Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

libawet
17. okt 2017

@anshelia ja mám svokru, ktorá sa snažila na zač. nášho manželstva s mužom, riešiť a organizovať nám všetky víkendy. Pohovorila som si s ňou a aj manžel, boli sme v tom jednotní, pochopila, že teda tadeto vlak nejde a jej syn je na mojej strane, a prestala s tým. Odvtedy nemáme problém s ničím, dokonca by som povedala, že je lepšia ako moja mama ( tá sa snaží ma dirigovať do dnešných dní, vždy s neúspechom, no je vytrvalá 🙂, bude to skúšať asi do konca svojho života, je taká povaha, ale na muža si netrúfne 🙂 a tiež skúšala mňa postaviť proti mužovi, čo jej tiež nevyšlo, to už neskúša ). Neviem, prečo mamy mužov sú aké sú, ale zasa, ako ktorá. Česť výnimkám.

roselyn
17. okt 2017

Ja sa uz s nou nerozpravam, povedala som im obom: svokre aj manzelovi, ze sa hnevam, lebo uz mam toho dost! Im je to vsak jedno. A len ja mam z toho nervy ;( Co sa tyka svokrinho chovania ku mne, tak je to take "na hrane" my dve, lebo ked ona nieco podpichne, tak ja jej to hned vratim. A situaciu zachranuje svokor (ten je na mojej strane) a povie jej nech sa tolko nestara konecne do "nas" (svojho syna a nevesty).
Lenze, co mam robit s manzelom, ktory zrazu z cista jasna ospevuje svoju matku?Pocuva ju, nic jej nepovie proti, a ked ja na nu nieco poviem, tak hned ju obranuje. Nacisto ho zmanipulovala.

lienqa
17. okt 2017

@libawet Keď teraz tak čítam čo píšeš pripomína mi to náš vzťah so svokrou doteraz som s ňou nemala žiadny problém, ja už som mala dcéru z predchádzajúceho manželstva a prijali nás normálne bez všetkého. Ale to som nechcela. Kúpili sme byt pred pár mesiacmi, chlap je na služobke tak to riešim ja väčšinou, je to práve v meste, kde bývajú aj svokrovci. A posledné tri mesiace návšteva u nich bola v štýle, a toto si prečo nedáte, a teraz sa toto dáva, a teraz sa to takto robí..Ja som vždy nejako filtrovala, ale vždy som spomenula chlapovi, ale brala som to s humorom. Máme kurenára, muž od jej kamarátky, ale komunikujeme iba my s ním, a minule do telefónu môjmu ocovi povedal, no veď aj Eva mi volala 😨 akože toto bola ta čerešňa na vrchu toho všetkého, ja som to povedala môjmu, a ten samozrejme mamu sfúkol a cez net..CHYBA 😅 videla som tie správy, najhoršia zo všetkého som vyšla ja, mama mu napísala, že si vždy zastáva iba mňa, a pritom on jej nič zas také kritické nenapísal, iba niečo v štýle, že niekedy je menej viac a, že to s tou prehnanou starostlivosťou už preháňa. Akože to čo napísala na moju adresu ma veľmi zamrzelo 🙄 A to dodávam, že ja už bývam 7 rokov sama od rodičov preč. 🙏

roselyn
17. okt 2017

@anshelia
A prestala s tym opakovanim?
Mna ide z toho trafit, pri pomysleni, ze co si zase kupim, tak ze zas ona nejakym sposobom si zaobstara ;(

anshelia
17. okt 2017

@roselyn nie, to stále pretrváva. ona si iba pred nedávnom všimla, že sa ja s ňou nebavím, nezačínam rozhovor,... ale ja ju ignorujem už 4 roky 😀 neviem či to nie je iba závisť, keď tak niekto opakuje. je to trápne a pripadá mi to ako v materskej škôlke.. aj mňa z toho ide šlak trafiť

roselyn
17. okt 2017

@anshelia
presne ja sa tak citim ako ty. a je to uplne trapne az hanba, ze nic si sama nezaobstara len vsetko opakuje ...

