Nedorozumenia s veriacou svokrou

michele11
20. feb 2012

Baby, neviem, ci s tym mate niekto osobnu skusenost, ale skuste mi poradit, ako vysvetlit mimoriadne nabozne zalozenej svokre, u ktorej momentalne, ale nastastie docasne, byvame, ze nechcem, aby k viere tahala moju dcerku? Stale ju nabada k tomu, aby sa modlila, berie ju do kostola, ... Vrcholom je, ked ju vydiera tym, ze ak to nespravi, jezisko bude smutny. Ja nie som veriaca, a taketo reci ma neskutocne vytacaju. Mm ju ma rad, nechce sa s nou kvoli tomu hadat, nema to vyznam, kedze ona aj svoje dospele deti aspon telefonicky kontroluje, ci boli v kostole 😒 . Stale mi len opakuje, ze za par tyzdnov sa odstahujeme a problem zmizne, ale neverim tomu. Svokra je inak celkom v poho, je sice najmudrejsia na svete v otazke vychovy a stravovania malej, ale take su asi vsetky 😀 . Nechcem sa tymto dotknut nikoho veriaceho, tak sa do mna preto neobuvajte, privitala by som konkretne riesenie, ktore uz u niekoho zabralo...

marecek1
20. feb 2012

@michele11 úplne ťa chápem. presne toto som mala na mysli: aby svokra brala ohľad na teba, na to, čo chceš ty. takýmto spôsobom dosiahne akurát to, že si k nej ty vytvoríš negatívny vzťah, postoj, a takéto nútenie môže časom negatívne ovplyvniť aj dcérku - teraz je malá, má 2 roky, balíček cukríkov je výhra ako pre nás Lotto, lenže čím bude väčšia, tým sa bude pozerať na vec inak, a nútenie môže u nej vyvolať nechuť.

to je problém väčšiny svokier - že si myslia, že vedia všetko najlepšie a že chcú pre mladých len to najlepšie - a tí, že to neskôr pochopia sami, ako im ony dobre chceli..... 😒

michele11
autor
20. feb 2012

@alexandra tak toto bola najlepsia odpoved, aku som dnes dostala 😀 , normalne som sa zasmiala, ako uz davno nie.

michele11
autor
20. feb 2012

@e_l_e_n_k_a ked citam, co si napisala, aj ine veriace baby pred tebou, nechapem, preco prave ja mam taku svokru, preco nemoze byt veriaca takym normalnym sposobom, ak mi rozumies. A to, ze je v tomto smere naozaj trochu inde, ako ostatni, je po dedine zname, kazdeho by chcela prevychovat a podla mna je to hlupost, nekradnem, nepodvadzam jej syna, staram sa o rodinu, o co som horsia ako jeho byvala, ktora s nou sice chodila po putach, ale veselo ho podvadzala a okradla??

poleva
20. feb 2012

no môj muž by bol určite na mojej strane...
nech jej to povie on,ved to nie je o hádaní ale o vysvetlení,dieťa je vaše a ak ty si to výlučne neželáš,mal by to vziať do rúk tvoj muž a povedať to svojej matke

e_l_e_n_k_a
20. feb 2012

@michele11 presne o tom som som pisala, v com su veriaci lepsi od neveriacich??? tym nechcem povedat, ze vsetci veriaci su zli, to nie na kazdej strane su dobri aj zli ludia...ale ta tvoja svokra ma aky pristup k privedenia dietata ku kristovi???? ze cukrikove hody??? jak ubohe. moje deti v zivote cukrik v kostole v ustach nemali. a chodia tam, lebo chcu tam chodit,niekedy somru to je pravda,ale zeby som im ako dospelym vyvolavala ci boli v kostole???? sa nehnevaj na mna ale ta zena potrebuje liecit. daj jej precitat co sme ti tu popisali.
a ako je na tom jej vztah k byvalej partnerke tvojho manzela? stale je pre nu dokonala?

