Nekonečná téma - svokra

ivankomonika
15. okt 2018

Ahojte maminy, idem si po radu nezainteresovanych osob. So svokrou sa len respektujeme ale po vcerajsku mi to uz nedalo a ozvala som sa. Pri opekacke oznamila ze bude mat narodeniny a zela si len tieto dary - aby ja som vynasala kose (to je jedina starostlivost o domacnost ktora patri muzovi) a muz aby si siel na seba kupit oblecenie. Prehltla som to, nech je pokoj ale ked pokracovala ze dalej si zela aby moj muz uz nemusel prist domov skor z prace (pred tyzdnom sa stalo ze nas 3 rocny syn cely den za nim reval, mal nejaky blok, neviem o co slo, boli sme von, vsade a stale len opakoval s placom ci pride tato) tak som o 16 hod voalla muzovi ci nepride skor lebo maly od rana place, dosiel okolo 17....inak chodi cca 18.30 z prace, spomenula som to svokre a toto bola jej reakcia, ci ja si neviem dat rady s jednym dietatom a volam muzovi do roboty nech pride skor. Dalsia vec cakame druhe dieta, byva mi velmi casto zle, stalo sa ze som uz 2 dni bezvladne lezala na posteli a muz sa musel starat o maleho, viete co mi na to povedala ? ze aj jej bolo zle a musela chodit do roboty (mala muza alkoholika, co ja za to zial nemozem) ze ked mi je zle mam sa postavit a pracovat a prejde mi to. tak som jej povedala svoje co si dovoluje, ako ona vie ako sa ja citim a co sa stara do nasich veci, kto chodi nechodi vynasat smeti. JE to svokra ktora neznesie aby jej synovia nieco navyse urobili, miluje ich opicou laskou, neda na nich slovko dopustit a zo zeny si predstavuje ze ma byt doslova otrokom pre jej syna. Muza mam dobreho ale zial na svoju matku neda dopustit (ved kto by dal ked mu cely zivot "zadok vytierala" a nemusel ani prstom pohnut. Miesto toho aby ma obranil, nevyjadril sa k tomu ze mu vraj my dve kazime den a ze je to medzi nami. MY ? ona rozprava veci co rozprava a nakoniec ja za to mozem tiez ? len preto ze sa branim. Kvoli malemu ju respektujem ale poviem vam ze uz ju nemam chut vidiet ani sa s nou stretavat ani nic, co zial nie je mozne :( a muz na nu neda absolutne dopustit.....predtym sa tiez udialo x veci, ktore preglgam, keby som to tu mala napisat tak je z toho hotova kniha, mam pocit akoby ma brala za rivalku, ziarlila na mna alebo neviem fakt o co jej ide. Je to inak "ticha" osoba, keby ste sa s snou stretli ani vo sne by ste o nej nepovedali to co tu pisem, je to taky tichy, "zakerny" typ....otazka znie rozmyslam ze jej napisem otvoreny list kde jej vyjadrim co a ako nech je medzi nami raz a navzdy pokoj alebo to mam nechat tak a proste tym ze je to matka mojho muza musim to tolerovat nadalej , alebo co by ste robili v mojom pripade ? dakujem za kazdu radu

dskjhfdlkdjhl
15. okt 2018

@ivankomonika Ty nemas hlavny problem svokru, ale chlapa, ktory sa nevie za Teba postavit. Inak, ja uz po vyse 20-tich rokoch mam so svokrou dobry vztah, ale chcelo to z mojej strany vela kludu a ignorovania. Totiz, su veci, na ktore sa neoplati reagovat a cimskor na ne treba zabudnut. Ked Ty budes impulzivne reagovat, tak (aspon z mojich skusenosti) ju to bude o to viac bavit, muz pre to pochopenie nema, takze sa povadis aj s nim a nakoniec si za najhorsiu. Ked to prejdes mlcanim, alebo jej obcas nieco trefne, slusne s kludnym hlasom povies (nie vzdy cloveka take napadne, vtedy je lepsie byt ticho), tak ju to prestane bavit a mozete spolu este relativne dobre vychadzat. jedna z vas dvoch musi mat rozum, tak to skus byt Ty.

