Nábožensky zmiešané rodiny a sviatky
Damy, nez zacnem, prosim, toto nie je tema na zbytocne burlive diskusie. Prisla som si pre radu, lebo fakt v niektorych veciach tapam a zaujima ma, ako to riesia ine rodiny. Nehadajme sa kto ma "pravdu", kto ma"rozum", kto rozmysla tak ci onak. Vsetky mame rovnaky ciel a to vychovat zo svojich deti slusnych ludi.
Som tazky ateista a pochadzam z neveriacej rodiny. Moj manzel naopak pochadza z veriacej rodiny, svokrovci sedia kazdu nedelu v kostole, etc. svagor si zobral veriacu manzelku atd. Moj muz od zaciatku nasho vztahu vie aky mam na nabozenstvo nazor a prakticky od prveho rande vedel akym smerom raz chcem vychovavat svoje deti. Sam s tym suhlasil. On do kostola nechodi, nemodli sa, nepreziva sviatky krestansky. Ci veri v Boha mi nevie povedat, kedze bol tak vychovany nepozna "inu moznost". Viem ze tu padne tato otazka, ano brali sme sa v kostole lebo to bolo jednoduchsie ako vybavit civilny obrad (uplne naozaj), ano podpisovala som dispenz ale pre mna je to zdrap papiera ktory pre mna nema ziadnu zavazujucu ani moralnu hodnotu. Este raz, mazel o tom vie, je s tym ok a stotznuje sa s mojimi nazormi na vychovu. Syn pokrsteny nie je.
Svokrvoci su v tomto tiez super, tiez vedia ake mam nazory, respektujeme sa navzajom (tzn ak sme na sviatky u nich ja respketujem ich zvyky a tradicie, ked naopak tak zase oni nase) doteraz ziadny konflikt neprebehol a chcela by som to takto zachovat aj do buducna.
Blizia sa vsak pomaly druhe Vianoce, Velka noc etc a uprimne poviem mam trochu obavy z priebehu. Minuly rok bol maly, nevnimla prakticky nic, tento rok (a aj tie dalsie) a samozrejme nie len Vianoce ale aj tak celkovo zivot. A tu nastava trochu kamen urazu, ako dospiet k nejakemu kompromisu co sa viery tyka. My s muzom ho k viere nevedieme ani nechceme aby bol k nej vedeny ktorymkolvek clenom rodiny, pokial nedospeje do takeho veku kedy sa sam zacne pytat. A s tym spojene, nechceme aby sa u nas verilo na "Jeziska". S muzom sme sa dohodli na celosvetom kompromise "Santa Claus" (na vyber bolo to alebo zrusit Vianoce uplne). Je to tak pre nas spravne, prosim ak s tym niekto nesuhlasi alebo sa potrebuje vysmievat, fakt toto nie je tema o tom.
Samozrejme u svokovcov ale najma u svagra a jeho syna (o cosi mladsi u nasho) toto proste neprejde u nich maju Jeziska. Problem je ze ani jeden z nas (my vs svagrovci) nechceme z nasich predstav upustit - co je pochopitelne, ale neprijemne pre obe srany. Stretavat sa chceme, mame pekne vztahy, vychadzame spolu dobre len proste v tejto teme sa rozchadzame a nevieme ako sa dohodnut skrze deti, aby neboli zmatene.
Tak by ma zaujimalo, ako to maju poriesene ine rodiny, kde je sa rozhodli proste odstruhnut od jednej (alebo aj oboch) stran a vychovavat deti a zit svoj zivot naopak ? (ci uz ako veriaci alebo naopak ako ateisti?) Viem ze je tu vela neveriacich mam/otcov ktori nechavaju polovicku viest dieta k viere, je to super ak vam to tak vyhovuje, ale chcela by som skor pocut nejaky nazor kto to ma prave naopak.