ajana
20. feb 2012

Ahoj, ja by som to brala z tej druhej strany, ak sa raz má dieťa vedieť zodpovedne rozhodnuť, či chce alebo nechce byť veriace je pre neho len plus ak to pozná z detstva a nemá predsudky ani jedným smerom.
Ak raz za stredne dlhý čas pojde do kostola a bude to brať ako zaujmavo strávený čas so starou mamou, tak mu to nijak neublíži a v dospelosti bude jeho rozhodnutie na nom. človek sa predsa ovela lepšie rozhoduje medzi vecami, ktoré pozná ako medzi nieťči s čím nemá životnú skúsenosť. Asi by som sa snažila mu to ani nesprotiviť ani svoje presvedčenie neznásilnovať...aby som ked bude dospelý mala dobrý pocit, že jeho rozhodnutie je slobodné a hlavne jeho. Myslím, že niekoho nutiť aby bol veriaci je rovnako zlé ako mu tvrdiť že viera su blbosti.
Je to určite plus- niečo podobne ako ked sa dieťa v rodine naučí dva jazyky, lebo babka je slovenka a mama nemka napríklad.

sima.p
20. feb 2012

@michele11 no a to je ešte horšie, že jej za to dáva cukríky, ktoré jej Ty nechceš dávať a súhlasím aj s @e_l_e_n_k_a , že Ježiško sa predsa na malinké deti nikdy nehneval a ani nebude, tak jej to povedz, že prečo malú klame.... ja neviem, čo je to za generáciu naše mamy a babky, že za každú cenu chcú dávať našim deťom sladkosti, ved nimi si ich nekúpia (vid moja mama a svokra - moju mamu zbožnujú a to im sladkosti nedáva, len výnimočne, zato svokra, tú nemusia a tá by im stále dávala sladkosti, minimálne zalamentuje, že nič doma nemala, žiadnu sladkosť, tak im nepriniesla, lebo nemala doma a nie preto, že ja si to neprajem, aby im pchala sladkosti)

eginny
20. feb 2012

oh, @michele11, ako keby som citala o svojej svokre... Ale moja je aj panovacna a strasne urazliva a trucovita. Vydiera psychicky svoje dospele deti a mysli si, ze to bude robit aj mne. Keby ste vedeli, aky cirkus nam pred celou rodinou spravila na Vianoce. Hanba. Ale v kostole sedi vzdy v prvom rade. Tolkokrat som uz kvoli jej vystupom plakala a tiez sa sama seba pytam, ze ake to bude, ked budeme mat s manzelom deti...

Michelle11, strasne ti drzim palceky, aby si bola silna a nech to s manzelikom spolocne zvladnete. Vlastne to zelam vsetkym zenam, ktore vedia, ze vtipy o svokrach niekedy vychadzaju zo zivotnych skusenosti 🙂

e_l_e_n_k_a
20. feb 2012

@ajana ako sa clovek moze rozhodnut ci chce alebo nechce byt veriaci????to musi mat v sebe, lebo viera v srdci , vie je to o chceni....(ked uz si to porovnala s jazykmi, ja to porovnam s vlasmi, neviem sa rozhodnut ako si ich mam prefarbit....tak dam polovicu na cierno a polovicu na blond...myslis ze to bude ok?)
..nemyslis ,ze dieta ,do ktoreho su hucane dva nazory je zmetene???? ano uznavam, navsteva kostola s babkou, to nie ziadna hroza... ale nech sa skusi tej malej opytat,ci pojde do kostola, aj ked tam bude musiet sediet bez cukrikov.... a ta vychova ,ze jezisko sa bude hnevat, ked tam nepojde??? sa nehnevaj na mna , ja som veriaci clovek, aj deti som k tomu viedla od mala, ale bez cukrikov a vyhrazok... lebo ,ze jezisko sa bude hnevat na male dieta ,je blud !!! ci je vychovavane vo veriacej rodine ,alebo nie.
to iste je aj s tym ako clovek v dospelosti bude zit. mam kamaratku ,ta bola po prvykrat v kostole , ked mala 17. jej rodicia boli zaryti komunisti a ateisti. ked mala 19 ,dala sa pokrstit, stala sa z nej veriaca,aj napriek tomu, ze ju nikto do kostola na cukriky a proti voli rodicom , netahal....