zlaticko118
17. okt 2017

@anshelia : to je dobre, ja sa s buducou svokrou tiež nebavim (odpovedam na nevyhnutne a to aj takym tonom ako pubertiacka čo chce pokoj) ale nejak jej to nedoplo, alebo sa stále snazi nadhodit reč ale to jej nezaberie .
S opakovanim veci nastastie nemame problem pretože ona ofrfle všetko čo si s priatelom vyberieme do bytu a z toho je top že to napíše iba jemu cez net ale do očí mi nepovie.... naposledy sme mali kauzu kúpeľňa a oblozenie vane ktoré som vraj mala dať vyrubať a dať tam ine že mi na to dá peniaze , este to nazvala nevkusne, skarede a sedliacke. Keď som jej povedala ze ju teda do takého nevkusneho nepozvem aby sa na to nemusela pozerat tak to otočila že čo prehanam a už sa aj tlacila pomahat s upratovanin... :/

janinamojka
17. okt 2017

Moja svokra nam s muzom dopraje prave ze az.az...tolko sa snazi nam.davat,az sa zblaznit idem...Vsetko to,co ona nepotrebuje...nie som narocna,prijmem kazdu pomoc ale taketo veci uz vacsina z vas pred kukace vyhadzuje,fakt,neprehanam...A ked to poviem muzovi ,hoci to vidi aka hroza to je,to nie len stare veci ale znicene a spinave,tak ten sa do mna pusti este ze si nevazim pomoc,.....ach ta,aj s chlapmi a ich mamickami..vzdy ma tato tema dokaze vytocit..

aduska121
17. okt 2017

Ahojte zienky po takychto negativnych prispevkoch vam sem napisem jeden pozitivny😀 ...podla toho co tu citam mam najlepsiu svokru a svete🙂 .. Ale naozaj byvame spolu a ziadne hadky a ani nic podobne nemame.....respektujeme jedna druhu a snazime sa si navzajom vo vsetkom pomahat....nikdy nema negativne reakcie na nieco co spravim ci na vychovu mojho syna alebo na varenie na nic....kolkokrat ked nieco riesime sama sa klepne po cele a povie si vidis aďka aka som blba a to mi ide na šesťdestiatku...takisto mi pomaha aj s malickym...zoberie ho von a necha ma vyspat sa kedze mi moj maly spava kazdu noc katastrofalne....sama ma posle aby som sa zla odreagovat do fitka alebo hocikde inde...kolkokrat ide na nakupy do mesta tolkokrat mi donesie hoc aj akukolvek malickost stale ma vie potesit sme spolu zohrane a sudrzne ako najlepsie kamaratky a ja si to velmi vazim❤ kiez by ste aj vy mali take dobre vztahy hned by bol zivot krajsi

livka_
17. okt 2017

Baby ja mam novorodenca doma a svokra mi dosla vypomoct.. mne je zle z toho ze maleho neustale cmuckuje tak hlasno na celo ze az mne zvoni v usiach..a potom ked chcem sat bozk svojmu dietatu tak sa mi to az z hnusom robi lebo je citit za slinami od svokry. Muz povedal ze nemam robit dramu... vy co na to? Ja len trpim a nehovorim jej nic 🤐

lucinocka
17. okt 2017

@livka_ take male dieta by sa vobec nemalo olizovat cudzim clovekom zvonku... same bakterie v slinach nanho prenesu....hlavne teraz v chripkovom obdboi uplne uzasny napad

livka_
17. okt 2017

@lucinocka sak mne to je jasne..ale co mam robit ked je to svokra a povazuje za samozrejme mi s dietatom pomahat v prvych tyzdnoch.. muz mi povedal ze sa s nou porozprava ale cmuckuje ho dalej takze nic jej nevravel.

lucinocka
17. okt 2017

@livka_ chapem ta, aj moja oxidovala nonstop u nas, ani nakojit ma v klude nenechala..ale aspon mala respekt pred malou, vobec ju nebrala ani na ruky...a ked ju zobrala , tak jej tak visela medzi rukou a zavinovackou, ze som ju videla kazdu chvilu na zemi, v tej rychlosti som jej ju vytrhla z ruky a potom ju uz vobec nebrala

livka_
17. okt 2017

@lucinocka muz ma kadejaky argument aby maly mohol dostat aj slinnu transfuziu od jeho matky. Uh. To sa k nam hned po navrate z porodnice chystala jeho sestra..zastavili sme ju - na moj tlmoceny rozkaz ale urazila sa. Jeho mamu tu doslova cakal...ze ona sa nepocita ako navsteva. Teraz sestra sa chysta opat k nam..muz tvrdi ze cim skor absolvujeme vsetky navstevy tym skor to mame za sebou.Vravim mu ze otvor okno nech dieta dostane zapal pluc a bude to mat tiez za sebou! Tak sme sa chytili. Ze v porodnici prislo dieta do styku s 50ludmi aspon a cestou z nemocnici s dalsimi 60timi a odolnost mu treba a nic sa mu nestalo...som zufala.

