Náboženstvo a svokrovci

annairamm
8. jan 2012

Ahojte chcem sa opýtať ako ste riešili situáciu, ak ste neboli nábožensky vychovávaný, teda veríte v boha ale nechodíte do kostola ani to nemáte za potrebu, ani svadbu neplánujete v kostole a už vôbec sa nedržíte zásad najprv svadba potom deti, práve naopak, plánujete bábätko bez svadby pretože tá pre vás nie je taká dôležitá, avšak pri každej návšteve svokrovcov nepočúvate nič iné iba boh, boh a boh a kedy bude svadba a mala by byť svadba a zas boh...Ako im vysvetliť že svadbu nechceme tak skoro a v kostole už vôbec nie, aj ked oni toho vedomí sú, pretože som im to od začiatku tvrdila, nech sa ma nesnažia meniť no pri každej návšteve je to o tom istom. Ocitli ste sa aj vy v podobnej situácii? Potom tam človek chodí s nechuťou...

zuzana76
8. jan 2012

@akira13 suhlasim, ale iste aj ty suhlasis, ze zase pre aktivne veriaceho sviatost manzelstva dolezita je, takze ako vravim, ak sa stretnu taketo 2 protikladne zmyslania, tak jednoducho by asi nasledoval rozchod

vvia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vvia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maria200981
8. jan 2012

@vvia uplna pravda....ste dospely a viete co chcete...boh dal ludom dar rozhodovat sa...a ty nevravis ze niesi veriaca akurat neuznavas cirkevne obrady a tie veci....ja som tak isto na tom ... verim v boha a snazim sa byt k ludom ludska a atd...nieje podstatne ze nenavstevujem kostol, pretoze podstata je laska v srdci.....a vela ludi navtesvuje kostoly a myslia si ze tym si zarucia nieco ale v srdci su velmi zakerny ludia.....
ja mam priatela ktory je muslim ale ako on aj jeho rodina ziju presne ako ja...veria v boha volaju ho allah ale nenavstevuju mesity a nezakladaju si na tych obratoch...kazde nabozenstvo si mysli ze ich pravidla su naj ..ale nik nevie kde je pravda ...@majocka a myslim si ze radid niekomu chod do kostola lebo kde nieje boh tam nieje laska....boh nieje len v kostole boh je v nasich zivotoch a srdciach----u mna a priatela boh je....jeden a podstatny ...verime v neho a rozumieme si 🙂 a pri tom mame ine nabozentsvo..ale boh nas spaja v tom je jednota ..ostatok je nepodstatne.... a ak aj vy dvaja si rozumiete a mate rovnaky nazor na vec..svokru si vypocut podakuj za radu ale rad sa vlastnym srdcom

vvia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majocak
8. jan 2012

Viem je to pre teba neprijemne kostol a kostol a kostol ked si tomu nebola vedená to je tak ,že my sme ktomu vedení boli a mne je take všedné,aby som den D len tak odfukla shlasim,že hostinu s blablabla ludmi je niekedy otrava Ja ti prajem teraz pises,že ti je s priatelom dobre to je teraz ale pridu aj ine chvile a potom??? Možno si niekedy spomenieš ,že nijaka krava ti pisala o moralke na internete Ja by som si to v živote nedovolila každý mame svoj život Možno za pár rokov klakneš na kolená a Boha potrebovať budeš Ešte raz a KONČim NIET BOHA NIET LÁSKY a svadobný obrad netrvá 2hodiny Najviac hodinu aj s omšou

akira13
8. jan 2012

určite súhlasím, Zuzi 🙂
@zuzana76 V takom prípade by bolo treba nájsť kompromis, alebo ustúpiť 🙂 Pretože na druhú stranu, ja by som vedela tolerovať to, že je to pre môjho manžela dôležité a vedela by som sa aj prispôsobiť. Prispôsobujeme sa denne, bez toho sa vzťah udržať nedá 🙂 Ak treba, do kostola idem, nemodlím sa, neprežehnávam, nevstávam. Vediem si svoj rozhovor s Bohom, kde ho sama za seba poprosím o šťastie pre novomanželov, novorodeniatka,... Viera je dôležitá súčasť života a ak nám ju chce niekto zobrať, nemôže nás naozaj ľúbiť. Predsa všetci v dačo veríme.
Lenže- tu viera nie je dôležitá pre nikoho, iba pre rodičov. A ich želaniu sa podriaďovať určite netreba.