katushka16
20. feb 2012

@michele11 mňa nútila chodiť babka do kostola keď som bola malá...ale doslova nútila.a tiež reči typu: to sa nehanbíš do kostolka nechodiť,ježiško to vidí ako tam nechceš chodiť...a stále mi dávala za príklad iné deti,ktoré by tam aj "spávali" keby mohli.donedávna sedávala v prvom rade,ruky spínala a akonáhle vyšla z kostola,tak len ohovárala,čo mal kto oblečené,kto s kým si podal ruku...klame kade chodí...a takí ľudia idú dávať prednášky o Bohu,viere...jáááj,som sa rozčúlila.nemala som nikdy nejaký vzťah ku kostolu aj keď som sa snažila tomu všetkému prísť na chuť...a potom to nútenie...myslím,že aj to má teraz za následok,že som neveriaca,na cirkev mám svoj názor aj na všetko,čo sa týka viery.ja proste verím na osud,čo je dané to bude a nie,že sa pomodlím za niečo...tak povedz tvojej svokre,že sa to malej môže aj takto sprotiviť,veľa šťastia🙂

ajana
20. feb 2012

ja nevravím o hučaní názorov ....fuj,
ani o rozpolteni osobnosti-to vznika v prípade ak sa mama so svokrou budu vadiť pred dieťaťom, alebo bude mama tvrdo a agresívne brániť dieťaťu ísť sem tam do kostola a babka ho tam bude natvrdo ťahať.
ja nevravím o rozhodnutí sa v detstve, a výroky ježiško sa bude hnevať sú nesprávne, nechala by som ne Ježiša na koho sa bude hnevať.
ja vravím o spoznávaní prostredia, atmosfery a o tom, ako vychádzať so svokrou, ktorá nerobí veci podla nás a nie všetky jej postupy su správne.
Moja svokra zase nedodržiavala moje predstavy o stravovaní detí a tiež som to sem tam strpela pre dobro v rodine.Deti žijú do dnes nejak im to neublížilo a ja nemám zlé vzťahy. A robila som si po svojom.
Takže ...
aj tak tam za chvílu asi nebude chcieť chodiť,lebo pre deti to stráca príťažlivosť v určitom veku. Skor sa stane človek veriacim v 17 tich a viac.elenka s tým súhlasím. Ale otázka znela ako sa nepovadiť so svokrou...jestli se nepletu...

e_l_e_n_k_a
20. feb 2012

@katushka16 no vidis....presne o tom je toto vsetko...ja som veriaca, svoje deti som viedla k tomu tiez....ale v zivote nepoculi odo mna , zeby sa na nich jezisko hneval,ze nejdu do kostola.
presne ako pises...fakt v tom kostole, sa clovek niekedy citi,ze treba modeli od chanela kupovat, lebo tie babky, este co len vidu z kostola,uz vsetko popreberaju ,ze kto co mal oblecene... mne sa stalo, ze som sla do kostola v rifliach (na dedine nepripustne)..... 😠 ..stala som uplne vzadu a z kostola po omsi som vychadzala medzi prvymi... to bola nedela, prisla dalsia sobota a ja som bola na nakup, zhodou okolnosti som mala tie rifle na sebe.stretla som jednu zensku znamu, a ta mi hned hovori, ked ma zbadal ze "Dufam, ze zajtra,nepojdes znova v tych rifliach do kostola..to neozes, to sa vydatej zenen nepatri...." Tak som jej povedeala, ze ja ked tam aj v mechu pridem , tak ma jezis odtial nevyhodi... taze tak to to je na tych nasich naboznych dedinach....smutne

katushka16
20. feb 2012

jáááj,čo ma spoločné s kostolom to ako si oblečená?hlavné je,že tam chceš chodiť a aj sa tak chováš.presne aj keby tam prídeš v mechu,čo ich do toho!

