Nezhody so svokrou kvôli novej rodine

chvostik1
24. jún 2018

Dobry podvecer damy! Idem sa k vam vyrozpravat. V podstate ani nepotrebujem radu, pretoze toto je neriesitelna situacia ale vypocutie pomoze.

Mam krasnu rodinu - pre mna idealneho muza aj ked nie je dokonaly a krasnu zdravu dcerku, ktora pre mna dokonala urcite je.

Muzovi rodicia sa niekolko malo rokov dozadu rozviedli a kazdy si isiel svojou cestou. Obaja si nasli partnerov, rozchadzali sa, schadzali, zili isty cas sami. Je pravda, ze pre svokru bol fakt, ze prisla o manzelov prijem dost tazka rana pretoze ma na krku financne zavazky, ktore si musi plnit a z jedneho platu sa jej teda fungovalo omnoho tazsie.

Dalsi fakt je, ze ani svokor a ani svokra nechceli zostat sami (pride mi to zvlastne, pretoze spolu zili 25 rokov a v podstate si nove znamosti nasli takmer okamzite, ale nechcem ich za to sudit).

Svokor na rychlu znamost doplatil a vratil sa k nam domov, svokra bola opatrnejsia. S nikym zit nezacala, len sa stretavala. Az ju jedneho dna jej dobra znama nezoznamila s muzom, ktory je vdovec a ma z manzelstva dceru, ktora navstevuje prvy stupen zakladnej skoly.

Pre lepsie pochopenie situacie je asi este na mieste ak poviem, ze pan tiez ako maly chlapec prisiel o matku, zenil sa pomerne neskoro a v podstate si vzal za manzelku krcmovu znamost.Vychova dcery takehoto spojenia dopadla ako dopadla... Asi si vacsina da dokopy ako to asi vyzeralo. Po smrti manzelky samozrejme otecko odlozil dcerku k starym rodicom (kedze nevedel ako sa o dieta starat a ako ho vychovavat). Pobyt u starych rodicov vsak vo vychove tiez nepriniesol ziadne terno. Uz mali svoj vek a tiez nevedeli co a ako. Vnucku neustale lutovali lebo prisla o mamu, takze aj ich "vychova" bola prisposobena tejto skutocnosti. Az do doby kym dievca nezacalo navstevovat skolu a tam uz nasledovali domace ulohy, ucenie.... a starky uz nevedeli kam z konopy. Zatovi teda pohrozili, aby si cim skor nasiel zenu lebo oni sa uz o vnucku starat nechcu (kedze ju pre jej nevychovu prestali zvladat),

Nie nadarmo sa hovori, ze sprosti maju stastie, zat v priebehu mesiaca spoznal moju naivnu svokru, ktoru si na dalsi mesiac nastahoval k sebe domov pretoze si bol vedomi ultimata co dostal od svojich svokrovcov a potreboval rychlo vyriesit svoj problem.

A v tom obdobi sa zacali aj moje problemy so svokrou. Vzdy ked ju syn potreboval, aj v tych najtazsich chvilach kedy nam vazne mohla pomoct len jeho mama, tak vzdy uprednostnila svoju "novu" rodinu. Ale to by sa este zvladnut dalo.

A teraz k meritu mojej "spovede". A tym je svokrina nova dcera. Nie nebojte sa neziarlim na nu. Ide o to, ze vychova dcery je naozaj katastrofalna pretoze ona si v case ked tam svokra prisla nevedela ani zaviazat snurky na topankach, ucesat si vlasy, umyt si zuby. Proste akoby bolo doma nie skolopovinne dieta ale batola. Svokra sa s nou za prvy rok spoluzitia naozaj vytrapila kym ju vo vela veciach dala doporiadku, ale dva problemy pretrvavaju dodnes a s tymi si svokra jednoducho nevie dat rady.

Ma velmi "mudre" kamaratky, ktore jej radia aj prisne vychovne metody, ktore vsak podla mna nie su celkom na mieste kedze sa jedna o cudzie dieta a svokra nie je jeho matka. Oteckovi je to vsak jedno pretoze nema voci tomu ziadne namietky. Vsak preco by aj. Hlavne je, aby sa nemusel starat on.