tea333
8. jan 2012

@zuzana76 ja suhlasim. Myslim ze clovek ako ja ci akira by nemohol existovat vo vztahu s aktivnym katolikom.tam by sa asi nikdy nedohodlo na zakladnych veciach.

@annairamm tvoj muz by mal hlavne zaujat stanovisko a povedat ho svojim rodicom ako pevne rozhodnutie, nemoze ta ako stit vystavovat svokrovcom ako tu zlu, ak ste sa vy dvaja dohodli.

annairamm
autor
8. jan 2012

@tea333 to máš pravdu veru, ale on to už nerieši pretože im to bolo 100x povedané ako to bude a aj tak zbytočne

vvia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tea333
8. jan 2012

@majocak myslim ze ked niekto bude hladat moralku, moze sa pozriet hlboko do svojho vnutra aj bez boha.

akira13
8. jan 2012

@tea333 ale nie, ja by som bola ochotná za milovaného človeka urobiť ústupok 🙂 Pre mňa to totiž znamená, že sa vieme aj v tých najzložitejších veciach dohodnúť a človek, pre ktorého si to viem predstaviť, by určite vedel urobiť ústupok kvôli mne 🙂 Takúto situáciu som nikdy neriešila, manžel je neveriaci (na neho to aj sedí 🙂 ) , ťažko teda povedať, či by vzťah s aktívnym veriacim (akejkoľvek cirkvi) dokázal dospieť až pred otázku sobáša. Ale to sa už nechystám otestovať 😀

kohutovci
8. jan 2012

@annairamm my sme sice neriesili so svokrovcami otazku viery.. ale taktiez nam zasahovali do vsetkeho zasadneho.. mali sme svoju predstavu o svadbe.. oni mali svoju.. bola tak diamentralne odlisna, ze sme mali sto chuti zrusit celu svadbu.. vziat sa so svedkami a za zvysne peniaze odist na dovolenku... ale boli tu moji rodicia a kopec inych ludi ktori by to sice pochopili.. ale nemala som to srdce to urobit.. lebo viem ako velmi chceli s nami prezivat nas den D.. takze sme sa vo vsetkom podvolili svokrovcom.. len aby dobre bolo.. a naco to bolo dobre? na nic.. mysleli si, ze mozu manipulovat s nami nadalej.. takze po svadbe prisla velka kriza a skoro pol roka sme s nimi nekomunikovali.. odvtedy sa ich nic nepytame.. vsetko oznamujeme.. a ked sa im nepaci.. narovinu povieme, ze ich nutit nebudeme.. cize inymi slovami.. nemusite chodit.. a vies co? vzdy pridu.. sice brblu popod fuz.. ale podvolia sa... takze robte tak ako vam vyhovuje.. pretoze cim viac sa budete podvolovat tym to bude horsie.. oni si casom zvyknu neboj 😉

elise
8. jan 2012

@annairamm povedzte obaja svokrovcom ako si predstavujete svadbu vy dvaja, stým že si ju financujete a oni su len pozvaný a je na nich či prídu ale urobia vám radosť ked budu svami na svadbe. ak nechceš kostol vybav si napríklad svadbu obrad v kaštiely alebo niekde na zámku je to romanticke pripomina to cirkevný sobáš.každopádne sa treba svadbe prispôsobiť tomu kto plati ak platim ja tak mne🙂