marecek1
20. feb 2012

@katushka16
@e_l_e_n_k_a presne kočky, toto je smutné na mnohých osobách, ktoré sedia v prvých laviciach v kostole, ruženec sa modlia trikrát denne... a v skutočnosti keď skončia modlenie/vyjdú z kostola, už sa len starajú všetkým ostatným do života, ohovárajú, koho môžu... a myslia si, aké sú dokonalé.
ja veriaca som, snažíme sa - ale nenásilne - viesť ku viere aj nášho synčeka, nenútime ho chodiť do kostola, ani sa modliť, a už vôbec to neriešime úplatkami, že dostaneš cukríky, ak pôjdeš. určite závisí veľa od rodičov, aby umožnili dieťaťu prvý stret s vierou, modlitbami, .. keď budú naši drobci veľkí, rozhodnú sa sami, akou cestou budú kráčať. ale nerada by som bola, aby malo moje dieťa spomienky na kostol také, že musíš! myslím, že je podstatné, aby dieťa videlo najmä to, či sa ten človek správa podľa toho, čo mu rodičia čítajú v biblii, alebo ako farár káže v kostole, počúvať tam najskôr hodinu o tom, ako máme byť k sebe dobrí a potom na seba kričať, alebo ohovárať iných...

michele11
autor
20. feb 2012

@e_l_e_n_k_a ona svokra je inak dobra zena, ma svoje chyby, ale je ochotna pomahat ludom, nosi jedlo chudobnym v dedine, aj inak pomaha, aj nam, ked sme na tom boli zle, pomohla a nikdy mi to nevyhodila na oci... Na liecenie som uz obcas zrela ja, pripadam si ako hysterka, jej by som mohla ukazovat diskusie do konca zivota, aj rozpravat, co len chcem, ona nikdy nepochopi, ze niekto ma niekto na to iny nazor. A ked pises o tom obleceni, aj tu to tak funguje, len uz aj u malych deti sa to praktizuje, co mi je tiez divne, preco by male babo muselo mat kady tyzden nieco ine a najlepsie nove. Takisto zeny nesmu mat rifle, ani vetrovky, ... v case, ked je cirkev v krize, by som bola rada za kazdu ovecku, ktora chce prist na omsu a nie odradzat ludi diktovanim oblecenia.

michele11
autor
20. feb 2012

@eginny no asi pre teba nemam dobru spravu, ale priprav sa na najhorsie. Lebo svokry byvaju najmilsie este predtym, nez sa narodia deti, resp. sa vezmete, potom to uz ide dole vodou. Zelala by som ti, aby to nebol tvoj pripad, ale pre istotu...a ked sa chystate na babo, z vlastnej skusenosti ti radim, byvaj od svokry co najdalej, neurob tu istu chybu, ako ja 😒 . A plac ti velmi nepomoze, mozno na chvilu, ale nic to nezmeni. Asi vas bude cakat podobny rozhovor ako coskoro mna, tak zelam vela vela stastia!!!

e_l_e_n_k_a
20. feb 2012

@ajana v prvom prispevku bolo , co mam robit "ze nechcem, aby k viere tahala moju dcerku?" nie ako sa nepohadat so svokrou... takze si myslim ,ze aj pred dietatom sa mozno pre ten kostol povadia,...
- ja by som zvolila iny postup u svokry,...byt na jej mieste tak sa slusne spytam ,ci tam malu mozem bravat, a ked matka povie nie tak nie....ja uz mam jedneho syna skoro dospeleho, takze za par rokov sa ani nenazdam a mozem byt svokrou, a ja nechcem robit problemy ani synovi ani jeho manzelke, ich pravidla budem respektovat.
-v tom si zarucene budem brat priklad zo svojej matky, ta so svojimi dvoma nevestami,pekne vychadza. svoj nazor povie len raz, a ked oni detom nieco zakazu,tak moja mama to nasilu netlaci....alebo poza chrbat nestrka

