Nedorozumenia s veriacou svokrou

michele11
20. feb 2012

Baby, neviem, ci s tym mate niekto osobnu skusenost, ale skuste mi poradit, ako vysvetlit mimoriadne nabozne zalozenej svokre, u ktorej momentalne, ale nastastie docasne, byvame, ze nechcem, aby k viere tahala moju dcerku? Stale ju nabada k tomu, aby sa modlila, berie ju do kostola, ... Vrcholom je, ked ju vydiera tym, ze ak to nespravi, jezisko bude smutny. Ja nie som veriaca, a taketo reci ma neskutocne vytacaju. Mm ju ma rad, nechce sa s nou kvoli tomu hadat, nema to vyznam, kedze ona aj svoje dospele deti aspon telefonicky kontroluje, ci boli v kostole 😒 . Stale mi len opakuje, ze za par tyzdnov sa odstahujeme a problem zmizne, ale neverim tomu. Svokra je inak celkom v poho, je sice najmudrejsia na svete v otazke vychovy a stravovania malej, ale take su asi vsetky 😀 . Nechcem sa tymto dotknut nikoho veriaceho, tak sa do mna preto neobuvajte, privitala by som konkretne riesenie, ktore uz u niekoho zabralo...

michele11
autor
19. mar 2012

@e_l_e_n_k_a jasne, ze mi to nevadi, kazdy nazor je dobry, nepotrebujem si len potvrdit, ze ja mam pravdu, ak mi niekto ukaze iny nahlad na vec a zistim, ze sa mylim, uznam si to. Svokru mam v podstate rada, velmi mi pomohla, ale to nic nemeni na veci, ze ma irituju jej zivotne postoje a nazory. Niektore. Som rada, ze sa veci vyriesili nakoniec takto, bojim sa, ze moja svokra je ten typ, na ktory by nic neplatilo. Ak sa tam teraz objavim raz za par tyzdnov, dokazem to prezit a hlavne, bude vediet, ze mozem kedykolvek odist a zrejme sa to odrazi aj na jej spravani tak, ako v poslednych dnoch pred odchodom.
A dakujem za to, co si napisala. Tiez sa mi nechce verit, ze som az taky zly clovek, lebo nechodim do kostola a neverim. Robim v zivote chyby a velke, ale snazim sa dat zo seba to najlepsie, pomoct bezdomovcovi, tyranym zvieratam, detom v Afrike, zohnem sa, ked niekomu nieco spadne, podrzim dvere,... myslim, ze ak sa na moju dcerku nalepi nieco z toho, vyrastie z nej celkom dobry clovek a nemusi dobre veci robit z dovodu, ze jej to kaze viera. Staci, ak ju k tomu bude viest jej svedomie.

e_l_e_n_k_a
19. mar 2012

@michele11 pozri sa : ja som veriaca,uz isty cas zijem s manzelom a detmi v zahranici. tu som este v kostole nebola.musim povedat ,ze mi to aj trocha chyba,lebo ked je knaz ,ktory ma nieco v hlave,tak ten dokaze zaujat,ale ked je knaz o nicom....tak sa uz stalo,ze som na slovensku uprostred omse vstala a odisla som aj s detmi.... a ja nemam ten pocit,ze clovek musi prejavovat svoju vieru tym,ze chodi do kostola...ano patri to k tomu to je pravda.... ale ja ked chcem tak sa k Bohu pomodlim aj cestou do prace v buse. a nikto o tom nemusi vediet,len ja...
moja svokra??? hlboko veriaca,nevynecha v kostole nic.... a co myslis preco sme od nej 2000 km??? jednoducho nas zo sk vystvala....deti sa jej jeden cas bali a teraz ju nenavidia za to ,ze sme museli odist,lebo nam uz prepinalo z nej a ja uz som chodila aj k psychologovi.... a ze vraj je veriaca....ale iba ked v kostole sedi a o tom viera nie je...
ja svojim detom aj manzelovi vravim,ze sme predsa ludia a treba si odpustat,ja som jej aj v podstate odpustila,aj by som sa s nou rada porozpravala,ale s nou sa jednoducho neda...manzel mi povedal,ze ci ju chcem este obhajovat za to co nam urobila...vtedy na mna strasne nakrical teraz je to tak,ze sa o jeho rodine vobec nebavime,akokeby ani neexistovala...myslis ,ze to ma tak vyzerat vo veriacej rodine???
takze naozaj ta naozajstna viera je v srdci cloveka... je jedno ci je to katolik,moslim, ateista.... to je uplne jedno! dolezite je co mas v srdci. a ked tam nebude laska ale hnev,nikdy v zivote stastna nebudes...