maria200981
8. jan 2012

@vvia poznala som ho aj jeho rodinu nevidela som nic ine , podstatne cudne coho by som sa mala bat....je to prirodzeny vztah , bez nejakych cudnych veci, u nas sa nabozentsvo neriesi kedze obaja nezijeme vo viere akurat verime v boha..oni tiez veria v jedneho ,,v podsttae sme sa zhodli ze je to ten isty takze obaja v neho verime a snazime sa zit podla toho aby na nas boh ci allah nebol sklamany...ja ani neviem ze mam moslima...🙂 jeho rodinka super su zlaty nemenila by som🙂

annairamm
autor
8. jan 2012

@kohutovci dakujem za podporu

annairamm
autor
8. jan 2012

@elise ako my sa brať zatiaľ nechystáme len večne u nich padá otázka ohľadom svadby a sme sa aj s mojim bavili že poprípade bude svadba na hrade oravskom, ak nie na matrike

vvia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mataharyy
8. jan 2012

@majocak Jestli si myslíš že ten co nevěří v boha nemůže milovat, nebo nemiluje a je to jen pobláznění, tak asi není o čem debatovat, ale cpát někomu kdo o to nestojí víru je ubohé a rovná se to tomu jak se chtě nechtě překřtívalo... Já nevěřím a miluju stejně jako x milionů lidí okolo, nepotřebuji kostel k morálním hodnotám, nebudu poslouchat kněze kterej mi káže o morální čistotě a pak si nadrzovku řekne o uplatek aby pokřtil dítě... Toto je pokrytecká organizace a s vírou jako takovou nemá vůbec nic společného. Nikdo tě nenutí nevěřit a brát se na matrice, tak buď tak laskavá a dostatečně tolerantní a respektuj že ne každý chce věřit a chodit do kostela. Myslím že nutit někoho pro svatbu v kostele i když v to nevěří, je opravdu pokrytecké!! 😝

elise
8. jan 2012

@annairamm to je v pohode ja som prvý krát došla sa predstaviť mojeje svokre a dostala som zoznam veci čo kto spravi zariadi, kde bude svadba a podobne vrátane toho odkila smiem mať šaty a tak.... a to som svokru videla prvý raz v živote a vôbec som netušila či si dakedy svojho muža zoberiem, nakoniec sme to vyriešili dvaja a dvaja svedkovia ja som mala šaty a kyticu aku som chcela, vizážistku kaderničku mali sme slávnostný obed a poobede sme to rodine mojej oznámili na krstnynej 60 a druhý den na obede manželovej rodine od vtedy svokra somnou neprehovorila ani slovo a je tomu 12 rokov.

vvia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
annairamm
autor
8. jan 2012

@elise 😀 a máš svätý pokoj, tak sa vám to podarilo ututlať? však ja tiež vravím matrika o dvoch svedkoch a pokoj svätý a za tie peniaze čo by sme vrazili do veľkej svadby pôjdeme na dovolenku a basta 😀

anika11
8. jan 2012

aj my sme mali svadbu na matrike,bolo to razdva,potom sme isli na veceru a hajde domov.a pritom aj ja aj moj manzel mame vsetky sviatosti ako deti,dokonca aj birmovku..ale svadbu v kostole sme ani jeden nechceli.svokrovci aj rodicia to prezili,akurat moj stary otec s rodinou to vedeli prehryznut a na svadbu ani neprisli,ale co uz.a co sa tykadeti,ked sa nam narodil prvy isla som za fararom ohladne krstu,ale ten ma hned otocil,ze pokial niesme zosobaseni v kostole,ze nam ho nepokrsti (ako co ma to dieta spolocne s nasou svadbou) tak a tu moj zaujem skoncil.svokra aj chcela kdesi vybavit krst teraz prednedavnom uz pre obidve moje deticky,ale som povedala,ze ja sa nikomu prosit nebudem.ak sa budu chciet dat pokrstit,ked vyrastu,tak nech sa paci.a nikoho nebude zaujimat ako boli ich rodicia zosobaseni.