Prvym zavaznym problemom je skola. Ale na jednej strane chapem, ze je teraz vo veku ked sa jej ucit nechce. Je velmi leniva a velakrat klame len aby sa vyhla tomu, ze si bud musi napisat ulohy alebo sa naucit nejake ucivo. Svokra to zo zaciatku riesila tak, ze sa ucila s nou aj ked to bolo tazke aj pre nu pretoze ona sa so svojimi detmi ucila pred 25 rokmi a uz proste na to v tomto smere nemala ani ona, ale v ramci svojich moznosti sa snazila. Snazila sa ju preto viest k tomu aby bola mala samostatna. Bez vysledku. Klamstva zo strany novej dcery len pribudali a pribudali az svokru jej bezradnost a rady mudrych kamosiek dohnali k tomu, ze zacali padat tresty a vychovne "vzduchom chladene". Na jednej strane chapem, ze si myslela, ze to bude mat ucinok. Dievca sa zlakne, pouci sa a bude vsetko ok. Ale bohuzial tieto metody mali len kratkodobi ucinok. Musim vsak povedat, ze nova dcerka sa vie naucit a pripravit do skoly ked chce aj sama a vie to tak, ze je schopna doniest domov jednotky, dvojky. Ale ta lenivost je proste silnejsia a ten maly betar v nej co rad klame asi tiez.

Lenze svokrine tresty zacali po dalsich radach mudrych kamosiek naberat na intenzite a uprimne poviem, ze mne sa to ako matke nepaci pretoze uz mi to miestami pripomina tyranie len aby z nej svokra silou mocou vybila klamstvo a naucila ju poriadku. Samozrejme som svokru oboznamila so vsetkymi mojimi pocitmi. Ci uz z noveho partnera, dcery, jej vychovnych metod.

Poviem to takto. Jej novy partner je v mojich ociach velmi neschopny, teda pre mna to nie je rodic kedze si dceru nebol schopny vychovat a nicomu naucit a pri prvej prilezitosti ju hned odlozil k starym rodicom a po ultimate od nich prevzala stafetu s vychovou moja svokra. Dcera je naozaj mierny rebel co sa tyka ucenia, takze beriem, ze to nie je neviniatko ale som si vedoma toho, ze je to dieta, ktore prichadza do puberty,takze treba pocitat s tym, ze sceny, vylevy a plac je sucastou procesu dospievania a v podstate ju nikto nenaucil co by uz na svoj vek mozno mala vediet - byt trosku samostatnejsia. Svokrina vychova bola fajn do doby kym neprisli na rad skolske povinnosti a nespolupraca zacinajucej pubertiacky a nezacala dostavat mudre rady. Vtedy som sa vyjadrila, ze toto je podla mojho nazoru uz cez ciaru, ze dievca musi samo prist na to, ze sa musi ucit a nema klamat a ak si s nou nevie poradit, ze by nebolo na skodu vyhladat odbornu pomoc psychologa a psychiatra. Co aj spravila.

Tu sa prevalilo, ze dcera trpi ADHD poruchou, ktora jej bola diagnostikovana tri roky dozadu. Samozrejme superchlap pred svokrou zatajil, ze ma takto chore dieta (nie raz sa ho totiz pytala, ci je jeho dcera vazne v poriadnu a ci nema nejaku diagnozu). Chcem vsak povedat, ze aj napriek tomu, ze sa do dievcata tazko dostavaju vedomosti ked sa jej nechce, je to mile, usmievave a hrave dievca, ktore rado beha po vonku, hra s detmi a rado pomaha v kuchyni.

Druhym problemom je, ze svokrina nova dcera nevie chodit na wc vcas a stavaju sa jej nehody. Ci uz sa jedna o velku alebo malu potrebu. Nestavaju sa stale, ale na jej vek pomerne casto a uz je vo veku keby by mala vediet odhadnut kedy je ten spravny cas. Teda, toto je dalsi dovod na navstevu psychiatra. V podstate to bol aj spustat prvej navstevy keby jej diagnostikovali ADHD.