michele11
autor
19. mar 2012

@e_l_e_n_k_a fuha, tak to uz je naozaj extrem, my sme tiez v rodine mali zle vztahy, tiez sa ludia stahovali, aby sa uz nikdy nemuseli vyhnut, padali ozaj tvrde slova. Casom sa ta situacia ukludnila, akoze sme zabudli, ale nie je to tak, mozno prave ten dar odpustania mi chyba, ale nemyslim si, ze clovek ma nechat zo seba robit debila, nechat si ublizovat, aj svojim blizkym a nastavit druhe lice. Ak pises, ze sa tvoje deti bali vlastnej babky, chapem, o co hovoris, a ak sa ani dotycna nechce zmenit, priznat si chyby, tak je to o nicom, taky clovek ta len depta. Je jedno, ci je to veriaca rodina alebo nie, kazdeho trapia zle vztahy v rodine, mozno niektore veci cloveka nastvu viac, lebo riesia nieco, co je ti obzvlast proti srsti. Zivot je kratky a ked ho mame stravit v hadkach s najblizsimi, tak potom ozaj neostava nic, len sa zbalit a skusat stastie medzi cudzimi ludmi, ktori maju neraz viac pochopenia.

ewisam
19. mar 2012

jeeeeeeeeeej a kde ste vo svete?

michele11
autor
19. mar 2012

@ewisam Este som aj s malou v Bystrici, ale niekedy v maji pride mm domov a na dalsi turnus uz ideme s nim. Zatial robi vo Svajciarsku, ale mam od neho slubene, ze ak najdem nieco zaujimave vo Francuzsku, tak odideme po case tam. Tazko sa mu priznava, ze aj on mal podiel na viny na tej situacii, tak mi to kompenzuje takto 😀

ewisam
20. mar 2012

@michele11 Ej to sa niekomu zije 😀 este aj destinaciu si moze vybrat...

michele11
autor
20. mar 2012

@ewisam Je to riadna zmena, na to, ze pred par tyzdnami sme sa hadali do krvi a uvazovala som o tom, ako budeme dalej zit spolu. A to este chudak nevie, ze ja uz mam vo vyhlade aj dom a robotu pre neho od januara 😀 . Teraz je to smutne, lebo sme od seba a este dlho budeme, ale mam aspon klud, nikto ma nepouca, nebuzeruje, nedava nevyziadane rady.

digysa
20. mar 2012

@katushka16 Mala som podobnu babku.... 😎

Ja som veriaca tiez...

Moja babka ma tiez kazdu nedelu nutila do kostola a tiez som bola obdarovana cukrikmi a aj nejakym tym peniazkom....a doslova som to nenavidela... Moja mama do kostala nikdy nechodila. Moj otec tiez nie, aj ked bol z velmi silno veriacej rodiny.

Pocas vysokej skoly som kostol dost zanevrela, ale vnutorne som vedela, ze verim... Az velka dialka a odstahovanie sa na druhy kontinent mi ukazali, ako to vlastne ma vypadat v kostole. Neviem, ci niekto z vas bol v kostole mimo SK. Ale ak si porovnam kostol a pristup fararov k detom v USA a na Slovensku, tak mi to pripada, ako keby som zila na inej planete.... 😨 😨 😨 Skutocne.