diankadop
15. okt 2018

nic by som jej nepisala. akmas takeho muza akeho mas, ver ze by sa to aj tak nakonice obratilo proti tebe. nechaj ju tak a aked sa bude k tebe nejak vyjadrovat, tak jej proste neodpovedaj a ignoruj ju

asia83
15. okt 2018

@ivankomonika Pekne ste si to opísali, všetko ste povedali, je evidentné, že ste inteligentná a múdra žena. My už nemusíme k tomu nič povedať, viete presne o čo vašej svokre ide. Tak dám radu, to ste chceli. Neurobte vôbec nič. Čokoľvek urobíte, bude to "voda na jej mlyn". Ona chce, aby ste reagovali, reagovali výbuchmi, hnevom, krikom, ukážkami voči nej. Potom jej synáčik bude vidieť vás v horšom svetle, ona bude tá dobrá, vy tá zlá. Buďte milá, strašne milá. Vyhýbajte sa jej a keď už naozaj musíte niečo povedať, hoci jej aj oponovať, tak milo. Držím palce.

beky1813
15. okt 2018

Bývate spolu, co? Nic jej nevesaj na nos, odstahujte sa sa a k svokre moze chodit len manzel a zdvorilostne nsvstevy na narodky, vianoce, sa nauc riešiť ignoraciou pokusov o hadku

ivankomonika
autor
15. okt 2018

@dskjhfdlkdjhl znie to rozumne, ved som to doteraz robila (asi len 2x som vybuchla za 4 roky co sa pozname) ale mam pocit, ze cim som tichsie tym viac do mna rype........naposledy ked sa vyjadrila ze obdivuje mojho muza ze ma taku zenu ako som ja, nebavila som sa s nou asi 3 mesiace nakonieco sa mi ospravedlnila a prijala som ze ok, nech maly ma babku ze ja rozbroje robit nebudem ale neustale pocuvat tie rypovacky ma fakt nebavi, stretavame sa casto aj 3 krat do mesiaca po 2 dni.......ine kamosky co poznam vonkoncom nie su tak casto so svokrou ako ja..ja uz len na nu myslim a mam nervy a mozno fakt ma stve viac to ze muz sa ma nezastane a je ticho lebo on je celkovo taky bezproblemovy, ked ma vzniknut problem je ticho, neriesi, co mi inklinovalo vo vztahu a celkovo sa na nom pacilo ale mat vsetko na salame to sa mi uz fakt prestava pacit.....keby sa ma zastal, nieco jej povedal tak by som bola spokojna ale on akoby tym ze je ticho jej este dava za pravdu, co nedava len proste nechce sa vadit, matku miluje nadovsetko, aj ked vidi ze nieco zle nechce si to pripustit, ako tvrdi bola to najlepsia matka na svete.....lenze on nevidi to ze jeho matka ich miluje opicou laskou a k nikomu nie je taka perfektna ako k svojim synom........zena nech sa zodrie, ako vcera povedala, je to udel zeny starat sa sama o domacnost, ze co sa stazujem....proste neznesie ze jej milovany syn musi vynasat kose.........ach jaj :(

ivankomonika
autor
15. okt 2018

@asia83 Dakujem, vase slova ma upokojili a presne na to v podvedomi myslim, ze nakoniec ja by som bola za najhorsiu a on by si len utvrdil ze jeho mamicka je ta perfektna tak ci tak. Okrem ineho je to aj dobra herecka, nas prvy konflikt na nsej spolocenj dovolenke pri mori (dodnes lutujem ze som to dovolila ale bola to muzova prosba ze jeho mama este nebola pri mori tak ze ju vezmeme, tam prvykrat vznikol medzi nami problem, nechce sa mi rozoberat o co slo ale vysledok bol ten ked som zareagovala nech sa nemiesa do nasich problemov ze je to medzi nami a my si to vyriesime, tak sa rozplakala a revala asi 3 hodiny a muz bol hrozne dojaty, rozcitliveny ze jeho maminka place a ja som len s otvorenymi ustami nechapala co je to za herecku........a nakoniec jasne ze ja som bola ta zla a znova by to len skoncilo ze ja budem zasa ta zla , nemam sancu "bojovat" proti jeho matke...len som chcela mat uz ja vnutorny pokoj od nej, nech uz konecne do mna nerype, staram sa sama o celu domacnost ano muz zaraba peniaze ja som na "materskej" nic nemusi robit fakt nic len tie smeti a aj tak nie som jej dobra nevesta, mozem sa roztrhat aj tak nebudem nikdy dobra........ten problem riesenie nema