A teraz ku kamenu urazu. Svokra vyhladala toho psychiatra (toho isteho, ktory diagnostikoval ADHD, isli na sedenie, vylicila psychiatricke svoj problem. Samozrejme z jej pohladu. Vypocula si dceru v pritomnosti rodicov co je podla mna pri skumani problemu chyba pretoze dieta sa jednak boji pred rodicmi povedat co si mysli a ak aj nieco povie, tak ju hned ohriaknu. A reakcia psychiatricky ma zrazila na kolena. Surovo pred malym dietatom povedala, ze ak sa situacia nezlepsi, tak pojde na par mesiacov do polepsovne. Pred mojou svokrou sa dr vyjadrila, ze dieta je len rozmaznane a sebecke a ze ADHD tam nie je (pritom ta ista dr jej ju diagnostikovala tri roky dozadu) ale nedala im ziadne rady a odporucania ako dceru smerovat, ako s nou jednat aby doslo k naprave. Samozrejme, kedze sa pristup svokry k malej nezmenil. Stale si ide tvrdo za tym, ze ona klamstvo a lenivost tolerovat nebude a nezmenila svoju intentitu klamstiev ani dcera lebo svokra po nej naozaj nechce nic ine len aby sa ucila. Pri dalsej - poslednej navsteve psychiatricky jej ta vypisala ziadost do detskej psychiatrickej liecebne. A tu nastala chvila ch keby som sa ja uplne vzburila lebo nie som toho nazoru, ze toto dieta patri prave do takeho zariadenia. Nepoviem, mozno by jej v reedukcnom centre mesacny pobyt prospel nech vidi ake to je ked ma pubertiacke reci, ze jej je vsetko jedno a ona sa ucit nepotrebuje a bude si robit co chce (na jednej strane sa tej rebelii z takych takych tlakov ako na nu obcas vyvija moja svokra necudujem ale tiez nechapem preco sa za tri roky nepouzila a uci sa len ked sa jej chce a nie stale) ale na psychiatriu to urcite nie je. Moja svokra si vsak pevne stala za tym, ze tam pojde, takze som sa s nou veeelmi pohadala a vyjadrila sa, ze ak tam malu daju, moja dcera k nej na prazdniny chodit nebude. Desim sa myslienky, ze by moje dieta pri naznaku nespoluprace dostalo taky trest, ze musi stat pol hodinu pred dverami. Znova som jej pripomenula, ze je to este len dieta v puberte, ze si tym prechadza takmer kazde dieta a ze si nemyslim, ze ona je pripad na psychiatriu. Dovolila som si znevazit pani psychiatricku lebo podla mna nie je normalne aby dieta, ktore vidi 4x v zivote poslala na psychiatriu a odporucila len vrati diplom pretoze toto podla mna lekarna nie je. V zapale zlosti som sa zas a znova vyjadrila, ze je moja svokra uz jednoducho stara na to aby vychovavala dieta dnesnej generacie, za na to jednoducho nema a hotovo. Vytkla som jej, ze ona nema pravo rozhodovat o tom, ci dieta umiestnit alebo neumiestnit do nejakeho zariadenia (co je bezpredmetne pretoze sprosty otec ziadost podpisal) a ze ma stastie, ze je jej otec taky sprosty ako je pretoze normalny otec, ktory je schopny riadne sa starat o svoje dieta by nedopustil aby na neho obrazne povedane zdvihla ruku cudzia zena (teraz nechcem trvrdit, ze dieta si obcas nezasluzi, narazam na tie fakt v mojich ociach prisne tresty) a poslal by ju k vode. Zasa som nezabudla zdoraznit, ze si myslim, ze ju k sebe na zaciatku k sebe tak rychlo nastahoval len preto, ze potreboval opatrovatelku, ze je v mojich ociach neschopny otec a tlk a ze sa to neznemi a tym som si u svokry asi zabila klinec do rakvy. Ale uprimne, vobec ma to nemrzi. Je mi luto toho dievcata, ktore nemoze za to, ze jeho bio rodicia na nu totalne kaslali a teraz na to doplaca pretoze keby ju od malicka boli viedli k istym veciam vobec by ju moja svokra nemusela "vychovavat nanovo". Dakujem za vypocutie

Na zaver by som este chcela povedat, ze doteraz sme so svokrou mali velmi dobry vztah

chvostik1
autor
21. okt 2018

@cacianka Mala na tej psychiatrii skoncila :| Bola tam od zaciatku prazdnin, zajtra by po nu mali ist. Obratili sme sa s muzom vsade kde sa dalo a od vsadial nas odpisali s tvrdenim, ze je to slovo proti slovu a ze s tym nic nezmozeme kedze otec ako zakonny zastupca podpisal suhlas.