Tak isto ako potom vysvetlujete detom vieru? Nejak diplomaticky aby ani okrajovo neurazili druhu stranu ale zaroven zachovali to svoje presvedcenie o tom co je pre nich (nas) to "spravne" ? Aby mi raz dieta nenabehlo za babkou a dedom s tym ze "mama povedala ze ste blazni"
Dakujem za konstruktivnu diskusiu bez zbytocneho osocovania a hadok, fakt hladam tipy a inspiraciu ako zabezpecit aby bol aj vlk syty aj ovca cela 🙂
Stručné zhrnutie
- Rodičia v nábožensky zmiešaných rodinách často riešia rozdiel medzi postavami darčekonositeľa (Ježiško vs. Santa Claus vs. Dedo Mráz) kompromisom, že doma chodí jedna postava a u starých rodičov iná.
- Východiskom pre mnohé rodiny je vysvetľovanie vierovyznaní a sviatkov primerane veku dieťaťa a predstavenie sviatkov ako kultúrnej alebo rodinnej tradície bez vnucovania náboženského obsahu.
- Praktické zdroje kompromisu v diskusii boli: ponechať Vianoce ako rodinnú oslavu, použiť postavu Santa Claus doma a nechať Ježiška u svokrovcov, alebo zdôrazniť sekulárne prvky sviatkov (stromček, darčeky, svetielka).
Q: Ako vysvetliť deťom náboženstvo v zmiešanej rodine?
A: V diskusii rodičia odporúčali hovoriť primerane veku, napr. „sú ľudia, ktorí veria v Boha“ a že niektorí sa krstia; príklad: vysvetliť Vianoce ako narodenie Ježiša pre veriace rodiny a ako rodinnú tradíciu pre neveriacich.
Q: Ako vyriešiť rozdiel medzi Ježiškom a Santom v rodine?
A: Bežný kompromis je, že doma chodí Santa Claus a u starých rodičov Ježiško; viaceré príspevky uvádzali prax „u vás Santa, u svokrovcov Ježiško“.
Q: Má zmysel dať dieťa pokrstiť, ak rodičia sú ateisti?
A: Názory sa líšia; niektoré rodiny súhlasili s krstom výlučne pod podmienkou, že náboženská výchova skončí pri obrade, iné kategoricky odmietli krst a neprajú si viesť dieťa k viere.
Q: Ako pripraviť dieťa na to, že v škôlke sa hovorí o Ježiškovi, keď doma je Santa?
A: Rodičia radili dieťaťu povedať jednoduchú verziu: v rôznych krajinách má darčekonositeľ iné meno (Santa Claus, Père Noël, Ježiško) a že to sú kultúrne rozprávky; viacero príspevkov potvrdilo, že v škôlke väčšina detí počúva o Ježiškovi.
Q: Ako riešiť Veľkú noc v zmiešanej rodine bez náboženského obsahu?
A: Jedna odporúčaná metóda je prezentovať Veľkú noc ako slovanskú/jarnú tradíciu alebo zaviesť sekulárne prvky, napr. „Veľkonočný zajac“ a hľadanie vajíčok, pričom niektoré rodiny u starých rodičov ponechajú oblievačku/šibačku len „na oko“.
Q: Kedy dieťaťu vysvetliť, že darčeky neprináša mystická bytosť?
A: V diskusii viacerí rodičia uviedli, že deti zvyčajne pochopia pravdu samy medzi 4–8 rokmi podľa mentálneho vývinu, a odporúčali riešiť to primerane individuálnemu veku dieťaťa.
Závery z diskusie
Zhoda
- Deti sa vo väčšine rodín adaptujú na rôzne vianočné postavy a kontexty (domáce prostredie vs. prostredie starých rodičov alebo škôlka).
- Vysvetľovanie sviatkov primerane veku a predstavenie viery ako jednej z možností bolo uvádzané ako praktický prístup.
