Odchod dieťaťa s matkou zo zahraničia

andrea561
31. dec 2015

Vedeli by ste mi poradit, znamej sa narodilo v UK babatko, otec nie je zapisany v rodnom liste, ani nie su v kontakte, moze sa kedykolvek vratit na Slovensko?

charlie1980
31. dec 2015

Ak je Otec neznamy, urcite moze. V buducnosti by len mohol Otec sudnou cestou ziadat o uznanie otcovstva, ovsem obvykly pobyt dietata bude tym padom na SK. Obvykly pobyt nadobuda dieta v tomto pripade po 3.mesiacoch pobytu na SK.

andrea561
autor
1. jan 2016

@charlie1980 dakujem sa, tam zmenilo akurat to ze sa teraz jej byvaly ozval a chce prist pozriet maleho, takze aj tak urcite moze, ja som si aj myslela, len som si nebola ista, tie zakony su vselijake v UK 😒

maslenka47
1. jan 2016

@andrea561 zakony vselijake v UK? Spamataj sa dievca. Aj kamaratka. Rodic je rovnako otec aj matka. Keby tebe otec tvojich deti zobral decka na druhy koniec sveta, tiez by si nebola nadsena a dozadovala sa minimalne stretnutia. Tak nenadavaj na zakony. Skor vynadaj kamoske, ze sa necha nabuchat niekym, s kym nema zaujem sa ani stretavat, natoz zit!

andrea561
autor
1. jan 2016

@maslenka47 ja nenadavat na zakony, a nic nevies o situacii tak nehovor ze sa nechala nabuchat s niekym s nechce byt, toto je uplne o niecom inom

silaviat
1. jan 2016

@andrea561 pokial nieje v rodnom liste tak pre dieta akoby neexistoval a nema nanho pravo... moze samozrejme neskor ziadatt o zapis do rodneho listu etc ..ale to uz dieta bude mat stred zaujmov doma - na slovensku... vtedy stretnutia budu prebiehat tam alebo kde sa dohodnete... Hlavne si nic nerob z toho co napisala maslenka- hovno sa rozumie a len trepe.. dieta otcu neberies - len mu davas buducnost tam kde bude milovane a slovensko je z uk 2 a pol hodiny co nieje vela takze kludne za nim noze chodit i ked moja skusenost je ze sa na to vykasle lol ... rob tak aby sa malo dieta najlepsie ... :-*

charlie1980
1. jan 2016

@maslenka47 Ty toho urcite vela vies a vela si zazila. Hlavne vela precitala na MK. V kazdej krajine su ine zakony a rodinne pravo. Vacsie, mensie rozdiely. Aky Otec, ked formalne nefiguruje ???? Neexistuje ??? Keby jej Otec zobral deti v tomto pripade na druhy koniec sveta, tak ich uniesol uplne cudzi clovek 😉 dokonca ani nie rodic.

babatkoling
1. jan 2016

Ano, moze odist z UK, kedy to ona uzna za vhodne. Otec dietata nie je zapisany v rodnom liste - nema absolutne ziadne pravo na dieta. Odist z krajiny s dietatom bez otca je absolutne bez problemov, mne robia problemy pri navrate do UK, musim dokazovat, ze maly je ozaj moj, kdeze ma ine priezvisko...

andrea561
autor
1. jan 2016

@babatkoling dakujem, no to ma ani nenapadlo, ale tak ona dala priezvisko po sebe

babatkoling
1. jan 2016

@andrea561 tak v tom nevidim absolutne ziaden problem, ona je ako jedina zodpovedna za dieta, je to na jej rozhodnuti, nikto jej nebude robit ziadne problemy.

dana_l
1. jan 2016

ak kamaratka nema britske obcianstvo alebo nebyva viac ako 5 rokov v anglicku tak dieta nedostane britske obcianstvo. kedze pises ze otec nie je zapisany v rodnom liste. tym padom preco by mal byt problem ak dieta ma slovensku narodnost a chcela by s nim opustit krajinu?
ak by otec figuroval v rodnom liste tak by musela mat suhlas otca s vycestovanim dietata z krajiny.