Ale pred tym, ako by som sa vyjadrila k tvojmu problemu, tak by som sa ta chcela spytat jednu vec:

@michele11 pises, ze si neveriaca...vadilo by ti, keby tvoje deti boli veriace? (To je taka orientacna otazka). Alebo sa snazis, aby nemali nic s vierou spolocne? Napis mi tvoj nazor prosim.

digysa
20. mar 2012

@michele11 asi som nieco presvihla...citam si to tu zbezne...ty uz si od svokry prec, mimo SK? 😅

michele11
autor
20. mar 2012

@digysa Ahoj, bola som v kostoloch mimo SR a hoci v urcitych veciach sa lisia v porovnani s tymi nasimi, pre mna je podstatne, co sa v nich odohrava. Ja som neveriaca, a mam celkom velky problem s tym, aby moja mala bola veriaca. Nechcem sa nikoho dotknut, ziadneho veriaceho cloveka, viem, ze mnohym ludom viera pomaha, ja to respektujem, ale som proste ateista od kosti, verim tomu, co vidim, co sa da vedecky overit. Nedokazem uverit neposkvrnenemu pocatiu, duchovi svatemu, zmrtvychvstaniu, atd. Dokazem si predstavit, ze sa naozaj narodil Jezis, ze ako osoba existoval, bol prenasledovany a umrel tak, ako hovori Biblia. ALe to je asi tak cele, comu som ochotna uverit. Ale este raz, respektujem vsetkych, ktori veria, toto je moj nazor. Ak sa mylim, po smrti to zistim.

michele11
autor
20. mar 2012

Ano, od svokry som uz prec, ale este som na Slovensku, u mamy, cakam, kym moja polovicka vybavi byvanie a zrejme v maji odchadzame aj s malou za nim.

digysa
20. mar 2012

@michele11 TO je v pohode mna si sa nedotkla. Viera sa neda nanutit....ani cukrikmi 😉

Ja som len chcela vediet, ci by ti vadilo, ze tvoje deti by sa brali inym smerom. Ja som ten pripad....moja mama veriaca nebola, do kostola nechodi, ani chodit nebude (iba ked ju my zoberieme...tak sa nebrani).
Mna babka ovplyvnila, ze mi ukazala cestu......aj ked zlym sposobom, ale ja som si nasla svoj "chodnicek" 🙂 neskor.

No moja mama a ty sa asi lisite tym, ze moja mama ma nechala tak....nechala ma chodit do kostola, nechala ma oblbovat babkou... Ty asi nechces, aby tvoje deti chodili do kostola vobec.
KEdze si uz prec, tak je nepodstatne, co som ti chcela poradit.....ale jedno si dovolim tvrdit po osobnej skusenosti - ak budes detom rozpravat o viere a o tom preco neveris, tak by som vzdy tie diskusie viedla "pozitivne"...
Ja osobne tiez neberiem deti do kostola kazdu nedelu...nestihame 😉 Tak zelam vela stastia v novom svete.

slimstar
20. mar 2012

@michele11
ked som bola mala asi od 3r, babka ma vzdy az hnala do kostola.
dobre chodila som tam, moji rodicia su veriaci a ked som sa rozhodla ze to nechcem asi v 10tich mama sa postavila za mna a babka mi dala pokoj. 🙂 v tej viere nevidim nic zle naucila som sa podstatne veci, ale po urcitom case mi to nedavalo zmysel, urobila som si po svojom! ale aspon teraz viem o com to je.

jednoducho chcem vyjadrit to, ze som sa rozhodla sama ako dieta na zaklade ucenia ktore mi podsuvali a mama ma podporila. teraz som ateista, laska dobro, pravda a zivot su pre mna dolezite priority. ano aj ja poslem deti do kostola, nech si urobia vlastny nazor. 🙂