kohutovci
8. jan 2012

@elise boze stastna to zena 😀 😀 ja som toto nespravila len kvoli mojim rodicom.. tak sme sa pre dobro v rodine podvolili svokrovcom.. ale velmi lutujeme..
zachvilu sa nam narodi dcera a potom budu krstiny.. aj o tom ma kazdi svoju predstavu.. ako by mali prebiehat, kde a kto kazdi tam ma byt.. no my mame svoju predstavu a nebudeme sa tentokrat prisposobovat nikomu 😉

annairamm
autor
8. jan 2012

@anika11 tak to ti pekne vyšlo to presne aj ja si myslím, že by sa to nemalo chcieť a robiť nasilu, a mi povedz čo sú to za farári ked dieťa nechcú okrstiť k vôli rodičom, no ja sa tiež nikomu prosiť nebudem na čo, však svadba v kostole nezaručí šťastné a dlhotrvajúce manželstvo

elise
8. jan 2012

sesternica prvé manželstvo z povinnosti rodiny jej muža musela byť svadba okrem matriky aj u nich v kostole ale sesterniciny rodičia sa museli vziať v kostole predtým, pretože boli rozvedený, ujo mlátil tetu a chlastal ale museli lebo farár by ich dceru nezosobášil po ich svadbe sa ujo dostal do starých kolaji farár sesternicu zosobášil a o týžden umrel, nech mu je zem lahká, prvé manželstvo stroskotalo, teraz chcela mať druhu svadbu v kostole ale nedostali suhlas vatikánu tak je vlastne cirkevne vydatá za prvého muža (pre dbohom) a na matrike za druheho muža - prebehol normálny štátny rozvod.

anika11
8. jan 2012

@annairamm keby aspon ti ludia,co chodia do kostola boli nejak lepsi,ale..vsak ako priklad ten moj starky (co mi spolu s mojou tetou a ujom neprisli na svadbu) furt len kostol a farari a vsetko okolo toho a ked mu dcera (moja mama) ochorela na rakovinu,tak ju za cele dva roky neprisli ani raz pozriet (ani teta a ujo..co boli vlastne surodenci mojej mamy).absolutny nezajem ako sa ma,az kym sme im nezavolali,ze mama zomiera.to hned dobehli a prve co vo dverach sa jej opytal,ci si nechce zavolat farara...

majocak
8. jan 2012

Vôbce si to memyslim je to každeho osobná vec Já nemam moralne právo niekoho posudzovať Ked je dobre je dobre a ked je zle väčšina vždy prosí Bože pomôž !!!a viac sa na tuto temu baviť nebudem Je to každeho osobná vec opakujem Každy nech si žije podla svojho svedomia a vedomia no ja nikoho nenutim kde sa ma kto sobašit a ako ma kto ziť napisala som si len svoj nazor Toto je socialna siet Ja som len byčana osoba ktorá ma tiež svoje chybičky ale vidim že som tu nemam čo robit tu Niet tiež Boha teda ani Lasky to vylpyla aj z odpovedi ktorésom dostala do ip 🙂 🙂 🙂

annairamm
autor
8. jan 2012

@elise mi povedz čo je toto za systém, kašľať na všetku cirkev...namiesto toho aby pomáhali len komplikujú

@anika11 to tak býva tí čo sedia v kostole deň noc sú najväčšie svine

amexa
8. jan 2012

priatelova mama je veriaca, vraj docela silno ale zatial to na mna este "nevybalila" ale ked k tomu aj dojde uz mame vymyslenu taktiku - svadbu budeme mat niekde v uzavretom hotely - napr niekde v horach a obrad bude priamo tam v altanku.... uz som na takej svadbe bola a bolo to perfektne - rychle, osobnejsie a party zacala hned... takze u nas ani kostol ani matrika...