michele11
autor
20. feb 2012

@ajana prave preto sa snazim zdrzat komentara, aby som nepoplietla dieta, ktore je v kazdom pripade male, ci uz na nabozensky alebo ateisticky pohlad na svet. Preto som ticho, ked ju tam odtiahnu a chcem to nejako dohodnut so svokrou a nie s dietatom. Druha vec je, ze ked sa odstahujeme, ani ja ani mm s nou neplanujeme chodit do kostola, ak bude vacsia a spyta sa ma na moj nazor, odpoviem jej tak, ako to vnimam ja, nebudem do nej hucat nejake hlupe poznamky voci veriacim, ale predostriem jej moj nazor. Ale to som mala v plane az o par rokov... Lenze mozno to budem musiet prehodnotit, ked sa toho ujala svokra uz teraz. Nie su to totiz len obcasne navstevy v kostole, nad tym by som sa nepozastavila, ale ak riesim chorobu malinkej, ma oslabenu imunitu, v podstate uz 3 mesiace je skoro stale chora a napriek tomu, ked poviem, ze nema ist na dve hodiny dychat bacily medzi kvantum ludi, tak odpovedou je, ze sa jej nic nestane a bude odolnejsia. Samozrejme, nasledne zachvaty kasla, horucky a ine radosti si uzijeme uz len my dvaja s mm 😒 . Chapem, co si tym myslela, najst kompromis je dolezite, aby sme dieta nepoplietli, ale nemalo by to fungovat tak, ze jedna zo stran si proste tvrdohlavo presadzuje svoje.

eeffka
20. feb 2012

U nas bolo to iste , naststie len na navstevach.ze by sme mali chodit.po par nasich poznamkach.ze my co nemame hriechy sa nemusime modlikat prestali. Neskor skusali na dceru o dobrom jeziskovi.tak jej napisledy mala povedala ze je uz 2000r mrtvy,pochovany a hotoo. Babka necitas noviny?
Ale to uz mala 6r a ja jej doma poviem pravdu.ze bol,umrel,detaily vynecham, nebudem jej mutit mozog o mraciku ako na nom sedi.
Zo skusenosti mozem povedat ze so slusnostou daleko nezajdes,horsie je ze manzel sa za teba nepostavi.

michele11
autor
20. feb 2012

A ked vidim, ze sa riesi, co vlastne chcem, ano, primarne je to to, aby som mala dcerku v nedelu doma a uzili sme si aspon jeden den v tyzdni ako rodina. A to, ze sa o tom nechcem vyslovene vadit so svokrou, je druha vec, chcela by som to dosiahnut "mierovou cestou"... A @e_l_e_n_k_a , ty raz budes skvela svokra, ak sa dovtedy nezmenis, tak s tvojimi terajsimi postojmi urcite. Dufam, ze sa pre teba najde nejaka super nevesta, s ktorou si budete rozumiet...

marecek1
20. feb 2012

@ajana určite je fajn, že michellina babka umožní jej dcére prvé stretnutia s modlitbou, vierou, kostolom - že dieťa získa aj ten druhý pohľad na vec - v tom michelle svokre predsa nebráni, určite je takáto skúsenosť pre dieťa dobrá, že vie, že niečo také existuje, len by trošku tieto svoje snahy svokra mohla realizovať trošku inak: veď to nie je úspech, že naláka dvojročné dieťa do kostola na cukríky, alebo dieťa zoberie modliť sa večer, keď je čas ísť do postele - čas si môže nájsť skôr v priebehu dňa, prezrieť si s malou trebárs obrázkovú bibliu, alebo sa s ňou pomodliť nejakú modlitbičku. jednoducho ísť na to s láskou, a nie tak, aby zbytočne vyvolávala hnev u matky dieťaťa.