saslavka73
15. okt 2018

@ivankomonika Moja svokra tiež má také reči, resp. mala. Môj muž ticho. No ťažko radiť, ja som bola veľmi dlho ticho. Potom som sa začala vyhýbať stretnutiam, ignorovať sviatky, nedvíhať telefón a mužovi som povedala, že ja som už dosť stará na to aby som ja mala nervy 2 týždne pred a po návšteve svokry. Ja by som sa s ňou asi dobre povadila ako sa poznám, možno pomôže. Aj keď ignorácia je tiež dobrá, ale nesmie byť na Tebe poznať, že Ti to vadí.

sash37
15. okt 2018

@ivankomonika v prvom rade si tiez myslim.ze hlavny problem je s muzom pretoze muz ma.stat stale pri svojej partnerke, partner je tvoja druha polka, tvoj najdolezitejsi clovek, ak aj s tebou nesihlasi ma si to s tebou sukromne vyjasnit ale pri mamke sa musi zastat teba! Dalsia vec, ak s nou nezijete, ako vobec ona vie ako mate podelene prace, kto co robi?? Netreba s nou zdielat nic co je interne vo vasej domacnosti...ako aj to ze si volala muza skor z prace, ak ma.take reakcie tak tym ze jej to povies jej len hodis navnadu aby sa chytila, netreba s nou vobec tieto veci riesit...este aby mne niekto kecal do domacnosti a manzelstva ze ako mame podelene veci! Aj ja som tehotna aa prvy trimester mam tazky aj teraz aj predosle tehotenstva a vacsinu prace prebera.manzel, je mi to luto ze ho tak zatazujem ale zial, pestujem v sebe zivot nasho dietata a nie kazde tehotenstvo je lahle, tiez mam dni ze ledva vstanem z postele ale nikto to u nas neriesi! Nieje to nikoho vec, len tvoja a tvojho manzela, len vy mate medzi sebou riesit kto sa o co postara, je to vasa vzajomna dohoda, aj keby na cas sa staral hlavne on a co teraz....to nema svokra co riesit...teda ja ked take citam tak som nesmierne vdacna za svojho.muza a svoju.svokru ❤

bodka13
15. okt 2018

@ivankomonika musíš sa naučiť reagovať pokojne,hoci vo vnútri v tebe to bude vrieť... nepísala by som jej list,ale ak by znova prišlo ku konfliktu či ona by chcela riešiť váš vzťah tak by som jej stručne a jasne vysvetlila ako to chcete vy dvaja s mužom ...a tvoj muž? Zaujať pozíciu mŕtveho chrobáka je čistý alibizmus... každú z vás miluje iným spôsobom a mal by si uvedomiť, že ty+syn+on ste teraz rodina, to však neznamená že má mamu zo života vylúčiť,ale nemôže robiť iba to čo poteší jeho mamu.
Svokrine dary:
1/vynášanie smetí - treba odpovedať, že takto ste si to rozdelili a hotovo
2/mužove oblečenie- keď bude potrebné a vydá to z rozpočtu ,kúpi si
3/ plačúci syn za ockom- mňa osobne by nenapadlo volať kvôli tomu mužovi...trpezlivo vysvetliť, že tatino zarába peniažky a ešte musí byť v robote, snažiť sa ho rozptýliť
4/ druhé tehotenstvo - každá ho zvladame inak, nevidim dôvod prečo by ti muž nemal dopriať oddych keď je doma, veď je tiež rodič

sash37
15. okt 2018

@bodka13 ja napr nesuhlasim s tym ze nevolat muza z prace, jasne, zavisi to od typu prace a mnohe ine faktory ale kazdy den robit do 18:30 je dost dlho, ano nevolat za kazdu somarinu ale ak to muzova praca dovoli odist trosku skor ak je doma.problem tak preco nie...ja som.tiez muza viackrat poprosila nech sa z prace ponahla, ak ma napr maly horucky alebo teraz co.som tehotna a mi je zle a nevladzem...