Sporné názory
- Niektorí považujú Vianoce za primárne kresťanský sviatok s historickým základom v kresťanstve; iní tvrdia, že mnohé prvky Vianoc majú pohanské alebo ľudové korene a že dnes ide hlavne o rodinnú tradíciu.
- Niektorí rodičia podporujú krst ako kompromis alebo kultúrny prvok; iní ho považujú za nevhodný, ak nechcú viesť dieťa k viere.
Otvorené otázky
- Ako nastaviť hranice voči starým rodičom, aby rešpektovali rodičovskú voľbu bez rodinných konfliktov?
- V akom veku a akým spôsobom je najlepší čas na vysvetlenie rozdielov medzi rôznymi vierami a tradíciami dieťaťu?
Spomenuté značky a firmy
Vatikán, Terchová, Avignon, Jehovovi svedkovia, katolícka cirkev
Spomenuté produkty a metódy
Santa Claus, Ježiško, Dedo Mráz, Veľkonočný zajac, krst, svadba v kostole, civilný obrad, dispenz, oblievačka, šibačka, Betlehem
Miesta a osoby
Terchová, Vatikán, Avignon, Rím
@ofzuza ten dokumet je proste fakt.. To ma sko s dokumetmi kralov... V kontexte terajsej doby su to tiez bachorky.. Ja zbozej vole kral XY, pomazany panovnik.... bachrka ? ,ci pravny akt....... Vteda to bol pravne dolozeny akt aprvna formula .... ty si nepredlozila ani bachrky o slnovrate,ktore by boli mozne hmtatelne dokazat.....ze existovali....V akam pravnom dobovom dokumete sa o slnovrate pise?
Inak,ja celkom nerozumiem týmto natahovackam.
Tak ja ako kresťan celý rok prežívam kresťanskými sviatkami. Židia zrejmá svojimi,jeho istí detto a neveriaci tiež majú svoje sviatky.
Ale vyjadrujeme sa o sviatkoch iných s rešpektom.
U vás doma môže dieťatku priniesť darčeky Santa Claus a u babičky Ježiško. V každej rodine tak, ako to majú zaužívané. O chvíľu pôjde synček do škôlky a aspoň bude už pripravený na fakt, že to na Vianoce môže byť v každej rodine trošku ináč.
My sme veriaci, ale deti vedia od malička, že darčeky sú od nás a od členov rodiny. Tento fakt ich veľmi skoro priviedol k túžbe, že aj oni chcú niečo darovať. A to je, podľa mňa, najkrajší zmysel Vianoc - vedieť si dávať navzájom.
@ofzuza Ano, ucia sa o tom deti v skole.tak ako sa ucia o inych prdpokladanych lulturych,ze exixtovali aprvdepodbne aj istym sposbom zili...
To ale nema nic spolcne s uzakonenim /aj prvnym cirkecnym/ krstansky<ch sviatkov....
Vie ,ze na pf sa uci aj kanonicke praavo? To je tiez krestanska bachorka?
Takze porovnavat nejake predkrestanske kultry primitivne s kretanskym spolcenstvom, prvom, , svatkami ,ktore uzava nasa civilizacia aj staty eu a prilahleho hos.priestoru rovnocene so statnymi inymi sviatkami je uplne mi mo reality...
Viancoe su narpomalny statny sviatok na sk....krestansky sviatok ,.zakonm uznavany .to je proste fakt......Ale nie nejaky slnovat starovekych kultur...
Takze sme na zaciatku... Vianoce su krestansky aj statny svatok. A kazdy nech ho slavi ako uzna za vhodne.Ty ak myslis,ze je to slnovrat,tak je to na tebe... Niekto mysli,ze je to komercny sviatok a ma radsej santa klausa..niekto jeziska..
Kde vidis problem? Akokolvek,vzdy ten sviatok oficlane zostava krestansky a statny ... Porozmyslaj,preco ...
