Musí platiť výživné?

19. apr 2020

Musi otec platit na dieta vyzivne ak je u neho dieta kazdy den ...ale rodicia spolu neziju a je zverene matke?

patka06
19. apr 2020

zaleží na dohode alebo rozhodnutí súdu, ak sa o dieťa staráte rovnako na výživnom by som netrvala

dollyzv
19. apr 2020

Pokiaľ je dieťa zverené tebe tak zo zákona máš právo na výživné..
Ale záleží či sa o dieťa aj naozaj stará,či mu napríklad kupuje oblečenie,pomôcky do školy,popripadne hracky alebo zaplatí za jeho koníčky. Pokiaľ sa naozaj stará,a má záujem nežiadala by som výživné..načo aj keď svoje povinnosti rodiča si plni

pribinak
19. apr 2020

Ak mu súd určil výživné tak áno, musí platiť. Ale je to vždy na dohode rodičov, napr že založia dieťaťu účet a všetko výživné pôjde na účet, ktorý patrí dieťaťu

Alebo môže požiadať o zníženie výživného.

Vždy je však vyhodnejsie sa dohodnúť, je to v prospech dieťaťa i rodičov

autor
19. apr 2020

@dollyzv mala ho sice navstevuje,stravuje sa tam,ale nekupuje jej nic

dollyzv
19. apr 2020

A máte určené výživné súdom? Na stretavani každý deň ste sa dohodli vy?
Osobne si myslím že strava je dosť málo..mala by si požiadať o výživné alebo sa aspoň dohodnúť aby jej kúpil keď niečo potrebuje ak to nechceš riešiť sudom

hipuska
19. apr 2020

Ak je súdom určené tak ano. Ak nie, tak ako ho chces vymôcť?

dollyzv
19. apr 2020

@hipuska jediné súdom,by si mohla požiadať aj o spatne vyplatenie

cacianka
19. apr 2020

Dala si malo info

alzbetka71
19. apr 2020

Dobre je u neho, ale matka platí napr. Obedy v škole, krúžky, desiate, oblečenie, obutie, hygienické potreby, školské potreby, ak ide dieťa na výlet všetko to treba zobrať do úvahy, vždy je dobré sa dohodnúť

mogaa
19. apr 2020

na výživnom sa má podielať otec ja matka.....takže treba si približne zrátať koľko peňazí na dieťa dá otec a koľko matka a podľa toho sa dohodnúť....ak matka nesúhlasí s nižším výživným, otec môže požiadať z uvedeného dôvodu(že je u neho dieťa denne) požiadať o zníženie výživnéhoalebo striedavku - ale súdnou cestou

sense
19. apr 2020

U nas je to takto... dcera sice nie je u otca kazdy den ale.... tak 4dni zo 7 niekefy viac niekedy menej... zalezi ako chce plus na dohode nas rodicov... vtedy sa aj stravuhe u neho... vyzivne plati tak ako sne sa dohodli... mimo sudne... a zatial ani nic neamietal... ani si na stravne nepytal...keby chcel znizit vyzivne o nejaku cast kedze v podstate polovicu cadu u neho tak by som sa s nim.dohodla pokial by slo o rozumnu dohodu...
... napr lae teraz v case korony som mu.parkrat nakupila ked som sla z prace a dcera bola u.neho a neziadala som od neho peniaze na nakup...

...takze za mna pokial su rodicia rozumni vedia sa vzdy dohodnut aby to vyhovovalo obom a hlavnr aby to bolo v prospech dietata

...pokial to maju sudom urcenw tak musi platit...

autor
19. apr 2020

@sense mame to urcene sudom

sense
19. apr 2020

Tak platit musi.... ale moze ziadat na sude znizenie al aj striedavu starostlivost ked je tam denne....

hipuska
19. apr 2020

Áno, musí zaplatiť aj keby bolo unho dieťa celý mesiac. Mne sa stalo, že deti boli cez jarné prázdniny celý týždeň. Tak svojvoľne zaplatil 3/4 z dôvodu, že sa týždeň stravovali unho. Dala dom ho na ex.a musel všetko doplatiť ešte aj poplatky. Ak ti zaplatiť nechce, a ty to budeš riesit-bud dáš exe alebo trestné. Len ho to môže nahnevať a môže si podať o striedavku. Bude mu plus to, že už dcéra unho býva aj teraz dlhší čas. Tak je na tebe ako budeš postupovať

autor
19. apr 2020

@hipuska o striedavu neda urcite,pretoze ona aj ked je tam je skor s dedkom a jeho sestrou on sa o nu teda velmi nezaujima

mogaa
19. apr 2020

ale ak preukáže že dieťa je denne u neho, tak striedavku mu môžu schváliť....je jedno že v tom čase sú s dieťaťom starí rodičia....

hipuska
19. apr 2020

@mogaa presne, veď aky je typ. Ak ti chce naprotiven (a bude brať ako provokáciu) ked dáš exe.tak môže žiadať. To už musíš ty vedieť. Ja som sa s mojím neparala. Veľmi vyskakoval že má deti týždeň...že ich zivi. Ale to, že vaetko oblečenie, veci ma odomna to pomlcal. Vyzvala som ho 3x aby uhradil... Ako som dala exe mám svätý pokoj. Platí ako hodinky. Chlapi si myslia, že tu almuznu čo posielajú máme na svoje "koníčky"

syslik81
19. apr 2020

ano musi platit ... ine by bolo keby bola striedavka.. ale on sa ma podielat na financiach vo vychove a to je oblecenie jedlo poplatky a podobne .. dat ho k susu nechat platit a ak chce vidiet dedka a tetu nech sa paci .. pokial s tym i nadalej nebudu mat problem dobre pre teba i dieta

jancazvalova
20. apr 2020

ja by som povedala, ze isto hej. platiti by mal aj ked je tam teda castoi ako hovoris, no dieta bolo zverene tebe a isto sa riesilo aj nejake to vyzivne

autor
20. apr 2020

@jancazvalova ano vyzivne mame urcene uz rok,ale zas aj ked tam mala ide nie je tam cely deb,ale napr.hodku,dve

cacianka
20. apr 2020

Tak potom sa zbytocne pytas.
Dcere je súdom zverena tebe, otec ma sudom stanovene vyzivne. Bodka.
Je jedno ci je s otcom/jeho rodinou raz do roka eaz za mesiac ci kazdy den. Hadam by si im nemala platit za strazenie, trochu jedla a kulturny program len preto ze vy 2 ste od seba.
Je to jeho dieta ich vnucka.
Ale ak mas ine nuansy tohto pribehu to my netusime.nic ine si nenapisala