Ostanem v dome bývať, alebo skončím na ulici?

26. nov 2022

Som už po päťdesiatke. Mám skoro dospelé dieťa z prvého manželstva. Ovdovela som veľmi mladá. Neskôr som sa vydala za môjho terajšieho manžela. On mal dom a už aj dve deti. Deti sú už skoro dospelé. S terajším manželom máme jedno dieťa, pubertiaka. Manžel je žiaľ chorý. Nevyzerá to dobre. Ja ku všetkým starostiam som postavená pred veľký problem. Manželove deti sa mi už párkrát vyhrážali, že keď ich otec umrie oni ma z domu vyhodia a keď nepôjdem aj tak predaju svoju časť z domu. Bojím sa čo so mnou bude. Môj syn ma uisťuje, že aj ja aj jeho brat máme právo na časť dedičstva a že ma nikto nemôže vyhodiť. No ja mám aj tak strach. Mám niečo našetrené, ale nie dosť na kúpu domu.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bodka70
27. nov 2022

@nelca84 , hej ja viem súhlasím s tebou, načo to komplikovať. Bez ohľadu na to, ako sa správajú deti či čo sa starala manželka, nie je podľa mňa správne cez majetky odmeňovať či trestať budúcich dedicov. Medziľudské vztahy by si mali riešiť medzi sebou, asi každý niekde urobil chybu, zrejme aj vo výchove deti.

bodka70
27. nov 2022

@zoro9836 , áno, ale načo to ďalej hrotit a ísť este ďalej, manžel samozrejme moze prvým synom dať menej, v rámci zakona, ale on už musí vedieť, čo sa stalo s detmi jeho, prečo sa teraz ženu za majetkom, nič sa nedeje bez príčiny.

panelacikova
27. nov 2022

ja nechápem, čo tu píšete poniektoré, že ona by mala mať ušetrené peniaze....?
tak
1. vydala sa, povedzme, pred 20 rokmi, mala napríklad 25-30 rokov. nasťahovala sa k mužovi, starali sa o 4 deti a vôbec jej nenapadlo, že raz bude stáť pred takouto životnou skúškou - situáciou.
2. keďže sa vydala pred rokmi rokúcimi, keby aj zarábala ako magor, zase len idú tie peniaze do bezpodielového vlastníctva, z ktorého zase len časť dedia aj deti. menšiu, ale dedia. čiže tým, že by si "uliala", ako tu niektoré píšete, 100000 eur, by nedosiahla veľa...
3. keď sa žena vydá a ešte ide aj na materskú, zároveň sa s mužom starajú o 4 deti, je dosť možné, že než nastúpila pracovať, mala cca 30-35 rokov. bohvie, kde a čo robila, vieme, ako to je lietať okolo 1 dieťaťa, nie ešte okolo 4, čiže musela sa obracať aj ona, aj on. vychovať a financovať 4 deti, to dá zabrať a nie je veľa priestoru na úspory, nebodaj na kúpu bytu. a zase sme pri bode číslo 2, keby aj kúpila byt, už by ho bola kúpila za manželstva a keďže očividne v tom nevie chodiť, nevyňali by tento byt zo spoločného majetku a zas a zas a opäť znovu by z neho dedili aj tie prvé deti.

zložitá situácia, ja verím, že autorka to preberie aj s mužom a notárom či právnikom a nájdu riešenie, ktorým budú uspokojené všetky strany. hoci sa obávam, že keby sa otec aj rozkrájal, supy nikdy nebudú spokojné :(

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bodka70
27. nov 2022

@zoro9836, zasluhovost financnu uznavam v práci a za prácu. Ale nie za spravanie, či už dobre alebo zlé. Tie sú vecou nastavenia hraníc a rešpektu medzi partnermi či voči detom.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lujza123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lujza123
27. nov 2022

@panelacikova ono si to úplne vystihla tou poslednou vetou "keby sa otec aj rozkrájal, supy nikdy nebudú spokojné"

Neviem, mne príde toto handrkovanie sa o dedičstve ešte za živa dosť hlúpe. Dom v hodnote 200 000 je celkom slušne dedičstvo pre 4 ľudí. To je 50 000 pre každého, s nejakými úsporami a spotrebakom si vie každý z nich zabezpečiť nejakú malú nehnuteľnosť.
Matka so svojím synom budú mať dokopy 100 000 za to si nejake bývanie isto kúpia.

Pani podľa mňa vyplakava lebo jej došlo ze sa bude musieť toho domu vzdať, to je cele.

autor
27. nov 2022

@lujza123 Či mi niekto verí alebo nie to ja neviem ovplyvniť. Ja som sa snažila byť dobrou mamou všetkým deťom. Chyby som možno spravila. Robila som stále či pri dome, záhrade aj v robote. Nikdy som nebola lenivá. Zariadovali sme s mužom dom. Prišla som do pôvodného neprerobeneho domu. Okna, strecha, kúpeľňa prisepela som koľko som mala. Muža ľúbim a nikdy by on mňa z domu nevyhodil. Ja chcem dožiť tam kde som zvyknutá ale keď sa nebude dať a život ma zas oberie o muža tak sa posuniem inam. Dakujem za vaše rady.

martinaju
27. nov 2022

@zalka mamžella ma 1/2 a deti detia medzi sebou druhu polovicu majetku. Takže v podstate he väčšinový vlastník teda bude. Plus synova 1/3 z tej polovičky keďže je pubertiak a matka jeho poručnik takže disponovať s majetkom bude do 18 matka.

heleninamama
27. nov 2022

@martinaju Nezávadzaj. Nepatrí jej polovica, len štvrtina, lebo sú tu ďalší traja dediči. Je to totiž len manželov dom, nadobudol ho sám ešte pred manželstvom. Nepatrí do BSM.

zalka
27. nov 2022

@martinaju prosím ťa naštuduj si občiansky zákonník .. a konkretne §473 o dedení zo zákona a potom tiež aj §143 o bezpodielovom spoluvlastníctve, čo to znamená ... aby si nepísala hlúposti.

sasa1310
27. nov 2022

@martinaju a toto si ako vyrátala? 😀 Kokso, milujem ako tu niekto dáva takéto rady od buka do buka

syslik81
27. nov 2022

a byt je preco teda len na manzela pisany? dohdni sa s nim nech ta napise ako spoluvlastnikan ... tym padom mas pol domu a ak by sa daco stalo deti budu dedit druhu polovicu -vsetci 3ja ak ten tvoj nebol adoptovany muzom ... to by si mala najlepsie riesenie podla mna

sasa1310
27. nov 2022

veď čo si si prispela, to si aj patrične využívala. Veď tam bývaš predsa.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tykat
27. nov 2022

Ty si hlavne na katastri pozri komu dom patri teraz. Aby si neskor nebola prekvapena ze to uz muz poriesil.

helen_167
29. nov 2022

deti dedia až keď umru obaja rodičia, viem ze nie si ich matka ale aj tak 👀, pekne vypočítave deti, otec ešte na živé a už majú plány s tebou, prajem uzdravenie pre manžela 🍀