michele11
autor
20. feb 2012

@eeffka 😀 😀 😀 Tak moja svokra by asi odpadla, keby jej toto mala povedala... a ja asi tiez 😀 . Skusim z toho nieco pri najblizsej prilezitosti povedat 😀 . Mm sa nechce hadat, ani so mnou, ani s nou, co je asi ten najhorsi pristup, a ja nemam silu ho k tomu nutit, sklamalo ma to, ale nechcem ich rozhadat.

e_l_e_n_k_a
20. feb 2012

@eeffka perfektna odpoved! ja som veriaca ,a aj napriek tomu s tebou suhlasim,. naco mas ucit dieta to, v nieco ty neveris. nejaka ta tolerancia medzi veriacimi a neveriacimi by ,mala byt nie????

marecek1
20. feb 2012

@michele11 mhm... manžel chce byť zadobre s jednou aj s druhou - dva mlynské kamene - mama a žena. len niekedy sa to nedá. asi predpokladá, že sa všetko utrasie, keď odtiaľ odídete, a preto nechce začať nejaký konflikt s mamou.

e_l_e_n_k_a
20. feb 2012

@michele11 jej dakujem! 🙂 no to dufam aj ja . a ked nie tak nech sa odidu prec od nas co najskor -nie ako my s manzelom, nech ich deti nemusia mat zo mna strach,tak ako oni so svokrovcov... a mimochodom moja svokra tiez PanaBoha by aj s kriza zniesla...a aky hriechy narobila??? a tiez pripomienky tak a tak chodit do kostola, tak a tak sa modlit... na nervy... sak keby aj boli tie deti privrzenci sekty nejakej, ale stale su to ich deti,alebo vnucata

marecek1
20. feb 2012

@eeffka no toto keby povedal môj synátor mojej svokre, by asi odpadla. tiež je silno veriaca, takže si viem predstaviť výraz tváre tvojej svokry... 😕

starí rodičia by mali rešpektovať spôsob výchovy rodičov, teda svojich detí. aj keď sa im nepozdáva, pretože nakoniec to, že chcú len všetko len to najlepšie, sa zmení na pravý opak.

lvka
20. feb 2012

Moja babicka ma ako malu tiez vodievala do kostola.. Isli sme kazdu nedelu spolu... Priznam sa ze si nepamatam ze by ma nutila, ani z toho nemam ziadnu negativnu skusenost... Moji rodicia do kostola v tom case uz nechodili a otazku viery nechavali cisto iba na mojom presvedceni... Nikdy ma nenutili ani mi nezakazovali... Ja som sa rozhodla pre vieru, takze to co babka zacala vo mne vzrastlo a nakoniec priznam sa aj ciastocne upadlo..prisla som do bodu ked som sa na opatku otocila na omsi v kostole lebo som nebola presvedcena o tom co sa tam deje a teraz do kostola zajdem sama ked byva prazdny..dostala som sa vsak v zivote do bodu kedy sa snazim postavit k viere svojho syna ako moji rodicia k mojej pretoze mm veriaci nie je a nesuhlasil ani s krstom - nechava to vylucne na rozhodnuti nasho dietata ked uz bude mat svoju hlavu... Z mojej skusenosti by som to nebrala tragicky - niekedy mozno nie je na skodu ked dcerka vidi aj tuto stranku "stvorenia sveta" 🙂 ale trvala by som na tom aby to nebolo z donutenia ;) detska modlitbicka ktoru ja poznam ma 4 riadky a da za odriekakat za podstatne kratsi cas ako je polhodina ;) a dcerke treba s usmevom pred babickou povedat ze jezisko sa nehneva, on nas lubi takych aki sme aj s nasou slobodnou volou 🙂