@ofzuza ja neviem,co prizna ci neprizna ktory krestan. ty to vies? Nie ,nejde o to, ze ci je prebraty /nie jeto dokazane / ten sviatok a prisposbeny ako ty pises od nejakej primitivnej kultury------.. ide o to,ze jet o oficialny stany a krestansky sviatok uznavany zakonom nielen na sk....
@ofzuza ale ved veľká noc u kresťanov je úplne o inej podstate.
Veľká noc sa spája iba s utrpením,mučením a zmŕtvychvstanim.
Neoslovuje sa jar,ani narodené zajačiky,nič.
Čiže čo ťa irituje?
Mňa neirituje nič na susede,ktora víta jar a vynáša Moreny.
Aj sme na Tom boli pozrieť.
A vôbec mi nevadí,že niekto to prežíva inak.
@ofzuza pozri.... všelijake,či kresťanski,či ateisticki historici vždy prišli s vypočtami,že Ježiš zomrel začiatkom apríla. 3?5?
Či chceme,či nie zvyčajne v tom termíne prichádza jar v prírode.
Keby zomrel niekedy v zime,tak by sa Veľká noc oslavovala tam plus, mínus.
Kresťania riešia Ježiša,nie príchod jari. Tej sa tešia.
Teba niekto núti niečo sláviť,či neslavit?
Mne sa zdá,že je sloboda už.
@ofzuza Kto sa kedy durdil? O tom ja nic neviem NO,ak si nasilim najak prsadzovala svoj pohlad na vec,tak sanesmies cudovat raakciam..Mali na to9 iny pohlad ako ty zrejme....Prpac mi,ale mne sa zda,ze nie siu tolarantna voci nazorom o tejto veci.......A Rimania prave v tom dokumete ten sviatok uviedli.......Ale nie ako slnovrat Slovanov ...... ale to,ze je to sviatok krestanov . Uprmne,mne je jedno kto ako co slavi sukromne.....Ale treba respektovat nasu civilizaciu;ktora stoji na krest.principoch.a jej zaklady su pretavene do pravnych systemov statov nasej civilizacie.....Nie nejake principy predkrestanskej europy....,.
@ofzuza To je uz ina debata..... predtav si historiu ludstva.. predkrestanske civilizacie obetovali bohom ci prirode ci comu verili aj ludske obete.. cize ideolgia a viera sprevadzala ludstvo od jej kolisky.ak krutost boj o moc.......A samozrejme ,neboli tolerantni voci inym nazorom.. to iste ine nabozebstva.pozi islam.... tam ludske prava nemaju miesta .. a saria,/cize islamske rpvo / to je uz inak akava ako kanonicke....
To bol vyvoj ludstva a civilizacii podla stupna ich vypelosti, vzdelanosti, moci ,politiky....
Takze tak ako bibliu pisali ludia,tak aj koran ,ci ine krute zakony ,ktore vtedy platili..
Ale to uz je o inom probleme debata.,...

@ofzuza o tom,co ludi slavili ked nie je o tom dokumet /pravny ci iny/ je otazne...
Mna zaujimaju fakty obsiahnute v tom,co sa da dokazat v dokumetoch....
Takze krestanstvo aj jeho vznik , idei ,ucenie , kanonicke pravo je jasne...Ako kazde nabozenstvo bychadza z istej viery... tak ako u ateistov....
Aj to,co beru za zaklad Sviatku Vianoc ...ty si kludne oslavuj vtedy slnovrat.ja som tolerantny clovek... .Mne jej edno,kto co slavi a kedy.ak akcepuje to,ze ini slavia nieco ine,ich nazory a citenie...ak to neohozuje zaklady statu , prava bezpecnosti ludi....
.. Ale ak mozem poziadat, AK PISES , tak zabudni na svoju zlu vychovu ak mozes, a hrubosti v podobe slov ´do riti ´ si podpusti.
To je dehonestujuce hlavne voci tebe samej...