evalin88
15. okt 2018

Ziaden otvoreny list nepochopi.. to je zbytocnost.. max ho da precitat tvojmu muzovi.. a obrati ho ako neake obvinenie z tvojej stranyzial vela muzov sa nevie postavit za zenu. Ja som v pritomnosti ticho a pocitam minuty do konca nacstevy.. a to doslova.. partner to vie. Nakydala na mna este na zaciatku vztahu hrozne veci a ja sa cez to nemam chut ani dovod preniest.. priklad.. za 3 roky sme sa videli 1 krat.. v tehotenstve vobec. A len co sa narodil maly.. je nasa chyba ze ju nenavstevujeme.. kazdy den telefony ako maly spal papal kakal cikal.. a kazde cca 3 tyzdne je u nas .. maly sa jej minule zlakol ze 15 minut v kuse reval a musela som ho ist ukludnit do inej miestnosti.. tak reval 2 x behom 1 navstevy.. skratka ma na ludi nos 😁😁😁

majal
15. okt 2018

Skus byt aj ty prefíkaná, hlavne nedaj na sebe znat, ze ta nieco ranilo, aj ked to je velmi ,velmi tazké,ty sa tvár ze to nepočujes a but milá na muža, ju si nevšimaj, ten list jej nepis, podla mna to použije proti tebe. Ked bude prílezitost a budete tam sami, sem tam jej splechni nieco do tváre, ale aby tam nebol tvoj muz. Keby mu nieco hovorila, tak sa tvár ze o nicom nevies, proste pohoda a svokra si asi vymýsla. Snaz sa jej co naviac vyhýbat, zdvorilostné návstevy nejako prezijes. Ono sa to casom utrasie, uvidis, to ti hovorim z vlastnej skusenosti a svokra pochopi ze nemoze ist proti muru, a ze teba nerozhodi 🙂

asia83
15. okt 2018

@ivankomonika Vy kašlite na svokru, otáčajte si muža na svoju stranu. Pomaly, buďte taktik. Na jeho mamu nepovedzte krivé slovo, zatiaľ. No stále na konci vychvaľovania jeho mamičky podotknite, že vám zle padlo, keď to a to povedala. Jednou vetou a basta, potom úsmev. Varte mu čo chce, buďte ako jeho mamička, nahraďte ju.

bodka13
15. okt 2018

@sash37 ... choroba, či moja nevoľnosť by bol vážny dôvod,vtedy by som mu zavolala.
Tiež mám chlapcov s vekovým rozdielom necelé tri roky(2roky 9 mes.) a nie raz bolo treba vysvetľovať prečo tatino nie je ešte doma či prečo musí do práce...proste u mňa to vážny dôvod nie je 🙂

sash37
15. okt 2018

@bodka13 ako jasne, ako pisem je tam.viacero faktorov, situacia doma a aj muzova praca, ak to zena tak vyhodnoti tak ona ma najvacsie pravo ziadat muza o nieco take a svokra toto nema riesit, ani to vediet, to si maju potom.manzelia vydiskutovat sami ak to.muz uznal ako za nedostatocny dovod aby ho odvolala...a dohodnut sa do buducna ze ako podobne.situacie riesit...o to ide, tieto veci maju riesit partneri a nie tretie osoby...