Vsade po rodine narozpravala same klamstva. Ze je mala v tabore, prekrutila dovody a podobne. Vsetci pribuzni, ktori maju zdravi rozum a dozvedeli sa co sa stalo ostali z jej rozhodnutia zhrozeni, dokonca tam ochladli aj vazby.

Ale vacsina sa zhodla na tom, ze na "rodicoch" bolo doslova vidiet aki su stastni, ze maju "prazdniny bez starosti".

Ja s nou od doby ako nic nepomohlo neudrziavam ziadny kontakt pretoze na moju adresu vyriekla par veci, ktore sa ma velmi dotkli, zakazala som jej kontakt s mojou rodinou (aj vnucatami), takze ma za to roznasa vo svojom zamestnani, ale budis. Nedovolim aby sa k mojim detom priblizila osoba, ktora nema problem takto ponizit, ublizit a odpratat dieta. Sklamala ma na plnej ciare, ignorovala prosby vlastneho syna, dourazala ma ako len mohla, takze pre mna je to uz uzavreta a muzova mama neexistujuca "kapitola.

cacianka
21. okt 2018

@chvostik1 je mi to velmi luto, ale verim ze to neskutocne zasiahlo vasu rodinu.ani ja by som nedovolila mat dosah takejto vysinutej osoby na moje deti, ja som sa odputala na 70% od svokrovcov a ich dcery s rodinou za o dost mensie vyciny ako tato tvoja napachala.mas moju podporu. nesmierne mi je luto dievcatka a ak budete mat co najmensiu moznost pomozte jej

namornicka
22. okt 2018

Je to až šokujúce ako ľahko sa dá zničiť život dieťaťu, ktoré je odkázané na nás dospelých.

chvostik1
autor
22. okt 2018

@cacianka Dakujem ti. Podla toho co povedala svagrinej (ktora tu malu neznasa rovnako ako svokra) boli zaciatky v hrani pre nu velmi tazke. Co chapem, pretoze ja som bola v jej veku v kupeloch v kovacovej a prezivala som to ako dieta dost tazko, ze som bola od rodicov odrezana 9tyzdnov.

Predpokladam, ze v tazkych zaciatkoch ju tam nadopovali kadecim len aby ju utlmili. Za druhe, navstevy a telefonaty, ze vraj boli za zasluhy a co viem, tak za tie 4m tam boli za nou 3x, takze ani cez telefon s nou asi casto neboli v kontakte lebo asi nespolupracovala tak ako sa predpokladalo....

Ale muzova mama sa vsade dusuje, ze je rada, ze ju tam strcila a ze to vobec nelutuje a ked bude treba, tak to zopakuje.

Mam normalne obavy co bude ked sa vrati domov a nastupi do skoly, pretoze v skole vsetci vedia kde chuda bola. Takze skutocne problemy len zacnu ked nezvladne posmesky od spoluziakov.

Za druhe, v hrani boli spojene 3 rocniky, v jej rocniku boli 4 deti, takze vynikala (ale ktovie na akej mentalnej a socialnej urovni vobec boli zvysne deti), takze ak sa vrati do starej skoly, zas bude medzi 25 detmi, takze osobne si myslim, ze velka zmena co sa tyka skoly a ucenia a vseobecne spravania u nej nenastane. Vyucovacie naroky na psychiatrii alebo aj v obycajnych kupeloch su diametralne odlisne ako naroky na standardnej zakladnej skole.

Zas bude na tom na com bola ked odchadzala do hrane. A vlastne skola a ucenie bol jeden z hlavnych dovodov preco ju tam strcili. Som velmi zvedava co ta "mudra" zena urobi potom.

Osobne si myslim, ze v tej hrani skonci zas pretoze muzova mama aj s tym jej "inteligentom" su uz davno za zenitom co sa tyka vychovy deti aj ked si to hrda a namyslena osoba nie je ochotna priznat (ak vobec niekedy vedeli co je to vychovavat a starat sa o dieta).