korenbaba
20. mar 2012

Poviem to z vlastnej skusenosti, ale z uplne iného uhlu. ked som bola ja to dieta tahané do kostola🙂 Mama je vždy len mama a pokial má dieta s nou dobrý, je pre nu vždy tou prioritnou autoritou a tou ktorá je pre dietatko tá od ktorej preberá hodnoty a istoty. Pokial všetko v ich vztahu funguje ako má.
Pamatám si svoje detsvo u starej mamy, u ktorej sme trávili more času , ako čas v kostole a na cintoríne. Na cintoríne sme mojimi detskými očami trávili viac času ako na dvore hraním 🙂 Aspon moje oči to tak videli ,pretože čas pri hre ušiel rýchlo a čas zapalovaním sviečok a modlení....no čo bude rozprávat- večnost! 🙂 Ale nie je z mna žiaden morbida depresívny. Kostol ako taký mal pre mna svoje čaro. Bto krásna budova, celú hodinu som mohla hladiet do stropu a hladat roznych anjelikov v malbách 🙂 Strašenie ježiškom, farárom, peklom a čertami bolo bežné, ale to je asi všetko. nepamatám si či to malo v detsve učinok...tak asi nemalo 🙂
Chcem tým vlastne povedat, že tvoja svokra má svoj život, hodnoty a priority. jej viera je pre nu doležitá, a cche ju odovzdat prirodzene vnučatám, pretože to považuje za doležité. Chápem, že pre teba je to trochu nepochopitelné, ale myslím, že modlenie ani kostol dietatu nemože nikdy uškodit, ani čas strávený so starkou. Starká taká je a proste cez to čo starká robí, ju dieta spozná. Deti nie su hlupe a nakoniec aj tak maju svoj rozum. Mna viera neoslovila a niekedy s nástupom doškoly a nástupom puberty som do kostola prestat chodila. milujem cirkevnú architekturu, chápem krestanov...ale nie som veriaca. Pre mna je to svet mojej starej. A som rada, že som ho spoznala, že som ju poznala aj z inej strany ako len doma v záhrade a pri šporáku. Takú starku ktorá sa pekné oblečie, a ide do kostola, modlí sa , klačí v kostole a zbožné hladí na kríž a pred kostolom veselo konverzuje s revesníčka a hrdo sa mnou chváli 🙂
Nie si veriaca, a asi sa ti tento "štýl" nepáči, ale ukázat dietatu aj iný "svet" nikdy nie je na škodu. nakoniec sa rozhodne samo. Bojovat v tomto so svokrou podla mna nemá význam. je to ako hádat sa s vegetárianom o tom že jest maso je prirodzené a pod. Sú to proste dva rozdielne pohlady na svet, ktorý nie je čieno biely.
a čo sa týka tých vyhrážok. Musíš je rposte povedta že si to nepraješ a basta. Vysvetlit jej aké je to smiešne, a vydieračke takto s bavit s malým dietatom. Ak to podaš rozumne a navrhneš niečo čo by mohla použíat miesto toho tak myslím že sa dohodnete. myslím 🙂 Najdoležitejše pre dieta je aby si s mamou svojho muža dobre vychádzala, aspon v rámci nejakej tej rutiny. Nemusíte si ti byt druhou mamou. je to pre neho vzor tolerancie medzi odlišnými ludmi.

michele11
autor
21. mar 2012

@korenbaba @digysa Viete, aj ked neverim, myslim, ze som celkom tolerantna. Mne by ani tak nevadilo, keby tam mala obcas zasla so starkou, ale v ramci urcitych rozumnych medzi. Moje dieta je este male, s muzom sme sa dohodli este davnejsie, ze ja nebudem malu zasväcovat do mojho svetonazoru a on ustrazi svoju mamu (vtedy sme tam este nebyvali). Ja so to splnila, nikdy som malej nepovedala, ze ja na to neverim a nech sa neopovazi ist do kostola. Ale poviem vam, ze to bol pre mna strasny pohlad, ked som videla, ako moje dieta niekolkokrat denne absolvuje modlenie so svokrou, bozkava svate obrazky a rozoznava svateho otca od otca duchovneho. Nikdy v zivote som nebola konfrontovana takym kvantom nabozenstva, my sme to doma nikdy nerozoberali, i ked moja starka a krstna s rodinou su veriace, chodia do kostola pravidelne, aj ja so chodievala s nimi, nie kvoli tomu, ze verim, ale kvoli atmosfere, ako pise @korenbaba . Chcem tym povedat, ze je ine dat dietatu priestor na to, aby spoznalo aj svet veriacich, ale rozhodnut by sa malo same, cize az v dobe, ked uz na to bude mat rozumcek. Ak ju tahaju do kostola od kedy je na svete, vtlkaju jej do hlavy ich pohlad na vec, ja sa musim automaticky stiahnut, aby som dietatu neurobila v hlave zmatok. A to ma stve, lebo ja vyzeram pred dcerkou ako lenivec, ktory nechce chodit do kostola, neviem, ako jej teraz vysvetlit, ze existuje aj druha strana a nie vsetci veria ☹ . Som stastna, ze som odtial odisla, svokra je inak fajn osoba, mam ju vlastne rada, ale nicila mi tymto zivot a vztah s mm. Ak sa tam teraz vratime raz za par tyzdnov na par dni, predycham to, lebo jej vplyv na dieta uz nebude taky velky a hlavne, mala bude vidiet cele dni moj priklad. A priklad svojho otca, ktory je velmi laxny veriaci.
A k tomu vysvetlovaniu si veci so svokrou, zeny, ked som videla, ako svokra kontroluje a buzeruje vlastne deti, vsetky nad 30 r!!, ze ci uz rano vstali a chystaju sa do kostola, ked mm zhorela firma, ked ho vykradli a podobne, nehovorim, ze ho nelutovala a nepomohla mu, ale zaroven ho vydierala tym, ze keby chodil pravidelne do kostola a prispel na jej krizovu cestu v dedine, nebolo by sa to stalo. Co su moje nazory v porovnani s takymto natlakom...