titla
15. okt 2018

@ivankomonika Svokre radšej nepíš, ako tu už bolo spomenuté, len jej nahrávaš. Ale na tvojom mieste by som sa porozprávala s mužom. Pekne si spolu sadnite a bez veľkým emócií mu vysvetli, ako ťa jeho postoj zraňuje. Presne to čo tu nám. Rozumieš, že on nechce vyvolávať konflikty, ale to, že sa ťa ako manželky nikdy nezastane ku konfliktu nakoniec povedie – k problémom medzi Vami dvoma. A ty od neho predsa nechceš, aby sa postavil proti matke, obmedzil s ňou kontakt alebo také niečo. Len, aby v prípade, keď bude komentovať a montovať sa do situácií týkajúcich sa len Vás dvoch, ako napr. fungovanie vašej domácnosti a jej pravidiel, dal jej najavo, že jej iniciatíva nie je potrebná.
On si musí uvedomiť, že Ty dokážeš čeliť a ignorovať kritiku len do určitej miery. Ako by sa jemu páčilo, keby mu napr. tvoj otec povedal, že jeho dcéra si nezaslúži takého neschopného muža, čo v domácnosti max. smeti vynesie a inak nedokáže pomôcť... raz možno áno, ale ak by to mal denne na tanieri tak to nevydrží dlho.
Ako napísala @asia83 nerobiť scény, ale ak Ti zase niečo také svokra „šplechne,“ zopakovať mu to, zdôrazniť ako ťa to ranilo a či by sa jemu páčilo, keby s ním takto jednali tvoji rodičia. Ale svokru priamo nekritizovať.

haluta
15. okt 2018

List? Rovno do očí...... na tvoje narodeniny si zase želáš, nech sa stará do svojich vecí. 😀 Ja by som ju takto odbila.

bodkolienka81
15. okt 2018

@ivankomonika odkial svokra vie kto u vas vynasa kose a ze Ti je zle?

sashabb
15. okt 2018

Treba byť nad vecou
"aby ja som vynasala kose" - ale babka, veď on Jožko/Janko/Jurko to robí pre nás rád 😝 a hlavne on tie smeti robí tiež
"muz aby si siel na seba kupit oblecenie" - ale babka, veď on Jožko/Janko/Jurko nieje nesvojprávny, keď bude chceť tak pôjde

Možno keď začneš akoby odpovedať v mužovom mene, trkne aj jemu, že by mal reagovať na mamičkine blbe reči.
Ale inak nechápem, čo ju je do toho 🙄

A pokiaľ by zadrela, toto "si zela aby moj muz uz nemusel prist domov skor z prace " - tak by som jej rovno pleskla, že svojho syna vôbec nemá rada a chce aby sa upracoval 😂

ivankomonika
autor
15. okt 2018

@bodkolienka81 že mi je zle som jej vravela ja v rámci komunikácie a co sa týka kosou, bola u nás v piatok a na balkóne sme mali 2 tašky smeti lebo muž 2 dní nevyniesol koše, a šiel ich vyniesť keď došla svokra a svokre sa ťažko pozeralo na to ze jej syn vynáša koše.... Som vďačná za každú odpoveď, urobila som si taky celok a pomohlo mi to ako ďalej sa správať, nebudem jej už nič o nás vravieť, absolútne nič a keď bude mať nárazku slušne jej odpoviem že je to naša vec a budem rada keď sa do toho nebude starať ale obmeddzim s nou styk a komunikáciu na minimum

alaguema
15. okt 2018

@ivankomonika nebojuj so svokrou, je to smiešne. Žiadny list by som jej nepísala. Ona vo vašom vzťahu bude hrať len takú rolu, akú jej hrať dovolíte. V podstate ju môžeš ignorovať úplne, ak sa takto správa. Prečo nie je možné, aby si ju nestretávala? Kto ti toto narozprával? Normálne svokru vypusť zo života, ak muž nie je ochotný niečo v tomto smere robiť. Nech chodí on s deťmi za ňou a keď bude chcieť prísť k vám, urob si program. Možno jej dôjde. A jemu tiež. Nie si povinná stretávať sa s nikým, s kým nechceš.