Im by bolo urcite lepsie bez nej pretoze by si mohli obaja robit co chcu bez toho aby sa nemuseli obmedzovat vo svojich planoch nejakym "nezelanym zavazkom" a v konecnom dosledku aj tej malej by bolo ovela lepsie bez nich.

cacianka
22. okt 2018

@chvostik1 aj ja som bola pred rokmi, ešte školáčka na liečení v kováčovej, a to bolo len na chrbticu a ako mi to "pomohlo" ...boli sme tam samé deti, ale na oddelení od 5-6 rokov po 15, takže rôzne povahy, nátury, utiahnuté aj rebeli, šikana aj bláznivosti, sestričky od marušky po gestapáčky, tak si viem predstaviť liečebňu na psychiku ...... a návrat do školy ?!?! a k týmto zrúdam ?!?! ja som to mala lepšie, lebo sme boli malá trieda na dedine, kamošky a spolužiaci sme vychádzali, písali sme si často, stále listy a pohľqdnice, vtedy sa dovolať nedalo vôbec deti k telefónu ani náhodou a mobily vo hviezdach. takže opora bola. aj som bola zaujímavá, lebo som bola niekde. ale psychiatria ?! no veľmi záleží na triednej učiteľke a ostatných učiteľoch - nevieš ich osloviť aby to ukočírovali ? fakt neviem ako poradiť, ako pomôcť a kde by pomôcť mohli....

chvostik1
autor
22. okt 2018

@cacianka ja som skor toho nazoru, ze po absolvovani pobytu na psychiatrii by bolo pre nu ovela lepsie keby zacala od 0 co sa skoly tyka.

Takze ja by som ju prehodila na inu kde o nej nikto nic nevie aby to nemala narocne zo strany spoluziakov pretoze vsetci vieme, ze deti vedia byt naozaj velmi velmi zle a dnesni ucitelia maju sikanu na salame a kym to uz nezajde do extremu, tak ju neriesia.

Dokonca som rozmyslala, ci by pre nu nebola lepsia alternativa osobitka ak ma problem vstrebat standardne ucivo naraz (menej deti/ucitel ma viac casu na to aby sa decku venoval), ale na druhej strane nie je ziadne tajomstvo ake deti tam koncia, takze by to vobec nebolo idealne riesenie).

Mozno individualny studijny plan alebo skolsky asistent. Ja som im uz od zaciatku tlacila do hlavy aby jej zaplatili doucovatelky ked to s ucenim oni nezvladali - my nebyvame v jednom meste, takze v tomto som nevedela pomoct cez tyzden a vikend na to aby som s nou dobehla vsetky nedostatky mi nestacil kedze mam aj svoju rodinu, ktorej som sa musela venovat. Mohli pokojne zaplatit, otec si to ma z coho dovolit (ale to by niekomu ubudlo z rozpoctu na minanie).

Ale ja uz nebudem svojej pseudosvokre davat ziadne rozumy pretoze ona vie vsetko najlepsie a ja som pre nu ta co vie o zivote velku figu a mozem mat niekolkorocnu prax s pracou s detmi a x VS titulov. Tak ci onak som v nemilosti pretoze jej branim v tom vydat jej vnucata.

Budem dufat, ze v tom panelaku zije aj niekto normalny komu tyranie nie je lahostajne aby ich udali susedia (oni toho pocuju aj vidia viac nez my) aby sa tie podnety nahromadili aj z nestrannych zdrojov a potom sa uz konecne mozno zacne aj nieco diat.

cacianka
24. okt 2018

@chvostik1 je to naozaj zamotaná situácia, a najmä ked ide o malé dieťa, že ako jej poserú život. fakt nechápem, neviem,
len ti držím palce aby si to ustále, lebo viem aké to je byť bezmocná vo veľmi dôležitej veci, frustrovaná že nevieš nijakými pákami zastaviť ľudskú debilitu len preto, že si leštia svoje ego takíto primitívi.
najviac držím päste dievčatku, aby následky "výchovy" boli čo najmenšie.

cacianka
17. máj 2019

@chvostik1 uz preslo par mesiacov.ako ste sa posunuli? Zmenilo sa nieco ?

chvostik1
autor
26. máj 2019

@cacianka Ahoj. Prepac, ze az teraz. No mala v tom zariadeni bola. Co sa tyka ucenia, naozaj v tomto smere nastak velmi velky posun k dobremu. Nosi domov same jednotky. Vynimocne sa pritrafi horsia znamka (aj to len z matiky sem tam).