lucinocka
17. okt 2017

@livka_ co ti poviem, mne presla prvy mesiac cez byt cela dedina...bola som mlada, hlupa a pocuvala som muza a ich posrate zvyky...teraz som starsia a mam viac rozumu, aby zo mna druhykrat robili vystavneho saska

lienqa
17. okt 2017

@zlaticko118 no koho mi to len pripomína.. Jaaj moja svokra 😂 akurát s malým rozdielom, že my sme doteraz vychádzali super, pomaly ako kamarátky a teraz pri prerabani toho bytu úplná zmena, ale príde mi to, že ona sa doma moc nemohla realizovať v prerabani lebo jej to nemal kto urobiť, tak to robi pri svojom synovi. Hrá urazenu, dokonca aj správy čo som jej napísala, žiadne urážlivé iba som chcela vysvetlenie, tak ešte aj to poslala môjmu chlapovi čo ona samozrejme nevie, že to viem 😀 ale po tomto len ťažko nájdem znovu to pekné čo bolo na tomto "vzťahu" svokra a ja 😂

sandey
17. okt 2017

@roselyn ved ked si kupujes na seba veci, tak musi vediet odkial ich mas? kup si ich sama, niekde v obchode v inom meste a ani manzelovi nepovedz, kde...

aduska121
17. okt 2017

@livka_ su dospely ludia mali by vediet ze sa nepatri cmuckat novorodenca sestonedelie patri ako aj matke aj babu ved im nikam neutecie 🙂 a musia pochopit aj to ze si novopecena mamicka a tiez chces oddych sukromie a vsetko okolo toho

dorottka
17. okt 2017

niektori nepochopia zial :-/ aj ked im povies narovinu, ako sa veci maju... povedia ok, pripadne sa urazia, ale po case zasa vsetko po starom. Mne nepomohlo nic, pretoze zakazdym, ked som co i len trosku zlavila z 'vecnej' komunikacie a zacala byt opat mila a priatelska (neznasam konflikty a strojenu atmosferu), zakazdym to zneuzila a opat zacali pasivne agresivne hry, sceny a silove hry a coraz vacsie naroky. Ja uz aktualne v ziadnom kontakte nie som... uz vazne slo o zdravie ci uz psychicky, alebo fyzicke. Je mi to hrozne luto, pretoze je to pre mna velmi neprirodzena situacia, ale po 6 rokoch hadam aj stacilo a musim pozerat predovsetkym na nas.

roselyn
18. okt 2017

@sandey
Ved to, ze ona asi prebehne obchody az pokial nenajde oblecenie a samozrejme dalsie info od manzela, co sa tyka zariadovania interieru ;( a ako si hore citala, on to berie, ze no a co, ze rovnake veci. A mna z toho ide trafit ;(

janinamojka
18. okt 2017

To ja toto nechapem..to normalne sa opici po tebe,vsetko co mas ty tak chce aj ona??to je riadne chore pre boha...

lilitela
18. okt 2017

@janinamojka A co robis s tolkym haraburdim? Lebo aj my dostavame vselico, ja to nejak z respektu k muzovi drzim, no pripadam si ako v sklade niekedy a najradsej by som polovicu hned vysmarila.

lilitela
18. okt 2017

@livka_
Skus ju jemne slusne poziadat, ze to nemyslis v zlom, ale ze nech ho nebozkava, bars ze to povedala aj pediatricka. Chapem, ze to je chulostiva vec, ale v zasade ti ine neostava. Ony to tak robili a nerobia z toho ziadnu dramu. Bud to prekusnes, alebo jej to povies.
Podla mna sa s tymto neda nic robit, co citam, to su proste rozdielnosti nazorov a predovsetkym neschopnost respektovat teba ako matku. Je prirodzene, ze ked sa narodi dieta, tak matke sa zapnu vsetky obranne mechanizmy, niekedy mozno aj tie za hranicou "normalu", ale vsetci by to mali respektovat. Ja som mala podobne, tiez som nechcela ziadnu navstevu, proste som to tak necitila, a sice ma respektovali, ale dodatocne mi to dali vyzrat a povyhadzovali mi na oci, akokeby nase dieta bolo nejaky spolocny erarny majetok, na ktory maju vsetci rovnake uzivatelske pravo. Fakt ze si obcas pripadam ako chodiaca maternica - ze som to vynosila, a tym to konci.
@lucinocka ..presne si to napisala - ich posrate zvyky... dokonca som dostala lekciu vraj kto chce s vlkmi zit....