korenbaba
21. mar 2012

@michele11 Takt o už je moc!! 😝

michele11
autor
15. jún 2012

Baby, tak my uz sme na polceste zo SR, mm odchadza v pondelok do Francuzska, mame uz najdeny dom, skolku,... Nie je to sice riesenie, utek bez toho, aby sme si veci vysvetlili, ale ked sa s niekym neda, tak co narobim. V kazdom pripade sa tesim, ze moju svokrusu dlllllho neuvidim a ked nahodou cez skype vytiahne nejake tie jej modlitebne specialitky, zahadne nam bude prave vtedy vypadavat signal 😀 .

nazorotca
18. feb 2013

tiežnáboženstvo v praxi, katastrofa...

digysa
18. feb 2013

@michele11 Ako sa dari vo francuzsku?

Ja som este chcela do plena napisat....niekedy ide aj o to, do AKEHO kostola vodime deti. Ja s mojimi detmi do slovenskeho kostola ani nejdem. Pokial farnost a farar a omsa nema co poskytnut detom pocas omsy, tak naco by som tam vodila male dieta?
Ak je to detska omsa, alebo normalna omska, kde farar venuje urcity segment detom (aby sa nenudili), tak to je uplne cosi ine.

zabka88
19. feb 2013

@digysa súhlasím 🙂

mne sa velmi páčili omše saleziánov, keď to poznáte.. na klasickej nedelnej omši mám problém obsedieť aj ja (hlavne keď je pastiersky list) a to som dospelá.. pre dieťa to musí byť o to väčšie utrpenie..

kobrtko
19. feb 2013

inak aj podplácanie cukríkmi určite vedie do pekla...to by tvojej svokre mohlo dôjsť...alebo si asi berie do úst len to, čo jej vyhovuje? 🙄 ...
tak to je ďalšia cesta do horúcich pekiel, prekrúcať pravdu a prispôsobovať si ju takým nepekným spôsobom 😠

michele11
autor
22. feb 2013

@digysa Dakujem, Francuzsko je nadherna krajina, kto nezazil, nepochopi. Rozdiely v porovnani so Slovenskom su tak markantne, az mi je niekedy smutno, preco to aj na Slovensku nejde tak, ako tu. A s kostolmi mas pravdu, hoci nie som veriaca a je mi to teda vo vseobecnosti proti srsti, sama poznam knazov, ktori su velmi ustretovi a v pohode. Dokonca som si vypocula aj par kazni a ak si odmyslim to, v co neverim, podstata ich kazne bola vacsinou zaujimava. Druhou vecou ale je, ze male dieta v kostole, kde sa omsa nevedie v slovenskom jazyku a trva bezne cca 2 hodiny, nema podla mna co robit, nerozumie tomu a je tam len preto, ze ho vydieraju vsetkym moznym a uplacaju sladkostami, to je ubohe.

montemotherone
16. nov 2019

@michele11 ja som veriaca, ale takýmto spôsobom ťahať dieťa do kostola a vôbec ku viere, je čistá manipulácia a dieťaťu to len zhnusí 🙁