine a kym som dosla hore ,tak dole schodmi si kraca svokra so svagrinou,,,oni ani len slovko nepovedali,,tak kde je chyba vo mne???od vtedy uz neviem ako dalej,nemam zaujem aby mi niekto vynasal kose do smetiaka,neviem mozno som ina,ale je to moja domacnost,kos hadam vyniest este viem,,,ale hold asi mam sklopit usi?ked zijem u nich?no zial nie som z tych...

koala7
6. sep 2014

@emminka odstahuj sa

mexxina
6. sep 2014

@emminka radsej si odtrhaj od ust, uskromnite sa ako mozte, ale odidte prec. lebo takato situacia ta bude len nicit, a to za to nestoji. svokra nikdy nebude inaksia, a ty tam stratis mladost trápenim. deti nepotrebuju luxus. deti potrebuju stastnu mamu.

timea7
6. sep 2014

@emminka určite nie je tvojou povinnosťou upratovať svokre domácnosť, ani drieť v záhrade. Nepoviem pomôcť, napríklad po maľovaní, natieraní plota a pod. čo je však raz za čas, ale aby mi svokra aj so švagrinou lozili po skriniach - no to by som urobila iný cirkus a od vtedy by boli izby zamknuté. Najlepšie by bolo nájsť cestu, ako byť sami.

nissank
14. sep 2014

ahojte zienky mate nieco noveho ohladom svokier?

zuzulos1
14. sep 2014

@emminka ... aj mne svokra vynasa kos.. byvame na poschodi u nich. Mame tu vsetko - kychynu, kupelnu...aj tu mi umyvala, pretoze to treba "robit poriadne".. :D ale to uz nerobi, dala som riadne STOP... ale s tym kosom a mnohymi inymi vecami to akosi stale nevie pochopit 🙂

nada3511
28. okt 2014

ahojte babi...ja mam ten isty problem ako vy...priatelova matka sa miesa di nasho zivota.vnucatam uz povedala hoveda,skur...kok..ci....chuje...vzdy len iba hadky..ku nastavujucej nevesti druhej je mila..ja som iba pi..ca...prisla som s holu pip..,v nasej nepritomnosti si chidia po dome a vsetko kontroluju...uz som cela s toho paf....a to nie je vsetko to by som mohla napisat knihu...pan boh nenahlivy ale pamatlivvy...