Co sa tyka spravania. Myslim, ze tam vela zohrava to ako svokru vnima mala a ze je uz vo veku, ktory nema daleko od puberty. Opisala by som to ako "predpoved pocasia so vsetkymi prirodnymi a poveternostnymi ukazmi". Ono je pravda, ze malu to klamanie stale neopustilo, takze maju obdobia ked je vsetko ok a naopak obdobia ked to ok nie je. Ale celkovo je ten vztah medzi zenami taky "vyhroteny". Myslim, ze mala ju nema uprimne rada (skrz tych zazitkov v podobe trestov) a kvoli tomu je to take, ze ked je dobra macocha budem aj ja a ked nie, tak budem este horsia. Presne na sposob Nebojsa a Nedajsa.

Avsak, starki po jej bio mame maju problem s vychovnymi praktikami "novej matky", takze sa obratili na UPSVAR a tam bol ten postoj zamestnankyne pri sedeni v style "musite respektovat vychovu rodicov".... Takze ja uz neviem co viac k tomu dodat

cacianka
27. máj 2019

ťažke smutné, ale aspoň malé zlepšenie. ani veštice nevedia, ako sa to dievča vyvinie a aké následky to bude mať na jej osobnosť. nikoho to netrápi a ešte si bohorovne myslia že sú top...
(teda okrem teba)
držím vám palce

chvostik1
autor
27. máj 2019

@cacianka no mna najviac zarazila reakcia socialnej pracovnicky ked si ich teda predvolali na zaklade podnetu od starych rodicov a ked pracovnicka pri konfrontacii zahlasila, ze stari rodicia sa nemaju co starat do toho ako si oni vychovavaju dieta.... Ako ja uz fakt nerozumiem na koho sa v pripade tyrania ma clovek obratit ked ti, ktori by to mali riesit zastavaju taky nazor

cacianka
28. máj 2019

@chvostik1 aj mestské kolízne majú svojich nadriadených .... až po ústredie a ministerstvo nad nimi.
ombudsmanka

dilino
25. okt 2019

ako to nakoniec dopadlo vzala si si ju k sebe nie nadarmo sa hovori nero to čo nechceš aby robili tebe dievča vyrastie a to jej 100 nasobne vrát to mi ver že ju bude staru otlkať, a vráti jej všetko to čo ona urobila jej z dietatom ADHD sa musi vedieť pracovať je to skratka porucha okamžite ju nahlasiť na UPSVR na sociálnu kuratelu deti a mladeže ja len prajem tvojej svokre to aby sa jej vrátilo čo ona robii tomu dievčatu takým špinám sa to vrátiť musi tvoja svokra je obyčajna hyena keby že viem že v našej rodine by sa toto dialo tak jej taku vrazim cez papuľu že sa týždeň hľada po meste krava stara ona ma poruchu debility pľuvnuť jej do ksichtu starej.

chvostik1
autor
25. okt 2019

@dilino Ahoj. Momentalne je to v stave, ze su kvoli malej na sude. Podnet zacali brat do uvahy ked sa ozvali stari rodicia. No len tu je ta smola, ze ani ti to nemaju v hlave celkom v poriadku ale kedze bola mala od mala velmi zanedbavana, tak je v urcitych oblastiach na urovni maleho dietata, takze je velmi ovplynitelna. Jej by bolo najlepsie snad aj v decaku lebo tam su sprosti aj stari rodicia, nielen nova matka s otcom. Len ktovie ako sa to nakoniec cele vyvrbi lebo je to cele divne.

dilino
25. okt 2019

@chvostik1 a ty by si si ju nechcela vziať do opatery strašne toto napiš ako to nakoniec dopadlo a koľko ma ona rokov

chvostik1
autor
26. okt 2019

@dilino Velmi rada len mala je teraz vo faze poblaznenia kedze si ju kupili prislubmi roznych darov a inych benefitov, takze ona teraz nevidi nic ine len to "obohatenie" a slepo nasleduje tych, ktori jej to slubili. Mna len mrzi, ze tie urady a sudy zatial konaju tak, ze neberu velmi do uvahy to, ze mala nie je na urovni emocionalnej a ani intelektualnej zrelosti svojich rovesnikov a to uz ma myslim 13 a v podstate ak budu rozhodovat len medzi tymito dvomi stranami, tak mala u jednych sice bude mat miernu "vychovu" ale bude "samorast" lebo ludia po 60tke s takou mentalnou urovnou aku maju nie su ziadne terno a uz jej nic dozivota nedaju, prave naopak, este viac ju stiahnu a ak bude viac doma, vychova bude sice prisna, mozno do zivota do znacnej miery prinosna lebo sa bude vediet aspon trochu spravat v spolocnosti a bude vedena aspon k samostatnosti a pracovitosti ale na druhej strane utrpi psychika kedze ona otcovu partnerku rada nema snad od doby ako prisla na to, ze uz veci nemozu fungovat tak ako fungovali tak kym nova mama nebola.