ewisam
20. feb 2012

@michele11 no takto podla mna treba co najskor zasiahnut bez ohladu na vieru. Jedna vec je modlenie, aj ked si myslim ako ty ze tomu este nerozumie, takto stare deticky to beru skor Vianoce Jezisko sa narodil,podme pozriet na jaslicky atd. Navyse si myslim, ze bavit ju to tam taky dlhy cas nemoze....
zasiahnut v tom, ako sa zacina babka spravat suvislosti s vychovou. Totiz stavia sa medzi vas a mala si moze zvyknut, nato, ze co mama zakaze babka povoli a potom uz bude sodoma gomora u vas. Na tvojom mieste by som si k nej sadla ku kave a poprosila ju nech sa nemiesa do tvojej vychovy a popros ju, aby ju naucila anjelicku straznicku, ze to takemu dietatu staci a namiesto super sedeni radsej robila ine... ak nepomoze, treba byt radikalna, aby si dcera nerobila co chce q babka tak isto... Radikalne riesenie je, ze ak ti tam mala "ujde" vojdi dovnutra zober ju a spat - samozrejme bude krik, ale malej supni po riti aby mala preco revat a babke povedz ze si ju prosila, aby sa ti nemiesala do vychovy tak nech to respektuje, ze mala moznost vychovavat svoje deti, tak nech necha teba robit to iste. Ak rezignujes, zacne malu stavat proti tebe ako spominas s tymi certami inak som sa pobavila a kedy sa stahujete? ak za tyzden neries ak neskor, zalej kavu a povedz si svoje drzim palec

michele11
autor
21. feb 2012

@ewisam dakujem za radu, skusim sa tym inspirovat, znie to tak, ze by to aj ta moja svokrusa mohla prijat. Ked nie, tak uz sa neozvem a to sa za mna radsej pomodlite, kto viete a chcete 😀 . S tymi problemami mas pravdu, uz teraz vidim, ze ked som s malou u mojej mamy, respektuje ma, vie, ze ja cukriky nerozdavam, obed nevymienam za sladky, nediskutujem. Ale starka povoli, pred mojimi ocami jej vymeni zeleninovy obed za palacinky, da jej sladkost, uprace za nu hracky... A cele to skonci tym, ze sa idu pomodit, aby mala bola uz nabuduce dobre dievcatko. Zeny, ja ked toto pocujem, vrazdila by som. Inak, so stahovanim cakame na odchod snehu do zabudnutia, mame spraveny montovany drevodom, ked sa odkryju zaklady, montujeme a stahujeme sa, konecne!!!

marecek1
21. feb 2012

@ewisam dobre napísané 🙂 🙂 úplne súhlasím - naozaj aj mne sa zdá, že to nie je už len o viere, modlení sa, ale o miešaní sa do výchovy dieťaťa - a hlavne takom, ktoré je v úplnom protiklade s výchovou, akú by chcela
@michele11. no neviem - neviem, či by si to nemala so svokrou riešiť už skôr, ako zíde sneh, aspoň u nás na severe Slovenska to vyzerá tak, že sneh tu ešte bude dlho-dlho s nami. no a chvíľu potrvá, kým sa dom zmontuje + kým sa presťahujete. nebolo by možno od veci, dať svokre - samozrejme v rámci slušnosti, najavo, čo si praješ a čo nie.

ewisam
21. feb 2012

@michele11 no ak je tak ako pises opytaj sa babky ci malej zaplati aj zubara, ked sa jej pokazia zuby. Jednoducho by som jej to nedovolila povedz, ze chces aby sa mala naucila poriadku tak si bude hracky pratat sama, ze vies ze svokra je poriadkumilovna osoba, ale treba to naucit aj malu a co nechces aby robila jednoducho ries radikalne, babke zakaz hadam pochopi a mala zabka moc asi na zakazy neda, takze ak nebude ine riesenie aj po riti sem tam treba nie nadarmo sa vravi Ohybaj ma mamko pokial som ja Janko....
Moj maly ma zatial pol roka, sibalstvo mu z oci len tak trci, takze si uzijem a uz teraz kupujem varechy 😀DDDD