Veľká Británia

Vo Veľkej Británii je možné získať občianstvo narodením, adopciou alebo naturalizáciou. Dieťa narodené v Británii ľuďom, ktorí nie sú britskí občania, sa stáva občanom Británie, ak aspoň jeden z rodičov trvalo žije v krajine (bez obmedzenia dĺžky pobytu). Ak rodič získa britské občianstvo, dieťa má automatický nárok na občianstvo do 18 rokov veku. Nárok na občianstvo vzniká dieťaťu aj vtedy, ak žilo v Británii počas prvých desiatich rokov svojho života. Občianstvo prechádza po otcovej línii iba na manželské deti. Platí to však aj v tom prípade, ak sa rodičia zosobášia po narodení dieťaťa.
Naturalizáciou môžu získať občianstvo osoby, ktoré majú viac ako 18 rokov a sú svojprávne. Uchádzači o občianstvo musia ovládať angličtinu, waleštinu alebo škótsku gaelčinu. Pri žiadostiach sa posudzuje aj charakter osoby, je teda potrebný výpis z registra trestov. V prípade 5-ročnej čakacej doby, nesmie byť žiadateľ viac ako 450 dní mimo Veľkej Británie. Pri trojročnej čakacej lehote nesmie byť uchádzač mimo Británie viac ako 270 dní. V oboch prípadoch nesmie byť v poslednom roku mimo krajiny viac ako 90 dní. Pre slovenských občanov je zatiaľ problematické získať povolenia na dlhodobý pobyt vo veľkej Británii, pretože pracovné povolenia sa pre väčšinu profesií udeľujú na limitovaný čas. Podmienkou získania občianstva je vízum s neobmedzenou platnosťou.

ďalšie informácie

Ďalšie informácie
www. homeoffice.gov.uk

dlžka predchádzajúceho pobytu

3 roky manželia a manželky britských občanov
5 rokov ostatní

babatkoling
1. jan 2016

@dana_l jaj, len tie viza mi tam nesedia, v tom co si skopirovala...
Kazdopadne mas pravdu na zaciatku, male ma podla vsetkeho obcianstvo po mame, cize nie britske...
Ale s tym suhlasom na vycestovanie je to tiez otazne - ja chodim hore-dolu sama s malym, maly ma dvojite obcianstvo, chodime zatial len na UK pas, nikdy ani nepipli pri odchode z UK, pri navrate raz chceli dokonca volat drahemu, ci je to ozaj jeho dieta, atd... odvtedy nosim kopiu rodneho listu so sebou. S otcom dietata nie sem zobrati.

andrea561
autor
1. jan 2016

@dana_l dakujem, babatko ma anglicke obcianstvo, kamoska tam je 10 rokov, ale chcela by sa vratit uz s babom na slovensko ale tak este nevie ci na stalo alebo nie. tak som len chcela vediet ci by s tym nebol problem, dakujem za info, pomohlo 🙂

silaviat
1. jan 2016

@babatkoling suhlas na vycestovanie sa dava len v pripade ze chces opustit krajinu na dlhsie ako 4 tyzdne a si s otcom dieta v konfliktnej situacii - mohol by ta udat za unos... ak vsak ste v pohode a nemate ziadne problemy mozes si lietat hore dole na akodlho chces a aj ked ma zena ine priezvisko ako dieta staci jej len rodny list ... rovnako to plati i pre otca
btw to ci dieta je anglickeho obcianstva n ema rolu v tom ze sa nemoze vratit na sk ... ved ma obcianstvo dvojite - i po matke a kedze ona sama figuruje v rodnom liste tak i sama rozhoduje kde dieta bude zit - easy

babatkoling
1. jan 2016

@silaviat ved hej, ja len sa robi tolko bububu ohladom odchodu z krajiny, tak ja som napisala, ako to mame my... Chodim aj na viac ako 4 tyzdne vkuse, ale drahy zatial nemal obavu, ci sa vratim alebo nie. A ano, aj ked ma dieta momentalne len britsky rodny list da sa vdaka dvojitemu obcianstvu vybavit na SK slovensky +pas, moj maly ma obidva rodne ale len UK pas, zatial.

dana_l
1. jan 2016

pozri na tento clanok - Travel troubles: the problems of not sharing your child's surname
http://www.theguardian.com/lifeandstyle/the-wom...
pises ze kamaratka dala priezvisko po sebe, takze tam problem nebude. ale v clanku pisu, ze chceli aby matky preukazali ze su matky deti. takze odteraz ked cestuju tak maju pri sebe birth certificate dietata a tym predidu zbytocnym prietahom na hraniciach
a kedze v rodnom liste nie je urceny otec, tak si nebudu ziadat ziaden suhlas otca od teba aby bola schopna vycestovat s dietatom z krajiny.

dana_l
1. jan 2016

mozno aj toto by bola moznost na preukazanie vztahu medzi matkou a dietatom a ze nie je ina osoba - otec
https://www.lawdepot.co.uk/contracts/travel-con...

cacianka
5. jan 2016

pre istou nech mu nespomína že chce odcestovať, lebo ak by sa odrazu prebudili jeho "otcovské pudy ", mohol by robiť problémy, a keby aj chcel - kým podá návrh o zápis do rodného listu a podnikne podobné kroky aby mal väčší vplyv na dieťa, bude mamička s malým na SK dlhšie a formulka "obvyklý pobyt " je tak trošku čarovná ...