Ja nechcem teraz vehementne obhajovat "novu matku" pretoze sa s jej metodami vychovy vobec nestotoznujem a som razne proti. Ale aj ta mala uz ma dost rokov na to aby pochopila kadial cesta nevedie a to, ze pokial sa bude dobre ucit, nebude klamat atd, tak aj ta nova mama na nu nebude musiet byt taka aka niekedy je (tam sa otec totiz nestara lebo aj on je podla mna intelektualne uplne mimo svoju kategoriu). Tam to naozaj funguje tak, ze ak je malej spravanie v poriadku, tak, je vsetko bez zakazov a trestov, dokonca s odmenami. Len ja teda neviem ci je to chronicke alebo co, ale mala nemoze byt bez toho aby neklamala, nevystrajala a podobne. Neviem. Ja som v jej veku bola uplne kludne nekonflitkne decko,uz som mala ake take predstavy o tom cim by som v dospelosti chcela byt a ona je ako keby male dieta zaseknute v obdobi vzdoru. Tam mala podla mna socialka zasiahnut uz davno predtym ako do tej domacnosti prisla nova matka a dieta mala jednoducho odobrat a umiestnit do rodiny, ktora nie je mentalne zaostala ako ta povodna. Len aj tu sa krasne odraza nas "system" v style "mam na haku a neriesim a ked uz zacnem, tak je uz velmi pozde" . Ja byt na mieste novej matky, tak uz davno odtial odidem lebo by som na to uz jednoducho nemala nervy len je tam je tazko lebo jedna z nich je ako Nebojsa a druha Nedajsa.

dilino
26. okt 2019

@chvostik1 každopadne je to veľmi ťažke telesne tresty nepomôžu ba zhoršia situáciu a ešte 13 ročnej najhorši vek niekedy vlastný rodičia zlyhajú a nezvladnu pubertu svojho vlastneho dietata ved mlada im to vráti aj s úrokami na starobu poznam takých čo sa im to tak vypomstilo.

chvostik1
autor
26. okt 2019

@dilino vies, ona bola aj v tej liecebni a vazne po prichode z liecebne s nou mali dlho dlho pokoj. Lieky ktore boli na psychicky problem rychlo vysadili pretoze velmi vplyvali na jej organizmus a potom uz brala len vitaminy na rozvoj a podporu pamati. Vratila sa odtial ako vymenena. Prospech sa jej vyrazne zlepsil, uz pri uceni nepotrebovala pomoc lebo jej tam ukazali sposob ako na to aby to zvladla vsetko aj sama. Doma neodvravala, nepapulovala, so vsetkym pomahala. Po roku a pol sa ozvali "stari rodicia" a uz to slo vsetko z kopca pretoze u nich mohla robit to, co jej doma nedovolili (ponocovanie, hry na mobile a pocitaci, podporovanie v papulovani, nerespektovani autorit, klamani kedze jej zakazovali doma hovorit to o tom o com sa u nich bavia, nabadali ju ku kradeziam a vsetko to zaobalili do tych "odmien" ...) proste cele zle a teraz je to zas take ake to bolo predtym nez skoncila v liecebni.

dilino
26. okt 2019

@chvostik1 och bože ved ty starý majú menej rozumu ako to dieťa pane bože zobrať ju do dobreho prostredia čo by jej neškodil vydiš da sa napraviť bola na liečeni prišla ako vymenena a oni toto bože ved to jej zničia zdravie ak by sa dalo a mala by si možnosť vezmi ju k sebe a nie tam starý načo by im bola vydiš išla na liečenie polepšilo sa jej a ona mala prisť do dobreho prostredia a nie kde spadla do toho znova to potom nema žiaden efekt.