janinamojka
18. okt 2017

@lilitela toto sa neda drzat v dome lebo aj minule..take stare koberce ze nam da,reku fajn..aspon zatial do predizby supnem..ale to bolo tak spinave ze hroza.Tak som to drhla rucne ,potom do pracky suchla..ale to nepomohlo,to radsej hola zem ale cista ako toto spinave.Snazila som sa s ucty k nej a muzovi...ale to jedine psovi uz na zimu do budy😖jemu sa to nepaci jasne potom sa hadame,neuzna ani bohovi ze co ona robi...akoby nas nemala za nic,ona to uz nechce lebo je to na prd ale my sme co zobraci ze nam to ma byt dobre??Nechapem..asi sa snazi pomoct v ramci moznosti,nemam jej to za zle ale takto??

janinamojka
18. okt 2017

@lilitela to ja nerozumiem preco nikto z rodiny nerespektuje cerstvu maminu a babiku,ze je tam aj ta psychika matky dost slaba a potrebuje hlavne ticho,pokoj so svojim babatkom,ze by jej mal otecko pomoct a ona by sa mala len venovat malickemu a nie navstevam..co im ujde ked sa nedotrepu hned ako sa vrati ta mamicka z porodnice???!!ku nam sa tiez dodrbkali,tiez som bola na nervy..este aj do maleho stuchali lebo spinkal a svokra ho vidiet chcela..aj mi ho zobudila,vzala brutal z kocika lebo tam buval lebo ona sa s nim chcela hrat..ked ju muz upozornil ze a teraz si ho budes uspavat ty...tak sa iba zasmiala skodoradostne..a to sme mali problemy s nim aby spal,do roka nechcel spavat v kuse plakal...

lilitela
19. okt 2017

@janinamojka @janinamojka Toto je strasny svet. Aki su ludia k sebe bezohladni.
Ja som sa rozhodla, ze zacnem tie haraburdy vyhadzovat, lebo ako si mi to napisala som sa zamyslela ze fakt, svokre to zavadzia uz to nechce lebo si nove kupila, ale zaroven jej je to luto vyhodit, tak vlastne presunie tu zodpovednost za to vyhodenie na nas. Lebo my sme uz tak zahadzani, aj hrackami, ze to svet nevidel.

Baby ja som rada ze ste tu, lebo ja som si prave uvedomila, ze ja som uplne iny clovek, nez som bola, alebo aka som naozaj.

Lebo u nas, este ked donesie takuto haraburdu (alebo aj o cokolvek ine ide), tak este falosny usmev dosiroka, ze pozrite co som vam priniesla a volakedy som sa aj ozvala, ze dakujeme netreba nam, ale manzel ma tak vycvicil, ako mam slusne podakovat, pripadne vychvalit (to ako keby som pohnojila) , aby som snad niekomu neublizila.

janinamojka
19. okt 2017

@lilitela presne ako u nas..pre pokoj v nasom vztahu uz iba cusim a trpim...😠ja som tiez rada ze su tu taketo zienky,lebo ked si uz velakrat ja myslim ze tak fakt mne asi sibe alebo som na vine ja vsetkym problemom,tak potom ked to napisem sem,zistim ze nie tak celkom,ze aj ine zienky maju muzov ktory vecne hundru,nemoze im clovek nic povedat lebo tak aj tak zbytocne kedze pravdu ma vzdy chlap,ze aj inde sa hadaju pre prkotiny,a ze aj tie svokry su povacsine opice..😉vsetka cest vynimkam,viem ze su aj take..

roselyn
19. okt 2017

@janinamojka
Vystizne si to napisala ;)
A "svokry" maju velky vplyv, a kedze to vedia tak skodoradostne utocia.
Akurat, ze ja sa tak lahko nevzdam, lebo mne uz dosla trpezlivost aj nervy, aby chcela mat vsetko ako ja a obliekat sa presne ako ja ;( !!!

janinamojka
19. okt 2017

@roselyn no tak to.je uz ozaj chore..nastastie moja sa uz takym stylom ako ja neoblecie,takze toto mam v pohode..ale bude komentovat ako si dovolim na, seba a jej syn chudacik.....ved vravim,opice su to😝

majcii
19. okt 2017

Tak ja som uz rezignovala, ONO to tak bolo, je a bude, VZDY fungovat. Pred Xrokmi v jaskyniach tiez neboli 2 zeny, nakope, citala som, ze ked sa starsia zena, matka nestiahla, neodisla, tak ju vyhnali alebo skonzumovali, jednoducho priroda, vsetko je to v nas, v genoch, sme o nieco postupili, sme vzdelane, niektore az prevzdelane, ale podstata v nas ostala a to CHRANIT si svoje...hniezdo, rodinu, mladata, no a spolocny menovatel je MUZ, lebo pre niekoho je partnerom, pre niekoho stale synom🙂.