ivankomonika
autor
15. okt 2018

@alaguema áno ale ona žije 100 km od nás býva v ubytovni kde pracuje, ak príde ku nám, automaticky musí u nás späť lebo nemá kde.. To jej mam povedať ze ma ísť na hotel? Muž chce aby bola u nás na vianoce a nový rok ale po včerajšku si to neviem predstaviť a zasa ja budem za zlú ak zákaze jeho matke prísť, v tomto je situácia ťažká :(

alaguema
15. okt 2018

@ivankomonika mimochodom, to, že sa "len rešpektujete", nie je pravda. Ona teba nerešpektuje úplne otvorene a ty ju pravdepodobne tiež nie, ale tváriš sa, že áno. Lebo obligátne "je to mama môjho muža". Áno, je. A? To ju oprávňuje k tomu, aby mala blbé reči? Buď v tomto pravdivá k sebe, k nej a k mužovi. Povedz, že to nebudeš tolerovať a že si to budete musieť preorganizovať tak, aby si sa s ňou nestretávala. Ale nie preto, aby si vytrestala ju, alebo muža, ale preto, aby si nemusela čeliť takýmto hlúpym situáciám. Váž si seba, svoj čas...nestrácaj ho s ľuďmi, ktorí to s tebou nemyslia dobre.

janulka2811
15. okt 2018

Velka skoda,ze muz stoji na strane jeho matky nie na strane svojej zeny ... velka chyba.

rory267
15. okt 2018

@asia83 Absolútne súhlasím, pretože je to ten tichý typ zákerného manipulátora, ktorý navyše takýmto spôsobom sa priživuje na autorkinej energii tzv.vampirizmus, toto dnes robí veľa ľudí, chce to veľa psychickej sily a hlavne, manipulátorov je ľahke už dopredu prečítať, teda ich kroky, treba len pozorovať a naučiť sa ich odstaviť ich, aby zbytočne neodoberali energiu a dobrú náladu 👍

alaguema
15. okt 2018

@ivankomonika samozrejme. Môžeš odmietnuť, aby u vás bývala, keď sa nevie vpratať do kože a nerešpektuje ťa. Prečo chceš byť dobré, poslušné dievčatko na úkor samej seba? Cítiť sa vo vlastnom dome zle, lebo tvoj muž nemá odvahu urobiť v tomto poriadok a dôrazne ju požiadať, aby sa k tebe začala chovať tak, ako sa má? V tom prípade - áno, nech ide do hotela. Alebo nech nechodí vôbec. Môže chodiť on za ňou.

rory267
15. okt 2018

@alaguema Ani ja by som to lepšie nenapísala ako ty 👏

rory267
15. okt 2018

@evalin88 Skôr sa zľakol toho, čo videl pri tvojej svokre...deti to vidia, ale to nebudem rozoberať.

0silvia0
15. okt 2018

@ivankomonika a nemoze ist "sprijemnovat atmosferu" na Vianoce niekam inam? Ci tvoj muz je jej jedine dieta?

danula.ch
15. okt 2018

Mňa by to ubijalo, žiť v takej atmosfére plnej pretvarky. Mala by som sa usmievať po blbých poznamkach? Ani nahodou. My sme si so svokrou tiež prešli nazvyme to zoznsmovacim obdobim. Pár krát sme sa stavnato pohádali, povedali si čo máme na srdci, nastavili sme si vzajomne hranice. Potom bolo vždy niekoľko mesiacov tiché obdobie a teraz máme skvelý vzťah založený na vzájomnom respekte.
To, čo robí tvoja svokra je bohapuste citové vydieranie a hnusná manipulácia. Ja by som jej povedala svoje a prerušila kontakt. Taký darček na narodeniny? Aj keby si to želala každý rok, tak NIE! Ona nemá právo vám hovoriť do žiadnej z tých veci, to je len medzi vami a manzel je teda poriadny mamanek, keď mamičke pritakava. Ten môj sa ma vždy zastal a kebyze nie, tak by si vypočul, že nabudúce by už vedel čo ma robiť. Ona môže mať názory na čokoľvek akékoľvek, ale ty si predsa dospelá ženská, mas na to iny nazor a ten ona nezmeni. Nemusíš sklanat hlavu, pritakavat jej, ani len akože. Na niektoré svokry to možno po rokoch zaberá, ale je to vabank, či vôbec a kedy. Skôr to vidím tak, že mamička si bude dovolovat stále viac, ak sa jej nepostavis